Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2017., 22:07   #1
Ishrana i lov u islamu

Ovako, ako musliman misli jesti meso to meso mora biti "halal" iliti dozvoljeno, njegova dozvoljenost se svodi na to treba biti od životinje ubijene oštrim a ne tupim predmetom. U doba kad je živio Muhamed ovo se može opisati kao izbjegavanje mučenja životinje, ali što s današnjim dobom? Da li je hala lmeso od životinja ubijenih plinskim pištoljem

Ovo je u vezi domaćih životinja, što u vezi lova? Islam dozvoljava lov ali pod uvjetom da lov služi za ishranu, a ne za zabavu. U današnjem dobu tu se pomalo gubi granica i nije mi jasno da li se normalno uhranjeni musliman može baviti lovom?

Svinjetina je strogo zabranjena u islamu, ali što s lovom na veprove
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 00:40   #2
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Ovako, ako musliman misli jesti meso to meso mora biti "halal" iliti dozvoljeno, njegova dozvoljenost se svodi na to treba biti od životinje ubijene oštrim a ne tupim predmetom. U doba kad je živio Muhamed ovo se može opisati kao izbjegavanje mučenja životinje, ali što s današnjim dobom? Da li je hala lmeso od životinja ubijenih plinskim pištoljem

Ovo je u vezi domaćih životinja, što u vezi lova? Islam dozvoljava lov ali pod uvjetom da lov služi za ishranu, a ne za zabavu. U današnjem dobu tu se pomalo gubi granica i nije mi jasno da li se normalno uhranjeni musliman može baviti lovom?

Svinjetina je strogo zabranjena u islamu, ali što s lovom na veprove
Lov općenito je dozvoljen ako je namjera utažiti glad, ali nije dozvoljen samo sporta radi.

Kratki prilog:
http://www.newmuslimguide.com/en/your-food-and-drink/66

Naravno i tu se mora paziti što se lovi. Vepar je svinja, prema tome nije dozvoljen - osim u slučaju da baš nikakve druge hrane nema tj. da se bira između umrijeti il pojesti vepra.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 02:06   #3
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Vepar je svinja, prema tome nije dozvoljen - osim u slučaju da baš nikakve druge hrane nema tj. da se bira između umrijeti il pojesti vepra.
Postoji stara izreka: Kada si životno ugrožen, i vepru reci: "Kako si, ujače!"
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 08:55   #4
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Lov općenito je dozvoljen ako je namjera utažiti glad, ali nije dozvoljen samo sporta radi.

Kratki prilog:
http://www.newmuslimguide.com/en/your-food-and-drink/66

Naravno i tu se mora paziti što se lovi. Vepar je svinja, prema tome nije dozvoljen - osim u slučaju da baš nikakve druge hrane nema tj. da se bira između umrijeti il pojesti vepra.
Ovo je veliki plus islamu u odnosu na KC.
I sam se bavim lovom (i ribolovom) i razmišljam na isti način. Sve što ulovim pojedem. Nemam niti jedan trofej i trofeji mi se gade.
Iako sam ateist, uvik zahvalim bogu na divljači kad je ulovim. Ne razmišljam zašto je to tako.

Primjetio sam da u mom okruženju ima dosta mladih ljudi koji su protivnici lova, ubijanja životinja, dok u isto vrime skoro pa ne jedu biljnu hranu (osim čipsa ). Ono, bore se protiv ubijanja životinja a žderu mrtve životinje.
Upordown is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 09:16   #5
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Ovo je veliki plus islamu u odnosu na KC.
I sam se bavim lovom (i ribolovom) i razmišljam na isti način. Sve što ulovim pojedem. Nemam niti jedan trofej i trofeji mi se gade.
Iako sam ateist, uvik zahvalim bogu na divljači kad je ulovim. Ne razmišljam zašto je to tako.

Primjetio sam da u mom okruženju ima dosta mladih ljudi koji su protivnici lova, ubijanja životinja, dok u isto vrime skoro pa ne jedu biljnu hranu (osim čipsa ). Ono, bore se protiv ubijanja životinja a žderu mrtve životinje.
1. svi lovci koje znam jedu ono šta ulove, kao i ti.
ako se ulovi previše nečega (prepelice, fazani, itd), višak se: ili zamrzne pa se jede kasnije, ili se odmah podijeli široj obitelji, prijateljima, susjedima s kojima si dobar.

