Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2018., 22:43   #11421
Ali ne znas koliko je od nasih ljudi vani?

Sto je mozda placa domaci Freelancera ili rada na crno preko interneta ili Airbnb ili privatno iznajmljivanje itd

Nema to po meni Jos puno veze sa egzodusom. Nije se moglo u prve 2,5 godine Puno skupiti da se salje.

A pitanje je isto koliko su to naprimjer i Krediti zbog Koji su ljudi otisli Van.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 22.01.2018., 23:01   #11422
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Pa da jesam, to je takav nacin pisanja.
Sam napravis pitanje koje je vec postavljeno i sam na njega odgovoris. Nisam napravio nista cudno.

Zasto sam ja na forumu danas ? Zato jer imam vremena.

Cisto primjer.

Ti si vjerojatno shvatio moje pitanje u stilu kao da ga ja zaozbiljno postavljam, a pitanje je bilo cisto retoricki postavljeno.
Alo Mađaron, ne razumijes logicku sintagmu, ajmo pojednostavljeno

Autohtoni Austrijanac u Beču ne zeli raditi shitty job tipa Mcdonalds jer su novci na tom nedovoljni da bi ga ekipa domordaca s kojima je isao u Šule 12 godina vikendom gadala papirima od cheesburgera - premisa prva

Bilo koji imigrant koji dode u Beč će bez problema raditi taj shitty posao u Mcd jer je taj posao placen cca 2 puta netto vise nego u RH + 13. i 14. placa, cca 3.5 puta vise nego u Srbiji, cca 4 puta vise placen nego u bosni, neograniceno vise placen nego u Siriji jer tam ne dobijes chees nego metak vikendom - premisa druga

Kad nebi bilo musavih imigranata koji ce za 1000e raditi shitty poslove tipa Mcdonalds, sto bi Mcdonalds morao napraviti da privuce postojecu radnu snagu, nema jugosa, nema sirijaca , kak da privuce Arnolda domoroca ?


bingo, vecom placom, dok neki Arnold, manje ambicijozni mozda, ne pristane raditi.
MMachéte is offline  
Old 22.01.2018., 23:03   #11423
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Ne kužim kako se u "primljene doznake" uračunavaju i novci poslani iz zemlje???
nemam pojma kakva je princip obračuna..ali znam da je Njemačka u deviznim doznakama u minusu.
Pametan Nick is offline  
Old 22.01.2018., 23:19   #11424
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.ne...31&type=column

doznake iz inozemstva porasle oko 70% od ulaska u EU.
da li se u to gleda i lova preko recimo paypala što je poslana i primljena ?

jer ne znam kak je unutar eu,ali slati lovu preko oceana iz banke u banku košta puno
na recimo 2500$ je 60$ i više naknade, dok je prek paypala to 3$
i recimo ja izvlačim lovu iz hr tako da imam hr mastercard, kojim kupujem tu,a onda moji plate tamo lovom koju dobiju od rente i posla
KILLERDOG is offline  
Old 22.01.2018., 23:51   #11425
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Austrijanci su opcenito iz mog iskustva dosta lijeni bilo gdje putovati.
Joj joj, ti i tvoje iskustvo. Mislim da si fulao zanimanje, poznavanje toliko detalja o svakom narodu i to iz osobnih iskustava može se na druge načine iskoristiti.

