Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2017., 12:28   #1
Francuska miče križeve iz javnosti

Sud naredio: Uklonite križ sa spomenika papi Ivanu Pavlu II
https://www.vecernji.hr/vijesti/sud-...vlu-ii-1203401
Križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu.
Državno vijeće je donijelo odluku da kip poljskog pape podignutog 2006. u gradu Ploermelu ostaje na mjestu, no da se križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu. Sam luk nije religijski simbol i također može ostati, odlučio je sud.


Kad će kod nas nešto ovakvo?
Ja mislim da mi idemo u potpuno suprotnom pravcu.

Zapravo, jeste li uopće za sekularizam ili niste?
Jer ne možete biti pola-pola, ili jeste ili niste.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:49   #2
Da li one molitvene postaje uz javne ceste koje vikendom služe pijancima kao improvizirane rampe imaju građevinsku dozvolu? Nekako sumnjam.

Kod nas nikad to neće zaživjeti. Religijski trash folklor je prejak. Istraživači u budućnosti će ovaj dio svijeta proglasiti arheološki nezanimljivim. Osim gipsa prefarbanog bojom koja svijetli u mraku i ostataka plastičnih fenjera neće biti ničega.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:17   #3
Nije mi jasno, s križem ili bez križa to je spomenik poglavaru katoličke crkve, dakle nije sekularan. Kako skidanje križa može to promjeniti?

Inače prilično ružan spomenik
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:28   #4
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Sud naredio: Uklonite križ sa spomenika papi Ivanu Pavlu II
https://www.vecernji.hr/vijesti/sud-...vlu-ii-1203401
Križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu.
Državno vijeće je donijelo odluku da kip poljskog pape podignutog 2006. u gradu Ploermelu ostaje na mjestu, no da se križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu. Sam luk nije religijski simbol i također može ostati, odlučio je sud.


Kad će kod nas nešto ovakvo?
Ja mislim da mi idemo u potpuno suprotnom pravcu.

Zapravo, jeste li uopće za sekularizam ili niste?
Jer ne možete biti pola-pola, ili jeste ili niste.

E pošlo je sve u kurac. Ovo su ekstremi. Nikome normalnome to ne smeta. Šta onda i papu nisu digli? Jel' to nekome smeta?
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:30   #5
Ja nisam za uklanjanje križeva sa spomenika, u ovakvom slučaju je to sastavni dio priče. Tom logikom možemo ić i do toga da crkve moraju maknut križeve, jer, eto, sekularna država.

Isto tako nisam za zabrane pojedincima, tipa da učiteljica ne smije nosit križić na lančiću. To je njeno osobno pravo.

Za uklanjanje sam vjerskih simbola iz javnih ustanova, od škola na dalje. Ali ne na pojedincu tipa da mali Jacques ili mali Đuro ne smije imat križić na lančiću, nego po zidovima i slično. To je jedina stvar koja u suštini narušava sekularnost - nema što u npr. učionici visiti križ na zidu.

Ali sve ovo ostalo su nekakvi ekstremni pogledi koji mi se nimalo ne sviđaju.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:40   #6
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Ja nisam za uklanjanje križeva sa spomenika, u ovakvom slučaju je to sastavni dio priče. Tom logikom možemo ić i do toga da crkve moraju maknut križeve, jer, eto, sekularna država. ....
Nije ispravna logika, crkva je odvojena od države ali to ne znači da nije dozvoljena u državi. Dakle na crkvenim objektima, u privatnim prostorima, na osobama da....van njih ne. Ako i jesu na osobama kao lančići, privjesci etc prema mojem mišljenju ne bi se trebali vidjeti ako se radi u javnoj službi i to za vrijeme službe. Pa u pošti u španskom su njih dvije tri napravile svetište na radnom mjestu krcato svetih sličica i križeva. Provjeri ako ne vjeruješ. Kakve veze ima kaj je sastavni dio neke priče? Uostalom nek mu naprave spomenik unutar gabarita neke crkve pa nek ima križ.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:44   #7
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
E pošlo je sve u kurac. Ovo su ekstremi. Nikome normalnome to ne smeta. Šta onda i papu nisu digli? Jel' to nekome smeta?
Možda nekome i smeta, otkud ti to znaš i odakle ti pravo takve nazivati nenormalnim? Samo zato jer si se ti naviknuo ne znači da je normalno.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:46   #8
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Ali sve ovo ostalo su nekakvi ekstremni pogledi koji mi se nimalo ne sviđaju.
Francuska je uvijek bila iznimka u katoličkom dijelu Europe i ovo nije ništa neobično.