2. niti ti ne loviš jer si gladan. loviš iz zabave, kao i ostali.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 09:28   #6
à propos teme.
jednako mi je užasno klanje ovaca, naročito tzv. mobilne klaonice, koje se prakticira u islamu koliko i naše kolinje.
zabranila bih jedno i drugo zakonom.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 11:20   #7
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
1. svi lovci koje znam jedu ono šta ulove, kao i ti.
ako se ulovi previše nečega (prepelice, fazani, itd), višak se: ili zamrzne pa se jede kasnije, ili se odmah podijeli široj obitelji, prijateljima, susjedima s kojima si dobar.

2. niti ti ne loviš jer si gladan. loviš iz zabave, kao i ostali.
1. Neznam koliko lovaca poznaješ ili koliko pratiš lovstvo u hrvatskoj i svitu. Životinje se love i radi trofeja. Neka divljač čak nije ni jestiva (bar je tako po tradiciji). U mom lovištu (veoma poznato lovište sa više vrsta visoke divljači) su se često nalazile lešine životinja bez glave. Zna se i točno tko to radi. U Kanadi je ovo kazneno djelo zbog kojeg se ide u zatvor. Takvog zakona kod nas nema. Osobno znam puno lovaca koji otvoreno, bez srama govore da nikad ne jedu meso divljači, npr. vepra. A love veprove. Interesantno, neki od njih to govore jer ih je sram reći da jedu divljač (kao sram ih je da nebi neko pomislio da je siromašan ili tako nešto). Drugi to govore jer im se stvarno gadi meso divljači.
Apsolutno nikad ne lovim predatore, ne lovim štetočine, ne lovim ptice, ni prepelice ni fazane ni ni jednu divljač koja se unosi u lovište svake godine radi obnove populacije.

2. To je isto kao da kažeš da svi ljudi koji love ribu, to rade iz zabave. U dalmaciji se riba često lovi baš radi potrebe. Odprilike ulovim oko 3 divlje svinje godišnje. Ja nisam bogatun i oko 150 kila mesa divljači dosta znači za godišnji buđet. Tako i riba i svi plodovi prirode koje mogu skupiti besplatno. A počeo sam lovit kad sam imao 14 godina jer smo upravo bili gladni. Bio je rat, butige nisu radile, bili smo u blokadi i jeli smo humanitarnu pomoć. Tada sam bio i religiozan pa je zato vjerovatno ostala ona zahvala bogu. Ne tvrdim da lov nije zabavan ali lovim iz više razloga:
Razlog 1. Danas nismo gladni ali i dalje lovim jer je to besplatni izvor mesa.
Razlog 2. Nikada nisam platio za lov. Nikad ne idem u tuđa lovišta i isključivo lovim na svojoj zemlji i u blizini. Lovim samo divlje svinje čiji broj je teško držati pod kontrolom i rade mi štetu na poljoprivredi.
Razlog 3. Lov je zabavan kao i ribolov ili skupljanje gljiva (što također radim). Da divljač ne jedem, sigurno mi nebi palo na pamet da je ubijem radi neke "zabave".

Da se vratim na temu. Ovo o zabrani lova u islamu ako nije za prehranu, prvi put čujem. Ne znam dali se toga pridržavaju ali ja dobra poruka lovcima i moj osobni stav je da se toga treba pridržavati.
Upordown is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 11:38   #8
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
à propos teme.
jednako mi je užasno klanje ovaca, naročito tzv. mobilne klaonice, koje se prakticira u islamu koliko i naše kolinje.
zabranila bih jedno i drugo zakonom.
Ukoliko ne jedeš životinje, nemam ti šta reč na to.
Upordown is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 12:24   #9
Propis u vezi halal mesa je jasan.
važno je životinji pustiti krv odnosno da je životinja živa prilikom puštanja krvi.

nisam lovac niti se bavim tom problematikom
evo ovdje nešto o tome sa validnih sajtova o islamu

link 1
link 2
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 12:28   #10
@upordown
da ne odemo u off t, vrlo kratko.

u jednom periodu sam živila u malom francuskom selu. selo okruženo šumom, rijekom i brdima, idealno za lov. barem 1/2 muških ima lovačku dozvolu i love.
bila sam primorana naučit o lovu sve šta sam mogla (u razloge zašto sad ne bih ulazila).

