Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 21:24   #121
Quote:
ivh8 kaže: Pogledaj post
vjerujem da je to točno jer akademski lobi u politici upravo to želi, jer nastavnim opterećenjem i navodno niskim postotkom vss najlakše opravdava svoje postojanje, posebno mediokriteta u svojim redovima.

s tim da redukciju upisa ne bih radio preko prijemnih. treba biti malo kreativan.
mislim da svaki fakultet može organizirati prvu godinu bez laboratorija (odnosno bez da studenti moraju sami raditi u labosu) nego preko on line predavanja i on line udžbenika, pa pusti ih da upišu, omogući im pristup ozbiljnim bazama knjiga kojih danas na engleskom ima pregršt kvalitetnih. pa nek študiraju. i onda ispiti... pa tko prođe, može dalje....i čeka ga izvrsna oprema i poticajna atmosfera....
tako bi bilo i manje ljudi koji bi zalutali na krivi faks... sva predavanja su otvorena, izabereš si što te zanima i vidiš što te čeka - manje frustracija kasnije i masivne uštede u organizaciji nastave, na domovima, prehrani...

sve bi se moglo riješiti i ništa više ne bi koštalo državu, ali bi one koji su na kormilu sustava.
Da, ali onda treba mjenjati i druge elemente sustava, ovako bi se odrazilo na vrednovanje faksa i profesora

Al sustav je blesavo postavljen, nema dovoljno dobre selekcije ni na ulazu ni tokom studiranja, slazem se.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 23:28   #122
Quote:
ivh8 kaže: Pogledaj post
vjerujem da je to točno jer akademski lobi u politici upravo to želi, jer nastavnim opterećenjem i navodno niskim postotkom vss najlakše opravdava svoje postojanje, posebno mediokriteta u svojim redovima.

s tim da redukciju upisa ne bih radio preko prijemnih. treba biti malo kreativan.
mislim da svaki fakultet može organizirati prvu godinu bez laboratorija (odnosno bez da studenti moraju sami raditi u labosu) nego preko on line predavanja i on line udžbenika, pa pusti ih da upišu, omogući im pristup ozbiljnim bazama knjiga kojih danas na engleskom ima pregršt kvalitetnih. pa nek študiraju. i onda ispiti... pa tko prođe, može dalje....i čeka ga izvrsna oprema i poticajna atmosfera....
tako bi bilo i manje ljudi koji bi zalutali na krivi faks... sva predavanja su otvorena, izabereš si što te zanima i vidiš što te čeka - manje frustracija kasnije i masivne uštede u organizaciji nastave, na domovima, prehrani...

sve bi se moglo riješiti i ništa više ne bi koštalo državu, ali bi one koji su na kormilu sustava.
Odlična ideja. Tako i tako na toj razini su "ex cathedra" predavanja di dođu prof/asistent i pričaju ad infinitum ili slijepo rješavaju zadatke na ploči, a dalo bi svima šansu.

Quote:
Perilli kaže: Pogledaj post
Problem je što naš privatni sektor traži VSS "jer može" (tako to oni opravdavaju), a zapravo time degradita stručnjake. Nema ništa gore nego kad primjerice Farmeron za front end, pazite, front end developera, traži magisterij ili doktorat.
Doktor znanosti će, dakle, klepati web stranice?
Za tako nešto tražiti išta više od VŠS je uvreda za univerzitet, a tražiti doktorat je toliko ponižavanje akademskih zvanja da bi se o tome mogao vjerojatno napisati pokoji magisterij iz relevantnih struka.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 23:42   #123
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Odlična ideja. Tako i tako na toj razini su "ex cathedra" predavanja di dođu prof/asistent i pričaju ad infinitum ili slijepo rješavaju zadatke na ploči, a dalo bi svima šansu.


