Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2018., 13:03   #1601
Jel i vi frfljate dok pricate? Ja dok pricam, pricam ukoceno jer imam dojam da ce mi ispast aparatic cijelo vrijeme.

Valjda ce se s vremenom to unormaliti jer vidim da ljudi s aparaticem sasvim normalno pricaju...
zločesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 13:27   #1602
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Koju kremu? I meni pucaju usnice i suho mi je oko usta grozno.
prvo sam se mazala nistatinom (dale mi tete u ljekarni makar je na recept :P) povuklo se nakon 3 dana i za 3 dana opet kaos :/ ... a sad mi je na recept dala triderm kremu i bome evo jutros gledam, skoro pa se sve povuklo.. NAPOKON, a izbilo mi tipa 2,3 tjedna nakon stavljanja aparatica, vucem to vec 2 mjeseca

ugl obje kreme su na recept :/ s tim da su meni bas žešci lisaji poizbijali...jesi probala tipa sa nevenom ili bepanten kremom???
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 13:31   #1603
Quote:
zločesta kaže: Pogledaj post
Jel i vi frfljate dok pricate? Ja dok pricam, pricam ukoceno jer imam dojam da ce mi ispast aparatic cijelo vrijeme.

Valjda ce se s vremenom to unormaliti jer vidim da ljudi s aparaticem sasvim normalno pricaju...

pa iskreno i nisam imala nekih poteskoca sa pricanjem nikakvih
jedino mislim da ce to bit kad dobim mobilni na kraju

al meni je ortodont reko, jos prije fiksnog kad sam imala mobilni aparat za sirenje celjusti, da citam knjigu na glas i to, da se naviknem pricat, jer to je bilo bas grdo pa evo, probaj to
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 13:36   #1604
Quote:
Alice_05 kaže: Pogledaj post
Ziher, ovo mi je prvi glas. Zanimljivo.



Ajme, blago tebi onda. Ja u javnosti jedva jedem s aparatićem, a kad stavim jaki ruž, još i teže! Kao prvo, teško mi je jesti sa zatvorenim ustima jer mi bravice ruju po unutrašnjosti obraza pa na kraju dobijem aftu. Mislim da ću nakon skidanja aparatića ponovo učiti jesti sa zatvorenim ustima kao da sam dijete. Kao drugo, moram paziti kako odgrizam, kao treće, smijati se baš i ne mogu tijekom jela jer je aparatić hranolovka. I tako... moglo bi se reći da mi nije baš sjajno, jel. Tlaka.

Mislim da je to sve individualno, građa usta, vilice i svega skupa. Vidim da neki ljudi bez problema pričaju s aparatićem i smiju se, a meni usne stalno zapinju, dobijem afte i napatim se žešće.

