Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2017., 10:00   #5701
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Za fotkanje djece obrati pažnju na sljedeće
1. Uzeti novi model jer tehnologija stalno napreduje, novi senzori su bolji, imaju manje šuma kod loše rasvjete. Ne treba blicanjem narušavat atmosferu.
2. zakretni ekran jer fotke će biti puno bolje ako fotoaparat spustiš na visinu djeteta. Drugi dobitak je da fotkanje iz te pozicije na privlači pažnju pa će slike biti prirodnije.
3. dobar live-view autofokus, jer zakretni ekran sam za sebe nije koristan ako fotić presporo fokusira.
4. svjetlosno jak zoom, neki 17-55 f/2.8
hvala puno na ovim tipovima . jer stvarno sam početnik u pravom smislu te riječi, početnik koji nikad u životu nije uzeo za fotkanje išta drugo osim mobitela .

Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
poanta je kratka i jasna, bez favoriziranja ikoga i ičega,ne preporučam nikakvu staru kramu ali ni najnoviju i najskuplju skalameriju,pogotovo nekome tko više nikada ne bude kupio bilo kakav objektiv kao namjenski, od bratića žena kupila za fotkanje klinceze nikona d5xxx i kit 18-55, preporućil sam joj nek si kupi 18-105 a ja sam joj poklonil par svojih knjiga o digitalnoj fotografiji i to je bilo za njene potrebe dovoljno, klinceza več ide u školu - ona i dalje fotka sa nikonom d5xxx+18-105 i nikad nije ni pomišljala da bi trebala nešto drugo kupiti,valjda će čovjek shvatiti da je moguće napraviti dobru fotku i sa manjim iznosom novaca i to kao početnik uz uvijet da se nauči služiti onim što si kupi
vrlo vjerovatno sam i ja u ovoj kategoriji


još jedno pitanje. kupovina fotića vani? tipa njemačka/austrija/italija - jesu povoljniji nego kod nas?
votkavisnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 11:56   #5702
Quote:
votkavisnja kaže: Pogledaj post
još jedno pitanje. kupovina fotića vani? tipa njemačka/austrija/italija - jesu povoljniji nego kod nas?
Jesu

Pravac ovdje i pregledaj cijene
http://www.curiua.com/
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 14:23   #5703
Quote:
votkavisnja kaže: Pogledaj post
hvala puno na ovim tipovima . jer stvarno sam početnik u pravom smislu te riječi, početnik koji nikad u životu nije uzeo za fotkanje išta drugo osim mobitela .
Ju velkam

Imam još jedan tip specijalno za početnike kojima je glavna namjena fotkanje djece i familije: uzmi najbolje što si u trenutku kupnje možeš priuštiti.

Za 10-15 godina te fotka bit će uspomene a neke će imati veliku emocionalnu vrijednost. Tada bi ti moglo biti žao ako znaš da su mogle biti bolje, oštrije, s više detalja da tada prije 10 godina nisi kalkulirao i štedio.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 14:45   #5704
Quote:
snico kaže: Pogledaj post
Svaki komentar ili preporuka je dobrodošla! Hvala unaprijed!
odeš na www.flickr.com , regaš se ako treba (slobodno, trebat će ti ovaj site ako fotke krenu, nigdje nema 1Tb prostora besplatno kao tu)

u tražilicu upišeš Canon 500D i klikneš na "Search Photos"

uživaj u pregledu rezultata, mislim da bi morao imati odgovor na pitanje.


btw fotke radiš ti, ne oprema, ona je samo tu da ti pomogne zabilježiti ideju i svakome će biti jasno jesi li dobar ili ne bez obzira koliko tu piksela ima ili šuma, izobličenja i sličnog zbog tehničke neadekvatnosti nekog dijela opreme.
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 16:09   #5705
Quote:
votkavisnja kaže: Pogledaj post
hvala puno na ovim tipovima . jer stvarno sam početnik u pravom smislu te riječi, početnik koji nikad u životu nije uzeo za fotkanje išta drugo osim mobitela .