Za tako nešto tražiti išta više od VŠS je uvreda za univerzitet, a tražiti doktorat je toliko ponižavanje akademskih zvanja da bi se o tome mogao vjerojatno napisati pokoji magisterij iz relevantnih struka.
Da samo znate kako me napadnu kad to ja negdje kažem. Danas je web generacijski identitet. Da se razumijemo: prošao sam kolegije iz weba i znam ponešto i o front endu i o back endu. To je opća kultura.
No po meni, znanstvenik, a doktorat govori o nekakvom znanstvenom pravcu, ne bi smio raditi nešto takvo.
Web, osobito front end je posao za srednju školu do maksimalno VŠS, dok je back end možda malo viši nivo, ali uglavnom ne preko VŠS osim ako zahtijeva neka specifična stručna znanja tipa posebne baze podataka (deduktivne?), machine learning i slično.
Perilli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 23:48   #124
Quote:
ivh8 kaže: Pogledaj post
tako bi bilo i manje ljudi koji bi zalutali na krivi faks... sva predavanja su otvorena, izabereš si što te zanima i vidiš što te čeka - manje frustracija kasnije i masivne uštede u organizaciji nastave, na domovima, prehrani...

sve bi se moglo riješiti i ništa više ne bi koštalo državu, ali bi one koji su na kormilu sustava.
Fakulteti danas ne stimuliraju ljude da istražuju nego da OBAVLJAJU.
Studenti se umrežuju, dobavljaju si pitanja prethodnih godina, a sama je nastava organizirana tako da se to ne samo tolerira, nego prešutno zahtijeva. Ako razmišljaš i studiraš jer te zanima, zatuku ti svaku ambiciju. Na našem faksu sam uočio takve loše primjere da sam morao reagirati. Ali pohvalno je što se ipak mijenjaju na bolje. Krivi su i studenti što na faks ulaze k'o ovce u tor, i prolaze bez nekog preispitivanja. Studentski zbor služi uglavnom za druškanje a ne rješava stvarne probleme. Kod nas najbolju organizaciju imaju matematičari. Iako se i oni često pritisnuti okolnostima zeznu. Ali definitivno, najkvalitetnije drže i predavanja i seminare.

Zadnje uređivanje Perilli : 08.12.2017. at 00:07.
Perilli is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 07:13   #125
Quote:
Perilli kaže: Pogledaj post
Da samo znate kako me napadnu kad to ja negdje kažem.
Vjerojatno isti ljudi koji govore da fakultet služi tome da dokažeš šefu da si u stanju dovršiti započeto i da si dovoljno tvrdoglav. Jebeš i taj faks, univerzitet, sustav i studente ako je svrha fakulteta tvrdoglavost. Ja da sam dekan i da čujem studenta da tako nešto kaže bi završio na komisiji, prvi put opomena a drugi put izbacivanje pa ti i dalje vrijeđaj.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 17:28   #126
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Vjerojatno isti ljudi koji govore da fakultet služi tome da dokažeš šefu da si u stanju dovršiti započeto i da si dovoljno tvrdoglav. Jebeš i taj faks, univerzitet, sustav i studente ako je svrha fakulteta tvrdoglavost. Ja da sam dekan i da čujem studenta da tako nešto kaže bi završio na komisiji, prvi put opomena a drugi put izbacivanje pa ti i dalje vrijeđaj.
Da samo znate koliki misle da je to jedina svrha fakulteta. Bio sam i ja tvrdoglav 90-ih studirajući jedan drugi faks pa me nitko poslije nije pitao za tu tvrdoglavnost.
Ovaj puta sam otišao "zbog papira". No ubrzo sam shvatio da nema smisla učiti "za papire" ako se ima prilika proširiti horizonte. Problem je što večina fakseva i nije dizajnirana za širenje obzora, jer je program prenabijen i uglavnom se sve i dalje svodi na obavljanje. Obavi i zaboravi.
Obavi 5 puta pa možda nešto zapamtiš.
Zato studenti kad završe nemaju ni moralni integritet niti znaju nešto šire od uske slike korisnog.
No da ne kritiziram više: ne smatram da je sveučilište u tolikoj banani da se ne može mijenjati. Kod mene se zapaža da svake godine mijenjaju pristup i da to ovisi o rezultatima prošlih godina. Zaista se predavači i planeri programa trude. Čak mi je drago da više ni ne slušaju sugestije poslodavaca koji bi samo htjeli da se za njih izbacuje kvalificirana radna snaga na pokretnoj traci.
Perilli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 01:56   #127
Nažalost postoji akademski lobij i tu mislim na lobij u visokom-školstvu. Isto kao što postoji odvjetnički lobij ili neki koriste opasniju riječ "mafija" što nije daleko od istine.

