Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2018., 16:51   #5021
Dakle meni velika prednost je bila da sam rjesavao, od projektiranja do zavrsetka visoke roh-bau faze, sve sa sa istom osobom-firmom. To sve ide nekako bolje, uskladenije, monteri i kooperanti suradjuju, svi odgovorni istom direktoru pa je posao odraden bez problema. U klasicnoj gradnji svatko gleda svoj posao j..e mu se za druge, skoro pa uvijek bude zafrkancija, govorim iz iskustva.
Predugovor sam potpisao god i pol prije montaze, bilo prob sa birokracijom..pa kredit, ponuda-predracun sve detaljno crno na bijelo, toliko sam i na kraju platio ni kunu vise ni kunu manje! Jos sam naknadno dobio knauf na unutarnje zidove u cijeni, prije bilo u osnovnoj ponudi samo fermacel.
Bogami sa gradevinarima mi nije bilo tako. Ponuda jedno krajnja cijena drugo, shvacam da je tesko predvidit na jos neizravnatom terenu koliko tocno treba betona za temelj, nadtemelj...al zamisli uvijek se zeznu tako da ponuda bude manja od konacne cijene! Da ne pricam koliko ih samo treba ganjat i molit, tko zna o cemu pricam zna kakve se zivce mora imat i koliko se to zna odugovlacit. U mont gradnji je to organizirano na sasvim drugi nacin.
EphGus is offline  
Old 10.01.2018., 17:21   #5022
na postojeći zidani objekt sam dodao dio odrađen kao montažna gradnja (drvena konstrukcija sa izolacijom, bla, bla)
u oba dijela je jednako ugodno živjeti, ovaj "montažni" se brže zagrije ali i brže ohladi, zidani bolje akumulira toplinu.
ostalo, sve vam je to isto, zadihtaj, izoliraj, napravi kako bog zapoveda i natoči pivu
bager666999 is offline  
Old 10.01.2018., 17:37   #5023
Quote:
hazzarder kaže: Pogledaj post
nitko nikada nije stavio slike osim mekta i nitko nikada nije htio reći koliko njegova kuća košta osim mekta i još se pravite pametni.
osim što trolate još ste i bahati bez pokrića. tragični ste svi i baš mi je drago da imate ciglene građevine.
ponovit ću nešto sa prošle stranice: bilo je bolje kad je post bio svaka tri dana i kad nitko nije spominjao klasičnu gradnju jer se odmah dušebrižnici uzvrpolje jer im je kuća 50% skuplja i 50% lošija od MK.
jasno je da nitko ne želi se složiti sa nikim pa stoga nema smisla da se svi ponavljate. pustite čovjeka i nas ovdje da uživamo u jedinstvenoj prilici koju mekto omogućuje sa slikama, cijenama, pričom i svime što ide uz gradnju MK.
ovdje nas nije briga za ciglu jer ne bi ni mrtav išao gradit njome u današnje vrijeme.
Ovaj thread nije samo za one koji su se odlucili za MK, već i za one koji se tek trebaju odluciti. Tako da ovakva pateticna jadikovanja likova kao hazzarder baš nikome ne koriste.
A iz rasprave o nekim konkretnim primjerima i usporedbama netko normalan će izvući i nešto korisno. Takve rasprave nikako nisu loše, baš suprotno, BAŠ ZBOG TAKVIH rasprava i sudjelujem na forumu, koliko god moje znanje bilo maleno. Svi bi trebali biti tu da ucimo, a ne da kao osnovnoškolski klinci (hazzarder) jednostrano podupiremo neke teze bez zrna icega pametnoga za reći.

Ja sam sigurno u mnogome u krivu, ali postavljati pitanja nikada nije naškodilo. A cime si ti doprinio, osim što nekakve glupe besmislene brojeve "50%", "100%", "prehistorijski" i slicno izbacuješ? Da li ti znaš razgovarati kao normalna odrasla osoba ili si papagaj?

Ja, i neki drugi, smo postavili hipotezu da je naknadna ugradnja elektroinstalacija u zidnaoj kući možda i lakša nego u MK.
Zašto? zato što kada vidim presjek zida u MK, mene bi bilo strah išta tu zarezati. Knauf, osb, parna brana, vuna, skriveni kablovi.. I onda je Mekto, svaka mu ast. stavio sliku di se vidi da zidovi imaju, kako ameri kažu "service space", parazan prostor od par cm baš za takve stvari. I super, sada se i ja slažem da je lakše.

