Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2018., 11:57   #5481
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Splićankaa, vjerojatno najbolji sazetak emigracije u Irsku do sada.
Uvjerljivo najbolja forumašica na temi
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:38   #5482
Lijepi pozdrav,

ima li tko friškijih informacija kakva je situacija sa zapošljavanjem magistra strojarstva?

Gledam oglase, ali većina ih je za seniorske pozicije, 10+godina iskustva. Gdje su oglasi za juniore?
MissLoreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 18:30   #5483
Negativne stvari

- definitivno vrijeme
- bus u Dublinu koji ide 60 stanica bez potrebe
- cijene najma u Dublinu
- neplaceni sick days
- kompliciranje oko nekih jednostavnih stvari kao otvaranje bankovnog racuna

ima hrpa i dobrih stvari naravno.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 18:40   #5484
Quote:
Grinch24 kaže: Pogledaj post
Negativne stvari

- definitivno vrijeme
- bus u Dublinu koji ide 60 stanica bez potrebe
- cijene najma u Dublinu
- neplaceni sick days
- kompliciranje oko nekih jednostavnih stvari kao otvaranje bankovnog racuna

ima hrpa i dobrih stvari naravno.
Ako je moguce izbjegnite Dublin. Cork ima dosta dobru IT industriju ako ste u tome. Ima cak i firmi koje placaju bolovanje.
Noctifer is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 20:57   #5485
Financije i racunovodstvo je moja bransa i firma s kojom sam kliknuo je u Dublinu.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 18:41   #5486
Pozz, trebam pomoć u vezi checkiranja leta. Prvi put mi je, imajte razumijevanja ha ha.

Upravo sam bookirao avionsku kartu Munich - Dublin preko Ryanaira 22.1 u 12:40. Na e-mail sam zatim dobio "Travel Itinerary Confirmation" sa detaljima leta i brojem rezervacije. Onda kao trebam "Check in now" da bio dobio boarding pass i tu moram ispunit podatke s osobne iskaznice. I tu dolazim do problema - osobnu staru sam izgubio, a nova mi dolazi u petak. Pitanje glasi: mogu li taj check-in napravit u petak ili mi je to već kasno? Čitam svašta po internetu i bojim se da mi karta propadne.

Hvala unaprijed!
Plutonacc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 18:54   #5487
Quote:
Plutonacc kaže: Pogledaj post
Pozz, trebam pomoć u vezi checkiranja leta. Prvi put mi je, imajte razumijevanja ha ha.

Upravo sam bookirao avionsku kartu Munich - Dublin preko Ryanaira 22.1 u 12:40. Na e-mail sam zatim dobio "Travel Itinerary Confirmation" sa detaljima leta i brojem rezervacije. Onda kao trebam "Check in now" da bio dobio boarding pass i tu moram ispunit podatke s osobne iskaznice. I tu dolazim do problema - osobnu staru sam izgubio, a nova mi dolazi u petak. Pitanje glasi: mogu li taj check-in napravit u petak ili mi je to već kasno? Čitam svašta po internetu i bojim se da mi karta propadne.

Hvala unaprijed!
Mozes.
Ryanair FAQ Overview


Quote:
MissLoreen kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav,

ima li tko friškijih informacija kakva je situacija sa zapošljavanjem magistra strojarstva?

Gledam oglase, ali većina ih je za seniorske pozicije, 10+godina iskustva. Gdje su oglasi za juniore?
Trenutno je ogroman nedostatak inzenjera u Irskoj (Corku) tako da se slobodno javljaj i na oglase gdje traze iskustvo. Napravi dobar CV, ni slucajno europass i slicno, googlaj keywords za pozicije za koje saljes.
Velike i jake firme rijetko stavljaju oglase na jobs.ie, indeed.ie, monster.ie. Mozda ti je najbolji potez za pocetak kontaktirati par agencija pa neka ti oni traze posao.