navest ću samo dva primjera:
  1. Gdje to ima da neka osoba može 'doživotno' ostati na svojoj poziciji, a to je slučaj sa svim nastavnim kadrom na fakultetima, veleučilištima, institutima koji svoju profesorsku, decentsku stolicu drže 20, 25, a neki i 45 godina. Isti nisu u stanju napraviti običnu čitljivu skriptu, već formule vise nabacane kao da ih je dijete slagalo. Za puta koriste krnji znak '*' umjesto da u alatu koji se zove mathtype u MS Wordu potraže simbol koji nije zvjezdica. Tog nema ni u politici, sudstvu i ostalim strukama koje dolaze pod lupu javnosti kao klijentalističke . Uvjete koje izvanredni i redovni prof moraju imati su nikakvi. Sve ide po sporoj inerciji. Što si dulje tamo više uvjeta kolotečinom skupljaš bilo od doktoranata koje moraju mentora ili nekog starijeg prof. potpisati zbog ne/formalnih razloga.

  2. Sveučilišta imaju autonomiju i treba ti presuda suda pa da neki natječaj osporiš i poništiš. A sudskom procesu fakulteti se kod zapošljavanja i odabira kandidata uvijek mogu na tu autonomiju pozivati. Kriteriji izostaju, sve se radi na procjenu jedne osobe, a ostalo dvoje u komisiji koja tobože odlučuje.

Akademski svijet je specifičan, ali to ne znači da ga ne bi trebalo transformirati od nule, jer je taj režim pustio korijenje i bori se protiv najbanalnijih promjena što se njega tiču.

ALi istina je da su nam fakulteti puni tzv 'profesora' koji nisu u stanju poštenu skriptu napisati, a uredno primaju 14.000 kn. Toliko nema ni dežurni specijalist opće kirurgije koji barem nešto efikasno radi za ovo društvo. Ispite pišu asistenti, doktoranti. Oni zapravo i rade čitav nastavni materijal, prezentacije i to. A često i drže predavanja umjesto svojih profesora. Nažalost taj akad. sustav mi se toliko gadi i toliko je pun nekog neravnpravnog i podređenog odnosa, d a bih volio da se uvede učenje na daljinu. Ionako su predavaonice prazne, a mnogi prof. namjerno ne evidentiraju da izbjegnu popunjenost istih.

Čast izuzecima. Ima i takvih. Ali velika glavnina profesorskog sustava je nažalost ovakva. I to je sramota o kojoj se nimalo ne priča.
Serengeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 02:23   #128
Definitivno bi se u javnosti fokus trebao više staviti na reformu tog zaštićenog akademskog svijeta. Povlastice koje uživaju pripadnici tog sustava i poretka su daleko veće nego što imaju pripadnici recimo bilo kojih drugih sfera financiranih od strane države. Naravno, treba reformirati i ostale državne sfere, tipa sudstvo, javnu upravu. I ti sustavi puni su svojih problema.


Ali kad pogledam. Koliku plaću ima jedan referent, zaposlenik suda, javne uprave? To su mizerne plaće u odnosu na jednu plaću koju ima pripadnik tog akad. sustava, red. ili izv. prof., stručni znan. suradnik itd. Sigurno da je manje stresno održati predavanje i šetati se na fakultetu, nego biti sudac na nekom županijskom sudu. AKo ništa suci redovito primaju anonimne prijetnje, zasigurno. I barem s te strane nije isto... DOk, većina prof. ima fleksibilno radno vrijeme. ne bitno dođu li na fax u 9h ili čak 10, ako tog dana nemaju predavanje. Odu u 14h, poslije menze.
Posao iz snova... naravno nisu svi takvi. Ali naprosto postoji nemali broj koji iskorištavaju blagodati. I to znam iz razdoblja kad sam ja bio student, pa su nam usmeni iz jendog kolegija bili od 11 ujutro nadalje- razlog profa dolazi u 10h na fax. Pa prvo bude kavica i onda..... Jedna stvar - ne osuđujem ih jer koriste to jer mogu...

Imate primjere profesora koji su ušli u taj sustav za vrijeme juge, imali slabe ocjene. Došli na pozciju asistenta preko partijske veze ili jednostavno nitko se nije interesirao za istu. Tu ostali do dan danas. Napisali su nekakve radove, a u 15 godina, možeš napisati dva, tri rada. Tada nije niti bilo potrebno da to budu strani časopisi, nego mogu domaći i domaće konferencije. Kolika je prosječna starost prof. na našim fakultetima? Tehnički fakulteti koji se bave novim tehnologijama i područjima istraživanja, npr. fer možda smanjuju prosjek. Ali na većini fakulteta, tipa Pravo u Zg, Agronomija, Ekonomija riječ je o 50+ godišnjacima.
Serengeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 22:48   #129
Ma samo treba uvesti decimaciju. Pa da vidimo jel vrana vrani ništa ne brani
Earnest is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:35   #130
To sve vrijedi za redovne profesore, svi na nizim pozicijama su njima "u saci".

