Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2017., 06:54   #3261
Ja sam par godina imala baš u Erste Adriatic Equity udjel i drago mi je da sam ga prodala taman nekoliko tjedana prije nego što je krenulo svo to sra*je s Agrokorom, nekako mi se u cijeloj političkoj situaciji u HR i svijetu činilo da se više ne može očekivati neka stabilnost, samo što je potvrda za to došla iz nepredviđenog smjera.

Za sada ne planiram ulagati u nikakve fondove, barem dok se situacija u Hrvatskoj i Americi ne stabilizira, jer Amerika čini se da novim prijedlozima poreznih zakona kreće prema još većem isisavanju novca iz vlastite ekonomije u offshore račune, te zaduživanju, pa me još jedna kriza uskoro ne bi čudila, a kriza u Americi se odražava na cijeli svijet.

A Hrvatska - sa 500 000 (uglavnom lažnih) branitelja te raznih drugih parazita na grbači i HDZ-om koji je od ulaska u EU izgubio jedinu motivaciju da radi nešto drugo osim korupcije i krađe - samo je pitanje dana kad će se cijela kula od karata urušiti.

Kad i procijenim da su se stvari stabilizirale, opet neću ulagati u bilo koji fond koji je počeo padati zajedno s Agrokorom, nego radije u neke koji su u cijelom ovom kontekstu pokazali bolju stabilnost i mudrije ulaganje.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 23:53   #3262
Meni dobro ide, ova dva fonda u koje sam uložio prosle godine su dobro narasla. Jedan 19% a drugi 22%.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 04:26   #3263
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Pusti šuplje priče.
Kad je dobro, a kad je loše, tko to zna?
U dioničke fondove se ulaže dugoročno, ne treba sve stavljat u istu košaru i treba biti realan.
Brzo se može zaraditi jedino ilegalno, ili ako dobiješ na lotu.
Inače ako pogledaš danas možeš vidjeti da su u zadnjih par mjeseci, pa i zadnji mjesec neki rasli i to pristojno, a neki padali, a šta će biti sutra tko zna.

Inače u Americi postoji priča o tipu koji je 70ih planirao kupiti stan u San Franciscu.
Imao je lovu, ali je procijenio da je cijena prevelika i da će čekati da padne.
Nije ga kupio ni do danas, još uvijek čeka.
moje osobno mišljenje..na oročenju se može dobiti 2% za kune trenutno, sumnjam da će obveznički rasti više od toga... kamate mogu samo rasti, a to znači minus..

dionički su druga priča, može se dobro zaraditi, a i popušiti. neka svatko pogleda od čega im se sastoji portfelj pa neka procijeni
Kaidos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 19:17   #3264
Hello, nabrzinu sam uložila novac u fond otp novčani, uložila sam 1000 kuna, prinos je 0.07, kada budem ispunjavala poreznu prijavu trebam navesti dobitak od 70 kuna?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 19:19   #3265
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Hello, nabrzinu sam uložila novac u fond otp novčani, uložila sam 1000 kuna, prinos je 0.07, kada budem ispunjavala poreznu prijavu trebam navesti dobitak od 70 kuna?
Ne dok god tih 70 kn ne dobiješ

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 20:04   #3266
Ne kužim, jesam li krivo izračunala?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 23:08   #3267
Dobitak se računa tek kod prodaje te se prijavljuje ako je viši od 112 HRK i ako je od kupnje do prodaje prošlo manje od 24 mjeseca.
Ovdje imaš više.

P.S.
Ovo gore ne vrijedi za udjele kupljene do 31.12.2015.
i da, 1000 * 0.07% = 0.7 HRK.
__________________
Object reference not set to an instance of an object
akoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 08:36   #3268
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Ne kužim, jesam li krivo izračunala?
0.07% od 1000 je 0.7 tj 70 lipa.



Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:57   #3269
Ovo vjerovatno nije pravo mjesto za moje pitanje, ali ne mogu naći pravo mjesto pa sam odabrao ovo.

Može li mi netko razjasniti što se dogodilo s Crobisom na dane 11.1.2018. i 12.1.2018.?
letiptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 14:48   #3270
Quote:
letiptica kaže: Pogledaj post
Ovo vjerovatno nije pravo mjesto za moje pitanje, ali ne mogu naći pravo mjesto pa sam odabrao ovo.

Može li mi netko razjasniti što se dogodilo s Crobisom na dane 11.1.2018. i 12.1.2018.?
na obvezničke fondove nije imalo nikakvog utjecaja, ma što god da je bilo.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 15:39   #3271
Pozdrav, uložio sam višak s računa u OTP banci u OTP Absolute i OTP Meridian 20, nisam imao pojma što da napravim s tim novcima a ovi su bili na akciji, bez ulazne naknade. Danas sam išao zatvoriti tekući račun (prebacio sam se u Erste banku) i rekli su mi da ne mogu zatvoriti račun dok imam udjele u tim fondovima! Druga stvar koju su mi rekli je da se u te fondove može ući samo ako imaš račun u OTP banci!

