Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2018., 23:19   #1641
Hvala Ivie. Kupljen waterpik WP70! Bas se veselim.

Meni bas muka od pomisli na tu udlagu. Aparatic sam prihvatila bez problema i u malo cemu me sputava, al udlaga..bojim se da nece biti tako.
__________________
<3
Piccola bambina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:35   #1642
Quote:
Piccola bambina kaže: Pogledaj post
Hvala Ivie. Kupljen waterpik WP70! Bas se veselim.

Meni bas muka od pomisli na tu udlagu. Aparatic sam prihvatila bez problema i u malo cemu me sputava, al udlaga..bojim se da nece biti tako.
Ma nije tako strašno. Mislim da sam tri mjeseca nosila 0/24, zatim cijelu noć i pola dana. Samo što mi već ide na živce nakon 2,5 godine.
Liberata is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 08:46   #1643
Bok, može savjet od vas koji koristite retencione udlage. Kako ih održavate i čime ih perete. Meni je orto rekao da ih povremeno četkam ali bez paste. Kad nisu u upotrebi držim ih u vodi ali opet se nakupilo malo kamenca. Smiju li se koristiti one tablete za proteze kad se kamenac nakupi?
Brkchey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:15   #1644
Quote:
Brkchey kaže: Pogledaj post
Bok, može savjet od vas koji koristite retencione udlage. Kako ih održavate i čime ih perete. Meni je orto rekao da ih povremeno četkam ali bez paste. Kad nisu u upotrebi držim ih u vodi ali opet se nakupilo malo kamenca. Smiju li se koristiti one tablete za proteze kad se kamenac nakupi?
Uvijek udlagu operem s četkicom i pastom, zatim ju obrišem i spremim u kutijicu. Zašto ju držiš u vodi?
Rekla mi je ortodontica jednom da ju smijem malo natopiti u alkoholnom octu da se očisti od kamenca, ali i nema ga puno.
Liberata is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:49   #1645
Hvala na odgovoru. Ja nisam dobio kutijicu, zato je držim u čaši s vodom. Našao sam na netu da tako preporučuju. Orto mi je rekao da ne perem pastom, ne znam zašto. Isto negdje na netu sam našao da se ne poliva alkoholom jer valjda rastvara akrilat.

Jel probao tko čistiti s tabletom za proteze?
Brkchey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 21:46   #1646
Čitam malo temu koliko stignem, čitam net ali sam se malo pogubio. Odnosno bitnija su mi osobna iskustva od neke teorije sa web stranica pružatelja usluga
Ide fiksni aparatić. Mora. Mobilni nije rješio koji sam dobio prije ohohohoho godina(prije 18-te godine), nošen sa pauzom.(iz više razloga) Naprosto su se zubi promijenili, istrošilo se ovo pa ne sjeda.(označio na slici što se "potrošilo", naprosto zub je iza ravan(ne skroz ali... kaže ženska da je svašta vidjela, ali ovo baš i ne - https://i.imgur.com/73NTuzz.jpg ) Izbili umnjaci, sve se poremetilo.(nije se moglo širiti pa se zub (četvorka) skoro skroz iza izvukla). Umnjaci izvađeni. Da sada ne ulazim u to bezveze. Dogovorio se za cijenu sa obzirom da sam plaćao preglede već. Pa će malo "prebiti". Tj ne plaćam neke stvari onda.
Uglavnom, problem nije prevelik, dapače ljudi me pitaju zašto to radim. Nema zuba preko zuba, nema onih "strašnih" situacija(slika) sa googla. U biti ta četvorka treba izači malo van sa obje strane. Gornja čeljust. Ostali zubi su na poziciji kako treba koliko je rekla.
Ali ja želim da se to do kraja riješi kada sam se već nazajebavao sa time.

Kaže da je procedura da prvo ide na gornju čeljust, pa onda dolje.
Kakav još, ne znam. vidim ima tu nekakvih samoregulirajućih itd.