Isto tako ne mozes gledati rad prema onome sa studentima, to je znanstveno-nastavna profesija i slusbeno pola, a nesluzbeno vecina (jer im se predavacki rad ne vrednuje u napredovanja pa neki postanu nesavjesni i ofrlje odradjuju sa studentima) je u znanosti. Dakle istrazivanja, radovi, odlasci na konfe, uredjivanje zbornika i konfi i tome slicno, sa pozicije studenta uopce ne mozes imati perspektivu koliko netko radi ili ne radi, to mogu vidjeti samo kolege u nekoj mjeri.

No jednom u trajnom zvanju osoba moze biti dosta lezerna, u praksi ne moze izgubiti posao osim nekih grubih krsenja niti se mora za ista vise natjecati, a tesko ih se salje u mirovinu i cesto iskoristavaju mogucnosti produzenja i kada za njima nema realne potrebe na instituciji.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:53   #131
Quote:
Serengeti kaže: Pogledaj post
Tehnički fakulteti koji se bave novim tehnologijama i područjima istraživanja, npr. fer možda smanjuju prosjek. Ali na većini fakulteta, tipa Pravo u Zg, Agronomija, Ekonomija riječ je o 50+ godišnjacima.
Ne razumijem: želite da radni staž ide do 70 godina a onda se u svakoj struci bunite na 50+ godišnjake. Odakle vam ideja da 50+ godišnjaci ne mogu hvatati tehnološka dostignuća kao i mladi?
I zašto stalno forsirate takmičenja? Takmičenja su za teenagere.
Perilli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 15:14   #132
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
To sve vrijedi za redovne profesore, svi na nizim pozicijama su njima "u saci".

Isto tako ne mozes gledati rad prema onome sa studentima, to je znanstveno-nastavna profesija i slusbeno pola, a nesluzbeno vecina (jer im se predavacki rad ne vrednuje u napredovanja pa neki postanu nesavjesni i ofrlje odradjuju sa studentima) je u znanosti. Dakle istrazivanja, radovi, odlasci na konfe, uredjivanje zbornika i konfi i tome slicno, sa pozicije studenta uopce ne mozes imati perspektivu koliko netko radi ili ne radi, to mogu vidjeti samo kolege u nekoj mjeri.

No jednom u trajnom zvanju osoba moze biti dosta lezerna, u praksi ne moze izgubiti posao osim nekih grubih krsenja niti se mora za ista vise natjecati, a tesko ih se salje u mirovinu i cesto iskoristavaju mogucnosti produzenja i kada za njima nema realne potrebe na instituciji.
ok ali kako ces obrazovati novi kadar onda, cesto cujem pa glavni fokus faksa su istrazivanja, studenti dolaze tek tam negdje iza u redu, mislim po meni je to retardirano zato kaj mi kao drzava nemamo sposobnost ni znanje za neka hi tech ne znam kakva istrazivanja, trebalo bi se fokusirat na ljude i da obrazujemo kvalitetno sto vise kadra i pokrenemo industriju, studenti nebi smjeli biti na dnu lanca zato kaj su oni buducnost drzave, nije starac koji predaje na nekoj tam konfi buducnost drzave nego mladi ljudi
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 20:16   #133
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
studenti nebi smjeli biti na dnu lanca zato kaj su oni buducnost drzave, nije starac koji predaje na nekoj tam konfi buducnost drzave nego mladi ljudi
Budućnost svakako nije u onima koji koriste riječi kao "konfa", "rame" i "grafa". Da mladi asistenti znaju predavati kao iskusni profesori, onda ne bi ni postojala akademija. No provjereno - ne znaju. Nemaju takta, nemaju dovoljno didaktičkog iskustva, često su nervozni u nerazumijevanju procesa učenja. Ono najgore: forsiraju takmičenja gdje to nema nikakvog smisla. Rezultati pokazuju da takvi generiraju studente prepisivače, "snalažljive", "praktične". U lošem smislu tih riječi.
Perilli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 20:50   #134
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
ok ali kako ces obrazovati novi kadar onda, cesto cujem pa glavni fokus faksa su istrazivanja, studenti dolaze tek tam negdje iza u redu, mislim po meni je to retardirano zato kaj mi kao drzava nemamo sposobnost ni znanje za neka hi tech ne znam kakva istrazivanja, trebalo bi se fokusirat na ljude i da obrazujemo kvalitetno sto vise kadra i pokrenemo industriju, studenti nebi smjeli biti na dnu lanca zato kaj su oni buducnost drzave, nije starac koji predaje na nekoj tam konfi buducnost drzave nego mladi ljudi
Da bi se to postiglo tako treba postaviti sustav. Sve je u konacnici nekakva ekonomija. Ako je nesto deklarativno 50:50 obrazovno i znanstveno, ali u praksi po karijeru djelatnika znanstveno igra presudnu ulogu dok je obrazovni dio samo opterecenje, onda je nerealno ocekivati da ce se mahom jednako posvecivati i jednom i drugom. Logicno je da ce savjesni i ozbiljni predavaci biti cak i prije iznimka nego pravilo. Svi uvijek idu u smjeru vlastita interesa. Znam cak slucajeve gdje su profesori stradali i stvorili sebi probleme previse savjesnim radom dok nisu odustali i poceli funkcionirati kako sustav trazi zbog precestog udaranja glavom u zid (na razlicitim razinama, ne govorim samo o ovom polju). Nije problem samo u vrednovanju rada sa studentima nego i vrednovanju institucija, samih studenata opadanju kvalitete zbog losih nacina vrednovanja i presutnog perr pressura prema istom.. vec smo o tome divanili.