To što si ti putovao tu i tamo negdje i popio pivo s nekim ne znači da poznaješ narod u korijenu. Malo si presubjektivan.
Ako ćemo gledati na svijet na tvoj način (ne samo iz tog posta nego iz drugih postova koje si pisao po ovoj i drugim temama), ja sam upoznao Amerikanca koji je pljuvao po svim mogućim gradovima u USA osim po Bostonu. Bio je tu par tjedana u Slavonskom Brodu, oženio je jednu moju prijateljicu i bio je sav oduševljen ljudima. Kao svi su pristojni prema njemu i jako komunikativni. Ono pitam se zašto I rekao je da bi puno radije živio u Hrvatskoj nego u USA. Ali evo ipak žive u USA, baš se pitam zašto. Logički zaključak, po tebi bi bio, Amerikanci bi navalili u Hrvatsku samo im mi ne dopuštamo. Lik je bio oduševljen životom u hebenom Slavonskom Brodu, zamisli ono. Eto, iz mog osobnog iskustva.
Quorgyle is offline  
Old 23.01.2018., 00:00   #11426
Ne dirajte mi Gorana Milica tu na temi... ;-)
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 23.01.2018., 01:37   #11427
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Joj joj, ti i tvoje iskustvo. Mislim da si fulao zanimanje, poznavanje toliko detalja o svakom narodu i to iz osobnih iskustava može se na druge načine iskoristiti.

To što si ti putovao tu i tamo negdje i popio pivo s nekim ne znači da poznaješ narod u korijenu. Malo si presubjektivan.
Ako ćemo gledati na svijet na tvoj način (ne samo iz tog posta nego iz drugih postova koje si pisao po ovoj i drugim temama), ja sam upoznao Amerikanca koji je pljuvao po svim mogućim gradovima u USA osim po Bostonu. Bio je tu par tjedana u Slavonskom Brodu, oženio je jednu moju prijateljicu i bio je sav oduševljen ljudima. Kao svi su pristojni prema njemu i jako komunikativni. Ono pitam se zašto I rekao je da bi puno radije živio u Hrvatskoj nego u USA. Ali evo ipak žive u USA, baš se pitam zašto. Logički zaključak, po tebi bi bio, Amerikanci bi navalili u Hrvatsku samo im mi ne dopuštamo. Lik je bio oduševljen životom u hebenom Slavonskom Brodu, zamisli ono. Eto, iz mog osobnog iskustva.


dobro da nije išao u kanadu, bio bi ilegalac
znam ja iz prve ruke
KILLERDOG is offline  
Old 23.01.2018., 10:22   #11428
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ali ne znas koliko je od nasih ljudi vani?

Sto je mozda placa domaci Freelancera ili rada na crno preko interneta ili Airbnb ili privatno iznajmljivanje itd

Nema to po meni Jos puno veze sa egzodusom. Nije se moglo u prve 2,5 godine Puno skupiti da se salje.

A pitanje je isto koliko su to naprimjer i Krediti zbog Koji su ljudi otisli Van.

Postoji istrazivanje jedne studentice koja je dosla do podaraka koliko se MILIJARDI kuna slije u hrvatistan samo preko Western Union-a. Znam da je podatak bio zastrasujuce velik. Ako me sjecanje ne vara, mislim da je bilo 8 milijardi. A ono kaj dode kes u koferima kad dode familija i u karticama kaj se tu ispeglaju i dignu pare na bankomatu...

Kako dijaspora raste toga je sve vise. Zato genijalci slavodobitno masu brojkama potrosnje...kak se rvatistan oporavlja jer raste potrosnja za blagdane.

Zadnje uređivanje DK-RH : 23.01.2018. at 10:32.
DK-RH is offline  
Old 23.01.2018., 10:25   #11429
@inžinjer

Da ali to nema veze s činjenicom što je on Austrijanac nego ima veze sa ekonomskim standardom zemlje.

Rekao si "Austrijanci ne vole putovati" a ispada kao stereotip tipa "Ameri su glupi" i "Škoti su lijeni".
Quorgyle is offline  
Old 23.01.2018., 10:26   #11430
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Da ali to nema veze s činjenicom što je on Austrijanac nego ima veze sa ekonomskim standardom zemlje.

Rekao si "Austrijanci ne vole putovati" a ispada kao stereotip tipa "Ameri su glupi" i "Škoti su lijeni".
U pravu si, pretjerano i krivo napisano.