Eh sada, na pitanja - klopa. Nije da sam gurman, ali bogami nije da želim gladovati. Ta higijena i to, pretpostavljam da treba biti na nivou. Koliko se to čudo mora nositi Od prilike, jasno da je situacija do situacije. I kada to završi onda ide ona magična retencija. Eh to me zanima. Vidim ima više metoda - od fiksne do one prozirne kao neke plastike.
I najvažnije - recimo prođe xy vrijeme, to se izravna, skine. Ta retencija se odradi. Koliko često se to opet sve poremeti i što onda. Nisam baš voljan pljunuti gro love a da recimo se opet sve poremeti (sada barem umnjaci ne će poremetiti) i onda opet plaćati aparatić koji nije jeftin. Posebno radi donje. Naime prije puno sam ostao bez kutnjaka (nije moja greška ozbiljno ) i sada je izbio umnjak van (taj je jedini imao mjesta pa nije vađen na kirurgiji). I taj će se zub povući uz lijevi kutnjak sa aparatićem (zub je trenutno na koso. No problem je što onda u biti opet fali jedan zub pa će lijevi gore "visiti".(kurnjak jasno, sedmica) Nije mi rečeno da moram imati umjetni na tom mjestu itd.
Čini mi se da su zubi dosta čvrsti i to, i da ne bi sa time trebalo biti problema (nakon pauze od mobilnog, nisu se pomicali)
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 08:43   #1647
@Pawrent,

nosila sam fiksni aparatić dvije godine.

U početku jedeš mekanu hranu dok se navikneš, poslije jedeš sve. Ne preporučaju se orašasti plodovi, gumeni bomboni i sl. da se se ne bi odljepila bravica.
Naravno da moraš čistiti zube. Imaš šire interdentalne četkice za čistiti oko bravica.
Sve ti objasni ortodont.

Retenciju nosim 2,5 godine. Fiksna mi je na gornjoj čeljusti, mobilna na donjoj. Nadam se da se neće vratiti zubi u stari položaj.
Liberata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 11:14   #1648
Isuse toliko dugo
Ja imam te konjske zube. I velike, a kažu i jake dosta. I dobre. Pa to će trajati cijelu vječnost. Dobro to i onako ne jedem. Pile, tijesto, i bijeli kruh su baza. I ovako me nema, postati ću kostur

Ta retencija. To se extra plaća ili što?! I koliko?!
Ajde barem nema onih žica oko glave
Nezz ni što stavlja. Samo da radi. I da nije odvratnog izgleda već da na nešto liči.
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 20:12   #1649
Quote:
Pawrent kaže: Pogledaj post
Isuse toliko dugo
Ja imam te konjske zube. I velike, a kažu i jake dosta. I dobre. Pa to će trajati cijelu vječnost. Dobro to i onako ne jedem. Pile, tijesto, i bijeli kruh su baza. I ovako me nema, postati ću kostur

Ta retencija. To se extra plaća ili što?! I koliko?!
Ajde barem nema onih žica oko glave
Nezz ni što stavlja. Samo da radi. I da nije odvratnog izgleda već da na nešto liči.
U pravilu sve ulazi u cijenu koju ti kaze, ali provjeri.

Neces postati kostur. Prvih tjedan dana te malo boli, poslije normalno jedes.

