Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2017., 08:52   #3941
Quote:
GROZD23 kaže: Pogledaj post
U časopisu Financije pravo i porezi za 10/17 je naveden primjer knjiženja financijskog leasinga kod primatelja leasinga. Obaveza za leasing je na kto 9770-Dugoročne obaveze s temelja financijskog leasinga.
Kontni plan nije propisan zakonom, tako da tebe ništa ne sprečava da dugoročne obveze vodiš u razredu 9.

Npr. ovdje su u 95 skupini
https://www.vup.hr/_Data/Files/111114135535156.pdf

98 skupina
http://www.racunovodstvo-porezi.hr/s..._2016-2017.pdf



Ali uobičajeno u literaturi za faks, RRIFov konti plan i u praksi su dugoročne obveze u razredu 2. Uglavnom knjiži tamo gdje bi knjižio obveze za dug. kredite.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 16:23   #3942
Dali mi netko moze objasnit postupak evidentiranja računa za predujam(građevinski radovi)? Radi se o obrtniku dohodasu u sustavu PDV-a. Predujam je plaćen u 10.mj. a radovi će biti obavljeni u studenom. Dali se navedeni račun za predujam knjizi sa datumom placanja, te dali se s tim datumom mora iskazati obveza za PDV? Dali se pretporez priznaje tek kod izdavanja računa tj kod zavrsetka radova?
lkrivicic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 14:44   #3943
u banci su mi rekli da si mogu isplaćivati plaću iz svog obrta... kao, fiktivno, jer ja nemam plaću u obrtu... kako bih bila kreditno sposobna i mogla dobiti kreditnu karticu. jel zna itko išta o tome?
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 09:18   #3944
Quote:
Chloe kaže: Pogledaj post
u banci su mi rekli da si mogu isplaćivati plaću iz svog obrta... kao, fiktivno, jer ja nemam plaću u obrtu... kako bih bila kreditno sposobna i mogla dobiti kreditnu karticu. jel zna itko išta o tome?
Ništa fiktivno ti sebi na uplaćuješ jer obrtnici nemaju plaću. Banka će tražiti DOH za prethodnu godinu i pregled primitaka i izdataka za recimo 9 mjeseci ove godine da vide koliko ti je dohodak za ovih devet mjeseci. Plus naravno ostalu dokumentaciju (dugotrajna imovina, bon 2 itd.).
Ja sam ove godine dizala neki kredit kao i nekoliko obrtnika kojima vodimo knjige i svima nama je bila ista procedura. Tak da ak ti netko u banci kaže da ti sebi sama nešto bezveze uplaćuješ bez ikakvog dokaza pričaju bezveze.
Tako bi svaki obrtnik mogao par mjeseci sebi uplaćivati na tekući apsurdno visoke cifre i to bi im bio temelj da dobro radiš i da imaš veliki dohodak? Smiješno. Znači, moraju tražiti DOH i pregled za ovu godinu.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 09:35   #3945
Molim savjet, naime dobili smo opomenu za neplaćene račune iz 2014. godine oko 4500,00 kn, mi smo imali potraživanja prema istoj firmi u približno istom iznosu, no međutim nisu nam ih željeli priznati, odnosno nisu ih htjeli knjižiti iako su radovi stvarno izvedeni i naravno pokušali smo ih kompenzirati ali nismo uspjeli jer dotični nije htio potpisati. Sada se promijenio direktor i prijete nam ovrhom, mogu li naplatiti račune stare 3,5 godine i što nam je najpametnije činiti?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 23:12   #3946
Quote:
lkrivicic kaže: Pogledaj post
Dali mi netko moze objasnit postupak evidentiranja računa za predujam(građevinski radovi)? Radi se o obrtniku dohodasu u sustavu PDV-a. Predujam je plaćen u 10.mj. a radovi će biti obavljeni u studenom. Dali se navedeni račun za predujam knjizi sa datumom placanja, te dali se s tim datumom mora iskazati obveza za PDV? Dali se pretporez priznaje tek kod izdavanja računa tj kod zavrsetka radova?
Nisam stručnjak za obrte, ali ovako bi bilo za pravne osobe..