Poanta je ionako cijelo vrijeme oko toga da sam napisao da uvoz radnika iz Hrvatske za takvu vrstu zanimanja ne rusi cijenu rada domacima
Inžinjer ekonom is offline  
Old 23.01.2018., 10:51   #11431
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Postoji istrazivanje jedne studentice koja je dosla do podaraka koliko se MILIJARDI kuna slije u hrvatistan samo preko Western Union-a. Znam da je podatak bio zastrasujuce velik. Ako me sjecanje ne vara, mislim da je bilo 8 milijardi. A ono kaj dode kes u koferima kad dode familija i u karticama kaj se tu ispeglaju i dignu pare na bankomatu...

Kako dijaspora raste toga je sve vise. Zato genijalci slavodobitno masu brojkama potrosnje...kak se rvatistan oporavlja jer raste potrosnja za blagdane.
Upravo tako.

Pokazatelj potrošnje je užasno netočan podatak o tzv. oporavku naše ekonomije. Pa samo ja po centru ZG-a vidim nebrojeno očitih gastića koji su tu došli za Božić da potroše koji euro.
Kako ne bi rasla potrošnja kada iz emigracije na blagadane dođe naš čovjek željan domaće hrane i željan da vidi svoje staro društvo u lokalnom bircu. Pa i sam imam rodbine vani i vrlo dobro znam koliko oni troše kada dođu ovdje.
Jedan takav za par dana potroši ovdje kao domaći za 3 mjeseca.
Kerefek76 is offline  
Old 23.01.2018., 11:19   #11432
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Postoji istrazivanje jedne studentice koja je dosla do podaraka koliko se MILIJARDI kuna slije u hrvatistan samo preko Western Union-a. Znam da je podatak bio zastrasujuce velik. Ako me sjecanje ne vara, mislim da je bilo 8 milijardi. A ono kaj dode kes u koferima kad dode familija i u karticama kaj se tu ispeglaju i dignu pare na bankomatu...

Kako dijaspora raste toga je sve vise. Zato genijalci slavodobitno masu brojkama potrosnje...kak se rvatistan oporavlja jer raste potrosnja za blagdane.
Od pristiglih doznaka u Hrvatsku u 2016 378 milijuna eura. godini, iznos od 201 milijun eura uplaćen je iz zemalja članica EU, dok je preostalih 177 milijuna stiglo iz zemalja izvan EU-a. Od ukupnih doznaka poslanih iz Hrvatske, u druge je članice EU-a poslano 59 milijuna, a 74 milijuna eura otišlo je u zemlje izvan EU-a.

201 miljon € naši gastajbajteri poslali u RH a 59 miljona € mame i tate poslali svojim najmilijim da im pomognu u novim domovinama.
Neto korist od naših gastajbajtera 11,8 miljona € mjesećno.
Vidi se kako su dobro plačeni naši gastajbajteri vani,štedi se sve u 16-snestu.

podatak za 2015
http://ec.europa.eu/eurostat/documen...a-9e986f5125ab
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Old 23.01.2018., 11:54   #11433
Ma ne postoji dijaspora! ;-)

Nema nigdje podatka da se ti ljudi vracaju vjerno svaku godinu kuci, nego se na udarnim vikendima ubrajaju u statistike turista. ;-)
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 23.01.2018., 12:44   #11434
U Srbiji botovi koji su inace zaduzeni za velicanje njegovog velicanstva AV imaju novi zadatak - da pokazu kako Njemacke plate i nisu nesto...

