Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2018., 22:10   #1761
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Sori, Vrutak.

Ali zanimljivi su mi i suhomesnati. Koje cijene ima? Kobase, seke, spek, itd. Trazim dobar spek vec godinama. Prsut sam nasao u Zagrebu izvrstan, ali spek jos ne
Ne znam cijene Vrutka, nisam iz Zg-a.
Za ovo drugo... kako sam već rekao, provjerim sutra. Znam da uzgaja CSS i da ima i čistih i miješanih.

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
balzag is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 15:04   #1762
U Americi postoji oblik uzgajanja gdje ljudi iz urbanijih sredina ulažu u krdo, hrana, prostor, porez itd. I jeftinije kupuju kvalitetne proizvode.

Dobra ideja, plus kontrola na nivou.

Loše ako se vežete s gdjom kravicom.

Dakle: djelimo uzgoj i sve troškove s farmom, pomažemo opstanku iste i povoljnije kupujemo kvalitetno meso.

Idemo


Da li je to moguće kod nas, Pellaprat i družino?
OregicaO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 21:35   #1763
Quote:
OregicaO kaže: Pogledaj post
U Americi postoji oblik uzgajanja gdje ljudi iz urbanijih sredina ulažu u krdo, hrana, prostor, porez itd. I jeftinije kupuju kvalitetne proizvode.

Dobra ideja, plus kontrola na nivou.

Loše ako se vežete s gdjom kravicom.

Dakle: djelimo uzgoj i sve troškove s farmom, pomažemo opstanku iste i povoljnije kupujemo kvalitetno meso.

Idemo


Da li je to moguće kod nas, Pellaprat i družino?
Vjerovatno se može skemijati nešto, samo prvo dobrano razradite kalkulaciju jer po mojoj procjeni (odokativno) dobit ćete neusporedivo bolji proizvod po ipak sličnoj cijeni kao kod trgovaca.


Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
balzag is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 21:58   #1764
Quote:
balzag kaže: Pogledaj post
Vjerovatno se može skemijati nešto, samo prvo dobrano razradite kalkulaciju jer po mojoj procjeni (odokativno) dobit ćete neusporedivo bolji proizvod po ipak sličnoj cijeni kao kod trgovaca.


Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
I dobit ćeš i hrpu mesa koje ne želiš. Nije cijela krava ramstek
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 01:50   #1765
Quote:
OregicaO kaže: Pogledaj post
U Americi postoji...

Da li je to moguće kod nas, Pellaprat i družino?
Nije !!! Mi smo Hrvati. Netko bi nekoga prevario.

Nekada, ali ne "once upon a time" nego još prije 30-35 godina, dok nismo bili toliko otuđeni jedni od drugih, normalno je bilo da se skupi društvo, ode na selo, krkne tele, prase, podijeli meso i prođe znatno jeftinije, a dobije kvaliteta kakve nema u mesnicama. Ne sjećam se da su moji starci ikada teletinu kupovali u mesnici.
Danas ne poznam nikoga tko to prakticira. Ja veliki dio mesa kupujem na selu, direktno od proizvođača, od ljudi koje osobno poznam. Odojke, svinju, jelena lopatara, skoro svu perad ali makar mi je većina društva gurmanski nastrojena, nemam nikoga s kim bih podijelio obično tele, a kamoli june.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 02:31   #1766
Quote:
balzag kaže: Pogledaj post
Vjerovatno se može skemijati nešto, samo prvo dobrano razradite kalkulaciju jer po mojoj procjeni (odokativno) dobit ćete neusporedivo bolji proizvod po ipak sličnoj cijeni kao kod trgovaca.
Niti govora. Najkvalitetniju teletina, najmanje 25% jeftinije, a junetina 35%

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
I dobit ćeš i hrpu mesa koje ne želiš. Nije cijela krava ramstek
Kriva navika i neznanje kuhanja. Ljudi jedu samo odreske i filee. Ako ti je to navika onda si osuđen na mesnice. Ja od životinje jedem sve osim pluća. Na glavi pojedem i oči, a od slezene radim knedlice za juhu. Jedan stari, zaboravljeni austrijski recept Katarine Prato.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:01   #1767
A zakaj ne pluća, ak ni tajna?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:41   #1768
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A zakaj ne pluća, ak ni tajna?
Ne podnosim u ustima spužvu odvratnog okusa.
Zaboravio sam napisati. Ne jedem ni kravlje vime koje sam, na žalost jednom, u Beogradu, na Skadarliji, u "Tri šešira", probao. Kuhano u mlijeku pa pohano. Još gore od pluća.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 13:38   #1769
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ne podnosim u ustima spužvu odvratnog okusa.
Zaboravio sam napisati. Ne jedem ni kravlje vime koje sam, na žalost jednom, u Beogradu, na Skadarliji, u "Tri šešira", probao. Kuhano u mlijeku pa pohano. Još gore od pluća.
a telece brizle ?

