Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2017., 00:36   #161
Pravo je čudo kako se dobro glupost uklapa u moj primjer. Zar to ne znači činiti isto što ja činim u najvećem dijelu ovog spisa? I ja malo po malo po knjigama uzimam mudre riječi koje mi se svide, i to ne da bih ih čuvao, jer nemam za njih u glavi dovoljno mjesta, nego da ih prenesem ovdje, a tu, da pravo kažemo, nisu ništa više moje nego na njihovu prvom mjestu. Učeni smo samo sadašnjom učenošću, a ne prošlom, a još manje budućom.

Montaigne, Eseji
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 00:40   #162
Kao što nam je naše rođenje donijelo rađanje svega i svačega, jednako će tako i smrt, naša smrt, učiniti sa svime. Zato je i glupo plakati zbog toga što za stotinu godina više nećemo biti živi kao i žaliti što prije stotinu godina nismo živjeli. Smrt je počelo drugog života. Tako smo plakali, jadali se i bilo nam je teško ući u ovaj život, a, ulazeći u nj, oslobodili smo se one naše stare koprene koja nam je sve skrivala.

Ibid
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 00:45   #163
Presudna životna vještina je voditi optimističan osobni dijalog. Dokle god sam u stanju svijet promatrati pozitivno, sretan sam čovjek.

Goran V.

Bonito
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 21:59   #164
Da zrelost

Dragi gledaoci, proveli smo istraživanje u instituciji u kojoj je smješten različit profil djece svih uzrasta, od osnovne škole do fakulteta. U skupini su, između ostalih, emocionalno i psihički zlostavljana djeca, kao i djeca sa mentalnom retardacijom. Ovotjedno pitanje bilo je što je to zrelost. Djeca su razvila zanimljivu diskusiju:
- Zrelost je kada možeš oribati wc a da je nakon toga zaista čist. Kada možeš napraviti posao i stojati iza njega. Ako netko mora za tobom dodatno čistiti, onda to nije posao. Onda to nije zrelost.
- Zrelost je kada završiš škole koliko želiš pa počneš raditi i živjeti od svog rada bez da ti roditelji pomažu. I onda ih nedjeljom pozoveš na ručak.
- Zrelost je samostalnost i sposobnost da se možeš brinuti za sebe. Zrelost je odgovornost za vlastite postupke, zrelost je prag tolerancije na frustraciju. Pored toga, zrelost je još i način na koji barataš sa frustracijom i svi oni obrambeni mehanizmi koje koristiš u ophođenju sa okolinom. Nemoj zaboraviti na vlastite stavove i svjetonazore. Ne mamine i tatine nego vlastite...
- A ?
- Ponekad roditelji odgoje dijete na neki način i to dijete se zauvijek ponaša u skladu sa tim odgojem, tj onako kako su ga roditelji naučili. Nikada ne stvori svoje vlastite stavove, nikada ne propitkuje...ne može iskoračiti iz zadanih okvira. Ostane zauvijek dijete.
- Moja majka je još uvijek dijete ! Sa 40 godina u guzici još je uvijek poslovno ovisna o svojoj majci. A osim toga, traži duhovnost na youtubeu.
- Tvoja mamica je još dobra, barem ostavlja dojam zrelosti. Pogledaj sve ove propalitete koji si ne znaju dupe obrisati bez mame. Četres-pedes godina u gu'sci a žive sa roditeljima, na maminoj sisi, ne znaju si ispeći jaje.
- Zrelost je kada možeš instalirati kuhinjsku napu a bez da ti susjed pomaže. Ako nisi kadar probušiti dvije rupe, umetnuti tiple i zavidati posrane vide, onda si dijete.
- Kakvo dijete ?
- Odraslo dijete. Ono koje je svoj mentalni razvoj zaustavilo u nekoj dobi i nikada nije sazrijelo. To su svi oni koji piju ili se drogiraju. Mozak treba vremena da bi sazrio, ako ga ometeš, ništa od toga. U skupinu nedozrelih spadaju i razni zanesenjaci, pjesnici, romantičari, ljubavnici, ovisnici o emocijama....sva ta sranja koče mentalni razvoj, koče zrelost.
- Zrelost je kada odeš iz roditeljskig doma i živiš teško, u iznajmljenoj rupčagi koju jedva možeš platiti. Zrelost je kada jedva imaš za jesti, jedva preživljavaš, ali uspijevaš. To te tjera dalje, tvoj vlastiti trud i saznanje da si sam sve stvorio, da se brineš za sebe, da ti nitko ne može nešto srati i predbacivati. Slađa je korica crnog kruha koju si sam zaradio nego najslađi kolač kojeg si olako dobio. Ako se za nešto nisi pomučio, onda u tome nema radosti. Niti zrelosti.
- Zrelost je kada svoje stvari možeš zapaliti a nitko ti ne može reći ništa jer su to tvoje stvari koje si sam zaradio.
- A prag tolerancije na frustraciju ? Daj mi to pojasni ?
- To zvuči pametno, kada se praviš pametan, to znači da si nezreo. Onaj tko se pravi pametan, taj je glup.
- Zrelost je kada ispečeš pizzu pa pozoveš prijateljicu na večeru, onda malo popijete pa se mazite i bude vam lijepo.
- Zrelost je kada se družiš sa dobrim prijateljima koji te pune pozitivnom energijom. Još veća zrelost je kada tu energiju čuvaš umjesto da je potrošiš da bi smuljao neku curu koja to ne zaslužuje.
- Zrelost je opraštanje i otpuštanje. Kada doneseš odluku da se nečime nećeš pilati i toga se zaista i držiš.
- Zrelost je kada ti sex više nije najvažnija stvar na svijetu.
- Zrelost je kada voliš i brineš za ljude oko sebe.
- Zrelost je kada znaš napraviti nešto ni od čega, nezrelost je obrnuta: napraviti ništa od mnogočega.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 11:50   #165
Da toilet