Meni je rekla da cu nositi retenciju koliko sam nosila i aparatic, ali se oduzilo zbog nekih razloga.
Liberata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 21:17   #1650
Društvo savjet: RETENCIJA SE REDOVITO NOSI DUGI NIZ GODINA, odnosno u stranoj literaturi je zaključak "indefinite, life-long"; priče o nošenju "onoliko koliko ste nosili aparatić" nažalost samo govore da vam je ortodont vjerojatno ili zaostao u edukaciji ili nemaran (a možda i oboje). Recidiv se može desiti UVIJEK i ne ovisi o umnjacima (dokazano). Ne postoji dokaz koja je retencija bolja (fiksna ili mobilna) - izbor ovisi o slučaju, pacijentu, doktoru...nekada se daje jedna, nekada sve, nekada u jednoj čeljusti jedna, a u drugoj druga... Najbitnije je zaista redovito nositi i održavati što god dobili (prema uputama), odlaziti na redovne kontrole te na najmanji znak pomicanja zuba ili oštećenja retencije otići svom ortodontu/stomatologu. Nažalost premalo se pažnje daje retenciji stoga i ima jako puno recidiva, ponavljanja terapija itd.
Savjet: mobilne retainere (plastične "Essix" folije) ne treba držati u vodi već u kutijici, čistite ih četkicom i pastom u mlakoj vodi, a možete kupiti (poželjno je) specijalne tablete za čišćenje (Mueller, DM, web...)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 21:32   #1651
Ja sam sva uživljena u svoj waterpik koji sam kupila nekidan! Cim vidim da mi krenu izlaziti mrvice hrane koju nisam uspjela ukloniti cetkanjem najrađe bi ga poljubila od srece.
Nego, mene zanima je li dovoljno oprati elektricnom cetkicom, onda s tušem i jos isprati Listerine otopinom?
Nekako mi se ne da jos brljati s interdentalnim i koncem jer mi se cini cisto.
__________________
<3
Piccola bambina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 22:15   #1652
Quote:
Piccola bambina kaže: Pogledaj post
Ja sam sva uživljena u svoj waterpik koji sam kupila nekidan! Cim vidim da mi krenu izlaziti mrvice hrane koju nisam uspjela ukloniti cetkanjem najrađe bi ga poljubila od srece.
Nego, mene zanima je li dovoljno oprati elektricnom cetkicom, onda s tušem i jos isprati Listerine otopinom?
Nekako mi se ne da jos brljati s interdentalnim i koncem jer mi se cini cisto.
Joj, kako sam ja u početku bila nadobudna.
Koristila sam i waterpik, i konac, i četkala običnom četkicom, pa curaprox single, pa interdentalne između bravica...

Ali realno, waterpik je zamjena za konac.
Znači jedno ili drugo.
Četkica odradi svoje.
Ja još koristim one široke interdentalne za prostor između bravica.
To mi je dovoljno. Uopće nemam kamenca niti mrljica.

Listerine sam prestala koristiti jer bi me nakon svakodnevne uporabe spržio. Počela sam drugačije osjećati okuse.
Sada jednom dnevno koristim Curaprox pastu koja se ne ispire i prezadovoljna sam.
Ivie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 22:29   #1653
ma znam ja da su zubi "promijenjiva kategorija" i da nikada nisi miram do kraja. Ode zub, nekaj se desi i onda sranje I ona mi je rekla da se to mora kontrolirati i kasnije i da nije to gotovo sa nošenjem aparatića. Uostalom da sam i prije odradio umnjaci bi sve poremetili ionako (to što sam izvadio je ogavno veliko. Čak se i kirurg pitao kako nisam imao problema problema ni bol. I nije vjerovao što je izvadio u komadu. Skoro kao jedan palac manji.
dobro ako ne uđe u cijenu, koliko se to plaća? nekakva iskustva? Znam da se na to mora paziti. Od tate frend žena je stavila mobilni prije xy vremena sa sinom isto. I znam da je rekla da kada ide negdje da se to nosi jer ako ne stavi par dana da je već frka Nisam ih vidio pun q pa ih nemrem ništa sada pitati.
Sada je na godišnjem, pa čekam da se vrati. Do tada se informiram.