Evo da ne saljem sad PP tu je popis agencija pa im posalji CV:

http://www.jobcontax.com/
http://www.ccprecruit.ie/home/
http://www.collinsmcnicholas.ie/
http://www.connectusnow.com/

Kako napisati CV pogledaj ovdje:
http://www.irishjobs.ie/careeradvice/cv-templates/
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 19:08   #5488
Quote:
Grinch24 kaže: Pogledaj post
- kompliciranje oko nekih jednostavnih stvari kao otvaranje bankovnog racuna
Ovo cesto cujem od ljudi da se zale a zapravo je tako svuda u svijetu ukljucujuci i Hrvatsku.
Probaj u Hrvatskoj otvorit racun bez OIBa, adrese i stalnih primanja pa nam javi kako si prosao.

Jednom kad imas ta tri papira racun se otvori za pola sata.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 19:15   #5489
To je bio problem i kad sam ja bio prije 13 godina dosao u Irsku, nisu mi htjeli otvorit racun u nijednoj banci, pa kako da imam primanja ako mi firma nema na cega uplatit placu, tek nakon sto su zvali iz firme u banku preko koje firma radi su mi ipak otvorili racun.

Ne kuzim zasto ne mogu otvoriti racun koji traje mjesec dana i za koji mogu odmah naplatit neke troskove otvaranja i zatvaranja ako prva placa ne sjedne u roku 2-3 tjedna.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 21:22   #5490
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Ovo cesto cujem od ljudi da se zale a zapravo je tako svuda u svijetu ukljucujuci i Hrvatsku.
Probaj u Hrvatskoj otvorit racun bez OIBa, adrese i stalnih primanja pa nam javi kako si prosao.

Jednom kad imas ta tri papira racun se otvori za pola sata.
Da, jako teško:

https://www.zaba.hr/home/centar-za-nerezidente

Vjerojatno sat vremena posla. U Irskoj ti ne žele otvoriti ni kada imaš PPS i adresu.

I ne trebaju ti stalna primanja.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 21:25   #5491
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Da, jako teško:

https://www.zaba.hr/home/centar-za-nerezidente

Vjerojatno sat vremena posla. U Irskoj ti ne žele otvoriti ni kada imaš PPS i adresu.

I ne trebaju ti stalna primanja.
VAŽNA OBAVIJEST:
Za otvaranje računa nerezidenata potrebno je imati OIB (osobni identifikacijski broj) koji izdaje Ministarstvo financija Republike Hrvatske Porezna uprava.



Da si ikad išta ozbiljno radio sa strancima zaposlenima u Hrvatskoj - znao bi koju kalvariju prolaze. Počevši od toga da po državnim institucijama moraju hodati s ovlaštenim prevoditeljem.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 22:11   #5492
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Ovo cesto cujem od ljudi da se zale a zapravo je tako svuda u svijetu ukljucujuci i Hrvatsku.
Probaj u Hrvatskoj otvorit racun bez OIBa, adrese i stalnih primanja pa nam javi kako si prosao.

Jednom kad imas ta tri papira racun se otvori za pola sata.
U hr sam otvorio racun (JMBG sam imao) u 10 minuta s 20 godina i bez stalnih primanja jer sam radio kao student i bez najave sastanka. Nije bilo problema niti kompliciranja. Nisam u hr trebao nositi racune od plina ili struje gdje je naskrabano da zivim na toj adresi niti mailove od firme da tamo radim. Ne mora biti sve savrseno i vazno je da ljudi dobiju i sliku o stvarima koje nisu savrsene i koje ljude smetaju a da dobiju realniju od sliku od leprechauni lete oko nas i prde eure.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 22:23   #5493
Quote:
Grinch24 kaže: Pogledaj post
U hr sam otvorio racun (JMBG sam imao) u 10 minuta s 20 godina i bez stalnih primanja jer sam radio kao student i bez najave sastanka. Nije bilo problema niti kompliciranja. Nisam u hr trebao nositi racune od plina ili struje gdje je naskrabano da zivim na toj adresi niti mailove od firme da tamo radim. Ne mora biti sve savrseno i vazno je da ljudi dobiju i sliku o stvarima koje nisu savrsene i koje ljude smetaju a da dobiju realniju od sliku od leprechauni lete oko nas i prde eure.
Imao si osobnu. Osobna je dokaz prebivalista, isto kao racun za struju sa tvojim imenom.