Link na clanak o tome kako su trazeni kondukteri i masinovodje u Njemackoj: https://www.b92.net/biz/vesti/svet.p...nav_id=1350145

A onda idu botovi sa komentarima kako je to sica, zivis kao pas, njemacka sirotirnja itd., komentarisu iz zemlje u kojoj je medijan plata 300 evra :

To bi bilo ''cak'' da ovde placaju te plate. Gore to nije mnogo
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Neutralni posmatrac, 23. januar 2018 11:04) # Link komentara
Preporučujem (+33)Ne preporučujem (-3)

Ključna reč-BRUTO zarada.Zato i imaju problem da nadju ljude.
(Alex, 23. januar 2018 10:52) # Link komentara
Preporučujem (+112)Ne preporučujem (-2)

Bruto plata od 2000 eura na severu Nemacke je maltene sirotinja...
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (onlyhuman, 23. januar 2018 10:48) # Link komentara
Preporučujem (+120)Ne preporučujem (-2)

potencijalnim radnicima nude plate do čak 2.650 evra. ...koliko mi je poznato to je prosecna plata u nemackoj, zato ono 'cak' bas i nema smisla
(gari, 23. januar 2018 10:31) # Link komentara
Preporučujem (+83)Ne preporučujem (-5)

Kondukteri?Zar to nije prevazidjeno.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Kevin Moretunic, 23. januar 2018 10:31) # Link komentara
Preporučujem (+42)Ne preporučujem (-9)

Sa tom netom platom tamo mozes da zivis kao pas .. kakva zabluda...
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (marko, 23. januar 2018 10:18) # Link komentara
Preporučujem (+64)Ne preporučujem (-11)
mrgasa is offline  
Old 23.01.2018., 13:16   #11435
Inače, prijeti nam novi val egzodusa...
Uljanik, Rafinerija Sisak, Petrokemija, Brodosplit pa i Gredelj. Agrokor neću ni spominjati.
Gdje će svi ti ljudi raditi? U Hrvatskoj? Što? Peći hamburgere? Mijenjati plahte? Konobariti?
Siguran sam da gomila ljudi iz navedenih firmi već uvelike planira odlazak van i to oni najsposobniji i najpromoćurniji koji vide kako će sve to završiti. Koji k.... ima raditi jedan kvalitetan zavarivač u Uljaniku, tehnolog u Petrokemiji ili moneter u Gredelju više? Vidi da su najbolji već otišli a vidi i kako se uništava ono što je ostalo.
Ima li nade za navedene firme?
Nema. U najboljem slučaju će ostati financijski pokrpane do sljedeće krize a u tim uvjetima nema govora o nekakvim dobrim radnim uvjetima i dobrim plaćama.

Hrvatskoj prijeti totalni egzodus radne snage tehničkih struka. Hoće li nas spasiti Monsignor i njegova šaka inženjera u uredu? Hoće li nas spasiti moja firmica i moja šačica inženjera? Hoće li nam pomoći to što je par IT-ovaca dobilo veću plaću? Koji k... uopće jedan IT administrator velikih sistema ima raditi u HR kada svi sistemi odlaze jedan za drugim? Čak i dio IT sektora kod nas doživljava krizu jer klijenata je sve manje i manje.
Ja vidim samo totalno pustošenje nekad industrijske zemlje koja je mogla lijepo živjeti od svog rada.
Kerefek76 is offline  
Old 23.01.2018., 15:16   #11436
Kratkoročno i dugoročno pozitivni učinci emigracije debelo premašuju nesumnjivo negativan efekt gubitka stanovništva na dugi rok, zato sam glasao za prvu opciju.

Samo kratkoročni efekt da ćemo iduću krizu dočekati sa manje nezaposlenih nego ikad prije je ogromna stvar. Nakon desetljeća i desetljeća relativno nesretnih ekonomskih prilika, napokon smo imali i malo sreće. Niske kamatne stope, dugo razdoblje bez globalne krize i egzodus koji rješava višak radne snage spasili su nas od scenarija tipa Grčka i vjerojatnog dolaska Pernara ili nekog sličnog na vlast.

Što se reformskog efekta emigracije tiče, moje mišljenje je da isti postoji zbog manjeg pritiska na 'kruha i igara' tip politike koja obično dolazi od nezaposlenih i onih s manjim primanjima, a takvi dominantno odlaze. Da, postoji i brain drain, ali oni najbolji su odlazili i prije 'egzodusa'.

