Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2017., 18:47   #361
Ne mogu pronaći po netu pa pitanje za poznavaoce stanja.
Dali ima u postrojbama išta operativnih osmatračkih radara (p35, p40)?
Koliko znam kupovalo se nije ništa, znači jedino ako je šta ostalo.
Ne računamo na one po planinama i gorama.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 19:28   #362
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Ne mogu pronaći po netu pa pitanje za poznavaoce stanja.
Dali ima u postrojbama išta operativnih osmatračkih radara (p35, p40)?
Koliko znam kupovalo se nije ništa, znači jedino ako je šta ostalo.
Ne računamo na one po planinama i gorama.

pozdrav
P 40 nije sigurno ni jedan jedini! Iz jednostavnog razloga sto HV nije nikad posjedovala taj radar koji se inace veze za sistem "KUB" na nivou puka. Bivsa JNA je sve izvukla u Srbiju.Cak mislim da ni BH Srbi nemaju ni jedan. Radi se o radaru na gusjenicarskom vozilu pod nadimkom "mecka". Glomazna gvozdjurija ko stvorena za AGM 88 i sl. sto je i bio slucaj 99. u susjedstvu.

P 35 ja znam samo za jedan u HV. Sad je jedan takav izlozen u vojarni Pleso.Da li je to taj na kog mislim ili neki drugi ne znam.

Bilo je nesto vise P15 tj. RPV 11 (visinaca) te jedan u HR od dva u ex SFRJ ,doista u svoje vrijeme "strasna" P 14.
No i to je stacionaran i glomazan ali kad upali vidis sve od Koprivnice do Diseldorfa☺ Bio je dosta unisten u "povlacenju" al unatoc njihovom uvjerenju o unistenju vrtio je i dalje. Iako kao i u ex armiji radijus motrenja mu se smanjivao na nekih 400 km .

Od " mobilnijih " tu ima nesto u rezervi spomenutih P 15 , RPV 11 .Bio je i bar jedan P 12 .Takav jedan je isto na Plesu izlozen .OAR i sl. su otpisani.

Generalno sve je to 2D gvozdjurija koju je umjetnost odrzavati.U Srbiji to jos donekle mozda i uspijevaju zbog JNA zaliha i onog sto je bilo u "Kosmosu" u Banja Luci na zalihama.Zato su nabavljeni americki novi radari koji sa pokojim Marconijem sluze dovoljno dobro.Bar jedna Giraffe je u vjerojatno sposobnom stanju.

Ali genetalno si u pravu , fali jos par modernih 3D mobilnih radara za osmatranje.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 19:46   #363
Bilo je nešto prerađenih 3Mk-7 radara koje je prerađivala jedna mala privatna tvrtka Radar Ing. Ugradnjom vlastitog sustava za obradu radarskog video signala i sustava za prezentaciju i upravljanje (koja se temeljila na COTS komercijalnoj opremi) modernizirala je te radare (modificirana inačica naziva MAR-93) koji su kasnije korišteni u hrvatskoj PZO. Također jedan dio radara je modificiran i za civilne svrhe za potrebe obrane od tuče (inačica MER-93).



Jedan je izlozen u MCDR Vukovar

vozilo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 22:10   #364
Ovo je jos jedan manje poznatiji radar u OSRH , spomenuo sam ga , dio je relativno mobilnog radarskog sustava firme Marconi S 600 , koristi se u NATO a i ex JNA je nabavil par u 80.ima

Slika je iz 2011. ili 13. Uglavnom tu se konkretno radi o visinskom radaru S 613 iz Marconi sustava. Ovdje na jednom od tt zborova OSRH. Ova antena /radar cak moze posluziti i kao osmatracki radar.
No ono sto ne znam a bez toga ne ide, da li postoji i upravljacka kabina za ovaj radar.
No zanimljivo je da se isti prikazuje ili se donedavno prikazivao , za razliku od starih ("P rusa"). Ako je nekim cudom u aktivnoj funkciji ili pricuvi to bi znacilo da je upravljanje rijeseno ili nekim klemovanjem ili nabavom iz nekih NATO zaliha.
Uglavnom jos uvijek relativno dobra stvar.



