Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 10.11.2017., 22:55   #11
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

Ono što ti doduše mogu reć je da u današnjem svijetu ima jako malo poslova za koje realno možeš očekivati da ćeš ih radit do kraja života. Toga gotovo i nema više. Ja znam par firmi koje su upravo iz Jugoslavije (i nisu dopustile ulazak HDZ-a na taj način) .
U Irskoj tek mislim da nije realno očekivati raditi isti posao do kraja života. Irska je sad već 2 desetljeća ekonomija koja kad EU buja, Irska buja 2x više, a kad nejde, onda je kompletan ekonomski kolaps i brdo nezaposlenosti.
Ništa puno sigurnije radno mjesto nije niti u jednoj EU zemlji, ali u malim i otvorenim ekonomijama amplitude su definitivno najveće.
Svejedno mislim da ti je izbor dobar, al u današnjem svijetu suludo je očekivat biti na istom radnom mjestu, raditi isti posao za istu firmu cijeli život. Nema toga više.
Nažalost, programiranje nije struka u kojoj bih mogao ostati u jednoj firmi doživotno... možda dugi niz godina, no doživotno ni ne očekujem. No, programiranje je bilo samo zato što je to trebao biti jedan od najbolje plaćenih poslova u RH...

Ovdje u Irskoj sam imao priliku i čast upoznati se sa nekim osobama u hotelijerskoj industriji, rad u njihovom ugostiteljstvu u nekom od dvoraca (Ashford Castle, gdje se trenutno prijavljujem) osigurao bi mi "doživotni" posao, ako ne u jednoj struci, a onda u nekoliko... Čak i ako ne bih radio iste poslove, vjerujem da su dovoljno stabilni da bih se mogao zadržati bar 25 godina, a poslije toga sam ionako dovoljno star za mirovinu
Također, Irska ima 6mil krava na 4.5mil ljudi (molim ne idimo u detalje točnih brojeva, par sto tisuća krava ili ljudi manje više, to sad nije bitno). Rad na farmi, grupaciji farmi (kao što je bilo Jasinje u RH, također uništeno danas, ili bilo koji slični poljoprivredni gigant - Irska ih za divno čudo ima poprilično), tvornicama za preradu poljoprivrednih proizvoda (sirane, pakiranje pilića i sl.) bi također mogli osigurati poprilično staža pod "istim krovom".

Krajnji cilj bi bio, kao što sam napisao, osigurati svoju kuću s proizvodnjom hrane, energetski neovisnom itd itd. Ukupna investicija ne bi prelazila puno više od 300 000€, što ovdje, uz zdravu dozu strpljenja (ili kredit od banke za nestrpljive-nije za mene) nije neostvarivo... Žao mi je što smo dovedeni do mentaliteta gdje su nam servirane informacije da rad doživotno na jednom mjestu nije moguć, no to je, pretpostavljam, nasljeđe ovih novopečenih političara koji nam serviraju neke svoje "vizije" kako bi naši životi i naša ekonomija trebali izgledati...

Postoje institucije i poslovi za koje znam da bi mogli biti trajno rješenje za one koji bi se htjeli skrasiti. Svjestan sam da to nisu najprofitabilnije struke koje čovjek može raditi, no osobno nisam (za divno čudo) pohlepan ili željan neograničenih svota novaca, za mene "dovoljno" i "novac" stvarno mogu stati u istu rečenicu bez upotrebe negacije

Potpuno se slažem s tobom, Francuska, Španjolska, tek ponešto Njemačka, jako puno Irska i ponešto Mađarska su mi se činili kao najbolji izbori za ovo što tražim, mislim da je Irska još najbolja ekonomija gdje mogu ostvariti svoje ciljeve.

Zahvaljujem na konstruktivnoj kritici, puno mi znači svaki oblik razmatranja ovoga što činim i ne samo tebi nego svima jako puno hvala na podršci. Volio bih da Gilmour nije u pravu i da sam ja jedina iznimka... no nažalost, znam poprilično ljudi koji su svoju budućnost potražili drugdje. Zanimljivo je da je demografski stvarno velika većina ovih iz Slavonije, POGOTOVO ovih MARLJIVIH i sposobnih, otišla iz sličnih razloga. Imao sam čast upoznati i druge iz drugih dijelova RH, ni blizu toliki postotak traumatične prošlosti kao Slavonci... Stvarno mi je žao što sam to osobno spoznao...

Bilo kako bilo, trebam mali savjet. Naime, često pitanje koje mi se postavlja na razgovoru za posao je onaj famozni "razlog odlaska iz prethodne firme"... Što reći? Kad kažem istinu, ljudi jednostavno ne vjeruju, lagati ne znam, ne volim i jednostavno ne prakticiram. Otišao jer mi nisu isplatili plaću 6 mjeseci, pa sam skoro umro od gladi? Nakon 14 sati dnevno, 6 dana u tjednu nisam imao snage probuditi se ujutro da bih došao na posao? Kako prezentirati prethodne poslove da ne lažem a da ne kažem prave razloge? Može li se to uopće?

Još jednom hvala svima i puno sreće!
MrkvaSlavonska is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:54.