Ne vidim potencijal da se sustav mjenja jer oni sa najvise moci u njemu (dobar dio redovnih profesora cesto povezanih sa politickim skupinama) nemaju interes da se mjenja. Dosta je sve to hijerarhijski zatvoreno i u ovom trenutku ne vidim kako bi se moglo provjetrit. Moze se samo lamentirat u prazno za sada. Al tko zna, zivi bili pa vidjeli.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 21:11   #135
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Logicno je da ce savjesni i ozbiljni predavaci biti cak i prije iznimka nego pravilo.
Ovo je potpuno očito na većini predavanja.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 21:45   #136
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ovo je potpuno očito na većini predavanja.
a normalno kad vide da ti sto prade ofrlje bolje prolaze. Ne opterecuju se, ne gube dane u pripremama, imaju vise vremena za znanstveni rad, brze napreduju... Jbga, ako sustav oce dobre predavace mora em filtrirati za to em obrazovatiz a to em uciniti isto isplativim.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 22:35   #137
Quote:
Perilli kaže: Pogledaj post
Budućnost svakako nije u onima koji koriste riječi kao "konfa", "rame" i "grafa". Da mladi asistenti znaju predavati kao iskusni profesori, onda ne bi ni postojala akademija. No provjereno - ne znaju. Nemaju takta, nemaju dovoljno didaktičkog iskustva, često su nervozni u nerazumijevanju procesa učenja. Ono najgore: forsiraju takmičenja gdje to nema nikakvog smisla. Rezultati pokazuju da takvi generiraju studente prepisivače, "snalažljive", "praktične". U lošem smislu tih riječi.
pod konfa se ovdje misli na konferenciju, ali dobro neda mi se ulaziti u gramaticke rasprave na forumu

iz mog iskustva mladji kadar na faksu cesto ima vise energije i bolje ce prenijeti znanje od starog kadra, to je gotovo pa pravilo iz mog iskustva, starce boli ona stvar jer su uhljebljeni i neda im se uciti nove stvari i nove mehanizme poducavanja, nisu u dodiru sa mladjim generacijama u vecini slucajeva i misle da su pokupili pamet cijelog svijeta, i kak je kolega rekao cesto su uhljebljeni u razne stranke i imaju jako zadrte stavove

o kakvim takmicenjima ti govoris, razna natjecanja obicno pomognu ljudima da napreduju u pojedinom podrucju zato sto mogu doci u kontakt s ljudima koji znaju puno vise od njih i nesto novo nauciti, cesto su ljudi koji idu na olimpijade i natjecanja vrlo uspjesni na faksu i opcenito u struci
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 10:11   #138
Quote:
Serengeti kaže: Pogledaj post
Nažalost postoji akademski lobij i tu mislim na lobij u visokom-školstvu. Isto kao što postoji odvjetnički lobij ili neki koriste opasniju riječ "mafija" što nije daleko od istine.