vrlo vjerovatno sam i ja u ovoj kategoriji


još jedno pitanje. kupovina fotića vani? tipa njemačka/austrija/italija - jesu povoljniji nego kod nas?
neki brendovi daju europsku garanciju neki ne daju, ja sa sigurnošću znam koji daje europsku garanciju (imam je doma),za ostale ne znam,kaj ti vrijedi potrošiti 50 eura manje a ne imati garanciju-pogotovo dok učiš tj. prva godina dana,može se napraviti dobra fotka na primjer sa K70+16-85, em ti je sve vodotijesno što znači da možeš fotkati i po kiši i po snijegu i na moru (ne u vodi) i ne budeš vodio brige joj kaj sad namoćilo se sve od kiše/snijega/kapljice morskih valova/prašine i zrnja pijeska sa plaže ili e da sad ne pada kiša/snijeg ja bi to fotkal, a mehanička kvaliteta je neupitna i nije ni približno plastićno kaj škripi po ruci, sveze i glede toga djeluje i je ozbiljni komad opreme

Zadnje uređivanje mbukal : 08.11.2017. at 16:52.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 16:15   #5706
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post

Ju velkam
svi smo mi nekada bili totalni početnici,neki sa izborom a neki sa malo manje izbora za doči do cilja
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 23:40   #5707
Ciljevi su različiti.

Jedan prijatelj je nabavio neki kompakt od 50eur za obiteljske fotke. Nije bi zadovojan pa me prije par godina tražio preporuku do 1000kn. Nabavio sam mu s njuške 350D s kit objektivom 18-55 za 900kn i on je i danas prezadovoljan. Ne treba mu ništa više. Nikad se nije zaintererirao za fotografiju kao takvu, treba mu samo za dokumentiranje.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 12:14   #5708
Quote:
votkavisnja kaže: Pogledaj post
još jedno pitanje. kupovina fotića vani? tipa njemačka/austrija/italija - jesu povoljniji nego kod nas?
pa i ne baš, najčešće je to sve tu negdje iako sve ovisi kako što naletiš. Zna biti stvari u HR jeftinije nego igdje vani, recimo Nikon D850 u austriji i njemačkoj je ravno za 2000 kn skuplji nego u HR, koliko sam primjetio i Olympusi su manje više u HR jeftiniji. Ali i nema ti smisla riskirati, jer ako pogledaš malo bolje vidiš da ove najpoznatije specijalizirane foto trgovine (gdje valjda većina njemaca i austrijanaca kupuje) drže relativno skuplje cijene, dok imaš svako nekoliko se pojave tih padobranskih web shopova s najnižim cijenama što te privuče na kupnju ali nikad ne znaš što ćeš dobit i hoćeš li imat kakav problem. Ja sam imao loša iskustva s time i nema šanse da bi više naručivao izvana
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 12:38   #5709
Quote:
snico kaže: Pogledaj post
Ekipa, vidjet ignorirate mi prijašnji post, nema veze, , al evo me sad s novim pitanjem:

Nađoh Canon EOS 500D s 35-80mm objektivom za oko 1200 kuna. Buđet mi je zasad jako mal jer kao što sam rekao želim započeti s fotografijom pa da vidim hoće li mi se svidjeti ili ne, a da pritom ne potrošim "masne pare".

Radi li 500D dobre fotografije s obzirom da je DSLR iz 2009. godine s 15,1 megapixela?

Svaki komentar ili preporuka je dobrodošla! Hvala unaprijed!
a napravit ćeš ok fotografije ali čini mi se da je to malo previše novaca za prastari aparat i to s još s tim bezveznim objektivom
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 00:55   #5710
Već par godina sam znao radit u srednjoj i tak na nekim fotićima i jako su me fascinirali i fotografija koja izlazi. Radio sam s 5D mk III te 40D, te nekim, za mene nepojmljivo dobrim objektivima od profesora za projekte na oba aparata. Realno, evo ima već barem 3 godine da dslr nisam ni taknio :/

Nešto malo znam, ali većinom u teoriji. Ciljam nekako primarno na Canon pa sam njihove aparate dosta i pratio jer imaju samo 2 serije objektiva EF i EF-S (za crop jel) ali trenutno nemam koga za posudti ni ništa pa mi marka ne znači puno, možda mi Canon bolje sjedi al jer nisam radio s drugima pa ne znam, naučt ću.

