Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2017., 21:50   #21
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Izgleda da imaš dobar život u Italiji, sigurno manje uzrujavanja.

Meni je čudno da skoro nitko ne misli da bi trebali biti zahvalni i useljeničkim zemljama, koje su nam omogućile bolji život?

Evo sada jedan bogat Hrvat u VB, Ante Todorić da li ce on cijeniti što su mu dozvolili da živi u Britaniji? Ne vjerujem, jer nije poznat po humanitarnom radu!

On se s obzirom po tretmanu zahvalio avansno...
brescia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 23:42   #22
to što nije pričao ne znači da nije davao
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 05:00   #23
Ja sam jedna od onih koja iznimnino cijeni novu drzavu. Evo i tu ce ti mnogi potvrdit da sam "mrzitelljica" rvacke a nova drzava mi iskace iz svakog posta i na pzk su se zalili, mada moderacije na dijaspori nemam vec 3 godine minimum. Al nebitno. Hocu reci da, iako ovdje imam xy puta bolji zivot i bolje predispozicije nego ikad u domovini; ne, uopce ne mislim da bih svoju zhvalnost trebala dokazivati oporucno.
Najvise jer - sebicno - imam kome ostaviti.
Spomenuo si da tvoj prijatelj nije imao nikoga - i to je posve u redu. Mislim, pa koliki stariji ljudi po Hrv manjim sredinama ostavljaju imanja "nepoznatim" ljudima - u navodnicima je jer nisu rodbinski vezani al bome nisu ni nepoznati jer su se zadnjih x godina skrbili o toj osobi.
To nije nista novo.

Da dobijem na lotu, odmah bih znala kome zelim pomoci tim novcem i sve bi bilo lokakno. Dijasporaski lokakno, ustanovama u HR lipe ne bih dala.
No bez lota - moj imetak ce ici djeci/unucima.
Poceh post sa zahvalnoscu; da, iznimno sam zahvalna mojoj novoj drzavi. Al me ona (papiri, vize, proces) bome i kostala, nitko mi nije rekao "evo, dodji na lijepe oci i jos ti avans damo". Bome joj i poreze placam od prvog zaradjenog centa. Ergo - ne, ne osjecam potrebu zhvaljivat se stecenim imetkom. Da bude danas - sutra ogroman imetak, oke. Al kako sad stvari stoje, ostat cemo u uzajamno potrebitom odnosu.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 16:22   #24
To je nesto kao da neki indijac ili kinez dodje u hr kao siromah i nakon 20-30g operira profitabilan lanac restorana i zaradi brdo love i onda da hrvatskoj drzavi dio novca kao znak zahvale sto su mu dali priliku

Ako imam hrpu novca ide onima kojima je najpotrebnije osobno...nikakve vlade, donatorske organizacije i sl.

Ti ljudi koji doniraju valjda zive u nekom idealnom balonu u kojem idu 30g istom rutom na posao, rade sa istim ljudima, nemaju interesa ni znatizelje u sebi i niposto ne odstupaju od linije. 30g poslije njima je sve super i vide samo cvijece.

Kanada je super zemlja, ali su me dobro izmuzli za papire i muzu kroz razne poreze...tako da je tu samo cisti interes sa obje strane i nema ljubavi. Ja postivam zakone, drzavu i poreze, a oni meni daju da zivim i radim u miru.

Sent from my SM-G900W8 using Tapatalk
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 20:50   #25
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
To je nesto kao da neki indijac ili kinez dodje u hr kao siromah i nakon 20-30g operira profitabilan lanac restorana i zaradi brdo love i onda da hrvatskoj drzavi dio novca kao znak zahvale sto su mu dali priliku

Ako imam hrpu novca ide onima kojima je najpotrebnije osobno...nikakve vlade, donatorske organizacije i sl.

Ti ljudi koji doniraju valjda zive u nekom idealnom balonu u kojem idu 30g istom rutom na posao, rade sa istim ljudima, nemaju interesa ni znatizelje u sebi i niposto ne odstupaju od linije. 30g poslije njima je sve super i vide samo cvijece.

Kanada je super zemlja, ali su me dobro izmuzli za papire i muzu kroz razne poreze...tako da je tu samo cisti interes sa obje strane i nema ljubavi. Ja postivam zakone, drzavu i poreze, a oni meni daju da zivim i radim u miru.