Meni će sada biti godina dana s aparatićem (ko bi rekao) i još uvijek sam na onim tanjim žicama, znači nisam još dobila deblje četvrtaste. Koliko otprilike traje ta faza s debljim žicama do kraja terapije?
Baš sam gledala jedan video na yt-u gdje ortodontica objašnjava faze terapije. Prva je poravnavanje zuba (s tanjim žicama), druga je koordinacija žica/lukova, odnosno namještanje zagriza (s debljim žicama), treća je popunjavanje rupa i ispravljanje detalja. Ja još na prvoj.
znaci, to sa zicama nis ne kuzim sam znam da sam negjde vidla kao da na kraju terapije ide ta kao cetvrtasta zica, kockasta stali vec al mislim si ak skuzim kak ide to po redu da cu sam cekat kad ce doc ta zadnja i da mi to nikad nece proc, pa s te strane nekak odlucno ''zivim'' u neznanju
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 14:46   #1605
Quote:
Braceface kaže: Pogledaj post
jesi probala tipa sa nevenom ili bepanten kremom???
Melem jedino. Super je ali je jako masan pa mogu mazati samo pred spavanje.
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 19:30   #1606
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Melem jedino. Super je ali je jako masan pa mogu mazati samo pred spavanje.
Mislim meni je inace sve prolazilo od nevena doslovno pred spavanje se dva dana mazem i ko bog..al ovo nikako i nikako se maknut...onda mi je bilo jasno da nije radi zime i hladnoce xD pa se pogorsalo pa eto otisla..a probaj s jos cim pa ako se nebude maknulo odi pogledat..mene je to doslovno pocelo pec i svrbit do iznemoglosti al evo sad da kucnem
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 01:07   #1607
Bok ljudi, opet ja.. da ponovim stavila sam aparatic prije tocno godinu dana. Nisam imala nekih ogromnih problema (razmak izmedu gornjih jedinica i gornja dvojka malo svinuta, i jos par sitnijih gluposti). Nakon pola godine nosenja mi se taj razmak jos vise prosirio, ali se onda u 10. mjesecu nosenja poceo smanjivati i jedno vrijeme su mi bili spojeni zubi (ja bila prezadovoljna i razmisljala oke, to je to, nosit cu jos par mjeseci i gotovo). Kad ono sad u zadnjih mjesec dana mi se cini kao da se sve vratilo na staro (jedinice opet razmaknute kao i prije, ta dvojka opet malo iskrivljena..). Ne znam, ludim. Na kontrolu idem za 2 tjedna pa cu vidjeti sta kaze doktorica, ali zanima me sto vi mislite (koji nosite duze ili ste vec skinuli), jesu te promjene na gore normane ili?
luucyluucy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 01:35   #1608
Quote:
zločesta kaže: Pogledaj post
:

Nego, pitanje. Je li moguce da zica bude oznacena trima kratkim crticama izmedju dva prednja gornja zuba? Ugl., sada sam prilikom pranja primijetila te crtice..Mislila sam da hrdja zica, ili da je promijenila boju ili se ostetila.

Vidis ja sam te crte primjetila cim mi je stavljena nova zica i cudno mi je to 😂 i meni nikako ne nestaje a nakon svakog jela perem zube kao sto mi je receno..
Aylinnlala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 10:25   #1609
Te markacije na žici su normalne. Mislim da im to služi za pozicioniranje na bravice.

I potaknuta ovom temom, sinoć sam sanjala da mi je otpala bravica sa gornje petice. Ajme panike.
Ivie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 12:02   #1610
Hahahaha, ja redovno kad jedem nesto imam osjecaj da mi je bravica na donjoj petici odpala a nije stoji na mjestu.. Panicarenje bez razloga 😂
Aylinnlala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 17:16   #1611
Da ljudi, rekao mi je ortodont da je to oznaka na sredni aparatica.

Pitanje, kada vas je prestao aparatic iznutra zuljati i stvarati rane ili nije nikad? Mene bas zulja dolje desno ona cjevcica na sestici s to drzi aparat. A glupo mi stalno vosak stavljati..racunam bolje da se sluznica navikne.,..
zločesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 19:55   #1612
Quote:
zločesta kaže: Pogledaj post
Da ljudi, rekao mi je ortodont da je to oznaka na sredni aparatica.

Pitanje, kada vas je prestao aparatic iznutra zuljati i stvarati rane ili nije nikad? Mene bas zulja dolje desno ona cjevcica na sestici s to drzi aparat. A glupo mi stalno vosak stavljati..racunam bolje da se sluznica navikne.,..
U ovih mojih tri mjeseca..ja sam vosak koristila doslovno prvih tjedan dana i to je sve..stvarno mi ne smeta iznutra nikako, nit me pika, nit zulja, nit grebe, ma nis nis...a sad moguce da bude tokom terapije sta ja znam zasad sve super , tjedan dana potrajalo i mir
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 21:49   #1613
Quote:
Braceface kaže: Pogledaj post
Da da ja sam isto primjetila te crtice...al mislim da su to njima neke oznake al kolko vidim nakon par pranja ih nema vise xD :P