Da si dosao u banku bez OIB-a (JMBG u tvom slucaju) i dokaza adrese, racun ti nece otvoriti.
Noctifer is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 22:30   #5494
Uglavnom meni je to u usporedbi s hr iskustvom bilo kompliciranje i vjerovatno zbog imanja osobne iskustvo je bilo drugacije. Ljudima su govorili jedno pa trazili druge dokumente. Nekima je nesto proslo u nekoj poslovnici drugima isto nije proslo u drugoj poslovnici. Jedna banka je htjela jedno, druga drugo itd. Ne bitno. Otvaranje racuna nije deal breaker za irsku niti najgora stvar.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 22:54   #5495
Dobro vam Monsignor kaze, ovo sto Hrvati (i drugi stranci) prolaze sa Irskom administracijom je pi*kin dim za ono sto prolaze stranci u Hrvatskoj. Ajde mozda su se stvari popravile od kad smo usli u EU (cisto sumnjam) ali pouzdano znam da je do 2013. bio cisti horor.

Inace da se pojasnim sto sam mislio pod stalna primanja. Recimo ako imas PPS ali ti fali utility bill jer si tek doselio (moj slucaj) odneses potvrdu o zaposlenju od poslodavca u kojoj je navedena tvoja adresa i okvirno primanja kroz sljedecu godinu.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 23:55   #5496
Definitivno najgora stvar u Irskoj trenutno je cijena stanovanja.
Nije to specificno samo za Irsku, sve zemlje koje prolaze kroz ekonomski rast i povecanu stopu imigracije su u istoj situaciji. Vise je razloga i specificni su od zemlje do zemlje ali ja cu se fokusirat na Irsku iako je dio stvari globalne prirode.

Prvi razlog bi bio pojacana turisticka aktivnost i utjecaj jednostavnosti iznamljivanja privatnog smjestaja u turisticke svrhe putem airB&Ba i slicnih aplikacija na smanjenje dostupnosti nekretnina za dugorocni najam. Naime, zbog ekonomskog booma zadnjih godina te niskih cijena letova doslo je do procvata turizma ne samo u Hr nego u cijelom svijetu. 2017. je u Irskoj bila rekordna godina sa 10.6 miliona turista. Trenutni hotelski kapaciteti nisu niti iz bliza dovoljni a za izgradnju dodatnih treba vremena. Tu je mali privatni rentijerski sektor uocio svoju priliku i danas je vlasnicima kuca i stanova povoljnije iznajmljivati sobe preko airB&Ba turistima po danu nego cijelu kucu/stan lokalcima na duze.

Drugi razlog je popularizacija edukacije te razmjena studenata medju drzavama EU. Vjerojatno ste primjetili da fakulteti u Irskoj masovno prosiruju svoje kapacitete i da se gradi jako puno student accommodationa. Razlog je taj sto je danas jako popularno i prosjecnom djepu prihvatljivo studirati izvan svog grada/drzave. To nije specificno samo za Irsku nego je slicna situacija u cijeloj EU. Veci kapaciteti sveucilista i vece upisne kvote naravno znace i vise nedomicilnih studenata sto dovodi do dodatnog pritiska na rentijerski sektor. Razlog zbog kojeg se vise grade studentski domovi od standardnih apartmana su manje regulacije ali to je tocka koju cu zadnj obradit.