Sent from my SM-G900W8 using Tapatalk
Mozda ja nisam bio najasniji u prvom upisu, čovjek došao u VB kao izbjeglica od komunističkog režima i nije imao nikog svojeg u Hrvatskoj, a novac NIJE dao državi, nego je poklonio u dobrotvorne svrhe. Ja mislim da je to za pohvalu.

Jasno da se je namučio čitavog života, ali ipak osjećao zahvalu toj zemlji.

@La Luna, imas pravo, ako imas djecu i unuke oni su definitivno prioritet!
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 10:22   #26
s obzirom kako živim i da si volim svašta priuštit sumnjam da ce ostat nešto za podjelit iza mene a djeci bi trebalo bit dovoljno što sam im omogučio da u život krenu iz uređene države a ne da se kao ja pate i nakon 20god. staža shvate da u hr nema ništa za njih....btw, da bude dobitak na lotu naravno da bi donirao al ne državi nego privatnim ustanovama.
__________________
slike golih forumaša
Kobayashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 10:50   #27
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Malo se ne razumijemo, novac poznanika nije išao državi, nego u različite humanitarne organizacije, uključivši i dom za kućne ljubimce, koji su preuzeli njegovog psa.

Ja mislim daje dobro učinio, podijelio je i nesto novaca svojim bliskim prijateljima.
U početnom postu nisi bio dovoljno jasan, poznanik je novce ostavio humanitarnim udrugama, ne državi, a radi lošeg iskustva ili uspomena, odabrao je britanske udruge, ne hrvatske.
Ne mogu reći da ga ne razumijem; nakon skandala o kojima se moglo čitati s doniranim novcima u Hrvatskoj, teško da bih se odlučila ostaviti novce bilo kome, a i sada kada netko traži novaca neminovno se pitam gdje će završiti i da li će biti potrošeni kako je obećano. Gadljivo je čitati da su novci namijenjeni liječenju bolesne djece završili kao uplate za nečije automobile.
Osobno, unatoč svemu negativnom u Hrvatskoj nismo odustali od pomoći u okvirima svojih mogućnosti, ali smo odlučili sami praviti donacije. Srećom, auto je velik i imam priliku dovesti dosta toga, a za vrijeme boravka u HR koristim akcije po trgovinama da bih kupila više toga.
Ostaje činjenica da institucijama nemam namjere davati novce, u siromašnoj državi poput HR korisnije je direktno donirati, pomoći nekome da se školuje isl. nego uplaćivati novce udrugama koje će nabavljati automobile ili plaćati urede i administrativno osoblje, umjesto da se novci potroše na ono za što su i traženi.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 11:01   #28
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Ja sam jedna od onih koja iznimnino cijeni novu drzavu.
Možda bi valjalo da kažeš preciznije. Ono što mrziš nije država nego ljudi kao ti koja si otišla. Jer oni su odgovorni za ovakvu državu. Znači ustvari mrziš samu sebe i svoj rod.

A ono što voliš nije nova država nego ljudi koji su je napravili takvom kakva jest. Dakle ti mrziš svoje porijeklo i voliš ljude u svojoj novoj sredini.

Ima to smisla ipak, neki ljudi su bolji za organizaciju i sve ostalo kao npr Švedi i Finci.

Što se tiče samog doniranja, čim više upoznajem ljude općenito tim manje imam želju da im doniram ili pomažem. Bez obzira na državu porijekla.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 11:06   #29
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Mozda ja nisam bio najasniji u prvom upisu, čovjek došao u VB kao izbjeglica od komunističkog režima i nije imao nikog svojeg u Hrvatskoj, a novac NIJE dao državi, nego je poklonio u dobrotvorne svrhe. Ja mislim da je to za pohvalu.

Jasno da se je namučio čitavog života, ali ipak osjećao zahvalu toj zemlji.

@La Luna, imas pravo, ako imas djecu i unuke oni su definitivno prioritet!
Ruku na srce, to nije država prema kojoj bi itko na planeti trebao osjećati zahvalu. Popis njenih nepravdi učinjenih prema drugima je velik kao enciklopedija. Te zahvalnosti prema državama su jalova stvar.