Za ispiranje nikakva cuda osim kadulje i to mi je mrak :klap:
Te crte su njima oznaka gdje je sredina zice.
Cak i bravice imaju boju. Sve to spadne od hrane i pranja
smalto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 01:22   #1614
Mene cim pocnr zica bosti ja idem da mi otkine visak, a sto se tice zuljana zna ponekad, obicno zavisi od toga sto sam jela ili se jednostavno samo od sebe stvori. Tada ispirem kaduljom par puta i prodje. Ja nažalost nemam vosak jer ga u mome gradu nema kupiti..
Aylinnlala is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 20:33   #1615
Quote:
Aylinnlala kaže: Pogledaj post
Mene cim pocnr zica bosti ja idem da mi otkine visak, a sto se tice zuljana zna ponekad, obicno zavisi od toga sto sam jela ili se jednostavno samo od sebe stvori. Tada ispirem kaduljom par puta i prodje. Ja nažalost nemam vosak jer ga u mome gradu nema kupiti..
Ajme pa kak nema voska za kupit trazi ortodonta oni bi ti trebali dat mislim, znam da je meni u tom pocetku vosak bio SVE
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 15:50   #1616
Ako je reakcija na koži, a ne i u ustima, logičnije mi je da je ta reakcija nastupila uslijed pojačane higijene. U kombinaciji s vjetrom i suhim zrakom nije ni čudo. Koristite neutralniju pastu (bez mentola, hrpe eteričnih ulja i slično, nikakve oznake "fresh", "ice mint" i sl.), odmah operite pjenu i ostatke paste oko usta i pazite da ne napravite fisure zubnim koncem. Sad po zimi nisu loše kreme za kožu sklonu atopiji čak ni ako nemate atopijski dermatitis. S kortikosteroidnim kremama bila bih oprezna, ne bih koristila više od nekoliko dana, ne bih stavljala na usnice i definitivno ih ne bih koristila ako se ne mučim toliko da ne mogu spavati od svrbeža, odnosno ako mi ne prijeti infekcija (recimo, ako postane vlažno i curi).
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 02:35   #1617
Quote:
Braceface kaže: Pogledaj post
Ajme pa kak nema voska za kupit trazi ortodonta oni bi ti trebali dat mislim, znam da je meni u tom pocetku vosak bio SVE
Pitala sam cim sam stavila aparatic i on mi je odgovorio kako nema to gdje nabaviti da probam sama.. I tako ja obisla sve ljekarne u gradu i svi me cudno gledali zasto mi to oni nisu dali.. 🤐
Aylinnlala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 03:16   #1618
Quote:
Parlas kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Ima li netko novija iskustva s lingvalnim aparatićem?
Pozdrav,
Nosim lingvalni apartić godinu i 3 mjeseca, i imam zasad pozitivna iskustva.
Gornja čeljust mi se ispravila (barem se meni tako čini i zadovoljan sam rezultatom), a na donjoj se još par zubi mora pomaknut. Ortodontica kaže da sve ide super i po planu tako da se niti ne opterećujem. Toliko sam se navikao da gotovo ni ne primjetim da ga imam.
Aparatić mi je postavljen prvo na donju pa nakon mjesec dana na gornju čeljust, čisto zbog privikavnja i kako mi ne bi bio preveliki šok odmah strpat sve to u usta (čitajući po forumu vidim da je slična procedura i s klasičnim aparatićima).