Ako je ovo istina onda će mi praktično moguću zaradu pojesti održavanje računa, nisam uložio toliko novca da bi plaćanje 21 kunu za tekući i netbanking bilo beznačajna svota.

Ono što bih ja htio je zatvoriti tekući račun a ostaviti udjele u fondovima, kako službenica na šalteru kaže to je nemoguće. To mi je besmisleno, što netko tko nije u OTP banci ne može kupiti udjele u tim fondovima? Ako je ovo istina odmah ću izaći, ne mislim biti nečiji rob.
raštevićan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 22:26   #3272
Quote:
raštevićan kaže: Pogledaj post
Pozdrav, uložio sam višak s računa u OTP banci u OTP Absolute i OTP Meridian 20, nisam imao pojma što da napravim s tim novcima a ovi su bili na akciji, bez ulazne naknade. Danas sam išao zatvoriti tekući račun (prebacio sam se u Erste banku) i rekli su mi da ne mogu zatvoriti račun dok imam udjele u tim fondovima! Druga stvar koju su mi rekli je da se u te fondove može ući samo ako imaš račun u OTP banci!

Ako je ovo istina onda će mi praktično moguću zaradu pojesti održavanje računa, nisam uložio toliko novca da bi plaćanje 21 kunu za tekući i netbanking bilo beznačajna svota.

Ono što bih ja htio je zatvoriti tekući račun a ostaviti udjele u fondovima, kako službenica na šalteru kaže to je nemoguće. To mi je besmisleno, što netko tko nije u OTP banci ne može kupiti udjele u tim fondovima? Ako je ovo istina odmah ću izaći, ne mislim biti nečiji rob.
Ja, kad sam počeo ulagati u fondove, sam išao po bankama i tamo redovito dobivao pogrešne informacije, između ostalih i OTP. Sada uplate rješavam preko hrportfolio ili direktno s investicijskim društvima. Imam udjele u OTP fondovima, a nisam klijent njihove banke.
filips13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 19:45   #3273
Ima li tko iskustva/misljenje sa OTP indexnim na duze staze. Koliko je to dobra odluka s obzirom na hr trziste ili ici bolje u neke druge aktivnije dionicke fondove npr. PBZ eguity isl
ruud is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 01:15   #3274
Quote:
filips13 kaže: Pogledaj post
Ja, kad sam počeo ulagati u fondove, sam išao po bankama i tamo redovito dobivao pogrešne informacije, između ostalih i OTP. Sada uplate rješavam preko hrportfolio ili direktno s investicijskim društvima. Imam udjele u OTP fondovima, a nisam klijent njihove banke.
I ja sam kupio neke udjele u drugim fondovima preko hrportfolio, i vidim da se može kupiti udjel u nekom OTP fondu.
Moram vidit mogu li zatvoriti račun u OTP banci, kupio sam preko netbankinga kod njih jer mi je bilo zgodno. Totalna je glupost da me sile da imam račun kod njih jer imam udio u njihovim fondovima, nije ni stvar u tom trošku, nego što ne volim da me netko tako fino prca.
raštevićan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2018., 10:30   #3275
Ja bi svima preporučio ulaganje u neki ETF (npr. Vanguard) jer je management fee višestruko manji nego kod ovih fondova.
Cvrki 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2018., 01:20   #3276
Na koji nacin ulazes u ETF i kolike su naknade?
ruud is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2018., 11:46   #3277
Quote:
ruud kaže: Pogledaj post
Na koji nacin ulazes u ETF i kolike su naknade?
Ja ne ulazem, ja biram sam svoje dionice ali ljudima koji ovdje traze neke fondove za uloziti novac radije bi preporucio neki indeksni ETF. Udjel u tome ETF-u kupujes kao sto kupujes dionice na medjunarodnom trzistu, upises samo oznaku i kupis koliko zelis.

Ako nemas otvoren racun u RH ti zagrebacka banka npr. ima medjunarodne brokerske usluge, odes tamo, otvoris racun i dalje sam mozes trgovati. Naknade su im relativno visoke i ne isplati se raditi transakcije ispod 1-2 tisuce eura jer je naknada 15-30 eur po transakciji (ovisi na kojoj burzi trgujes). Ima jos brokerskih kuca ali ih ja nisam trazio.

Vanguard ETF ti kopira americki S&P 500 index, a naknada im je 0.2% godisnje dok je svim nasim fondovima 2-3% godisnja naknada pa ti vidi na 5 godina koliko te oderu.
Cvrki 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2018., 12:12   #3278
Fondovi

Nazalost brokerske usluge male ulagatelje oderu
ruud is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2018., 14:17   #3279
Oni koji planiraju ulagati u fondove neka prvo odu tamo i uvjere se tko im ulaže lovu. Ako se tada ne otrijezne onda i ne zaslužuju bolje od gubitka.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2018., 14:18   #3280
Quote:
ruud kaže: Pogledaj post
Nazalost brokerske usluge male ulagatelje oderu

Pravi brokeri kao IB su vrlo jeftini
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:08.