Krenijo sam obaviti nuždu, dođem ispred wc-a kad tamo imam što i vidjeti: tri wc-a ! Prvo sam pomislio da je treći za invalide, međutim, nije bilo oznake za invalide nego muški i ženski znak spola, jedan preko drugoga. Zasvrbilo me to pa sam potražio šefa. Nastupio sam agresivno, nije mogao znati tko sam i što sam, odjeven u crno, mogao sam biti jedan od „onih“. Na upit kome je namijenjen treći wc, odgovorio je:
- To Vam je, ovi...rodno neosjetljivi !
Pružio sam čovjeku ruku i nasmiješio se. Ugodno me iznenadila tolika promućurnost, posebice u konzervativnoj, desničarskoj sredini kao što je Zadar. Na stranu iskoristivost navedenog, vjerujem da će se ljudi kojima je wc namijenjen najmanje njime koristiti, no sama ideja je dobra. Možda je čovjek samo ima prostoriju viška pa se, eto, dosjetio, a možda zaista polako idemo u nekom pozitivnom smjeru gdje takve stvari više neće biti tabu.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 02:13   #166
Primijetio sam da liječnici kojima medicina ne ide baš najbolje pokazuju sklonost kretanja u skupinama i konzultacijama.

...bila je žena koju bismo svi poželjeli kupiti, svi znajući da nikada nećemo posjedovati ništa od onoga što smo kupili.

Istina koju izmislim je istinitija od one prave. To čini pisca dobrim ili lošim.

Hemingway, Zbogom oružje
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 01:53   #167
Ono što drugi čine nikada nije uzrok naših osjećaja. Uzrok ljutnje nalazi se u našem vlastitom načinu razmišljanja.

Ljutnja nam ukazuje na to da u glavi analiziramo i pr(o)suđujuemo druge umjesto da smo usmjereni na vlastite nezadovoljene potrebe.

U srcu ljutnje je nezadovoljena potreba.

Naša ljutnja potječe od pr(o)suđivanja, etiketiranja, okrivljujućih misli, misli o tome što bi drugi "trebali" i što "zaslužuju".

Riječ koja ima ogromnu moć stvaranja osjećaja srama/krivnje: trebao sam.

Čovječanstvo je spavalo, i još uvijek spava, uljuljkano unutar tijesno ograničenih radosti svojih zatvorenih ljubavi.