mljac
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 14:21   #1770
Gdje u Zagrebu ili okolici ima za kupiti meso crne svinje?
Jellle is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 15:45   #1771
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Kriva navika i neznanje kuhanja. Ljudi jedu samo odreske i filee. Ako ti je to navika onda si osuđen na mesnice. Ja od životinje jedem sve osim pluća. Na glavi pojedem i oči, a od slezene radim knedlice za juhu. Jedan stari, zaboravljeni austrijski recept Katarine Prato.
Lol, pa ne možeš ti meni govoriti šta je meni ukusno a što ne.

Jedem ja i rep (kad uspijem doći do njega) i plećku i rebra i jetricu, ali da se smaram sa kravljom glavom, no thank you.

Niti mi moraš govoriti o tome što se može sve iskoristiti, ja imam svinjokolju, i jedni smo od rijetkih koji i devenice/krvavice pojedemo

Drugi problem sa tom idejom, di je hladnjača? Da li se može hladnjača i pošto unajmiti? Nećeš valjda svježe rastrandžiranu kravu u duboki? To kod nas na selu tako ide, ali to meso nije za k, kud zbog sorte (bude od krava muzara), kud jer je presvježe.

Puno je to kompliciranije nego ste si zamislili.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:26   #1772
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Lol, pa ne možeš ti meni govoriti šta je meni ukusno a što ne.

Jedem ja i rep (kad uspijem doći do njega) i plećku i rebra i jetricu, ali da se smaram sa kravljom glavom, no thank you.

Niti mi moraš govoriti o tome što se može sve iskoristiti, ja imam svinjokolju, i jedni smo od rijetkih koji i devenice/krvavice pojedemo

Drugi problem sa tom idejom, di je hladnjača? Da li se može hladnjača i pošto unajmiti? Nećeš valjda svježe rastrandžiranu kravu u duboki? To kod nas na selu tako ide, ali to meso nije za k, kud zbog sorte (bude od krava muzara), kud jer je presvježe.

Puno je to kompliciranije nego ste si zamislili.
Ne treba ti hladnjača jer je ne smiješ ni sam klati. Dogovoriš se s klaonicom za 100 kuna(možda i više, ovako ja) +koža,glava, iznutrice njima, i oni ti ostave par dana u komori.

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
balzag is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:54   #1773
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ne podnosim u ustima spužvu odvratnog okusa.
Zaboravio sam napisati. Ne jedem ni kravlje vime koje sam, na žalost jednom, u Beogradu, na Skadarliji, u "Tri šešira", probao. Kuhano u mlijeku pa pohano. Još gore od pluća.
E dobro si to opiso, ne volim ih ni ja.

A u čemu je problem s kravljim sifonima?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:55   #1774
Kaj je dečki, ništa pluća na kiselo?
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 17:49   #1775
To mi je jedino jelo koje ne volim jesti..
Henry Miller is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 19:31   #1776
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Lol, pa ne možeš ti meni govoriti šta je meni ukusno a što ne.

Jedem ja i rep (kad uspijem doći do njega) i plećku i rebra i jetricu, ali da se smaram sa kravljom glavom, no thank you.

Niti mi moraš govoriti o tome što se može sve iskoristiti, ja imam svinjokolju, i jedni smo od rijetkih koji i devenice/krvavice pojedemo

Drugi problem sa tom idejom, di je hladnjača? Da li se može hladnjača i pošto unajmiti? Nećeš valjda svježe rastrandžiranu kravu u duboki? To kod nas na selu tako ide, ali to meso nije za k, kud zbog sorte (bude od krava muzara), kud jer je presvježe.

Puno je to kompliciranije nego ste si zamislili.
Ne govorim što bi tebi trebalo biti ukusno ili ne. Govorim općenito, o krivim navikama, pogotovo mladih. Činjenica je da jedu šnicle i bijelo meso. Vidim to kod djece rođaka, smeta ih svaka žilica i masnoća na mesu, a dave se hrenovkama, polijem, industrijskim ćevapima i drugim smećem. Vidim frendove koji s pršuta skidaju bijeli dio, ivica1983 koji je profi kuhar i baš je upoznat sa studentskom populacijom, o tome je pisao već više puta, čitam nedavno da Irci koji ukupno imaju viška piletine, uvoze pileći file, a izvoze batke i zabatke jer ih ne mogu prodati...itd.