Knjiženje 10 mj:
ŽR 10.000kn D
Potraživanja za predujam 10.000kn P
Pretporez 2.500 D
Obveza za PDV 2.500 P

Knjiga ulaznih i izlaznih računa 10.000kn osnovica, pretporez 2.500, obveze za pdv 2.500 (isto i u prijavi poreza pod stavku tuzemni prijenos porezne obveze)



Knjiženje 11 mjesec (npr. konačni račun 30.000)
Obveze dobavljačima 30.000 P
Trošak građevinskih radova 30.000 D
Pretporez 5.000 D
Obv za PDV 5.000 P
Obveze dobavljačima 10.000 D
Pot za predujmove 10.000 P

Knjiga ulazni i izlaznih računa 20.000kn osnovica, pretporez, obveza za PDV 5.000kn (isto i u prijavi poreza pod stavku tuzemni prijenos porezne obveze)
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 10:00   #3947
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ništa fiktivno ti sebi na uplaćuješ jer obrtnici nemaju plaću. Banka će tražiti DOH za prethodnu godinu i pregled primitaka i izdataka za recimo 9 mjeseci ove godine da vide koliko ti je dohodak za ovih devet mjeseci. Plus naravno ostalu dokumentaciju (dugotrajna imovina, bon 2 itd.).
Ja sam ove godine dizala neki kredit kao i nekoliko obrtnika kojima vodimo knjige i svima nama je bila ista procedura. Tak da ak ti netko u banci kaže da ti sebi sama nešto bezveze uplaćuješ bez ikakvog dokaza pričaju bezveze.
Tako bi svaki obrtnik mogao par mjeseci sebi uplaćivati na tekući apsurdno visoke cifre i to bi im bio temelj da dobro radiš i da imaš veliki dohodak? Smiješno. Znači, moraju tražiti DOH i pregled za ovu godinu.
ja imam paušalni obrt otvoren ove godine, ne vodim evidenciju izdataka i ne pravdam izdatke... ništa nemam osim primitaka i vodim knjigu prometa samo.
možda je zato to rekla?
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 11:09   #3948
Plaća

Pozdrav svima koji se bave računovodstvom!
Možda ovo pitanje ne spada u ovaj forum, admin neka slobodno premjesti, no logika mi je da ću ovdje dobiti promptni odgovor od ljudi iz struke.
Radim u jednom privatnom poduzeću, interni sam knjigovođa (dakle nemamo angažiran knjigovodstveni servis, sama vodim knjigovodstvo od početka do kraja, uključeno i završni račun. Mjesečno 10 radnika na plaći a do danas 1800 ura i isto tako ira. Imamo sezonske radnike pa se broj obračuna plaće penje na 35. Sama vodim kadrovsku evidenciju i sl. Imam vss ekonomije. Zanima me kolika bi bila primjerena neto plaća? I još informacija koliko bi firma otprilike plaćala knjig.servis da ja dam otkaz?
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 19:06   #3949
Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima koji se bave računovodstvom!
Možda ovo pitanje ne spada u ovaj forum, admin neka slobodno premjesti, no logika mi je da ću ovdje dobiti promptni odgovor od ljudi iz struke.
Radim u jednom privatnom poduzeću, interni sam knjigovođa (dakle nemamo angažiran knjigovodstveni servis, sama vodim knjigovodstvo od početka do kraja, uključeno i završni račun. Mjesečno 10 radnika na plaći a do danas 1800 ura i isto tako ira. Imamo sezonske radnike pa se broj obračuna plaće penje na 35. Sama vodim kadrovsku evidenciju i sl. Imam vss ekonomije. Zanima me kolika bi bila primjerena neto plaća? I još informacija koliko bi firma otprilike plaćala knjig.servis da ja dam otkaz?
A koliko godina iskustva imaš? Ima dosta ljudi što imaju malo godina iskustva i to kao referenti/asistenti, pa onda bi onda za prvo iskustvo kao voditelja pristali i na puno manju plaću nego što bi taj posao trebao biti plaćen.

A ovisi i od složenosti poslovanja firme. Nije baš isto voditi računovodstvo neke firme koja posluje po jednostavnoj špranci uvijek isto ili voditi računovodstvo nekog tko ima maloprodaje, veleprodaje, proizvodnje, komisije, povezana poduzeća, uvoze, izvoze, razna kreditiranja, kombinacije, leasing, preradu i sl.

Isto tako ovisi i kako firma posluje, ako posluju jadno i neka su jednostavnija firma, realno oni će rađe tražiti bilo kog tko će pristati na nižu plaću, nego što će im biti bitno da se posao obavlja kvalitetno u kontinuitetu. A ovisi i o radnom vremenu, nije baš isto ako negdje je nakon 8h tvoj posao gotov ili negdje gdje očekuju da crnčiš još 4-5h prekovremenih, koliko si odgovoran, jel imaš plaćene edukacije, službeni auto, mobitel, laptop i sl.

Ali ono po meni i da je najjednostavnija firma i ti bez nekakvog ekstra iskustva ispod 7.000 ne bi trebalo biti za voditeljsku poziciju. Ali mislim da se može zaključiti da je to sve individualno, ukratko ovisi od firme i od tebe koliko si sposobna prodati.

Tko radi interne izvještaje prema upravi? Financije, plaćanja, budžetiranje, kontrolu?