Ali i dalje ostajem pri tome da to jednostavno nije faktor koji bi meni utjecao pri odabiru.

I mnogi ovdje su rekli: da se ide sve po ps-u, cijena je slicna. Ali mi neidemo po ps-u, skoro nitko
Mekto isto to spominje, a na kraju evo sam je i rasvjetna tijela neka, i struju, i vodokotliće, i vodu i podno i ventilaciju.. Ako je tako, zašto ne uzeti onda u racun da ja, buraz i stari možemo se dogovoriti sa izvođacem da mi sazidamo barem unutarnje, ako ne vanjske zidove, i tako srežemo troškove?

Evo ja se obvezujem da ću, ako ipak prevagne da ostanem u ovoj vukojebini od države i nastavim sa planom, dokumentirati i pisati cijene i staviti ljudima kojima će tada trebati. Osobno mi nije jasan stav da neki ovdje sudjeluju a to odbijaju. Koji je razlog, ne znam.
Ali na PM sam dobio par troškovnika, i meni se cini da je zidana ipak povoljnija. I još nisam vidio nikoga i nikakav konkretan izracun da pokaze suprotno.
davorradman is offline  
Old 10.01.2018., 18:03   #5024
Davore opet se mi nismo skuzili. Sto sam ja to sam? Osim ventilacije, jer u hr maltene nema bas ljudi koji uopce ista znaju o ventilaciji, a buduci sam inzenjer strojarstva nekako mi je bilo logicno da cu samu izvedbu napraviti bolje nego neka tu firma iz hr koja nije cula za fleksibilne cijevi nego radi sa limom za urede.
Cjenika i cifri je bilo i ovdje se pred jednu stranu pokazalo da cijena mk nije veca. Zasto ponude na pm, koga se vi svi bojite? Jer ako nije javno, boga mi neki vrag vas sve muci. Ja jos nisam vidio sluzbene racune osoba koje su gradile klasicno. A od mene si dobio sluzbene racune i ponude javno vidljive.
Mekto is offline  
Old 10.01.2018., 21:12   #5025
pa onda idemo kratko i jasno reci da velika vecina ljudi koji grade klasicnu kucu od cigle ne placa preko racuna, nego sve sto moze odradi bez pdva.

da se montazna kuca moze odraditi sa 25% ustede u startu, odnosno da u svakom selu prodaju montazne kuce na crno i da ih svaki "majstor" moze sklepati sa 3 svoja pijana frenda sa zavrsenom osnovnom skolom, cini mi se da bi cigla kao proizvod nestala iz upotrebe kao i video kasete.
mikislavac is online now  
Old 11.01.2018., 06:54   #5026
Slažem se sa Mikislavcem.
Malo karikira, ali u suštini da. Jednostavno realnost je takva da se u građenju zidane kuće muljaže provode, i to je to jebiga

Ja inace smatram da je budućnost u montaži. Robotika se jebeno brzo razvija, kada dođe na određenu razinu, u sljedećih recimo 10-20 godina, zidanje ni rucna izrada neće moći parirati cijenom, i MK će buknuti na tržištu. I bit će nam svima bolje.

Mekto, pa ventilaciju, podno si rekao sam da radiš? I vidim igraš se za vodokotlićima i strujom/rasvijetom? Nebitno, opcije imaš, ako želiš možeš.

Cijena je bilo, ali nitko tko je zidao nije rasclanio kolika je cijena do faze od koje onda su ostale cijene konstruktivne.
Temelj, svi zidovi, krov, žbukanje/knauf, sve instalacije i toplinska izolacija (jer MK već u zidu ima).
Stolarija, podovi, grijanje, ventilacija, rasvijetna tijela i prekidaci je sve subjektivno i ne može se uzeti.