Htio bih ga uzeti za sebe, za chill s njime, i zato mi je puno i odgađam kupovinu već godinama a volio bih ga i evo, sad mislim uzet ovih mjeseci možda nešto osnovno. Znači ajmo reći 2k kn. Maximum baš bi bio koju stotku iznad.

Svejedno polovni / novi al nekako više ciljam na polovni jer mogu više dobit iako nisam spretan u fotografiji pa sam skeptičan malo što mi polovno može doći u ruke...

Fotić bi koristio ovako za početak, onako kad sam sam za "zafrkanciju". Znači slikanje prirode ili pak ono macro il stvari/građevine i tako. Ne nešto živahno sport, ljude i tako.

Buđet za sada extra mali, kao što sam napisao, ajmo reć 2k kn. Od fotića očekujem da može i neki video snimit jer sam tehničar pa bi neke događaje bilo lijepo snimit.

Zato sam najviše do sada gledao nešto serija ajmo reć polovnih 500d, 60d, ajmo reć da se koji može nać u tom rangu.

Fotić nebi mjenjao dugo, jer nebi komercionalno koristio fotić i imo zarade al s vremenom bi si nabavio kojih objektiva i sl. Nekak sam uvijek mislio da je Canon po tom bolji jer ako ikada prijeđem na jače aparate il neš da ću moć koristit stare objektive, al valjda sam ga samo idealiziro iz nekog razloga ili?

Što bi mi preporučili?

PS. Makar se meni iskreno više dopada Canon neg Nikon a o Pentaxu ne razmišljam baš kao ni Sony-u il sličnom, za kojeg ne znam ni di bi našo objektve, volio bih neovisno neko objektivno i obrazloženo mišljenje, vidim da je na zadnjim stranicama bilo dosta neosnovanih svađa na temu Nikon / Canon. Meni ne igra ulogu ime trenutno jer nemam nekog prijatelja da je fotograf pa eto...


Da napomenem, volim se igrati u postavkama a ajmo reć da ću naučit i u PS-u izvlačit slike iz .raw, to mi je zanimljivo kada ja mogu fotografiju napraviti po mom ophođenju skroz. Auto mod mi se nikada nije dopadao. Neg kad si lipo uzmem vremena, naštelam sve, okinem i vidim da je to potpuna katastrofa, probam opet - manja ili veća katastrofa, probam još par puta i bude lipo xD al naučit ću ja s vremenom hahha

Hvala svima unaprjed, nadam se da nije puno za čitat...
__________________
Potpis
gold bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 17:56   #5711
tebi mogu pomoći samo i jedino okorjeli/cijepljeni teoretičari iz canon klana,eventualno ako se netko zaleti iz nikon klana da pokuša bez obzira što oni ipak neosnovano nisu u klasi koja tebi treba,po ovoj teoriji koju si iznio svi ostali nemaju pravo glasa sretno u kupnji za 2somakuna u canonu 500d da je u klasi 5dmk3
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 19:17   #5712
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
tebi mogu pomoći samo i jedino okorjeli/cijepljeni teoretičari iz canon klana,eventualno ako se netko zaleti iz nikon klana da pokuša bez obzira što oni ipak neosnovano nisu u klasi koja tebi treba,po ovoj teoriji koju si iznio svi ostali nemaju pravo glasa sretno u kupnji za 2somakuna u canonu 500d da je u klasi 5dmk3
Šta? Ja sam naveo da sam od fotića imao priliku koristiti 2 navedena. Nisam ni jednom riječju uspoređivao superiorni 5dmkiii od 20k kn nekada s 500d koji se nalazi u cijenama do 3k.

Samo sam naveo da sam s Canonom radio a s ostalima nisam. Napisao sam za što mi treba. Onak fotkanje malo za opuštanje, chill, koji video i slika za dokumentirat neka događanja koja su većinom onak u savršenim uvijetima, u dvorani, pozornica jel i sjedala. Znači stativ, 500d s 50mm objektivom ajmo reć jer ga mogu smjestit bilo gdje i tjt.