Kad mi je aparatić postavljen na donju čeljust prvih nekoliko dana sam imao problema s iritacijom desne strane jezika (smetala mi je malo žica) no to je riješeno s voskom kojeg sam priljepio na nju, a nakon par dana kad je oteklina splasnula bilo je ok i bez voska. Samo stvar navike. Nakon toga vosak nisam više nikada koristio. Osim pritiska po zubima koji je trajao neko kratko vrijeme i nije bio nešto bolan, problem je bilo lagano frfljanje te privikavanje na govor, no to sam savladao kroz tjedan, dva i sve se vratilo u normalu. Nakon prvog mjeseca slijedilo je postavljanje na gornju čeljust. Sve manje-više slično kao i s donjom osim što sam ovdje imao veću iritaciju jezika (prilikom govora se više lupa jezikom po gornjim zubima i po samoj žici i bravicama pa su nastajala veća oštećenja po jeziku). Jezik je cijeli bio natečen i to mi je ujedno bio i najbolniji dio terapije. Trajalo je otprilike tjedan dana dok otekline nisu popustile. Nakon opet lagano frfljanje i učenje govora.
Na kontrole odlazim svaki mjesec i ukoliko bude kakvih pritezanja i podešavanja žica osjetim pritsak (bol) na zubima koji traje po dva, tri dana. E da, primjetio sam i prilikom promjene vremena lagani pritisak na zube.
Dva put sam otkinuo bravice nepažnjom, pa sam morao ići na novo ljepljenje, te mi je jednom pukla žica. Prije 5 mjeseci sam dobio stopere na donjim zubima. Kako su se zubi ispravili donja je čeljust (zubi) došla u koliziju s gornjim bravicama, pa kako ne bi bilo problema i udaranja jedno o drugo dobio sam stopere. Dan, dva sam se privikavao na njih i bilo mi je skroz čudno, no sad je sve u redu.
Jedem gotovo sve, ne smijem odgrizati jabuke, koru kruha.....sve što je zabranjeno i korisnicima klasičnog aparatića.
Što se higijene tiče, nakon jela očetkam dobro zube, s malo više pažnje prema unutarnjoj strani zubiju i to je to, nemam nikakvih problema. Ne koristim nikakve dodatne preparate ni uređaje. Samo četkicu i pastu, s tim da četkicu mijenjam češće nego inače pošto se brzo pohaba.
Eto, terapija se bliži kraju pa pretpostavljam da ću kroz kojih par mjeseci i skinut aparatić, a zatim slijedi retencija.
Aparatić toplo preporučujem onima koji ne žele da im se vidi da nose aparatić (naravno ako im deformacija zubi dopušta takvu terapiju a mogu si ga priuštiti). Priče koje sam čuo da je ovaj način terapije bolniji, lošiji, itd. mislim da ne drže vodu, jer iste probleme koje ljudi imaju s klasičnim aparatićem imamo i mi samo s druge strane (klasični aparatići rade iritacije usana i obraza, lingvalni jezika, u početku frfljamo i jedni i drugi tako da je to manje više isto). Aparatić se gotovo i ne vidi, tako da neki moji prijatelji i kolege niti ne znaju da ga nosim ukoliko im to nisam rekao. Minus je eto cijena od koju tisuću kuna više u odnosu na obične.
Ukoliko tko ima kakvih pitanja, slobodno me može kontaktirati
bjosip is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 23:55   #1619
Zna li neko kako se skidaju stoperi? Zbruse ih ili?
Aylinnlala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 10:15   #1620
Quote:
Aylinnlala kaže: Pogledaj post
Pitala sam cim sam stavila aparatic i on mi je odgovorio kako nema to gdje nabaviti da probam sama.. I tako ja obisla sve ljekarne u gradu i svi me cudno gledali zasto mi to oni nisu dali..
Baš neobično. Jesi možda u manjem gradu?
Ja u Splitu bez problema kupim u ljekarni, uzimala sam sebi i prijateljici.
Ali i ortodontica mi je dala, u nje uvijek mogu uzet samo mi se nekad lakše zaletit do prve ljekarne nego preko pola grada.

Ako ti treba, javi se pa ti kupim ja u ljekarni zalihu i pošaljem.

Meni u početku nije uopće trebao vosak. Onda nakon više od godinu dana odjednom žulja lijevo, pa žulja desno... Imala sam baš dvije duboke rane. Vosak me spasio.
Ivie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:25.