navest ću samo dva primjera:
  1. Gdje to ima da neka osoba može 'doživotno' ostati na svojoj poziciji, a to je slučaj sa svim nastavnim kadrom na fakultetima, veleučilištima, institutima koji svoju profesorsku, decentsku stolicu drže 20, 25, a neki i 45 godina. Isti nisu u stanju napraviti običnu čitljivu skriptu, već formule vise nabacane kao da ih je dijete slagalo. Za puta koriste krnji znak '*' umjesto da u alatu koji se zove mathtype u MS Wordu potraže simbol koji nije zvjezdica. Tog nema ni u politici, sudstvu i ostalim strukama koje dolaze pod lupu javnosti kao klijentalističke . Uvjete koje izvanredni i redovni prof moraju imati su nikakvi. Sve ide po sporoj inerciji. Što si dulje tamo više uvjeta kolotečinom skupljaš bilo od doktoranata koje moraju mentora ili nekog starijeg prof. potpisati zbog ne/formalnih razloga.

  2. Sveučilišta imaju autonomiju i treba ti presuda suda pa da neki natječaj osporiš i poništiš. A sudskom procesu fakulteti se kod zapošljavanja i odabira kandidata uvijek mogu na tu autonomiju pozivati. Kriteriji izostaju, sve se radi na procjenu jedne osobe, a ostalo dvoje u komisiji koja tobože odlučuje.

Akademski svijet je specifičan, ali to ne znači da ga ne bi trebalo transformirati od nule, jer je taj režim pustio korijenje i bori se protiv najbanalnijih promjena što se njega tiču.

ALi istina je da su nam fakulteti puni tzv 'profesora' koji nisu u stanju poštenu skriptu napisati, a uredno primaju 14.000 kn. Toliko nema ni dežurni specijalist opće kirurgije koji barem nešto efikasno radi za ovo društvo. Ispite pišu asistenti, doktoranti. Oni zapravo i rade čitav nastavni materijal, prezentacije i to. A često i drže predavanja umjesto svojih profesora. Nažalost taj akad. sustav mi se toliko gadi i toliko je pun nekog neravnpravnog i podređenog odnosa, d a bih volio da se uvede učenje na daljinu. Ionako su predavaonice prazne, a mnogi prof. namjerno ne evidentiraju da izbjegnu popunjenost istih.

Čast izuzecima. Ima i takvih. Ali velika glavnina profesorskog sustava je nažalost ovakva. I to je sramota o kojoj se nimalo ne priča.

Uglavnom netočnosti u postu ali evo:

1. Googlaj tenure position.
2. Imaju autonomiju ali pravila o zapošljavanju vrijede iz općeg zakona i nemaju nikakve veze s autonomijom sveučilišta. U svakom natječaju su jasno propisani uvjeti, dapače jasnije nego bilo gdje drugdje i poništavaju se jednako kao i svugdje drugdje.
3. 14 000 kn imaju samo redoviti profesori u trajnom zvanju a tih je daleko najmanje
4. većina tvojih iskustava je anegdotalnog tipa. Jasno je da navedenoga ima ali morao bi imati širi pregled po svim institucijama da išta takvo tvrdiš a kamoli rijeći većina i iznimke. Veliki dio posla je znanstveni rad a ne samo nastava.
Ovo su samo netočnosti na koje sam reagirao, slažem se s tobom da je potrebna junačka promjena na sveučilištu..na žalost ništa od toga. Da se to desi moraš imati voljnu upravu sveučilišta i još važnije voljnu državnu administraciju. Bojim se ne za našeg života.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 10:16   #139
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ovo je potpuno očito na većini predavanja.
Ne bih se složio u potpunosti. Studentske anonimne ankete to ne pokazuju.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 13:18   #140
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio u potpunosti. Studentske anonimne ankete to ne pokazuju.
Jel te ankete uopce ikog zanimaju na faksevima u upravama? Ili se to vrati osobno profesorima pa ako su oni na to osjetljivi onda se nešto promijeni (mada se takvi u principu i ne dovedu u situaciju da mu svi stavljaju 1 ili 2 kao ocjenu njegova rada) a ako ih boli briga onda sve po starome?
Jer kod mene na faksu godinama se imaju problemi sa jedno te istim kolegijima, pišu se ankete ali sve je iz godine u godinu isto...
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:26.