Marshall Rosenberg, Nenasilna komunikacija
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 01:14   #168
Prava žena više zadovoljstva doživljava od onoga što pruža, nego od onoga što od muškarca dobiva.

Sreća je izvršavati svoju dužnost, a što je ta dužnost teža, tim ti je sreća veća.

Mnogi traže sreću ponad čovjeka, a drugi pod njim; ali, sreća je jednake visine kao ljudsko biće.

Žena ! Kako da joj išta zamjeriš kad je shvatit ne možeš.

Nikos Kazantzakis, Grk Zorba

Useless
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 09:25   #169
Kad si mrzovoljan, stavljaš samoga sebe na vrh popisa ljudi kojima zagorčavaš život.

Good morning starshine
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 11:35   #170
Ona ljubavna sklonost koja je u nama, kad nema pravog
predmeta ljubavi, na taj način stvara lažnu i ispraznu ljubav.

Plutarh, Život Periklov
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 18:37   #171
Da dickhead

Znam lika, išli smo zajedno u osnovnu, kasnije je studirao menedžment pa postao nekakav bankovni štakor koji zarađuje masne pare. Tu i tamo ga sretnem u gradu pa mi se hvališe svojim najnovijim materijalnim postignućima. Uvijek mi trlja na nos kako zarađuje više od mene i uvijek ima potrebu da me nekako ponizi. Na sve što posjedujem se referira u deminutivu, valjda tako želi istaknuti svoju veličinu. Puštam ga da uživa u svojoj nadmoći i superiornosti koju se tako svojski trudi iskazati, makar znam da je iznutra prazan poput frižidera u ciganskom sirotištu. Taj čovjek, kad mu uzmeš takujin ( novčanik ), ostaje tabula rasa. Izvan bankovnog svijeta, ne zna ništa. Nije kadar promijeniti izgorjelu sijalicu. Smisao njegove egzistencije je zgrtanje novaca, svi koji ne razmišljaju tako, za njega su bijednici nedostojni života. Obožavam susrete sa njime, podsjeti me na sve ono što ne volim kod ljudi.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 00:57   #172
Ljubav koja je tovljena i odviše tetošena pretvara se u dosadu i ona čovjeku škodi kao preslatka hrana želucu.

Ovidije, Amores

Čovjeka ćete najbolje upoznati ako ga posmatrate kako se ponaša kad se nešto dijeli besplatno.

Ivo Andrić

Rijetko ćeš se pokajati zbog onog što si prešutio, i veoma često ćeš se pokajati zbog onoga što si rekao, i još češće bi se kajao kad bi znao sve posljedice svojih riječi.

Tolstoj
Pumpafonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 16:32   #173
Da gayphone

- Hej, kupio sam novi gejfon !
- Da ? Gdje ti je ?
- Eno ga, pere auto u dvorištu.
- Pifff, to je stari model. Moj kuha, pere i pegla. Neki dan mi je promijenio tapete u dnevnom boravku.
Bio sam nedavno u telekomu, lik ispred mene je kupio najnoviji gejfon, posljednji krik hita. Iskeširao je 4500 kn na licu mjesta i još potpisao godinu dana pretplate od gotovo 500 kn mjesečno. Sve skupa će ga, dakle, izaći gotovo 1500 evra! Čitam po netu da apple sprema još noviji telefon, koštat će 7000 evra. Lista predbilježenih kupaca je popunjena, telefon izlazi na proljeće, ispred appleovih dućana diljem svijeta ljudi već kampiraju u redu kako bi prvi mogli kupiti uređaj. Navodno će najnoviji model davati pičke svojim kupcima, ili kurca, ako je kupac žena.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 00:05   #174
Ja koja sam slijepa mogu dati savjet onima koji vide: koristite svoje oči kao da ćete sutra oslijepiti. Isto vrijedi i za ostala osjetila; slušajte govor, pjev ptica, snažne zvukove orkestra kao da ćete sutra oglušiti. Dodirnite svaku stvar kao da će vaše osjetilo dodira sutra nestati. Pomirišite svaki cvijet i okusite svaki zalogaj kao da to od sutra više nećete moći činiti. Iskoristite do kraja svako osjetilo, slavite sva zadovoljstva i ljepotu koju vam svijet otkriva kroz nekoliko načina kontakta s prirodom.