To je kao da netko gladuje jer ne može kupiti hranu i onda dođe u zemlju gdje je hrana jeftina i on može jesti. Nema nikakvog razloga da bude zahvalan takvoj državi koja je samo bolje organizirana od njegove.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 12:28   #30
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ne mogu reći da ga ne razumijem; nakon skandala o kojima se moglo čitati s doniranim novcima u Hrvatskoj, teško da bih se odlučila ostaviti novce bilo kome, a i sada kada netko traži novaca neminovno se pitam gdje će završiti i da li će biti potrošeni kako je obećano. Gadljivo je čitati da su novci namijenjeni liječenju bolesne djece završili kao uplate za nečije automobile.
Nisu ni vani te humanitarne organizacije puno bolje. Nekoć sam uplaćivao za siromašnu djecu (child sponsorship) ali sam prestao nakon što se doznalo koliko su korumpirani i kako si je CEO davao milijunske bonuse. Pun kufer tih nekakvih "neprofitnih udruga" ("humanitarnih" organizacija) je korumpiran, više im ne vjerujem. Dajem isključivo i na ruke onima za koje znam da im treba.

U Miamiu imamo ozbiljan problem s beskućnicima, ako vas ikada put nanese tamo, u recimo Overtown, vidjet ćete kompletne porodice s malom djecom koji nemaju ništa. Takvima dajem... odem u dućan s jeftinom robom (npr. Ross) i kupim djećje i druge robe. Pa odem u Walmart i kupim hrane i stavim to u auto i odnesem i sam im podijelim. Ponekad im donesemo i kuhanu hranu, napravimo lonac gulaša ili neke juhe, barem da se zdravo nahrane koji put.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 16:12   #31
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Možda bi valjalo da kažeš preciznije. Ono što mrziš nije država nego ljudi kao ti koja si otišla. Jer oni su odgovorni za ovakvu državu. Znači ustvari mrziš samu sebe i svoj rod.

A ono što voliš nije nova država nego ljudi koji su je napravili takvom kakva jest. Dakle ti mrziš svoje porijeklo i voliš ljude u svojoj novoj sredini.
stvarno ne znam gdje ti čitaš da žena mrzi svoj narod i svoje porijeklo!?
Inače, diskusija ima mnogo više smisla ako se svatko ograniči na iznošenje svog stava i mišljenja o temi, a ne da se bavite bespotrebnom analizom nečije osobe i još gore da stavljate drugima u tipkovnicu ono što nisu natipkali. Pogotovo nije lijepo nekoga optuživati za mržnju, kada u njenom postu nema ni traga mržnji.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 19:33   #32
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
stvarno ne znam gdje ti čitaš da žena mrzi svoj narod i svoje porijeklo!?
Na drugim temama, zena je poznata kao zesci pljuvatelj po nasem drustvu.

Zadnje sto se sjecam da su joj Zadrani smeca od ljudi jer su njenu kanadsku prijateljicu kojoj je "krv liptala" o svoj trosak odveli u bolnicu, previli je i dali joj skrb, ali doktorica nije znala engleski, pa je vec i to bio dovoljan razlog da nam priusti izljeve gorcine i izdrkavanja o toj sveopcoj svjetskoj sramoti od toga kakva su nasi ljudi smeca od osoba...
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 19:45   #33
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Na drugim temama, zena je poznata kao zesci pljuvatelj po nasem drustvu.

Zadnje sto se sjecam da su joj Zadrani smeca od ljudi jer su njenu kanadsku prijateljicu kojoj je "krv liptala" o svoj trosak odveli u bolnicu, previli je i dali joj skrb, ali doktorica nije znala engleski, pa je vec i to bio dovoljan razlog da nam priusti izljeve gorcine i izdrkavanja o toj sveopcoj svjetskoj sramoti od toga kakva su nasi ljudi smeca od osoba...
Nema veze sa temom, ali mene jako boli kakva je naša drzava i društvo. Umjesto male, uspješne, lijepe države, Hrvatska se pretvorila u jednu od najjadnijih zemalja Europe, da gotovo plačem. Tko je za to kriv, najviše sam narod IMO!
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 20:03   #34
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Nema veze sa temom, ali mene jako boli kakva je naša drzava i društvo. Umjesto male, uspješne, lijepe države, Hrvatska se pretvorila u jednu od najjadnijih zemalja Europe, da gotovo plačem. Tko je za to kriv, najviše sam narod IMO!
I mene boli kakva nam je drzava i drustvo, ali nije mi na kraj pameti srati ni po jednom od toga.