Možete li zamisliti da u Španjolskoj ili Poljskoj donesu ovakav zakon?

Češka ima više deklariranih ateista nego Francuska, ali mislim da kod njih država nije branila ovakve stvari, barem ne od uspostave demokracije.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:47   #9
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Francuska je uvijek bila iznimka u katoličkom dijelu Europe i ovo nije ništa neobično.

Možete li zamisliti da u Španjolskoj ili Poljskoj donesu ovakav zakon?
Ili Hrvatskoj.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:47   #10
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ili Hrvatskoj.....
Naravno.

Zemlje sa jakom katoličkom tradicijom imaju masu tih spomenika maltene u svakom selu.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:48   #11
To za poštu mi je drugo, ne smeta me i mislim da nije problem da netko ima križić na lančiću ili tako neki mali znak ako mu je bitno. Druga stvar kad oko sebe napravi oltar, to se slažem s tobom.

A spomenici...ne znam, meni je okej da spomenik Papi koji je bio značajna i cijenjena svjetska ličnost ima tako nešto, ili nekom značajnom lokalnom svećeniku koji je zaista zadužio grad pa ako mu dižu spomenik nije mi problem da sadrži i križ (ili simbol neke druge vjere). Opet, ne bih dozvolio nekakve gluposti iz fore, tipa "spomenik katoličanstvu" (osim u krugu crkve).
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:53   #12
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Sud naredio: Uklonite križ sa spomenika papi Ivanu Pavlu II
https://www.vecernji.hr/vijesti/sud-...vlu-ii-1203401
Križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu.
Državno vijeće je donijelo odluku da kip poljskog pape podignutog 2006. u gradu Ploermelu ostaje na mjestu, no da se križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu. Sam luk nije religijski simbol i također može ostati, odlučio je sud.


Kad će kod nas nešto ovakvo?
Ja mislim da mi idemo u potpuno suprotnom pravcu.

Zapravo, jeste li uopće za sekularizam ili niste?
Jer ne možete biti pola-pola, ili jeste ili niste.
Zabrana križeva u Hr bilo bi izravno kršenje slobode vjeroispovjesti zajamčeno čl. 40 Ustava RH. Taj članak jamči slobodno javno očitovanje vjere.

Sloboda vjeroispovjesti predstavlja temeljno ustavom zajamčeno pravo koje nije moguće ukinuti niti ograničiti.
Stiglitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:00   #13
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
To za poštu mi je drugo, ne smeta me i mislim da nije problem da netko ima križić na lančiću ili tako neki mali znak ako mu je bitno. Druga stvar kad oko sebe napravi oltar, to se slažem s tobom.

A spomenici...ne znam, meni je okej da spomenik Papi koji je bio značajna i cijenjena svjetska ličnost ima tako nešto, ili nekom značajnom lokalnom svećeniku koji je zaista zadužio grad pa ako mu dižu spomenik nije mi problem da sadrži i križ (ili simbol neke druge vjere). Opet, ne bih dozvolio nekakve gluposti iz fore, tipa "spomenik katoličanstvu" (osim u krugu crkve).
Nije niti meni problem......ali ako dozvoliš lančić da se vidi u javnoj službi onda dozvoljavaš i "oltar".....kak da propišeš koliko može a koliko ne? Tako je i sa spomenicima i to je ono čega se francuska drži..ali zato mogu maknuti i burke...e tu predmijevam da naši desničari ne bi imali zamjerki.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:01   #14
Quote:
Stiglitz kaže: Pogledaj post
Zabrana križeva u Hr bilo bi izravno kršenje slobode vjeroispovjesti zajamčeno čl. 40 Ustava RH. Taj članak jamči slobodno javno očitovanje vjere.