Problem je i što smo razasuti širom HR, i, koliko god naša zemlja bila mala, cijene jako variraju. Kod mene u Slavoniji je sigurno drugacije. MK je nešto skuplja, zbog transporta i terenskog rada, a zidari jeftini. U 50-100km okolici ZG je obrnuto. Ne znam koliko to utjece, ali sigurno nije zanemarivo.
davorradman is offline  
Old 11.01.2018., 08:15   #5027
Davore, NE igram se sa vodokotlicima, vodom i kanalizacijom jer je to u cijeni objekta, pa valjda mogu uslikati. Vec nebrojeno puta sam ti rekao da je to u cijeni. Elektricara sam platio, par postova iznad sam napisao koliko kosta sve, Napisao sam koliko kosta podno SA ugradnjom, da mi netko ne kaze da smanjujem troskove i da lazem.
Mekto is offline  
Old 11.01.2018., 09:09   #5028
da se nadovežem za par komentara iznad: što se tiče klasične gradnje desit će se to da neće biti ljudi koji znaju znanje. prije 30 godina imali smo jedan razred zidara, jedan razred keramičara, tri razreda ličilaca i slično. danas na godišnjoj razini izađe jedan ili manje od svih njih zajedno. govorim za zagreb. desi se da uopće nitko ne upiše za zidara ili za dimnjačara npr. moj frend prije deset godina je upisao za keramičara i kaže da su bili još dvojica s njim. cijeli razred su skrpali od svih zanimanja skupa i bilo ih je jedva 15 tak da ako netko za 20 ili 30 godina bude htio zidat pitanje je hoće li naći znalca ili priučenog majstora barem. kolko ja znam školovanih zidara ni danas nema kolika je potražnja.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Old 11.01.2018., 11:52   #5029
Sorry Mekto. Pošto si kao argument navodio lakoću, krivo sam pretpostavio.

Ali u tom slučaju, opet se samo vraćamo na cijenu, jer zaboli ne ona stvar da li je majstoru, koji je plaćen, lakše ili teže.
davorradman is offline  
Old 11.01.2018., 11:56   #5030
Pa ne kosta isto postavljanje struje u montaznoj i klasicnoj kuci. Ovdje su buziri i kutije u zidovima. Pricam o varijanti gdje majstori sve rade legalno. Dakle ovdje nista ne stemaju i ne slicaju, i ne postavljaju i fiksiraju kutije, pa cijena ne moze biti ista kao da to sve rade. No nebitno.
Mekto is offline  
Old 11.01.2018., 12:40   #5031
Već neko vrijeme lurkam raspravu jer planiram graditi MK i hvala Mekto na fotkama i cijenama, jer koliko god bilo trivijalno, jako je korisno za sve nas koji samo čitaju ovu temu. Dodatna pohvala za strpljenje s trolovima i energiju oko borbe s njima; izdrži i svakako stavljaj apdejtove dalje.
matija* is offline  
Old 11.01.2018., 13:42   #5032
Mekto izdrži!
mikislavac is online now  
Old 11.01.2018., 17:03   #5033
Moze li montazna kuca biti ukopana odnosno na strmoj padini da je donji kat ukopan ili treba raditi podzide i odvojiti montazni objekt od podzina neku odredjenu udaljenost?
gym1307 is offline  
Old 11.01.2018., 17:15   #5034
Moja odluka je pala, igrom slucaja, na firmu koja gradi Metku.
Sa svojom kucom sam jako zadovoljan i da se opet vratim nazad opet bi sve ponovio.
Kaze se..ako nekome zeliz zlo zazeli mu da si sagradi kucu! Tako da ni na mom gradilistu nije bas sve bilo super bajno!
U pocetnoj fazi sve super, sam direktor i cijeli tim su jako profesionalni i korektni, uvijek dostupni za bilo koju potrebu, kako rekli tako bilo. Prava EU suvremena firma.
Al kad je pocela montaza cinilo mi se da sam se vratio 50 god unazad. Mozda ja to gledam drugacije jer oduvijek radim van Hr.
Ajmo redom:
Prvi dan dosli na gradiliste u 9:30, dva puna slepera Zg-Istra treba vremena, iskrcavanje i montaza. Voditelj gradilista opaki neki covjek svi ga se boje, cijeli se dan ljutio, tempo jeko brz, moraju se zidovi i krovni nosaci montirat tokom dana, navecer dizalica odlazi i on sa njom, svi odahnuli!
Brzina nije sinonim kvalitete, pa mi zato nije ni jedan kut tocno 90, sto mi osobno ne predstavlja neki veliki prob al sam si to zamisljao: zidovi tvornicki na cm, slaganje u nulu...cak mi jedan pregradni djecje sobe visi, to se kasnije vidi montazom vrata, stok na dnu do zida, gore cm od zida, sto mi opet nije problem, popunio silikonom, neprimjetno.
Metko, tebi je sve ravno, mozda jer znaju da prenosis sve na forum pa su se potrudili!
EphGus is offline  
Old 11.01.2018., 18:02   #5035
Quote:
gym1307 kaže: Pogledaj post
Moze li montazna kuca biti ukopana odnosno na strmoj padini da je donji kat ukopan ili treba raditi podzide i odvojiti montazni objekt od podzina neku odredjenu udaljenost?
Imao sam tvoj slucaj, ima u zidovima drva i izolacije pa sto dalje od vlage to bolje! Ja sam se odlucio za zidani podrum a na kraju sam ipak taj nizi dio parcele iskopao i poravnao za donjom etazom.
EphGus is offline  
Old 11.01.2018., 19:04   #5036
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Recimo proces izrade ovog stanja u montaznoj i zidanoj varijanti. Hrm, da vidimo, uzmes plocu, sve je pripremljeno na tom djelu, odsarafis vijke. Uzmes aku busilicu, vijcima za drvo pricvrstis elemente. Zasarafis nazad plocu. Aha da, nema stemanja, nema slicanja i njabitnije od svega u milimetar si poravnat sa finalnim zidom, kojeg na zalost nemas kad je cigla u igri. Uopce fino u milimetar pricvrstiti ugradbeno tijelo slavine nije banalan posao od dvije minute u cigli, naravno da se moze no to je daleko opsezniji zahvat. Tko je shvatio shvatio je, tko nije nikad nece.