5dmkiii nebi uzo ni da imam para za njega niti sam njega navodio kao nekakvu varijablu. Čak štoviše, spomenio sam njega i njegove objektive kao nešto puno superiornije nego mogu i zamislit. Pa ja iz tog fotića realno ne mogu izvuć više nego iz nekog entry 1000D za ono za što mi treba.

Tražio sam samo sugestije u kojem smjeru da idem s nekim ajmo reć entry fotićem: canon, nikon il nešto treće. Većinom zbog objektiva. Nekako važem dosta polovne 500d pa uzet i objektiv koji ili 60d pa kit za sada al možda bolje odem na 500d.

2000 je onak na prvu cijena, nije mi problem do neke čak 3k i kusur ak nabavim i koji stativ i neki fixni il macro jeftini al to gledam zasebno pa na fotić planiram pljunit do 2k.

A i nije mi hitno bacat pare nepotrebno, nije da ih imam na bacanje

Žao mi je ako sam bio nejasan ili nešto.
Znači zanemari o 5d i sl.

Treba mi fotić za slikanje onak šta ja znam, priroda, macro, tehnika, možda koja građevina i neš dokumentirat događaj. Video koji za tehniku ajmo reć i događanja ista.

Ništa posebno i specifično. Objektive ciljam na neki kit najvjv, neki fiksni, najvjv 50mm koji će na cropu bit i veći i to mi paše te neki macro, sve jeftinjake
__________________
Potpis
gold bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:56   #5713
Quote:
gold bullet kaže: Pogledaj post
Šta? Ja sam naveo da sam od fotića imao priliku koristiti 2 navedena. Nisam ni jednom riječju uspoređivao superiorni 5dmkiii od 20k kn nekada s 500d koji se nalazi u cijenama do 3k.

Samo sam naveo da sam s Canonom radio a s ostalima nisam. Napisao sam za što mi treba. Onak fotkanje malo za opuštanje, chill, koji video i slika za dokumentirat neka događanja koja su većinom onak u savršenim uvijetima, u dvorani, pozornica jel i sjedala. Znači stativ, 500d s 50mm objektivom ajmo reć jer ga mogu smjestit bilo gdje i tjt.

5dmkiii nebi uzo ni da imam para za njega niti sam njega navodio kao nekakvu varijablu. Čak štoviše, spomenio sam njega i njegove objektive kao nešto puno superiornije nego mogu i zamislit. Pa ja iz tog fotića realno ne mogu izvuć više nego iz nekog entry 1000D za ono za što mi treba.

Tražio sam samo sugestije u kojem smjeru da idem s nekim ajmo reć entry fotićem: canon, nikon il nešto treće. Većinom zbog objektiva. Nekako važem dosta polovne 500d pa uzet i objektiv koji ili 60d pa kit za sada al možda bolje odem na 500d.

2000 je onak na prvu cijena, nije mi problem do neke čak 3k i kusur ak nabavim i koji stativ i neki fixni il macro jeftini al to gledam zasebno pa na fotić planiram pljunit do 2k.

A i nije mi hitno bacat pare nepotrebno, nije da ih imam na bacanje

Žao mi je ako sam bio nejasan ili nešto.
Znači zanemari o 5d i sl.

Treba mi fotić za slikanje onak šta ja znam, priroda, macro, tehnika, možda koja građevina i neš dokumentirat događaj. Video koji za tehniku ajmo reć i događanja ista.

Ništa posebno i specifično. Objektive ciljam na neki kit najvjv, neki fiksni, najvjv 50mm koji će na cropu bit i veći i to mi paše te neki macro, sve jeftinjake
Ja nisam canikon fun, mada i jedni i drugi rade vrhunske stvari....
Stavi težište na bolji objektiv, ako je to moguće unutar tvog budžeta. Tijelo možeš danas-sutra zamjeniti ali kad ti staklo priraste srcu, to ćeš ljubomorno čuvati

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
__________________
nezaposlen um je vražje igralište
e@forum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 19:16   #5714
Ppzz ekipa trebo bi mi veliki savjet