Sloboda vjeroispovjesti predstavlja temeljno ustavom zajamčeno pravo koje nije moguće ukinuti niti ograničiti.
Daj čitaj s razumijevanjem....za promjenu. Navedeno nema nikakve veze s člankom 40 ustava niti se narušava ičija vjeroispovjest. Valjda će rh učiti francusku kako se piše ustav.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:03   #15
Gdje prestaje sekularizam a počinje progon vjere. Što je sa crkvama i grobovima, da li treba tamo u ime "strogog" sekularizma treba također ukloniti križeve.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:04   #16
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Sud naredio: Uklonite križ sa spomenika papi Ivanu Pavlu II
https://www.vecernji.hr/vijesti/sud-...vlu-ii-1203401
Križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu.
Državno vijeće je donijelo odluku da kip poljskog pape podignutog 2006. u gradu Ploermelu ostaje na mjestu, no da se križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu. Sam luk nije religijski simbol i također može ostati, odlučio je sud.


Kad će kod nas nešto ovakvo?
Ja mislim da mi idemo u potpuno suprotnom pravcu.

Zapravo, jeste li uopće za sekularizam ili niste?
Jer ne možete biti pola-pola, ili jeste ili niste.
U tekstu se spominje da treba ukloniti križ koji stoji na luku iznad spomenika, a ne onaj na spomeniku, znači križ na spomeniku ostaje.

Ne postoji slika na kojoj se vidi i kip i luk iznad kipa.

Novinari navode čitatelje na krivi smjer, ekipa na fejsbuku ispod članka piše prilično grozne komentare koji se mogu smatrati govorom mržnje, očito večernji list raspiruje mržnju kako bi povećao tiražu.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:05   #17
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
U tekstu se spominje da treba ukloniti križ koji stoji na luku iznad spomenika, a ne onaj na spomeniku, znači križ na spomeniku ostaje.

Ne postoji slika na kojoj se vidi i kip i luk iznad kipa.

Novinari navode čitatelje na krivi smjer, ekipa na fejsbuku ispod članka piše prilično grozne komentare koji se mogu smatrati govorom mržnje, očito večernji list raspiruje mržnju kako bi povećao tiražu.
Yep...na spomeniku ostaje....jednako tako kao i recimo križ ili neki drugi vjerski simbol na grobovima.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:06   #18
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Gdje prestaje sekularizam a počinje progon vjere. Što je sa crkvama i grobovima, da li treba tamo u ime "strogog" sekularizma treba također ukloniti križeve.
Dajte ljudi prvo čitajte a onda pišite.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:07   #19
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
U tekstu se spominje da treba ukloniti križ koji stoji na luku iznad spomenika, a ne onaj na spomeniku, znači križ na spomeniku ostaje.

Ne postoji slika na kojoj se vidi i kip i luk iznad kipa.

Novinari navode čitatelje na krivi smjer, ekipa na fejsbuku ispod članka piše prilično grozne komentare koji se mogu smatrati govorom mržnje, očito večernji list raspiruje mržnju kako bi povećao tiražu.
https://penseesdoutrepolitique.files...i-ploermel.jpg
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:07   #20
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Daj čitaj s razumijevanjem....za promjenu. Navedeno nema nikakve veze s člankom 40 ustava niti se narušava ičija vjeroispovjest. Valjda će rh učiti francusku kako se piše ustav.....
Zaboli me za Francusku i njihovo uređenje. Što se mene tiče mogu uvesti i zatvorske kazne za javno očitovanje vjere. Bitno mi je da se to ne dogodi u Hr.

Itekakve veze ima. Čl. 40 jamči svakome pravo na nošenje i isticanje križa, svidjelo se to tebi ili ne. Dakle viđat ćeš lančiće i križeve dokle god postoji Ustav.

A glede Francuske....eto neka budu dosljedni pa sruše Notre Dame katedralu radi očuvanja "sekularnosti".
Stiglitz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.