Koliko sam na kraju skužio, cijena puno ovisi o procjeni ruku (tj. znanja). Jer vjerovatno nabavna cijena je ista za sve? Mislim jasno da privatnik ima cijene da se pokrije, od najma, nameta itd i jasno zarada. Jasno da ne treba omalovažavati ičije znanje itd da se razumijemo Bitno je da se riješi. Mi smo neuki, samo je onda fer reći do kraja sve informacije pacjentu. A ne obećati a onda kasnije se vaditi na sve načine. Problem je kada se oni međusobno pljuju - jooooj kako vam je to mogla napraviti. Joooj neznalice sada ćemo mi to. I tako preko leđa pacijenata (i njihove love)
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 15:23   #1654
Pozz ljudi, pomagajte

Znaci nosim aparatic mjesec dana. Razlog zasto sam ga pocela nositi su krivi prednji zubi, ali s perspektive stomagologa veci problem je moj zagriz i suzena gornja vilica. Zagriz je rekao da ce mi pokusati rijesiti gumicama,a ali tek kasnije.

Ono sto mene zabrinjava je to sto se moj zagriz jos vise pogorsao, gornja celjust ide jos vise nakrivo, tj. s desne strane gdje je bila suzena jos je postala suzenija te mi se zubi vise uopce ne preklapaju sto mi uzasno otezava jelo. :/

Osim toga, prednja dva zuba mi stalno udaraju od donje sto boliiiii.

Ne znam jel sve to normalno na pocetku, a kontrola mi je tek za mjesec dana buduci da zivim u inozemstvu.

Saljem vam fotku da mi kazete par pametnih jer ipak imate vise iskusva od mene, barem neki od vas...

http://www.bilder-upload.eu/show.php...1517063277.jpg

Hvala vam puno.
zločesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 15:33   #1655
Ja mislim da se ne trebaš brinuti. I gornja i donja čeljust su ti se počele pomicat i jedno vrijeme situacija može izgledati gora nego što je bila, zbog različitog pomicanja gornje i donje čeljusti. Meni se zubi normalno ne poklapaju od dana kad sam stavila aparat a prošlo je 11 mjeseci. To je tek druga faza terapije, namještanje zagriza. Do tad se navikni na ovakve problemčiće.
__________________
"Crno je, u teškom vremenu živimo, a živimo jadno i sramotno. Utjeha je samo što će oni koji budu poslije nas živjeli, preturiti preko glave još teža vremena, i pominjati naše dane kao sretne."
Alice_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 20:03   #1656
Quote:
zločesta kaže: Pogledaj post
Pozz ljudi, pomagajte

Znaci nosim aparatic mjesec dana. Razlog zasto sam ga pocela nositi su krivi prednji zubi, ali s perspektive stomagologa veci problem je moj zagriz i suzena gornja vilica. Zagriz je rekao da ce mi pokusati rijesiti gumicama,a ali tek kasnije.

Ono sto mene zabrinjava je to sto se moj zagriz jos vise pogorsao, gornja celjust ide jos vise nakrivo, tj. s desne strane gdje je bila suzena jos je postala suzenija te mi se zubi vise uopce ne preklapaju sto mi uzasno otezava jelo. :/

Osim toga, prednja dva zuba mi stalno udaraju od donje sto boliiiii.

Ne znam jel sve to normalno na pocetku, a kontrola mi je tek za mjesec dana buduci da zivim u inozemstvu.

Saljem vam fotku da mi kazete par pametnih jer ipak imate vise iskusva od mene, barem neki od vas...