Zadnje uređivanje aaaaaaaa : 18.10.2017. at 19:20.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 08:47   #3950
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
A koliko godina iskustva imaš? Ima dosta ljudi što imaju malo godina iskustva i to kao referenti/asistenti, pa onda bi onda za prvo iskustvo kao voditelja pristali i na puno manju plaću nego što bi taj posao trebao biti plaćen.

A ovisi i od složenosti poslovanja firme. Nije baš isto voditi računovodstvo neke firme koja posluje po jednostavnoj špranci uvijek isto ili voditi računovodstvo nekog tko ima maloprodaje, veleprodaje, proizvodnje, komisije, povezana poduzeća, uvoze, izvoze, razna kreditiranja, kombinacije, leasing, preradu i sl.

Isto tako ovisi i kako firma posluje, ako posluju jadno i neka su jednostavnija firma, realno oni će rađe tražiti bilo kog tko će pristati na nižu plaću, nego što će im biti bitno da se posao obavlja kvalitetno u kontinuitetu. A ovisi i o radnom vremenu, nije baš isto ako negdje je nakon 8h tvoj posao gotov ili negdje gdje očekuju da crnčiš još 4-5h prekovremenih, koliko si odgovoran, jel imaš plaćene edukacije, službeni auto, mobitel, laptop i sl.

Ali ono po meni i da je najjednostavnija firma i ti bez nekakvog ekstra iskustva ispod 7.000 ne bi trebalo biti za voditeljsku poziciju. Ali mislim da se može zaključiti da je to sve individualno, ukratko ovisi od firme i od tebe koliko si sposobna prodati.

Tko radi interne izvještaje prema upravi? Financije, plaćanja, budžetiranje, kontrolu?
Iskustva imam oko 3 godine samostalnog vođenja knjigovodstva, ja uz pomoć RRiF-a, moj posao je gotov za 8 sati dakle nema prekovremenih, jednostavna je to firma, (knjige se vode po špranci) koja se bavi ugostiteljstvom ali me nekako bode u oči da konobar i ja imamo jednaku plaću (vrlo mala razlika) što, hebiga, ja vidim jer radim plaće. Pa me čisto zanimalo s obzirom na moju stručnu spremu i posao koji obavljam (odgovornost, kvaliteta, izrada završnog računa, prijave/odjave radnika, moj potpis ide na svaki dokument prema poreznoj) da li je moja plaća primjerena.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 08:52   #3951
Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
Iskustva imam oko 3 godine samostalnog vođenja knjigovodstva, ja uz pomoć RRiF-a, moj posao je gotov za 8 sati dakle nema prekovremenih, jednostavna je to firma, (knjige se vode po špranci) koja se bavi ugostiteljstvom ali me nekako bode u oči da konobar i ja imamo jednaku plaću (vrlo mala razlika) što, hebiga, ja vidim jer radim plaće. Pa me čisto zanimalo s obzirom na moju stručnu spremu i posao koji obavljam (odgovornost, kvaliteta, izrada završnog računa, prijave/odjave radnika, moj potpis ide na svaki dokument prema poreznoj) da li je moja plaća primjerena.
Pa ja ne bi to pristao raditi za plaću konobara, ako ti to što znači. Netko da bi bio dobar voditelj računovodstva treba imati bar 3-4 godine prakse, dobro poznavati barem 3-4 zakona (o pdv, o porezu na dohodak, o platnom prometu, o racunovodstvu, o trg drustvima..), racunovodstvene standarde i onda jos pratiti izmjene svih tih propisa. I onda jos imati komunikacijske vjestine za voditi ljude, biti odgovoran prema drzavi i jos uz sve to obavljati posao.

Mislim da se u Zagrebu na razgovoru za vecinu voditelja racunovodstva prica o placi 8-9-10.000kn +. Ispod toga bi rađe bio referent ilikonobar..

Prijavljuj se na natječaje pa vidi što drugi nude i gdje si na tržištu.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 10:56   #3952
Pozdrav,
Trebam savjet u vezi knjiženja situacije:
Tvrtka dobila kredit od banke na 5 god.
Uz kredit banka prodaje direktoru osiguranje (u slučaju smrtnog slučaja direktora, banka se naplaćuje iz te police osiguranja)
Rata osiguranja iznosi 100 tinjak kn i banka ih uzima s računa tvrtke trajnim nalogom svaki mjesec kad i glavnicu i kte po kreditu.
Zanima me kako knjiziti te rate osiguranja?
I je li to priznati trošak za tvrtku ili?
U naprijed hvala!
majalii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 09:39   #3953
Question knjiženje proizvodnje

Pozdrav!
Molim ako netko može pomoći oko knjiženja proizvodnje preko skladišta gotovih proizvoda. Da li je u redu:
-nabava repromaterijala od dobavljača 3000,3010,3020/2200+1800
-obračun nabave 3100/3000,3010,3020
-izdavanje robe u proizvodnju 4000/3100, 6000/490
-zaprimanje robe iz proizvodnje na skl.gotovih proizvoda 6300/6000
-izlazni račun 7000/6300, 1200/7500+2800

Dugovna kto 490 će se zatvoriti na kraju razdoblja.

