Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2017., 10:35   #161
Quote:
3zuteminute kaže: Pogledaj post
Nikad nisam ostao bez podataka, i da ostanem krivio bih sebe a ne filesystem koji koristim...
Problem nije v ostajanju bez podataka, neg v tihoj korupciji.

Restauracija podataka je tema koju se dobro razme te koja je prožvakana, implementirana te dela; tiha korupcija podataka, atomsko zapisivanje na stabilni medij su stvari koje jako malo ljudi razme.

Da imaš servere na koje se oslanjaju korisnici ili tvoja firma, onda bi ti takve stvari bile itekak bitne, pogotovo ak vsake sekunde koju serveri ne delaju ne generiraš profit.
Quote:
A glede brzine, koja mi je najbitnija, ZFS zaobilazim u širokom luku jer, budimo realni, spor je....
ZFS koristim od 6. meseca 2006. godine i još nikad ni bil spor, dapače, v usporedbi z klasičnim datotečnim sustavima to đubre leti kak ponorelo.

Molim te opiši točni scenarij gdi ti je ZFS bil spor, zanima me o čemu se točno radi.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:44   #162
Malo ljudi razme to da su tiha korupcija podataka tehnička glupost koju razni guraju jer nemaju više šta da zadrže zastupljnost na serverima.
Imamo u firmi nekoliko servera i jos vise umreženih računala.
I ne pada nam na pamet koristiti nikakv ZFS, pa nismo budale. Ne znam koja to jos normalna firma koristi
Prije bi uzeo, osobno, windows server i ntfs nego zfs na bsd
to ti je ko da oreš njivu sa konjem upregnutim u plug i dva seljaka iza da ga bićuju
Samo nepotrebni troškovi
3zuteminute is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 16:17   #163
Quote:
3zuteminute kaže: Pogledaj post
Imamo u firmi nekoliko servera i jos vise umreženih računala.
I ne pada nam na pamet koristiti nikakv ZFS, pa nismo budale. Ne znam koja to jos normalna firma koristi
https://idatalabs.com/tech/products/sun-zfs


Quote:
3zuteminute kaže:
Prije bi uzeo, osobno, windows server i ntfs nego zfs na bsd
to ti je ko da oreš njivu sa konjem upregnutim u plug i dva seljaka iza da ga bićuju Samo nepotrebni troškovi
A ti si konj ili seljak? Btw., ZFS je besplatan...
__________________
“ teško je nama šta bi tili bit ljudi parimo nenormalni, ludi al’ smo oni šta se bore i kad je najgore dio smo faune i flore imamo ljubav i more”
z3r01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 16:18   #164
Moje isprike kolega
Krivo sam se izrazio. Ne mislim da si budala, ne
Samo sam iznio mišljenje... Svi mi imamo svoje ukuse i iskustva
Sve je to tu negdje, nije taj ZFS niti spor baš toliko.
Bezvezna rasprava uopće, ko ga voli nek ga koristi
3zuteminute is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 16:20   #165
Quote:
z3r01 kaže: Pogledaj post




A ti si konj ili seljak? Btw., ZFS je besplatan...
Isprike su bile Anataru, da ne bi mislio da se ispričavam majmunima.
Hvala za info da je besplatan, mislio sam da je na pretplatu i da se cijena naplačuje po podacima
Ima li neki da nije besplatan btw?

Inaće za link, šta ti je 2 i pol tisuće kompanija koje koriste ZFS ?
ništa, kad ih 2 i pol milijona koristi ext
3zuteminute is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 18:49   #166
Quote:
3zuteminute kaže: Pogledaj post
Isprike su bile Anataru, da ne bi mislio da se ispričavam majmunima.
Nadam se da ne impliciraš da je jedan od najboljih informatičara koje je Hrvatska ikada imala majmun?

To je osoba pred kojom se čak i ja šutke klanjam, jer zna znanje i priznati je stručnjak v onome kaj dela.