Treci razlog je sigurnost i zastita landlorda. Suprotno vjerovanju landlord je u Irskoj u jako podredjenom polozaju u odnosu na tenanta. Nocna mora svakog landlorda je da iznajmi kucu obitelji koja ima djecu i da mu prestanu placati rentu. Tu obitelj je nemoguce delozirati a mora proc kroz dugotrajnu birokratsku nocnu moru da bi nakon godinu, dvije poceo od drzave primati naknadu (rent supplement) koja na kraju niti nije u punom iznosu rente (u Dublinu max 1300E, sve ostalo puno manje). Zbog toga vas ladlordi traze reference, P60, ne primaju djecu i slicno. Jednostavno receno, ljudi se stite kad ih vec drzava ne jebe pol posto.

Cetvrti i najvazniji je manjak nekretnina na trzistu. To je zapravo jako velika i dugacka tema a krece od vremena Celtic Tigera pocetkom 2000tih. Tada je gradjevinski sektor u Irskoj eksplodirao, na krilima ekonomakog booma gradilo se sve i svasta a drzava je svojim poticajima i nebuloznim strategijama cijelu situaciju pogorsala. Naime, tih godina je drzava poticala gradnju velikih naselja u rurarlim podrucijma kako bi potaknula razvoj istih. Banke su davale povoljnije kredite, proces odobravanja gradnje je bio brzi i jeftiniji ako se gradilo u selima bogu iza nogu nego u urbanim podrucjima. Zbog toga danas u Irskoj postoje ghost estate naselja unatoc kronicnom nedostatku nekretnina, jer tko bi pobogu htio zivjetu u Monaghanu (manchild ) a posao mu je u Dublinu. Osim toga drzava je imala fiks ideju da svi zele zivjeti u 3+ bedroom kucama sa dvoristem pa je poticala urban sprawl tip gradnje naustrub mid to high density. Zbog toga danas danas Dublin, Cork, Limerick i ostali gradovi muku muce sa neadekvatnim javnim prijevozom.
Nakon sto se dogodio ekonomski krah vecina developera je propala a gradjevinski radnici (poljaci) su u potrazi za poslom napustili Irsku. Zbog toga je danas u Irskoj jako malo gradjeviskih investirora koji mogu isfinancirati neki veci projekt. Da stvar bude jos gora u cijelu situaciju se opet umjesala drzava i u dva (2009. te 2012.) navrata drasticno povecala regulacije za gradnju stambenih objekata te jos izgradnju socijalnih kuca (stanova) fino prebacila na privatni sektor tako da danas privatni investitor deset posto od svojih izgradjenih stambenih jedinica mora dati drzavi. To naravno investitor prebaci na krajnjeg kupca i eto 10% vece cijene za svaku izgradjenu kucu/stan. Nazalost to nije niti pocetak idiotizama nametnutih investitoru pa tako dolazimo do cijene nove 3 bedroom semi-di kuce od 330 kE a u kojoj su troskovi gradnje tek oko 150kE tj. 45%. Osim toga tu su i idiotski zahtjevi za gradnju koji izmedju ostaloga da sve novoizgradjene kuce/stanovi moraju biti energetski razred A, da sve prostorije i wc-i moraju biti wheelchair accessible, da svi stanovi u zgradi moraju imati pogled na dvije strane svijeta te da jedna od njih mora biti juzna, da u zgradi postoje 4 lifta po katu, stan ne moze biti manji od 40 kvadrata a i takvih moze biti najvise 30% u zgradi itd. itd.
Uglavnom, drzavna regulacija stambene gradnje je najveci uzrok nestasice stambenog prostora i razlog zbog kojeg je danas u Irskoj puno jeftiniji graditi uredski prostor (pogotovo open plan) te studentske domove jer oni ne ulaze pod kisobran suludih regulacija te ako vec investitor gradi stambeni prostor jeftinije mu je graditi kuce nego zgrade (pogotovo vise od 5 katova zbog broja liftova).

