Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2017., 10:38   #1
Upute/tutorijali za početnike

Počinjem dobivati plaću prvi puta pa bih htio ulagati dio. Ne znam ništa o ulaganju pa mi treba neki kratki intro. Naglašavam, kratko nešto, ne želim duboko ulaziti u tematiku.

Možete li me referirati na nešto jako kratko i osnovno što mi može odgovoriti na pitanje koji su mogući oblici ulaganja za nekog tko ne traži veliki povrat i želi što manji rizik, plus neka malo rizičnija varijanta koja ima šanse dati veći povrat?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 16:35   #2
Hahaha
Veliki povrat i mali rizik? I onda jos veci povrat uz malo veci rizik? Dobar si.
Pocni sa stambenom stedionicom ako nemas svoj dom jos. To je 5000kn godisnje. Ako mozes odvojit jos, udi u treci mirovinski stup. To je jos 5000kn, ukupno 10000kn godisnje.
Ako mozes jos, udi u neki investicijski fond. Ja preferiram obveznicke, ti ces mozda mjesovite. Tu uplacuj sav visak.
Uz sve to, u svakom trenutku imaj sest mjesecnih placa na orocenju, kao backup ukoliko ostanes bez primanja.
I nema visokog prinosa bez visokog rizika. A ljudi kao ti uglavnom zavrse na gubitnickoj strani kod igranja visokim rizikom.
Old 02.11.2017., 00:00   #3
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Hahaha
Veliki povrat i mali rizik? I onda jos veci povrat uz malo veci rizik? Dobar si.
Pocni sa stambenom stedionicom ako nemas svoj dom jos. To je 5000kn godisnje. Ako mozes odvojit jos, udi u treci mirovinski stup. To je jos 5000kn, ukupno 10000kn godisnje.
Ako mozes jos, udi u neki investicijski fond. Ja preferiram obveznicke, ti ces mozda mjesovite. Tu uplacuj sav visak.
Uz sve to, u svakom trenutku imaj sest mjesecnih placa na orocenju, kao backup ukoliko ostanes bez primanja.
I nema visokog prinosa bez visokog rizika. A ljudi kao ti uglavnom zavrse na gubitnickoj strani kod igranja visokim rizikom.
Nigdje nisam rekao veliki povrat i mali rizik.
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 19:00   #4
Inače ti je neko nepisano pravilo da rizik raste sa većom stopom profita(ne mora biti pravilo), pa su ti zapravo najmanje rizični oročena i stambena štednja. DMF(iliti 3.mirovinski stup) je ok stvar, ali jako dugoročno ulaganje. Prvu lovu možeš vidjeti kad napuniš 50. Također, u prosjeku su u plusu, iako i oni imaju godina kada posluju negativno.

Tu negdje su i novčani fondovi, sa zanemarivim prinosima, gdje se eventualni rizik/profit više primjeti kroz razliku u tečajevima(ako je devizni fond).

Nakon toga idu investicijski fondovi, mješavina svega i svačega, kako bi se maksimizirao profit, uz veću disperziju rizika. Obično dio portfelja bude u stabilnim dionicama i obveznicama, a dijelom se "igraju", zavisno od politike fonda.

Nakon svega toga idu dionice. Najveća mogućnost profita, najveća šansa za gubitak love(ili njenog velikog dijela). Naravno, i tu postoje stabilnije i manje stabilne kompanije. Prednost je što(makar mislim) se na temelju pozitivnog rezultata poslovanja isplaćuje dividenda dioničarima.
Old 02.11.2017., 19:08   #5
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
Počinjem dobivati plaću prvi puta pa bih htio ulagati dio. Ne znam ništa o ulaganju pa mi treba neki kratki intro. Naglašavam, kratko nešto, ne želim duboko ulaziti u tematiku.

Možete li me referirati na nešto jako kratko i osnovno što mi može odgovoriti na pitanje koji su mogući oblici ulaganja za nekog tko ne traži veliki povrat i želi što manji rizik, plus neka malo rizičnija varijanta koja ima šanse dati veći povrat?
Najiskreniji savjet. Drži ušteđenu lovu u čarapi, zakopanoj škrinji u dovrištu ili eventualno u banci (uz veću dozu opreza). Dok ti naučiš sve načine na koji se može izgubiti lova (ima ih nemjerljivo) ostat će ti gaće na štapu.

Nakon što ti se nakupi love u škrinji, eventualno možeš razmišljati kako je oploditi. Uvijek imaj na umu da lovu žele oploditi puno iskusniji i umješniji igrači koji se međusobno tuku jer ih je previše a profita premalo. Za amatere rezultat u toj tučnjavi je gotovo uvijek gubitak. Suprotno razmišljanju, ne zarađuju svi nego jedni moraju izgubiti (većina) da bi drugi zaradili (manjina).

Kao što ti intuicija (koju pokušavaš potisnuiti) govori, zaraditi lovu nije lako i treba uložiti puno truda, umijeća i vremena, kao i u svaki ozbiljan posao. Kako ti ništa od toga nemaš, savjet je vratiti se na početak posta.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.