Stvari se ne mijenjaju odricanjem od neceg kad je tesko, vec zapinjanjem na bilo koji nacin da promijenis to.

Makar i jednim ovakvim obicnim upisom...
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 21:19   #35
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Na drugim temama, zena je poznata kao zesci pljuvatelj po nasem drustvu.

Zadnje sto se sjecam da su joj Zadrani smeca od ljudi jer su njenu kanadsku prijateljicu kojoj je "krv liptala" o svoj trosak odveli u bolnicu, previli je i dali joj skrb, ali doktorica nije znala engleski, pa je vec i to bio dovoljan razlog da nam priusti izljeve gorcine i izdrkavanja o toj sveopcoj svjetskoj sramoti od toga kakva su nasi ljudi smeca od osoba...
razumijem da ti se nije dopalo ono što je ona rekla ili način na koji je to rekla, ali istine radi, ona nigdje utom postu nije rekla da su naši ljudi smeća od osoba, niti ju doživljavam kao pljuvatelja po našem društvu. Ona iznosi svoje viđenje stvarnosti i nebrojeno puta naglašava da govori o svom individualnom doživljaju i iskustvu. Drugi par rukava je što je morala preletjeti ocean i završiti u selu u preriji, kako sama veli, nije mi namjera ponižavati kanadski gradić u kojem je našla sreću, da bi konačno radila bez grča u želucu i bez straha od kraja mjeseca.

Onaj post na koji se pozivaš bio je začinjen pjesničkim slobodama mladih Kanađanki koje su se našle u situaciji da im treba pomoć. Da sam u to vrijeme vidjela taj post, rekla bih joj da na obali u turističkim ambulantama rade liječnici koji govore barem jedan strani jezik, ali još uvijek po bolnicama nije obaveza znanje stranog jezika. Nerealno je očekivati da medicinsko osoblje govori strane jezike po potrebi za sve one turiste koji tokom ljeta trebaju pomoć.
Moja reakcija na takva pretjerivanja opisa "tragične i po život opasne situacije" bila bi da pitam cure jesu li na kraju dobile odgovarajuću pomoć, da li su liječnici pravilno tretirali ozljedu jer po meni, to je bitno, nije bitno zna li doktor pravilno slagati vremena u engleskom.

Ovaj pdf imao bi daleko više uspjeha u forumskim raspravama da jednostavno prihvatite da svi imamo neka svoja osobna iskustva, na osnovi kojih tipkamo o Hrvatskoj i o ostatku svijeta.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 23:59   #36
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
I mene boli kakva nam je drzava i drustvo, ali nije mi na kraj pameti srati ni po jednom od toga.

Stvari se ne mijenjaju odricanjem od neceg kad je tesko, vec zapinjanjem na bilo koji nacin da promijenis to.

Makar i jednim ovakvim obicnim upisom...
Znam druga tema, oprost, ali nema uopće šanse da se nesto promijeni u HR, koliko se god neki ljudi pokušavaju to učiniti. HR dijasopra bi mogla puno pomoci, ali nju se kompletno ignorira, pa čak i vrijeđa. HR je jedna od rijetkih zemalja, koja nema ministarstvo za dijasporu?
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 01:58   #37
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post

Ovaj pdf imao bi daleko više uspjeha u forumskim raspravama da jednostavno prihvatite da svi imamo neka svoja osobna iskustva, na osnovi kojih tipkamo o Hrvatskoj i o ostatku svijeta.
I da se bave temom a ne osobom, takodjer.
Zasto je toliko tesko prihvatiti cinjenicu da postoje ljudi kojima domoljublje uopce nije bitno? Odmah vrijedjanja na konto te osobe. Ne moras se slagati, al jel moras vrijedjati? Ni ja ne shvacam stavove poput rolandusovog i meni su potpuno suludi, pa ne hodam okoko za njim po forumu i ne ostavljam mu uvrede.
Ja imam pravo o Hr misliti sto god hocu. Kako netko reagira na moje stavove govori dosta o toj osobi
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 09:54   #38
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
I mene boli kakva nam je drzava i drustvo, ali nije mi na kraj pameti srati ni po jednom od toga.

