Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2017., 11:28   #1
Čuo sam neka poučavanja u kojima se ljudi opisuju kao trodijelni nasuprot dvodijelnima.

Čuo sam neka poučavanja u kojima se ljudi opisuju kao trodijelni nasuprot dvodijelnima.
Što to zapravo znači, i što smo mi?Svaki se čovjek sastoji od materijalnog tijela i svoje unutrašnje biti. Ovaj unutrašnji aspekt samog sebe u Bibliji se često referira kako duša ili duh. Postavlja se pitanje dijeli li se naša unutrašnja bit na dušu i duh ili jednostavno samo na duša/duh kao riječi koje se odnose jedna na drugu a označavaju jedno te isto.
Trihotomisti zastupaju teoriju da je čovjek sastavljen od tri različita djela: tijelo, duša i duh. Oni tvrde da je duša horizontalno povezana sa svijetom i ljudima, dok je duh vertikalno povezan sa Bogom u nebu. Jedan od ključnih stihova koji koriste da podupru tu teoriju možemo naći u Hebrejima 4 (Pogledajte također 1. Solunjanima 5:23).Jer je živa Božja riječ i djelotvorna, oštrija od svakoga dvosjeklog mača, i prodire sve do rastavljanja duše, duha, zglobova i mozga, i prosuđuje misli i namjere srca. (Hebrejima 4:12) Dihotomisti u drugu ruku zastupaju
teoriju da se riječi duša i duh mogu koristiti u Bibliji kao jedna riječ. Oni se protive tvrdnji da je duša povezana samo sa ovim svijetom a da je duh povezan samo sa nebesima. Oni tvrde da riječi i na Hebrejskom i na Grčkom bivaju korištene kako jedna riječ. Dva ključna stiha koja koriste da podupru svoju teoriju možemo naći u Job 7 i Izaija 26. Zato ja ne ću braniti svojim
ustima, govorit ću u tuzi duha, naricat ću u jadu svoje duše. (Job 7:11) Moja duša čezne za tobom u noći. Moj te duh traži u mojoj nutrini. Kada tvoji sudovi pogađaju zemlju, tada se uče pravednosti stanovnici svijeta. (Izaija 26:9)No, koje gledište je ispravno? Obje strane koriste Bibliju kao podršku svojim stajalištima. Problem je što ovaj koncept nikada nije u
potpunosti objašnjen u Bibliji, te zato navodi na drugačija gledišta. Kako god, kada počnete proučavati ova različita gledišta i dobro ih proučite u Bibliji, pojavit će se različite ključne točke. Ideja da se naša duša povezuje samo sa ovim svijetom i da se naš duh povezuje samo sa Bogom na nebesima je pomalo upitna. Ako bolje proučimo Hebrejima 4:12 vidjet ćemo da riječi duša i duh i srce predstavljaju istoznačnice koje opisuju nematerijalni dio svake osobe.
Znači li to kako smo napravljeni od četiri različita dijela? Pažljivo čitanje Biblije pokazuje kako je nematerijalni dio bića opisan na različite načine (unutrašnja bit, unutrašnji dijelovi, itd.). Mislim da nitko ne podupire teoriju da smo mi kao ljudi podijeljeni na šest ili sedam različitih dijelova!
Moj je savjet da napravite domaću zadaću i pročitate sami Bibliju. Ali budite oprezni od stvaranja frakcija i podjela tijela Kristovog sa svojim zaključcima. Usredotočite se na najvažnije… pazite na cijelo vaše biće i budite spremni za siguran povratak svojeg Gospodina i Spasitelja!A sam Bog mira neka vas posveti u punoj mjeri. Neka se vaš cjeloviti duh, vaša duša i vaše tijelo sačuva besprijekorno za dolazak našega Gospodina Isusa Krista! Vjeran je onaj koji vas pozva, on će i izvršiti. (1 Solunjanima 5:23-24).