Ili nekako drugačije? Molim ako netko može odgvoriti. Hvala puno unaprijed.
jele2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 21:42   #3954
Quote:
majalii kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Trebam savjet u vezi knjiženja situacije:
Tvrtka dobila kredit od banke na 5 god.
Uz kredit banka prodaje direktoru osiguranje (u slučaju smrtnog slučaja direktora, banka se naplaćuje iz te police osiguranja)
Rata osiguranja iznosi 100 tinjak kn i banka ih uzima s računa tvrtke trajnim nalogom svaki mjesec kad i glavnicu i kte po kreditu.
Zanima me kako knjiziti te rate osiguranja?
I je li to priznati trošak za tvrtku ili?
U naprijed hvala!
Iskreno stvarno ne vidim kakve veze ima eventualna smrt direktora i kredit pravnoj osobi. Moguće da baš nisam ni shvatio, ali ja bi to u najboljem slučaju proknjižio pod porezno nepriznati trošak, a lako moguće da bi se trebalo obračunati ko dohodak direktoru, jer to je njegova privatna polica osiguranja..
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 21:58   #3955
Quote:
jele2222 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Molim ako netko može pomoći oko knjiženja proizvodnje preko skladišta gotovih proizvoda. Da li je u redu:
-nabava repromaterijala od dobavljača 3000,3010,3020/2200+1800
-obračun nabave 3100/3000,3010,3020
-izdavanje robe u proizvodnju 4000/3100, 6000/490
-zaprimanje robe iz proizvodnje na skl.gotovih proizvoda 6300/6000
-izlazni račun 7000/6300, 1200/7500+2800

Dugovna kto 490 će se zatvoriti na kraju razdoblja.

Ili nekako drugačije? Molim ako netko može odgvoriti. Hvala puno unaprijed.
Po meni je dobro..
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 10:58   #3956
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Po meni je dobro..
Hvala puno
jele2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 20:08   #3957
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Iskreno stvarno ne vidim kakve veze ima eventualna smrt direktora i kredit pravnoj osobi. Moguće da baš nisam ni shvatio, ali ja bi to u najboljem slučaju proknjižio pod porezno nepriznati trošak, a lako moguće da bi se trebalo obračunati ko dohodak direktoru, jer to je njegova privatna polica osiguranja..
To zivotno osiguranje direktora je oblik jamstva za kredit, zivotno ne moze ici u korist direktora ili nasljednika, vec jedino u korist banke , kao jamstvo za kredit pravnoj osobi.
Ima li jos netko misljenje u vezi ovog?
Hvala!

Zadnje uređivanje majalii : 26.10.2017. at 20:10. Reason: dopuna
majalii is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 00:11   #3958
Quote:
majalii kaže: Pogledaj post
To zivotno osiguranje direktora je oblik jamstva za kredit, zivotno ne moze ici u korist direktora ili nasljednika, vec jedino u korist banke , kao jamstvo za kredit pravnoj osobi.
Ima li jos netko misljenje u vezi ovog?
Hvala!
Kada tvrtka otplati kredit, što onda, polica prestaje biti vinkulirana na banku i on si može isplatiti iznos police koju je izvukao iz firme bez kune poreza?

Kažem ti, jednokratno/kratkoročno se možeš kockati da to knjižiš na nekakav porezno nepriznat trošak i onda u slučaju nadzora braniš se tim svojim objašnjenjem da je to kolateral (sumnjam da bi prošlo), a realno ti to trebaš obračunati ko dohodak direktoru..
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 10:40   #3959
Ako je riječ o polici osiguranja života bez obilježja štednje (a kod kredita najčešće je o tome riječ) onda nema nikakve isplate po polici kad se kredit otplati.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 18:50   #3960
Quote:
Vekenga kaže: Pogledaj post
Ako je riječ o polici osiguranja života bez obilježja štednje (a kod kredita najčešće je o tome riječ) onda nema nikakve isplate po polici kad se kredit otplati.
Upravo tako, polica je na rok isti kao i kredit, i napomenula sam da je samo sredstvo osiguranja kredita a ne i oblik stednje.
Po isteku police/ otplate kredita nista nece imati direktor za isplatu...nije stednja...!
majalii is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:54.