Stvari se ne mijenjaju odricanjem od neceg kad je tesko, vec zapinjanjem na bilo koji nacin da promijenis to.
.


Danas puno ljudi nije spremno na odricanja, sve žele odmah i na čim lakši način. Ne kuže da teži način dostigne svakoga kad tad u životu a oni će biti nespremni. Kao što je nespremna cijela Europa razmažena od lagodnog života i visokih socijalnih beneficija.

Razumljivo je da ljudi žele u Njemačku jer je uređenija a plaće su bolje. Ali ne kuže da je u cijelom svijetu u toku opće pojeftinjenje tj uberizacija svega, zbog ekonomije dijeljenja, uvođenja robota itd. Pa tako jeftina Kina uništava ekonomiju Europe koja ima izbor pojeftiniti rad ili propasti. Što znači da su priče o visokim plaćama u Njemačkoj vrlo krhke i nesigurne u bliskoj budućnosti.

U toj bespoštednoj borbi smatram da imamo dobre šanse zbog svog nedostatka koji se zove niske plaće. Ako država smanji davanja moći ćemo konkurirati jeftinijim radom protiv čega EU nema protuotrova. Baš zbog takvog razvoja događaja mogli bismo postići čak punu zaposlenost ako bude malo organizacijske pameti.

Slovenija je dobar primjer. Bogatija nego Hrvatska ali jeftinija od EU. Iz Slovenije skoro nitko ne iseljava ali zato tamo dolaze strane firme. U toku je otvaranje prve u nizu japanske tvornice robota što bi Sloveniju moglo pretvoriti u jednu od ekonomski najperspektivnijih zemalja buduće EU.

Nije sve u EU onako kako se čini na prvi pogled. Gastarbajteri općenito nisu skloni analitičkom razmišljanju već reagiraju na prvu.

Zadnje uređivanje rolandus : 15.11.2017. at 10:24.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 16:19   #39
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post

Danas puno ljudi nije spremno na odricanja, sve žele odmah i na čim lakši način.
Ljudi su itekako spremni za odricanja kada je pred njima neki cilj. Žalosno je da su u HR prisiljeni na odricanja radi loše poslovne politike ljudi koji vode poduzeća i političara koji palamude o ne samo domovinskom ratu već i o onome koji je u ostatku svijeta završio 1945. Tko normalan može osuđivati obitelj koja odluči iseliti s 3 djece jer se ne žele više odricati radeći za minimalac i gledati djecu koja odrastaju bez da im možeš pružiti i neke osnovne stvari u koje ne spada iphone i ostali luksuzi? I što je najgore, nitko ne nazire kraj takvim odricanjima.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 03:38   #40
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post

Da li je to pametno i da li trebamo biti zahvalni zemljama, koje su nas ugostile i dale priliku da nesto učinimo sa svojim životom ili to je glupo?
Da li je to pametno sto je tvoj prijatelj ucinio?

Krivo pitanje. Ne treba pitati da li je pametno ( jer to nije stvar pameti vec osjecaja) vec da li ima smisla?
Ako je za njega to imalo smisla - znacilo mu je - onda, ima smisla.

Drugo, te zemlje nas nisu ugostile ( osim izbjeglica) vec primile radi vlastitog interesa, a obicno je to radna snaga koja im nedostaje u odredjenim sektorima za koje imaju i regulirana pravila, tako da mozes doci i ostati ako si im potreban. Ne zato sto te vole.
Prilika da se nesto ucini sa svojim zivotom je nacin na koji ti gledas na tu priliku. Prvenstveno, nisu ti oni dali priliku da nesto ucinis sa svojim zivotom, vec da poboljsas njihove.
Sve ostalo sto je doslo kasnije je poslijedica radnickih prava, zakona i Konvencije o ljudskim pravima.
(Zakoni o privremenim radnicima, drzavljanstvu, imigrantima i tako dalje).

Da pojednostavim, da nije bilo i da nije potrebe za radnom snagom, radi rastuce ili specficne ekonomije i zakona koji se postivaju (privremeno drzavljanstvo koje se mora dati nakon odredjenog vremena i td), kurac bi nas itko ugostio i davao prilike.

Izbjeglice su politicka kategorija.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:56.