Spomenuo sam ranije i stare ruske visince no zamijenio oznake tj. slova ,dakle treba biti PRV 11
Tkodjer glede spomenutg P 40 koji je bio dio sustava KUB rekoh,uz gusjenicarsko vozilo postojala je u JNA verzija i na KRAZ kamionu.Rjede ali je.
Ovo spominjem jel sam upravo pregledao video mimohoda iz 95. I 97. Iako siguran 99,99% da taj radar nije bio u HV pomislio sam da je mozda jedan na KRAZ u i provozan na nekom od tih mimohoda HV, no osim Giraffe i ovog sto je stavio @vozilo gore , doista nisam nasao dokaz niti imam saznanja o P 40 u HV .Ali imam kompu vojnog radarista pa kad ga sretnem budem priupitao jos.
__________________
Vojni kapelan prve klase

Zadnje uređivanje điđimiđi : 14.11.2017. at 22:23.
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 22:11   #365
MAR je napravljen u 3 primjerka, uspješno je uvezen sa SRL S-10CRO/A1, sve je uspješno testirano na Kamenjaku, sustav je funkcionirao bez promlema, MAR je slao naznake cilja (MIG-21) prema moderniziranoj streli čiji bi se lanser automacki zakrenuo prema cilju....
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 22:21   #366
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
MAR je napravljen u 3 primjerka

MER je napravljen u 5, ako se ne varam?
vozilo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 22:49   #367
Ukratko, nemamo ništa.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 23:49   #368
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Ukratko, nemamo ništa.

pozdrav

I povrsno. Jel koji je smisao mobilnih radara i koji je smisao radara uopce?
Koje su to potencijalne prijetnje za RH da bi joj trebalo podhitno recimo 10 ak 3d novijih giraffa?

Ne zelim reci da ne bi bilo na odmet, no nebo RH je dio NATO neba i kontrolirano je 24 h na dan 365 dana u godini kao i sire okolice RH. Kako vidimo , presretaci HRZ a odrade posao i sada makar su muzejski primjerci pa cak i kad kolege im iza Alpa ili sa druge obale Jadrana sa puno modernijim sredstvima "zakasne".

Sadasnja kolicina radara koje imamo na brdima i priobalju kao i sheranjem radarske slike sa NATO saveznicima daje vecinom sve potrebne informacije. Postoje ponegdje radarske sjene svakako no uglavnom zbog neodgovarajuce postojece opreme koja radi ili ne radi a trebala bi poput notornih pelegrina, no za sada nema nekih velikih prijetnji a da i ima ponajprije bi trebalo dignuti nivo same pzo.Bez toga sami radari malo znace.

I sad dolazimo do pitanja kako rijesiti tu pzo tj. treba li nabavljati takve sustave koji imaju integrirane motrilacko ciljnicke radare ili prvo rjesavati mobilne radare a pzo ostaviti na cijevnom topnistvu i lrps ima?
Misljenja sam da je pametnije ovo prvo. Problem Hrvatske nije toliko u radarskoj slici ako uopce, vec u sredstvima za djelovanje po eventualno otkrivenom cilju na visinama od 10 m do 20 km.No ok, nabava novih aviona je korak blize tom rjesenju valjda bude i pzo dosao brzo na red.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 16:16   #369
Radarski sustav GEC-Marconi S600 (stacionarni) u bivšoj SFRJ nalazio se montiran na ako se ne varm 3 lokacije: Lička Plješevica (ZB Željava), negdje u BiH ali ne znam točno i Srbiji.

Postojala je i nešto kompaktnija verzija (mobilni GEC-Marconi S600) koji se sastojao od mislim 5 dijelova na prikolicama koje su mogli vući terenska vozila marke Land Rover Defender 4x4 i mogla se postaviti i stavitu u funkciju za oko 30 minuta.

U Srbiji održavanje sada radi tvrtka MTT-INFIZ.

Neki stariji kolege koji su možda poznavali/služili/radili na tom sustavu mogli bi možda nešto više reći o tome i o njemu.