što se tiče ribarenja u dalmaciji, živim u malom dalmatinskom mjestu gdje je pored turizma ribarenje, kako prof tako amatersko, drugi po važnosti izvor prihoda. dakle, poznam materiju.
(a kako je iza nas biokovo, mnogi su ribari ujedno i lovci )
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 13:28   #11
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Propis u vezi halal mesa je jasan.
važno je životinji pustiti krv odnosno da je životinja živa prilikom puštanja krvi.

nisam lovac niti se bavim tom problematikom
evo ovdje nešto o tome sa validnih sajtova o islamu

link 1
link 2
Iz prvog linka:
ako se to čini iz čisto sportskih motiva ili iz hobija, da se životinji oduzme život - onda je takav lov po islamu zabranjen.
Baš me zanima po kojoj osnovi je ovo zaključeno. Tj. ima li u kuranu tekst koji podupire ovu tvrdnju.

U svakom slućaju napredno za neku religiju.

Ostalo nebih komentirao.
Upordown is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 14:58   #12
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Lov općenito je dozvoljen ako je namjera utažiti glad, ali nije dozvoljen samo sporta radi.

Kratki prilog:
http://www.newmuslimguide.com/en/your-food-and-drink/66

Naravno i tu se mora paziti što se lovi. Vepar je svinja, prema tome nije dozvoljen - osim u slučaju da baš nikakve druge hrane nema tj. da se bira između umrijeti il pojesti vepra.
Nekako brijem da Muhamed uopće nije zna što je vepar? Pa di bi ga u Arabiji vidio U vezi domaćih svinja, najraširenije je mišljenje je da je Muhamed zabranija svinjetinu zbog mnogobrojnih zaraza, moguće samo ja se pitam jesu li tamo uopće uzgajali svinje? Baš i nisu imali neke uvjete za to
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 15:17   #13
@vojnik

imaš imame u francuskoj koji tvrde da klanje životinja nije obavezno po quranu, nego je to samo jedna preporuka.
kažu da se umjesto tog užasnog obreda može, opet po quranu, dat prilog muslimanskoj humanitarnoj vjerskoj udruzi npr. a za koju znaš da prilog neće otić u privatni džep, nego onima kojima je pomoć zaista potrebna.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 16:25   #14
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Iz prvog linka:
ako se to čini iz čisto sportskih motiva ili iz hobija, da se životinji oduzme život - onda je takav lov po islamu zabranjen.
Baš me zanima po kojoj osnovi je ovo zaključeno. Tj. ima li u kuranu tekst koji podupire ovu tvrdnju.
osnovni postulat islama, uprkos popularnoj slici koju on danas ima, je taj da je život nešto sveto i nepovredivo i što se uzima jedino u krajnjoj nuždi i/ili potrebi. ubijanje bilo koga i bilo čega iz zabave ne priliči čovjeku kao kruni božijeg stvaranja i kao takvo nije dozvoljeno.
to je prema ovom tekstu konsenzus sve uleme. naravno postoji hadis koji govori o tome da će na dan proživljenja ta životinja svjedočiti o tome šta joj je urađeno.

Sura 5:3 je jasna u pogledu dozvoljenih životinja kao i 5:96
Quote:
U svakom slućaju napredno za neku religiju.

Ostalo nebih komentirao.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 16:28   #15
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Nekako brijem da Muhamed uopće nije zna što je vepar? Pa di bi ga u Arabiji vidio U vezi domaćih svinja, najraširenije je mišljenje je da je Muhamed zabranija svinjetinu zbog mnogobrojnih zaraza, moguće samo ja se pitam jesu li tamo uopće uzgajali svinje? Baš i nisu imali neke uvjete za to
nije to najraširenije mišljenje- možda najraširenija zabluda.

ali had nećemo o tome.
svinja/vepar je svaštojed tj. jede druge životinje .
nemoj se sad molim te uhvatit za pile
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 16:35   #16
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
@vojnik

imaš imame u francuskoj koji tvrde da klanje životinja nije obavezno po quranu, nego je to samo jedna preporuka.
kažu da se umjesto tog užasnog obreda može, opet po quranu, dat prilog muslimanskoj humanitarnoj vjerskoj udruzi npr. a za koju znaš da prilog neće otić u privatni džep, nego onima kojima je pomoć zaista potrebna.
ne možemo ovako napamet... baš me zanima koji su to imami?