Možda i nije slučajno da se upravo nakon ulaska u EU kreće sa rasterećenjem 'bogatih' (a ustvari liječnika, inženjera i sl.). Uglavnom, egzodus nije idealna stvar, ali je za zemlju poput Hrvatske i situaciju u kojoj smo bili 2012-2013. praktički melem na ranu i potencijalno prevenira dolazak populista / izlazak iz EU, te još koje izgubljeno desetljeće.
marcuscato is offline  
Old 23.01.2018., 15:23   #11437
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Upravo tako.

Pokazatelj potrošnje je užasno netočan podatak o tzv. oporavku naše ekonomije. Pa samo ja po centru ZG-a vidim nebrojeno očitih gastića koji su tu došli za Božić da potroše koji euro.
Kako ne bi rasla potrošnja kada iz emigracije na blagadane dođe naš čovjek željan domaće hrane i željan da vidi svoje staro društvo u lokalnom bircu. Pa i sam imam rodbine vani i vrlo dobro znam koliko oni troše kada dođu ovdje.
Jedan takav za par dana potroši ovdje kao domaći za 3 mjeseca.
Meni je osobno ceh doso na iznad soma ojra (ne racunajuci karte i poklone kupljene u Irskoj) pa mi se tu forumasi cude i vele da baljezgam.
Dvoje frendova dobilo klince, pa svakom 5 bani ojra pod glavu...pa uvalit klincima po 100 kuna s rukovanjem (kak su i meni znali u tim godinama), pa pokloni za familiju i frendove za Bozic...pa cuge di se oces ispricat sa starim frendovima, pa potraju od popodneva do jutra - jer se dugo nismo vidli... I tak puta 10. Pa vecera koji put, pa idemo na pizzu, na cevape, vidit novi restoran, pa idemo u Tuhelj na kupanac, saune i msaze, pa na advent, pa natankaj auto za silna vozikanja itd. A nije da je bilo na moj racun sve.

Jednostavno se svaki dan druzis s ljudima kojih si se zazelio. A obzirom da sam kronicni slucaj hedonista - to kosta. Netko drugi kojemu starci krpaju kraj s krajem bu mozda malo manje ruzio, ali bu zato nakupovo speceraja i ostavio kesa svojima da se pokrpaju.

Al da, nevjerojatno je kolko ojra zgori u “jeftinom” hrvatistanu.
DK-RH is offline  
Old 23.01.2018., 15:42   #11438
Soma eura za 2 tjedna i to mislis da je skupo ?
Uz sve sto si pobrojio, to je jako jeftino.

Ja sam spizdio u Berlinu 400 eura u jednoj faking noci. I to uopce ne smatram nenormalnim ili bolesnim.
U Njemackoj tisucu eura u razdoblju bacanja para se spizdi u jednom jako solidnom vikendu u bilo kojem iole interesantnom gradu. Mislim da niti najmanje ne pretjerujem. Ne govorim da je to neka norma potrosnje, ali jeste sasvim normalna potrosnja kad ne pazis na svaki euro u statusu turista. A kad nisi u Hrvatskoj svakih nekoliko mjeseci, to je upravo status turista.
Ali da budem vrlo precizan, mislim da su izlasci u Hrvatskoj relativno prosjecne cijene. U odnosu na bilo sto u zapadnoj Europi su realno skupi jedino po tom pitanju sto ljudi u Hrvatskoj se tuku da plate racun, a vani se tuku da ga ne plate. Cast iznimkama naravno, ima ih.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 23.01.2018., 16:26   #11439
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Soma eura za 2 tjedna i to mislis da je skupo ?
Uz sve sto si pobrojio, to je jako jeftino.