Što se tiče tehnike sovjetskih/ruskih motrilačkih i ciljničkih radara, ukratko i sve na jednom mjestu kolegama preporučam:

OVO, OVO i OVO.
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 17:48   #370
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
I povrsno. Jel koji je smisao mobilnih radara i koji je smisao radara uopce?
Koje su to potencijalne prijetnje za RH da bi joj trebalo podhitno recimo 10 ak 3d novijih giraffa?
Ok, zakomplicirao si kao obično ali dobro.
Iz tvog upisa bi se onako općenito moglo i zaključiti da nam ništa ne treba.

Imamo to šta imamo i mislim da bi morali imati barem dva operativna pokretna radara za obranu aerodroma.
Ja zamišljam da ono strela10 i bov3 se može podijeliti u dvije baterije koje bi branile Pleso i Zemunik.

Lijepo je imati radare za rano upozorenje po brdima ali jedinice na terenu trebaju informaciju u realnom vremenu a to omogućava jedino radar u pratnji baterije.

Osim toga, zamisli da je od nas traženo da u Litvu pošaljemo jednu bateriju PZO, bez svog radara to je beskorisna željezarija.
Lijepo je gledati na Kamenjaku ona gađanja ali ako ti nema ko dojaviti smijer nailaska protivnika moš se yebat.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 18:06   #371
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Ok, zakomplicirao si kao obično ali dobro.
Iz tvog upisa bi se onako općenito moglo i zaključiti da nam ništa ne treba.

Imamo to šta imamo i mislim da bi morali imati barem dva operativna pokretna radara za obranu aerodroma.
Ja zamišljam da ono strela10 i bov3 se može podijeliti u dvije baterije koje bi branile Pleso i Zemunik.

Lijepo je imati radare za rano upozorenje po brdima ali jedinice na terenu trebaju informaciju u realnom vremenu a to omogućava jedino radar u pratnji baterije.

Osim toga, zamisli da je od nas traženo da u Litvu pošaljemo jednu bateriju PZO, bez svog radara to je beskorisna željezarija.
Lijepo je gledati na Kamenjaku ona gađanja ali ako ti nema ko dojaviti smijer nailaska protivnika moš se yebat.

pozdrav
Nisam zakomplicirao nista nego sam ti pokusao jednostavno forumski pojasniti.

Kad netko napise : " nemamo nista." To je ok za forum i u skladu sa sadomazohistickim tendencijama tipa:
dogodila se saobracajka ali svi su ok pa...ah nista, to me ne zanima jel nema mrtvih da klikam i nasladjujem se ".

Dakle imamo to sto imamo zasad i to je zasad rudimentalno vise no dovoljno za razinu prijetnje i okolis i kom jesmo.

Ne necemo sa pzo i zmin om u Litvu jel NATO to ne trazi od nas.Niti smo to deklarirali.

Nadalje mogu i ja pisati sto bi volio da imamo od pzo tehnike no to je zasad SF.
Ono sto smo zarobili je prastara krama made in cccp koja ako se jos negdje vrti , to je cudo.

Ono sto smo kupili svojom lovom nije nitko u "regionu" znaci 5 novih 3d radara i uvezivanje radarske slike sa ostalim elementima.

Za sve drugo trebati ce love i vremena.

Pozdrav i tebi.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 18:08   #372
Quote:
vozilo2 kaže: Pogledaj post
MER je napravljen u 5, ako se ne varam?

MotrilačkoAkvizicijskiRadar je koliko znam napravljen u 3 primjerka. Radilo se o svojevrsnoj kooperaciji Radaringa i SUS-a, korišteni su operativno, ali osim na vježbama nisu imali prilike za bojevo gađanje...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 21:51   #373
Bez NATOa smo dakle slijepi ,što znači da nemamo ništa. Ali zaključak je da nam trenutno ništa ni ne treba. To bezglavo, suludo i gotovo fanatično oslanjanje na "partnere" će nas jednom skupo koštati i dokaz je svega samo ne mudrosti.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 00:26   #374
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
MotrilačkoAkvizicijskiRadar je koliko znam napravljen u 3 primjerka. Radilo se o svojevrsnoj kooperaciji Radaringa i SUS-a, korišteni su operativno, ali osim na vježbama nisu imali prilike za bojevo gađanje...
Htio sam provjeriti koliko je napravljeno radara MER (meteroloski radar), mislim da se radi o pet komada, ali bisam siguran..
vozilo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 06:53   #375
Quote:
vozilo2 kaže: Pogledaj post
Htio sam provjeriti koliko je napravljeno radara MER (meteroloski radar), mislim da se radi o pet komada, ali bisam siguran..
Ock, sorry, nisam razumio pitanje... to ti ne bih znao.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 09:38   #376
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Ock, sorry, nisam razumio pitanje... to ti ne bih znao.
Ma sve pet, moja je greška, u nespretno postavljenom pitanju!
vozilo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 10:52   #377
Cool

Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Radarski sustav GEC-Marconi S600 (stacionarni) u bivšoj SFRJ nalazio se montiran na ako se ne varm 3 lokacije: Lička Plješevica (ZB Željava), negdje u BiH ali ne znam točno i Srbiji.
Ovih stacionarnih je bilo najmanje 6, od kojih je V. zrakoplovni korpus (ex bataljon - bojna VOJIN -a) imao 3 i to ona naprednija (recimo digitalna kabina - "Furnus" operativna kabina ) bili su locirani na Monte Coppe - Monte kope (Pula), Gola Plješevica (Bihać - LPS) i Križ (Zadar) uz naznaku da su ova dva "morska" imala modificiranu antenu MLG-7 zbog "morskog odraza" i ono čega se sjećam iz 1989 bio je jedan i na Kozari (Banja Luka) , ali nije bio u sastavu V.ZK....... moguće da je tamo bio AN/TPS-70.... inače ne znam koji model, ali mislim jedan od ovih mobilnih bio je i u Bjelovaru i poziciju je postavljao na centru nogometnog stadiona....

Zadnje uređivanje Proxy1969 : 16.11.2017. at 11:09.
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 18:48   #378
Quote:
Kad netko napise : " nemamo nista."
Ok, moja greška, mislio sam na ove pokretne.

Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Ono sto smo kupili svojom lovom nije nitko u "regionu" znaci 5 novih 3d radara i uvezivanje radarske slike sa ostalim elementima.
Mislim da se susjedi Slovenci ne bi sa tobom složili.

A i raspored tih 5 radara je upitan.Na sjeveru imamo stisnuto tri radara u 200km.
More nadgledaju dva sa razmakom 400km. tako da najvažniju bazu ne brani ništa.

Ovaj raspored je radio tudum isti koji je i crtao autocestu.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 21:21   #379
5

Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Ok, moja greška, mislio sam na ove pokretne.



Mislim da se susjedi Slovenci ne bi sa tobom složili.

A i raspored tih 5 radara je upitan.Na sjeveru imamo stisnuto tri radara u 200km.
More nadgledaju dva sa razmakom 400km. tako da najvažniju bazu ne brani ništa.

Ovaj raspored je radio tudum isti koji je i crtao autocestu.

pozdrav
Za susjede i komsije ne znam.
Znam ono sto mi je rekao kompa radaraist od pred koju godinu a to sam ti uglavnom pokusao objasniti.
RH ima sasvim dobro pokriveno nebo svoje i site okolice, odavno je uvezana u NATO sustav za ovaj dio Europe i tu problema nema.

Ja ne tvrdim da nam ne treba jos poneki moderni mobilniji 3d radar ali i to ce doci.

Na kraju, moj kapetane , slijedeci tvoju logiku i spomenutu Litvu zaboravio si da vrijedi i obratno glede NATO a. Tj. u slucaju potrebe RH moze zatraziti i baterije Patriota i radarsku sliku iz AWACSa nad Jadranom i Madjerskom, kuis?
Neki drugi komsije nemaju taj "luksuz".
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 22:50   #380
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
u slucaju potrebe RH moze zatraziti i baterije Patriota i radarsku sliku iz AWACSa nad Jadranom i Madjerskom, kuis?
Neki drugi komsije nemaju taj "luksuz".
Ključni dio podcrtan. Možda dobijemo maketu ko i komšije od Rusa.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.