Auuu koliki si toplinski most napravio zbog vodokotlića.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Old 11.01.2018., 21:33   #5037
Sta da, na unutrasnjem zidu
Mekto is offline  
Old 11.01.2018., 21:51   #5038
Quote:
EphGus kaže: Pogledaj post
Moja odluka je pala, igrom slucaja, na firmu koja gradi Metku.
Sa svojom kucom sam jako zadovoljan i da se opet vratim nazad opet bi sve ponovio.
Kaze se..ako nekome zeliz zlo zazeli mu da si sagradi kucu! Tako da ni na mom gradilistu nije bas sve bilo super bajno!
U pocetnoj fazi sve super, sam direktor i cijeli tim su jako profesionalni i korektni, uvijek dostupni za bilo koju potrebu, kako rekli tako bilo. Prava EU suvremena firma.
Al kad je pocela montaza cinilo mi se da sam se vratio 50 god unazad. Mozda ja to gledam drugacije jer oduvijek radim van Hr.
Ajmo redom:
Prvi dan dosli na gradiliste u 9:30, dva puna slepera Zg-Istra treba vremena, iskrcavanje i montaza. Voditelj gradilista opaki neki covjek svi ga se boje, cijeli se dan ljutio, tempo jeko brz, moraju se zidovi i krovni nosaci montirat tokom dana, navecer dizalica odlazi i on sa njom, svi odahnuli!
Brzina nije sinonim kvalitete, pa mi zato nije ni jedan kut tocno 90, sto mi osobno ne predstavlja neki veliki prob al sam si to zamisljao: zidovi tvornicki na cm, slaganje u nulu...cak mi jedan pregradni djecje sobe visi, to se kasnije vidi montazom vrata, stok na dnu do zida, gore cm od zida, sto mi opet nije problem, popunio silikonom, neprimjetno.
Metko, tebi je sve ravno, mozda jer znaju da prenosis sve na forum pa su se potrudili!
To sve stoji, tolerancija u gradevini nije milimetarska. Sad vremenom se svi usavrsavaju, mozda i oni, ne znam. Ja nisam primjetio nikakva odstupanja, no ja jos nisam u fazi ugradnje plocica 😀
Sve ovo u ovoj fazi je ravnoscu superiorno cigli. Da je savrseno, nije sigurno.
Mekto is offline  
Old 11.01.2018., 22:48   #5039
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Sta da, na unutrasnjem zidu
A ja se baš ponadao uklhučiti na vlakić i ti mi sad pokvario zabavu.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Old 11.01.2018., 22:57   #5040
mozda covjek voli da mu voda u kotlicu uvijek bude hladna, ako pijan dode doma i odluci se napiti iz skoljke
mikislavac is online now  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:56.