Hellen Keller, Ne budite slijepi kod očiju
Pumpafonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 02:03   #175
Imam ja vjeru, svoju vjeru, i imam je dapače više nego svi oni sa svojim smiješnim ceremonijama i svojim sljeparijama! Naprotiv, ja obožavam Boga! Ja vjerujem u najviše biće, u jednog stvoritelja, ma tko on bio, to mi je sasvim svejedno, koji nas je postavio na ovaj svijet da tu vršimo svoje građanske i roditeljske dužnosti; ali ja ne osjećam potrebu da idem u crkvu, da ljubim srebrne posude i da svojim novcem tovim gomilu lakrdijaša koji se hrane bolje nego mi! Jer Boga možemo štovati isto tako u šumi, u polju, ili čak pobožno promatrajući nebo kao što su to radili stari narodi. Moj Bog, to je bog Sokratov, Franklinov, Voltaireov i Berengerov! Ja sam za Vjeroispovjest savojskog vikara i za besmrtna načela iz godine 1789. Zato ja ne priznajem Boga kao nekog čičicu koji se s palicom u ruci šeće po svom nebeskom vrtu, smješta svoje prijatelje u utrobu kitova, umire vapijući na križu i uskrsava poslije tri dana; to su stvari same po sebi besmislene i, osim toga, sasvim protivne fizičkim zakonima; to nam ujedno dokazuje da su popovi uvijek čamili u sramotnome neznanju u koje nastoje sa sobom povući sve narode.

Gustave Flaubert, Madame Bovary
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 02:23   #176
Istraživači emocija su poštena i slobodoumna skupina ljudi te su odlučili spakirati stvari, ukrcati se na avion za Dharamsalu i posjetiti Dalai Lamu da čuju njegovo mišljenje o „destruktivnim emocijama“ i o tome kako ih prevladati. Sve u svemu, ima dosta smisla misliti da su neke emocije potencijalno opasne. Ne želite biti u istome autu s vozačem sklonim ljutnji koji u vožnji po gradu bijesni, vozi brzo, „šara“ po cesti i drži upravljač kao da davi vrat drugim vozačima. Ovaj bi vozač vjerovatno imao dosta koristi od razgovora sa Dalai Lamom.
I koju mudrost im je Dalai Lama ponudio? Veliku, kako se čini. Budistička misao usmjerena je ponajprije na prepoznavanje, a nakon toga i na ublažavanje destruktivnih emocija. To se posebice odnosi na tri velike emocije: žudnju, uznemirenost i mržnju. Ove emocije navodno najviše štete osobi i drugima. One su važne u opstanku i prilagodbi na prijeteće situacije, no budući da tigrovi oštrih zuba više nisu u blizini, ljutnja, strah i slične emocije mogu nas koštati barem onoliko koliko nam pružaju.
Tijekom mnogo godina meditacije, budisti uspijevaju prevesti svoju žudnju u zadovoljstvo, uznemirenost u mir te čak i mržnju u suosjećanje. Na Zapadu, ljudi ublažavaju svoje negativne emocije lijekovima ( npr. pilula za anksioznost, lijek za depresiju ). Na Istoku, oni koji se bave meditacijom mijenjaju svoje negativne emocije u pozitivne tako što ljutnju i zamjeranje mogu potencijalno usmjeriti u suosjećanje ili čak ljubav i poštovanje prema drugima.