Za daljnje čitanje: 1 Korinćanima 15; 1 Solunjanima 4:13-18.
josifllighthous is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 03:11   #2
može li neko da mi kaže šta je tema?
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 09:22   #3
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
može li neko da mi kaže šta je tema?
A valjda debata o tome jesmo li dvodjelni ili trodjelni.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 10:31   #4
Životinje su tijelo i um. Kada u tijelo uđe duša onda imamo kompleks um/tijelo/duh (ili duša, spirit). Tako nas gledaju s najviše razine s kojom uspijevamo komunicirati. Kao um tijelo i duh zajedno.
Pored toga spominje se još srce koje također često zna biti pametnije od uma.
Spominje se i izuzetno važna stanična inteligencija, kao zajedničko kvantno polje svih naših stanica koje su sve međusobno u (kvantnom) kontaktu, to jest, međusobno komuniciraju, i zajednički, kao cjelina komuniciraju s nama, to jest s našim umom i dušom, i istovremeno "samostalno djeluje", to jest neovino od uma i njegove svijesti, u mnogim važnim pitanjima našeg tijela i cjeline.
Dio naše duše koji je odvojen za tu cjelinu - um/tijelo/duh, je samo mali dio naše cjeline. Uz dušu koja je ušla u tijelo odvojeni su i dijelovi koji nam pomažu kao stalni pratioci ili anđeli čuvari, gore je stalno naš viši Ja, kao najnaprednija i puno veća cjelina, a istovremeno postojimo kao višedimenzionalno biće. Dakle ono što je svatko od nas, a što istovremeno postoji izvan našeg tijela, je još milijarde puta veće, važnije i moćnije od naše trenutne manifestacije ovdje na Zemlji za koju smo odvojili mali dio te cjeline.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 11:18   #5
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
može li neko da mi kaže šta je tema?
Ormari...dvodjelni ili trodjelni...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 12:54   #6
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
Životinje su tijelo i um. Kada u tijelo uđe duša onda imamo kompleks um/tijelo/duh (ili duša, spirit). Tako nas gledaju s najviše razine s kojom uspijevamo komunicirati. Kao um tijelo i duh zajedno.
Pored toga spominje se još srce koje također često zna biti pametnije od uma.
Spominje se i izuzetno važna stanična inteligencija, kao zajedničko kvantno polje svih naših stanica koje su sve međusobno u (kvantnom) kontaktu, to jest, međusobno komuniciraju, i zajednički, kao cjelina komuniciraju s nama, to jest s našim umom i dušom, i istovremeno "samostalno djeluje", to jest neovino od uma i njegove svijesti, u mnogim važnim pitanjima našeg tijela i cjeline.
Dio naše duše koji je odvojen za tu cjelinu - um/tijelo/duh, je samo mali dio naše cjeline. Uz dušu koja je ušla u tijelo odvojeni su i dijelovi koji nam pomažu kao stalni pratioci ili anđeli čuvari, gore je stalno naš viši Ja, kao najnaprednija i puno veća cjelina, a istovremeno postojimo kao višedimenzionalno biće. Dakle ono što je svatko od nas, a što istovremeno postoji izvan našeg tijela, je još milijarde puta veće, važnije i moćnije od naše trenutne manifestacije ovdje na Zemlji za koju smo odvojili mali dio te cjeline.
U tijelo udje dusa ?