klanje životinja, ako ih želiš jesti, je obavezno.
ajet 5:3 je tu jasan.

ne slažem se da je klanje životinja prema islamskim principima užasno.
nisam ja sad neki stručnjak ali životinje/ovca/ovan koljem najmanje jednom godišnje i uopće nemam dojam da se životinja na bilo koji način pati ili zlostavlja, a meso koje je zaklano je ukusnije od onog koje nije zaklano.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 19:25   #17
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ne možemo ovako napamet... baš me zanima koji su to imami?

klanje životinja, ako ih želiš jesti, je obavezno.
ajet 5:3 je tu jasan.

ne slažem se da je klanje životinja prema islamskim principima užasno.
nisam ja sad neki stručnjak ali životinje/ovca/ovan koljem najmanje jednom godišnje i uopće nemam dojam da se životinja na bilo koji način pati ili zlostavlja, a meso koje je zaklano je ukusnije od onog koje nije zaklano.
Otkud bi neki musliman mogao znati da je meso nezaklane životinje manje ukusno? Značilo bi da bi morao sam probati takvo meso životinje pa ga onda
uspoređivati s okusom zaklane životinje. No, takva opcija kod muslimana ne postoji, zar ne.

Životinje se ne kolje zbog 'boljeg' okusa, već zato što se "duša" nalazi u krvi koju je zabranjeno jesti.

A Francuska, ili bilo koja zapadna država... Pa da, oni imaju svoje zakone vezano za stočarstvo, i vjerojatno otud izjave pojedinih imama, svjesnih da se živi na prostoru i u vremenu kada obični musliman u principu ni ne može znati, pri kupovini u super marketu, kako to točno tretirane životinje, osim ukoliko proizvođac na deklaraciji točno navede kojim se načinom ubilo životinju. No ali, obavještavaju li oni svoje kupce o tome?

I , što kad gladan čovjek ode u lov, ali o klanju nema pojma pa kad ulovi životinju prikolje ju nestručno, životinja se jadna pati i treba joj duže za izdahnuti. Nije li i to strašno?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 00:01   #18
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Ovo je veliki plus islamu u odnosu na KC.
I sam se bavim lovom (i ribolovom) i razmišljam na isti način. Sve što ulovim pojedem. Nemam niti jedan trofej i trofeji mi se gade.
Iako sam ateist, uvik zahvalim bogu na divljači kad je ulovim. Ne razmišljam zašto je to tako.

Primjetio sam da u mom okruženju ima dosta mladih ljudi koji su protivnici lova, ubijanja životinja, dok u isto vrime skoro pa ne jedu biljnu hranu (osim čipsa ). Ono, bore se protiv ubijanja životinja a žderu mrtve životinje.
To je u redu, i drago mi je pročitati da netko pojede što lovi.

A danas svašta ljudi rade, nisu baš usklađeni sami sa sobom tj. vlastitom "doktrinom". Nije za čuditi se jer zaista danas farme/tvornice uzgajaju i ubijaju životinje umjesto krajnjeg potrošača pa se čovjek "odprirodio" od tog aspekta života.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 00:06   #19
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Nekako brijem da Muhamed uopće nije zna što je vepar? Pa di bi ga u Arabiji vidio U vezi domaćih svinja, najraširenije je mišljenje je da je Muhamed zabranija svinjetinu zbog mnogobrojnih zaraza, moguće samo ja se pitam jesu li tamo uopće uzgajali svinje? Baš i nisu imali neke uvjete za to
To da je vepar zabranjen se naravno ne spominje direktno u Kur'anu ili hadisima, ali kako je to isto vrsta svinje, analogiju je vrlo lako izvesti. Inače se analogija u islamu koristi kao jedno od četriju načina da se zaključi što je ispravno a što ne, ili kako postupati u određenoj situaciji.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 00:07   #20
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Postoji stara izreka: Kada si životno ugrožen, i vepru reci: "Kako si, ujače!"
Hehe!
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.