Johnmarshall Reeve, Razumijevanje motivacije i emocija
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 02:47   #177
ye fockin faggot

Moja diridika ore na volove, netko je pjevao u gustišu. Znatiželjno sam zavirio i ugledao sredovječnu gospođu odjevenu samo u negliže.
- Ali, gospođo, prehladit ćete se. Kasna je jesen za tako lagahnu odjeću.
Gospođa je nastavila pjevati još poletnije, filtrirajući i iskrivljujući ulazne informacije. Dobrzo je počela pjevati u falsetu pa sam krenuo dalje. Poznajem još takvih koji ignoriraju negativne informacije. U stvari, mislim da je većina nacije u takvome mentalnom stadiju. No uzmimo za primjer samo moju baku; redovito jede kolače i pekarske proizvode. Nedavno je večerala smoki sa okusom chillija. Kada joj prigovorim, uslijedi cijela paleta opravdanja, poricanja i samoobmana. Baš poput mojih sugrađana koji glasaju za uvijek istu stranku. Kao da lopovu povjeriš da ti čuva novce koje nisi prebrojao.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 12:13   #178
Da book fare

Sretnem frenda u gradu, nakon standardnog seta pitanja ( kako zdravlje, posao, djeca, jebem li išta ), upitao me kako mi se svidio ovogodišnji sajam knjiga. Zaprepastilo ga je da ga nisam pohodio:
- Nisi bio na sajmu knjige ?
- Ne ! Što ću tamo ? Knjige su na sajmu skuplje nego inače.
- Ma nije baš tako.
- Jest, provjereno. Osim toga, već 5 godina tražim dvije knjige kojih nema. A kad me već vučeš za jezik, mislim da ljudi tamo odlaze da bi bili viđeni ili da bi nahranili vlastiti ego. Budimo realni, tko danas čita knjige ?
- Pa evo, ja čitam.
- Da ? Koju knjigu trenutno čitaš i što si pročitao prije nje?
Trenutno čita knjigu koju je kupio na sajmu a što je pročitao prije toga, ne sjeća se. Zaboravio je, kaže. Sajam knjige pohodi masa ljudi pa me čudi kako u knjižnici viđam uvijek istih 20 ljudi. A u Istri se najviše čita u odnosu na druge županije. Inače, Hrvatska je u europskom dnu po broju pročitanih knjiga, prosječan hrvat pročita pola knjige godišnje. Ali su zato svi kulturno osviješteni pa pohode trendy manifestacije. Frend se hvali da je išao na advent u Zagreb.
- A da ? I kako je ?
- Predivno, moraš to doživjeti.
- Što to moram doživjeti ? Ukrašen trg na kojem je postavljen šator gdje se peku kobasice i prodaje kuhano vino ?
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 22:24   #179
Zar ne mogu ništa reći, ništa učiniti
Da promijenim tvoj um
Toliko te volim
Preduboko si u meni
Više ne možeš van
Ti si sirota u bogataševoj kući
I ja plačem zbog tebe
Znaš li da se obećanja nikad ne održe
Kao i noć, nestanu u snu
Bit ću tvoj spasitelj, postojan i iskren
Donijet ću ti emotivni spas
Neku noć plakao sam
Kao dijete
misliš da si posebne vrste
misliš da si njegov ljubimac
bit ću tvoj spasitelj, postojan i odan
donijet ću ti emotivni spas
sanjao sam sinoć
kako bit ćeš moja, ali sam plakao
plakao kao dijete
bit ćeš moja
samo moja
dolazim tebi, potiho u noći
nečujno
bit ću tvoj spasitelj, postojan i odan
donijet ću ti emotivni spas
bit ćeš moja, samo moja
svake noći
bit ću tvoj blještavi vitez
donijet ću ti emotivni spas

Jagger, Richards - Emotional rescue
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 23:35   #180
Uzdržavam se tako dugo
Spavam usamljen
Nedostaješ mi

Visim na telefonu
I spavam sam
Želim te poljubiti
Progoniš me u snu
Promatraš moje sne
Nedostaješ mi

Čekao sam te
Čekao tvoj poziv
A kada telefon zazvoni
To je frend koji kaže
Hej, što ima čovječe?
Dolazim oko podne
Sa curama koje te žele upoznati
Ponijet ćemo vina
I zezati se
Kao nekad

Šetao sam parkom
Pjevao u noći
Ljudi misle da sam lud
Spoticao sam se
Tumarajući ulicama
A ljudi me pitaju
Što mi je ?

Ponekad si poželim reći
Ponekad kažem
Nećeš mi nedostajati
Ali lažem sam sebe
Samo ti i nitko više
Nedostaješ mi

Jagger, Richards - Miss you
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:00.