To neko zaposjednuce onda.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 13:44   #7
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
U tijelo udje dusa ?To neko zaposjednuce onda.
Bez šireg proučavanja teme, mogu ponoviti što sam uspio zapamtiti (a tema je vrlo zanimljiva):
Prema tim izvorima duša ulazi u tijelo u trenutku rođenja, u trenutku izlaska iz maternice, ili u trenutku prvog udaha zraka.
Je li to zaposjednuće, ili simbioza ili što drugo... preteško pitanje za mene. Oni to tijelo znaju nazivati "transportnim sredstvom", ili jednostavno "materijalnim tijelom", čija je svrha da nam omogući proživljavanje bogatih iskustava i zgusnutih emocija u tom materijalnom svijetu, u svrhu učenja i razvoja. Za to je odvojen samo mali dio cjelovite duše, stvarnog Ja. Smrt tijela ne doživljavaju kao tragediju, jer se duša može nastavljati reinkarnirati u sljedećem tijelu, i tako dalje kroz cijeli ciklus nastavlja razvoj. Duša je besmrtna.
Taj skup stanica koje čine zajedničko kvantno polje, kao cjelina nas, taj dio naše duše koji je u tijelu, vidi i doživljava kao njihovo božanstvo, čije želje rado osluškuje i ispunjava.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 14:18   #8
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
Bez šireg proučavanja teme, mogu ponoviti što sam uspio zapamtiti (a tema je vrlo zanimljiva):
Prema tim izvorima duša ulazi u tijelo u trenutku rođenja, u trenutku izlaska iz maternice, ili u trenutku prvog udaha zraka.
Je li to zaposjednuće, ili simbioza ili što drugo... preteško pitanje za mene. Oni to tijelo znaju nazivati "transportnim sredstvom", ili jednostavno "materijalnim tijelom", čija je svrha da nam omogući proživljavanje bogatih iskustava i zgusnutih emocija u tom materijalnom svijetu, u svrhu učenja i razvoja. Za to je odvojen samo mali dio cjelovite duše, stvarnog Ja. Smrt tijela ne doživljavaju kao tragediju, jer se duša može nastavljati reinkarnirati u sljedećem tijelu, i tako dalje kroz cijeli ciklus nastavlja razvoj. Duša je besmrtna.
Taj skup stanica koje čine zajedničko kvantno polje, kao cjelina nas, taj dio naše duše koji je u tijelu, vidi i doživljava kao njihovo božanstvo, čije želje rado osluškuje i ispunjava.
Ako ulazi s prvim udahom onda neprestano ulaze duse u covjeka.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 21:09   #9
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
može li neko da mi kaže šta je tema?
A valjda debata o tome jesmo li dvodjelni ili trodjelni.
to ne množemo mi znati. ne znamo sve dimenzije i sve prostore. Nismo Bog.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
može li neko da mi kaže šta je tema?
Ormari...dvodjelni ili trodjelni...
usporedio nas je sa stvarima?! majne got.

Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
Bez šireg proučavanja teme, mogu ponoviti što sam uspio zapamtiti (a tema je vrlo zanimljiva): Prema tim izvorima duša ulazi u tijelo u trenutku rođenja, u trenutku izlaska iz maternice, ili u trenutku prvog udaha zraka.
jesu li sigurni da nemamo dušu recimo u osmom mjesecu trudnoće u kojoj smo u stomaku majke? ili u šestom, petom?
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 00:17   #10
Jackil Hyde su vjernici vecinom.
Dvodjelci.

Prvo proganjaju pa se mire pjevaju psalme kako su ateisti krasni i onda opet progon pa pjeseme itd.

Trodjelni su oni koji rade sintezu ima nade za njih jer shvatili su jackil hyde igru pa sinteziraju no takvih je na prste vjernika.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 12:06   #11
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
jesu li sigurni da nemamo dušu recimo u osmom mjesecu trudnoće u kojoj smo u stomaku majke? ili u šestom, petom?
Svjestan sam nekih religijskih tumačenja prema kojima je duša prisutna u trenutku začeča.
No u kanalima koje pratim kada je riječ o toj temi stalno se ponavlja takva informacija da duša u tijelo ulazi u trenutku rođenja. Oni duše mogu vidjeti pa s njihove strane to nije dilema, a i upoznati su i sudjeluju u cjelokupnom procesu tih inkarnacijskih ciklusa, infrastrukturi koja se za to koristi, itd.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 18:35   #12
Quote:
josifllighthous kaže: Pogledaj post

Kako god, kada počnete proučavati ova različita gledišta i dobro ih proučite u Bibliji, pojavit će se različite ključne točke.
To kanda o duši se puno priča al malo tog reče.

Temom si zbunio čitav forum svijet, sad više niko ne zna dal duša nastaje začećem ili rođenjem čovjeka. Jedni vele duša je vidljiva po rođenju, a drugi mišljenja doktor preko ultrazvuka vidi dušu ali preinači rječju 'evo buduće duše', na što roditelji namrgođeno 'pa zar nije već sad duša?', no doktor uporan 'pa valjda ja znam', i tako roditelji put pod noge doma misleći si 'a da možda ipak potražimo drugo mišljenje?'.

A odgovor na trodijelni i dvodijelni... Će tko odgovoriti kad je pitanje samo po sebi nejasnije od pitanja duše.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 05:26   #13
Čovjek je dvodjelan- duša i tijelo. Tijelo istrune duša ide nazad Bogu.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:02.