Naime situacija je ovako,vlasnik sam nikon d5200+tamron 17-50mm+35mm f/1.8G kojeg sam do sad koristio samo ja.Eh sad kako je moja cura zavolila fotografiranje sad smo u "svadi" daj meni,daj sad malo meni da slikam i tako u krug

Te bi sad volili uzet jos jedan digitalac sad je stvar sto ne znam dal uzet jos jednog nikona posto vec imamo objektive pa sam uzimat objektive s tim da bi uz taj novi uzeo samo neki sirac(tokina 11-16mm ili sigmu 10-20mm)

Ili prec na neki drugi sistem(canon ili pentax) pa usporedivat malo slike

Inace ne snimamo,samo fotografija(macro,rodendani,priroda/pejzazi)



I da ukoliko me savjetujete da ostanemo na nikonu,kojeg bi nikona savjetovali da uzmemo?

Inace imamo 7500-8000 kn na raspolaganju


Sry u krivu temu sma bio stavio(nikon tema)
bignike is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 11:17   #5715
Pozdrav zanima me da li netko zna koja bi mogla biti cijena Canonu 550d s objektivom 18-55, stativom, ruksakom, daljinskim okidačem, filterima. Ne znam koji su tocno znam samo za fotic i da je s njim stock objektiv. Zanima me koliko bi najmanje moglo biti sve ukupno.
Hvala
Ferrious is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:43   #5716
Posudio sam canon 500d, kit objektiv, fotkama sam prezadovoljan. Gledam ga na njuskalu po 2000kn, i vidim da se od novijih entry levela nude eos 1300d. Nez jel ima neke razlike? Gledao sam usporedbe i manje vise su isti, osim boljeg videa u novijih..
1obblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 21:28   #5717
Razlika je u izvedbi, 500D je više klase.

Preskupo za 500D s kitom. Imaš na njuški 550D za istu ili nižu cijenu. Stariji je ali ima isti senzor kao 1300D a izvedba je bolja. Opcija je i stari 50D, u ponudi s kit objektivom za 1800kn.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 09:12   #5718
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Razlika je u izvedbi, 500D je više klase.

Preskupo za 500D s kitom. Imaš na njuški 550D za istu ili nižu cijenu. Stariji je ali ima isti senzor kao 1300D a izvedba je bolja. Opcija je i stari 50D, u ponudi s kit objektivom za 1800kn.
Aha..Pogledao sam sada i 50d, mrvicu mi velik premda zaštita od prašine i vode dobro zvuči.... Neki dan me snijeg uhvatio kod fotografiranja i nisam baš uživao držati aparat stalno pokriven i skrivati ga pod jaknom. Tko zna kak bi podnio vlagu...
1obblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 11:13   #5719
Imam 500D, kolega ima 1200D. Ako su oba s kit(a) objektivom, moj glas ide novijem, ja sam na 500tki pomalo nezadovoljan meteringom, a i 500 ima lošiji senzor. U dilemi bolje tijelo ili bolji objektiv, glasam za bolji objektiv.
Lyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 15:51   #5720
Slažem se a pošto su cijene podjednake za modele različite kvalitete, evo pregled Canon 15 i 18 mpix modela:

15 mpix: 50D, 500D
18 mpix: 7D, 60D, 550D, 600D, 650D, 700D, 1200D, 1300D, 100D.

Canon je dugo razvijao novi dual-pixel senzor koji je krenuo od 70D pa je 18 mpix senzor ugrađivao u modele niže klase, tako da aktualni 1300D imar isti senzor kao 7D iz 2010.

Prednost modelima iz drugog reda, dakle 18 mpix bolji od 15 mpix senzora. Za 18mpix modele prednost višoj klasi jer cijena na njuškalu nije mjerilo. Dakle 550D ili 1300D, stvar izbora. 550D je bolje građen, cijena bi mu trebala biti niža jer je stariji pa je moj izbor. Međutim i 1300D ima svojih aduta, npr. WiFi pa to može biti opcija za nekoga. Treba provjeriti ponudu pa ako se desi da neki 60D ili npr. 700D cijenom dođe blizu 550D, bolje dati nešto malo više za njega.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:04.