Jer v suprotnom, to bi bilo preveč. Čak i za ovaj forum.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 06:33   #167
informatičari imaju razvijenu logiku dovoljno da iz mog posta ne izvuku zaključak kako mislim da se ZFS plača, već da se radi o troškovima vremena, ljudksih resursa, struje... informatičari nisu štreberi, apstraktno razmišljaju i odmah znaju o čemu se radi
3zuteminute is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 07:28   #168
Quote:
3zuteminute kaže: Pogledaj post
informatičari imaju razvijenu logiku dovoljno da iz mog posta ne izvuku zaključak kako mislim da se ZFS plača, već da se radi o troškovima vremena, ljudksih resursa, struje... informatičari nisu štreberi, apstraktno razmišljaju i odmah znaju o čemu se radi
Postoji debelo dobar razlog zakaj je OpenZFS default datotečni sustav te volume manager v FreeBSD-u, a taj je upravo ovaj (i ne sam taj!) o kojemu pišeš: ZFS svojim mogućnostima samoizlječenja tihe korupcije podataka te jednostavnim i učinkovitim načinom administracije sustava za pohranu štedi i peneze i vrijeme kao još niti jedan sustav za pohranu do sada. Gdi drugdi mogu na primjer izvesti ovo,
Kod:
# zfs snapshot rpool/var@before-upgrade
# zfs send rpool/var@before-upgrade | ssh remotehost 'zfs receive backuppool'
Ugrađena podrška za SMB/CIFS, NFS, realtime kompresiju te baze podataka sam su neke od mogućnosti ZFS-a. Povećanje kapaciteta je dječja igra: nakon kaj se zadnji disk zamjeni i autoexpand=on, zpool automatski posjeduje novi, povećani kapacitet. Ako takve stvari ne štede peneze i vrijeme, ne znam kaj štedi.

Ali jedno znam: sa SAN-om, HW RAID-om i klasičnim datotečnim sustavima sem provel puno noći v hladnim, bučnim sobama za servere mesto da sem doma čorl i nalovljaval Z-ove oko drveća v šumici v snovima. Z ZFS-om mi se to v ovih 11+ let ni niti jenput dogodilo. Svo servisiranje diskova je z ZFS-om napravljeno dok je server i dalje uredno opslužival podatke. Kad je 2011 (bar mislim da je bila 2011., ne sečam se točno više) Sunce popizdilo i bile su jake solarne oluje i pojačana radijacija, ZFS je skužl taj jedan jedini bit flip v celom poolu, automatski ga popravl z kopijom bloka od jednog drugog diska v poolu tokom scruba i nastavili sme dalje kak da se nič ni zgodilo.

A kak ti veliš, informatičara ima i ima... ja sem za licenciranje informatičara odnosno državne ispite kak je to za doktore i advokate, da nam se ne bi stalne pripetilo da imame "stručnjake" koji pojma nemaju.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 17:54   #169
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Ugrađena podrška za SMB/CIFS, NFS, realtime kompresiju te baze podataka sam su neke od mogućnosti ZFS-a. Povećanje kapaciteta je dječja igra: nakon kaj se zadnji disk zamjeni i autoexpand=on, zpool automatski posjeduje novi, povećani kapacitet. Ako takve stvari ne štede peneze i vrijeme, ne znam kaj štedi.
samo od diska koji radi na recimo 5400 okretaja, on dok automatizira sam sebi relatime kompresije i ine delikatese iskoristi 5 000 okretaja, ostatak potroši sam na sebe i ono što je. govorim odoka, nisam mijerio
Ali nije sve u disku, procesor je tu bitan. On to sve radi, ZFS, kao i drugi sustavi, smo koristi njegove instrukcije kako bi organizirao disk
Na kraju tu je i sustav tj server koji opet koristi taj datitečni sustav kao bazu iz koje se ekstraktira u memoriju i pokreće
Ja znam da on ima prednosti, ali prednosti takvog tipa imaju svoju cijenu - vrijeme

Auto sa četri sjedišta će uvijek kasniti za autom sa dva sjedišta
Iako budimo realni, to vrijeme jedan moderni server ne osijeti... pa je stvar individualna, ja osobno više volim da mi sustav radi što manje stvari i da je što gluplji, jer svaki sustav sto je pametaniji to je vise glup... Nema on meni sta trositi moj procesor da stiti, sprema i automatizira nesto sto ne treba

Zadnje uređivanje 3zuteminute : 13.10.2017. at 18:05.
3zuteminute is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 22:22   #170
Quote:
3zuteminute kaže: Pogledaj post
Nema on meni sta trositi moj procesor da stiti, sprema i automatizira nesto sto ne treba
TAKO JEEE!!!