Kad se sve to spoji u jedan kratki vremenski period (3 do 4 godine) i to za vrijeme ekonomskog procvata i pojacane imigracije dolazimo do stambene krize koju Irska trenutno prozivljava.

edit: Izostavio sam An Bord Pleanála i pakao birokracije koji prolaze Irski investitori koji se mozda najbolje oslikava u mukama Applea da sagradi data centar u blizini Galwaya. Ukratko, dovoljno je da se na sudu zali makar i jedna osoba da ce vasa investicija (kuca, zgrada) umanjiti kvalitetu zivota susjedima i tu krece dugogodisnji sudbeni postupak. Sto je najsmjesnije osoba koja radi prituzbu niti ne mora biti iz istog grada ili countya.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 08:47   #5497
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post

Trenutno je ogroman nedostatak inzenjera u Irskoj (Corku) tako da se slobodno javljaj i na oglase gdje traze iskustvo. Napravi dobar CV, ni slucajno europass i slicno, googlaj keywords za pozicije za koje saljes.
Velike i jake firme rijetko stavljaju oglase na jobs.ie, indeed.ie, monster.ie. Mozda ti je najbolji potez za pocetak kontaktirati par agencija pa neka ti oni traze posao.

Evo da ne saljem sad PP tu je popis agencija pa im posalji CV:

http://www.jobcontax.com/
http://www.ccprecruit.ie/home/
http://www.collinsmcnicholas.ie/
http://www.connectusnow.com/

Kako napisati CV pogledaj ovdje:
http://www.irishjobs.ie/careeradvice/cv-templates/
Hvala ti, probati ću tako. Poslala sam već nekoliko molbi no nisam dobila ni odbijenice :klap:
MissLoreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 12:18   #5498
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Ovo cesto cujem od ljudi da se zale a zapravo je tako svuda u svijetu ukljucujuci i Hrvatsku.
Probaj u Hrvatskoj otvorit racun bez OIBa, adrese i stalnih primanja pa nam javi kako si prosao.

Jednom kad imas ta tri papira racun se otvori za pola sata.
mogu reći da kanada tu je stvarno super u tom području
za otvoriti račun ti treba samo SIN broj, adresu im možeš bilo koju reći, ja sam recimo rekao od frenda i odlično je što ti daju istu sekundu karticu da koristiš

poskeniraju putovnicu
nikakva primanja nisu potrebna
doduše, imaju foru da ti zadržavaju uplatu nekih tjedan dana kad staviš ček, ali pošto ne plaćam ništa banci, nije mi to bed

slovenija, nekad davno davno,davčnu številjku si dobio isto za 30 minuta ili sat u Brežicama, bez adrese u sloveniji, i mogao otvoriti račun u banci onda, s hr adresom bez problema ( ovo je od prije 10 g. dok još paypal u hr nije mogao primati lovu )
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 14:00   #5499
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Splićankaa, vjerojatno najbolji sazetak emigracije u Irsku do sada.
Ja bih nadodao, najbolji sazetak emigracije (opcenite) na zapad...
__________________
Blog o emigraciji. Gdje, kad, zasto, koliko dugo...(zasad) nepoznato.

http://fromhere2nowhere.blogspot.hr/
BobyThePolicman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 19:30   #5500
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
VAŽNA OBAVIJEST:
Za otvaranje računa nerezidenata potrebno je imati OIB (osobni identifikacijski broj) koji izdaje Ministarstvo financija Republike Hrvatske Porezna uprava.



Da si ikad išta ozbiljno radio sa strancima zaposlenima u Hrvatskoj - znao bi koju kalvariju prolaze. Počevši od toga da po državnim institucijama moraju hodati s ovlaštenim prevoditeljem.
Pa i ne baš. Firma u kojoj sam radio zapošljava strance i ja sam išao s njima do mupa, tamo su ispunili neki obrazac, zatim smo za tjedan dana otišli u poreznu upravu gdje su dobili oib. Najteži dio je bio kontrolirat njih 30tak koje sam vodio jer su se glupirali i po mupu i u poreznoj, službenica im da oib-e, a oni s tim listom papira naprave avione pa se zajebavaju po zgradi. Čak i ovi iz UK su dobili papire bez problema.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.