http://www.bilder-upload.eu/show.php...1517063277.jpg

Hvala vam puno.
Ja sam s obje strane imala tak uvucene zube ondnosno jako jako usku celjust...al mi smo prvo to rijesili sa monomaksilarnim aparaticem da se prosiri celjust pa sad dobila fiksni u 1o.om i sad gumice i bome sve skupa lagano sjeda na mjesto..mislim sigurno ce se zubi jos pomicat i to sve do kraja...tak da nemoj panicarit a i rade pitaj ortodonta reci mu da te to muci on bu ti znao najbolje objasnit ... a to sa boli..a stalno nekog vraga s tim aparaticima boli ja sam luda sad kad sam gumice dobila kak se zagriz zatvorio, prednjim zubima udaram jedne o druge i sve zvijezde vidim al ugl mislim da ga trebas pitat i ne panicarit, stvarno se to sve ispomice jos 2o puta xD
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 21:16   #1657
Hvala vam ljudi. Malo ste me skulirale. A i pricala sam s ortodontom
i rekao je da je to sve normalno da mi se pomicu i gornji i donji zubi
i da se zagriz stalno mijenja, a sto se celjusti tice da ce mi ju pomicati
tek kasnije sa debljim zicama i gumicama u ispravan polozaj.

Ne znam sta me jos ceka u ovih god i pol, ali vec mi je nakon mjesec dana
muka. Malo je bolje nego na samom pocetku to moram priznati, ipak se
covjek na sve zivo navikne..ali opet da je tlaka tlaka je..pulsira mi cijeli
dan u prednjem gornjem zubu kojeg sam slupala 10 puta danas
zločesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 23:56   #1658
Quote:
zločesta kaže: Pogledaj post
Hvala vam ljudi. Malo ste me skulirale. A i pricala sam s ortodontom
i rekao je da je to sve normalno da mi se pomicu i gornji i donji zubi
i da se zagriz stalno mijenja, a sto se celjusti tice da ce mi ju pomicati
tek kasnije sa debljim zicama i gumicama u ispravan polozaj.

Ne znam sta me jos ceka u ovih god i pol, ali vec mi je nakon mjesec dana
muka. Malo je bolje nego na samom pocetku to moram priznati, ipak se
covjek na sve zivo navikne..ali opet da je tlaka tlaka je..pulsira mi cijeli
dan u prednjem gornjem zubu kojeg sam slupala 10 puta danas

Eto vidis ma meni se vec u 3 mjeseca drasticno poravnali i donji i gornji zubi, eto dobila gumice za zagriz i vidim da su se dva tri zuba spošemerila, al ne zamaram se, vidjet cemo pred kraj, mada nemam u ortodonta svog trunkicu sumnje .. sretno i s bolovima i svim al evo ak nis, svi ti neki bolovi produ u roku par dana, meni je samo navikavanje i prvo mjenjanje zice bilo da se upucam doslovno od jada ..sad je super, ko da ga oduvijek imam xD

Sretno u svakom slucaju, javljaj napredak
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 00:41   #1659
Bok
Stavila bi fiksni aparatić, zanima me da li se nekom promijenio polozaj usnica? Budući da mi je gornja trenutno prema van i to mi se sviđa (a i prednja dva zuba su mi naprijed minimalno), da li je moguće da će se "vratiti iza". I da li se zubi ispravljaju prema naprijed tim prednjim zubima ili prema iza? Znam da pitanje zvuci glupo, ali svejedno me jako to brine Zapravo ne bih htjela mijenjati zagriz ako je to ikako moguće, nego samo izravnati zubbe. hvala puno!
anchi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 15:17   #1660
Kad smo kod retencije

Skinula sam aparatic u 7. mj. prosle godine, dobila mobilni retainer koji sam nosila svaku noc na obje celjusti.
U 12. mj sam bila na prvoj kontroli te mi je receno da donji (gdje imam i fiksnu retenciju) nadalje nosim svaku drugu noc.

I tako sam ga krenula i nositi
Nakon nekog vremena primijetila sam da ocito u snu stiscem celjust i time sam ostetila gornji retainer. Ta ostecenja su sa vanjske strane, vidljivo izgrizeno
Pregled mi je ortodontica najavila u 3 mj. te ne znam trebam li ici kod nje ranije zbog izgrizenog retainera?
Te kako taj problem rijesiti ubuduce?
Necu valjda svakih pol god morati novi retainer izradivati

Svi savjeti su dobrodosli
__________________
Sreća, ljubav i toliko više...
SashaFierce is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:37.