Tele ili june moraš dati na klanje u klaonicu. Platiš 1,20 kn/kg i ostaje im koža. U tu cijenu uračunato je korištenje rashladne komore i rasijecanje u četvrtine.

Ne kužim zašto bih kupio frizijku ili crvenog holštajna kada znam desetke ljudi koji imaju naše domaće simentalce, uzgajivača blizu Draganića koji drži Charolaise i vlasnika mini farme Hereforda pokraj Čazme. Nedavno sam upoznao i seljaka blizu Ozlja koji uzgaja škotska goveda.

Ne vidim ništa komplicirano u tome. Samo jedan lijepo provedeni vikend.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 20:21   #1777
Koja je vrsta goveda ova irska junetina koja je trenutno u ponudi u Kauflandu? Reklamiraju ju kao junetina rasla na ispaši, da nije tov.
Par puta sam ju već kupio, jučer radio gulaš, mogu reći da je zaista odlična.
Henry Miller is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 20:50   #1778
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Nedavno pokupih u Lidla Crnog Anguzija (chuck) porijeklo Južna Amerika-čini mi se da je bio argentinsku. Navodno odležan par tjedana. 260g cca. 35kn

Ovaj put imadoh sreće, bogami Crni Angus je jako fin, vidi se da je govedo paslo na pampasima, intezivan fin okus goveda!
Nije bilo previše veznog tkiva i gumastih dijelova.
Potvrđujem, uzeo sam ejdnoga sa 20% gumastih dijelova koje sam nakon pečenja bacio, ali ostatak je bio jako fin.


Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Neki dan naletih u istom lancu trgovina od slovenskih mesnica nekakav ramstek na "argentinski" slovenska porijekla. Oko 600g cca. 67kn
U vakumiranoj vrećici u marinadi su 2 otkoštena komada.

Ispali su poprilično žilavi. Okus ništa posebno, puno blaži od Crnog Anguzija.
Ja sam bio kupio 2 komada koji su bili sniženi 30% jer ističe rok i bacio ih u škrinju.
Prvi paket sam ispekao na tavi, i bio je podosta žilav, ali sam uspio oba komada sažvakati.
Drugi paket sam danas prvo omekšao ananasom cca 45 minuta (inače sam znao koristiti kiwi, ali negdje sam pročitao da i ananas pali, pa da oprobam), i mogu reći da je nakon toga bio fino mekan, puno bolji od onog prvog opanka. Čak bih se usudio reći bolji i od Anguzija sa žlundrama.
Sad, moguće je da su komadi bili sami po sebi takvi, ali nekak sumnjam..

Kaj inače koristite za omekšavanje mesa, i dali omekšavate svaki komad, ili se nekak prije pečenja može skužiti kojem treba tretman?
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 21:33   #1779
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post



Kriva navika i neznanje kuhanja. Ljudi jedu samo odreske i filee. Ako ti je to navika onda si osuđen na mesnice. Ja od životinje jedem sve osim pluća. Na glavi pojedem i oči, a od slezene radim knedlice za juhu. Jedan stari, zaboravljeni austrijski recept Katarine Prato.
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ne govorim što bi tebi trebalo biti ukusno ili ne. Govorim općenito, o krivim navikama, pogotovo mladih. Činjenica je da jedu šnicle i bijelo meso. Vidim to kod djece rođaka, smeta ih svaka žilica i masnoća na mesu, a dave se hrenovkama, polijem, industrijskim ćevapima i drugim smećem. Vidim frendove koji s pršuta skidaju bijeli dio, ivica1983 koji je profi kuhar i baš je upoznat sa studentskom populacijom, o tome je pisao već više puta, čitam nedavno da Irci koji ukupno imaju viška piletine, uvoze pileći file, a izvoze batke i zabatke jer ih ne mogu prodati...itd.
iskreno,ja ne znam kamo naša mesna industrija koja opskrbljuje sve studentske centre u zemlji sa piletinom ide sa batkima . ( neću sad reklamirati ali možete nagađati koja) .
Meni je ponekad to teško gledati kako jednolično se danas mlade generacije hrane .

Nego, Pellaprat, ti vjerojatno znaš , zašto je zabranjeno klati tele ili junicu doma na dvorištu ? sjećam se da kada sam bio klinac, 90tih je bilo normalno doma klati junicu ili kravu i prodavati meso na kilogram a onda je naglo zabranjeno. A svinje se i danas smiju klati na dvorištu i prodavati
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 23:27   #1780
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Meni je ponekad to teško gledati kako jednolično se danas mlade generacije hrane .
to nist ne mora znaciti. ja sam bio potpuno gastronomski indiferentan i skakao na svaku zilicu sve do neke tridesete godine kada mi se sve to okrenulo naopacke
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:34.