Ja sam spizdio u Berlinu 400 eura u jednoj faking noci. I to uopce ne smatram nenormalnim ili bolesnim.
U Njemackoj tisucu eura u razdoblju bacanja para se spizdi u jednom jako solidnom vikendu u bilo kojem iole interesantnom gradu. Mislim da niti najmanje ne pretjerujem. Ne govorim da je to neka norma potrosnje, ali jeste sasvim normalna potrosnja kad ne pazis na svaki euro u statusu turista. A kad nisi u Hrvatskoj svakih nekoliko mjeseci, to je upravo status turista.
Ali da budem vrlo precizan, mislim da su izlasci u Hrvatskoj relativno prosjecne cijene. U odnosu na bilo sto u zapadnoj Europi su realno skupi jedino po tom pitanju sto ljudi u Hrvatskoj se tuku da plate racun, a vani se tuku da ga ne plate. Cast iznimkama naravno, ima ih.
Nije uopce poanta jel skupo il jeftino. Poanta je da broj egzodasa konstantno raste i da sigurno potrose bar soma eura po posjetu u prosjeku (bubnuta brojka). I to je jedna od rijetkih blagotvornih ucinaka egzodusa. Tisucu ljudi vise u egzodusu, milja ojra vise za blagdane koja se slila iz inozemstva.
Jedino je “problem” kaj te pare kroz statistiku friziraju potrosnju pa se mogu ofcama servirat kao vijest o gospodarskom napretku i oporavku.
DK-RH is offline  
Old 23.01.2018., 17:01   #11440
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Nije uopce poanta jel skupo il jeftino. Poanta je da broj egzodasa konstantno raste i da sigurno potrose bar soma eura po posjetu u prosjeku (bubnuta brojka). I to je jedna od rijetkih blagotvornih ucinaka egzodusa. Tisucu ljudi vise u egzodusu, milja ojra vise za blagdane koja se slila iz inozemstva.
Jedino je “problem” kaj te pare kroz statistiku friziraju potrosnju pa se mogu ofcama servirat kao vijest o gospodarskom napretku i oporavku.
Hrvatska realno danas vise nije u krizi. To je prvi puta od samostalnosti da se to moze kazati.
Ja se apsolutno slazem da je upitno koliko ce ovo razdoblje trajati i vise puta sam ismijavao gospodarski rast koji je za kriminal naspram usporedivih zemalja, ali Hrvatska danas nije u krizi.
I to se ipak osjeti medju ljudima normalnog dijela Hrvatske, cak i evo u Zagorju. Oni koji su ostali u pravilu i nemaju suvise vece place kao rezultat porezne reforme, ali ljudi vide perspektivu.
Cim vidis perspektivu u smislu da znas i ako ostanes bez posla da sad imas trziste od 500 milijuna ljudi, a ne 4 , trosi se vise.

Ali da, dio je i zbog ljudi od vani. Mada one brojke o doznakama nisu nista posebno. Hrvatska ima dijasporu od 2-4 milijuna stanovnika, dakle doznaka po glavi je 100 eura (jasno mi je da ne salju svi pare doma, posebice ne ak zivis u Njemackoj i doma ti je par sati autom, ali svejedno imamo zbilja ogromnu dijasporu).

Ono ak nece ic doma, ima i vani posla.
To sto se kod nas od svakog odlaska po medijima radi strka panika, place se po kolodvorima zbog odlaska u 500 km udaljeni Munchen za koji dodjes za 45 min avionom, i pricaju se srcedrapajuce dublinske price iz dijeljenih hostela ili soba, je druga stvar. To treba ignorirati. Hrvatska je ionako prije egzodusa bila bolesna drzava najvise po tome sto su djeca iseljavala od staraca tek oko 35. u prosjeku ili tako nesto bizarno (nebitno sad koliko, prelijen sam provjerit ali znam da je u vrhu EU).
Ako je nesto dobro da se znacajno promijenilo, onda je to definitivno jedna od stvari.
Inžinjer ekonom is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:55.