Ja isključujem iz štekdoze, nema meni jedno računalo kaj trošiti struju kad to ne treba!!!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 10:12   #171
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Nadam se da ne impliciraš da je jedan od najboljih informatičara koje je Hrvatska ikada imala majmun?

To je osoba pred kojom se čak i ja šutke klanjam, jer zna znanje i priznati je stručnjak v onome kaj dela.

Jer v suprotnom, to bi bilo preveč. Čak i za ovaj forum.
Se smije znati tko je taj? Može i na PM.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 08:49   #172
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Se smije znati tko je taj? Može i na PM.
Smije, ak ti ta osoba odluči otkriti svoj identitet. Zakaj pitaš mene? Pitaj tu osobu!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 08:53   #173
Serving 100 Gbps from an Open Connect Appliance

https://medium.com/netflix-techblog/...e-cdb51dda3b99

Netflix pere po FreeBSD-u, a? Eh, kak mi je drago videti kak vrijeme GNU/Linuxa prolazi, a vrijeme FreeBSD-a dolazi! To je OS koji je fakat nepravedno podcijenjen, ali vse više i više dobija na popularnosti jer je dobar.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 13:10   #174
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
https://medium.com/netflix-techblog/...e-cdb51dda3b99

Netflix pere po FreeBSD-u, a? Eh, kak mi je drago videti kak vrijeme GNU/Linuxa prolazi, a vrijeme FreeBSD-a dolazi! To je OS koji je fakat nepravedno podcijenjen, ali vse više i više dobija na popularnosti jer je dobar.
Hm, pa to je odavno poznato da je FreeBSD kralj pogotovo za takve stvari.
Ima nenadjebiv mrežni stack.
Ali iz gornjeg članka je opisano kako oni "nabudžuju" specifičan komad opreme nekmoli bi u konačnici "izvukli" 90Mbps.

Ali zar Netflix nije cijeli na AWS? Da li onda u AWS imadu iste te VM ili je ovo bio sam tvz. proof of concept?

Nažalost nisam bijo dovoljno jak influencer da u firmi zaživi FreeBSD, čak sam ih poubijao par prilikom akvizicija drugih frimi.

Dovoljno je samo pogedati na eleganciju dokumentacije...heh
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 16:07   #175
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Ali zar Netflix nije cijeli na AWS? Da li onda u AWS imadu iste te VM ili je ovo bio sam tvz. proof of concept?
Ne, stavljaju svoje kutije direktno kod ISP-ova.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 16:18   #176
A vidi vraga da?
https://openconnect.netflix.com/Open...t-Overview.pdf
huuu imteresamtno.
Ponosito stojin ispravljen.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 16:24   #177
S obzirom na njihov tip i količnu traffica bilo stvarno čudno da su na awsu.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 17:37   #178
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Se smije znati tko je taj? Može i na PM.
Pa Bože, svatko tko iole nešto zna o IT-u u RH, ni ne sumnja da se radi o Olegu Maštruku.
__________________
Ne to!
Florest Glimp is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 20:12   #179
Quote:
Florest Glimp kaže: Pogledaj post
Pa Bože, svatko tko iole nešto zna o IT-u u RH, ni ne sumnja da se radi o Olegu Maštruku.
Cekaj, taj majmun je jos ziv?!? Nigdo ga ni zatukel do sad?!?

Nemrem vjerovat'!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 22:30   #180
Čovjek je više majmun nego bilo koji majmun. Ne govorim konkretno, već generaliziram...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:37.