Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2018., 19:58   #11501
Quote:
xarfaxus kaže: Pogledaj post
Imamo HR gdje je HDZ na vlasti i drugi dio gdje su ljudi više za lijevicu, a razlika je velika.

Po mojem mišljenju - dio koji je domoljuban, kršćanski i konzervativan i dio koji je progresivan, liberalan i gdje ljudi nisu po kavama i gdje crkva i nogomet nisu najbitnije stvari.

Vidi se ogromna razlika to svemu...
Joj sto volim ove politicki zadrte "genije" na ekonomskim temama sa svojim potpuno promasenim tezama.

Jer da, svatko onaj tko tvrdi da postoji neka sustinska razlika izmedu ekonomske politike SDP i HDZ, odnosno ljevice i desnice stvarno nista, ali nista ne zna.

I sve ovo pozitivno sto se danas dogada se dogada zbog naseg clanstva u EU-u, a ne zato smo smo imali genijalni SDP ili danas HDZ na vlasti.

Jedino priznanje koje se mora odati je da trenutna Vlada provodi dosta ozbiljniju fiskalnu politiku.

Ocem reci, unatoc ekonomskom rastu javnu potrosnju jos uvijek drze koliko toliko pod kontrolom i to unatoc pritistcima korisnika proracuna.
Noach is offline  
Old 25.01.2018., 20:01   #11502
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Interesantna je heterogenost Hrvatske po nezaposlenosti (i zaposlenosti - nezaposlenost je dobra "proxy" varijabla zaposlenosti)
Praktički imamo Hrvatsku #1 (1-8) i Hrvatsku #2 (ostatak). Pri čemu je ostatak lako podijeliti na turistički i neturistički dio. Vidi se točno gdje su hrvatski "corn belt" i "rust belt".
Zagreb prakticno bez nezaposlenih. Dolazimo na razinu na kojoj tvrdimo da radi svatko onaj tko hoce raditi. Ne rade samo oni koji nece.

Visoka nezaposlenost u zupanija koje su dozivjele Domovinski rat i koje su bile industrijski jake sto je propalo zbog lose fiskalne i tecajne politike.

Izlaz iz govana traze kroz emigraciju...

Dio dalmatinskih zupanija ce kroz godine doci na razinu istarske ako ce se turizam nastaviti kretati ovom dinamikom. Trebat ce godine ali ce tamo doci.

Sjever Hrvatske ( onaj koji nije stradao u ratu ) zna da nema prirodna bogatstva ( turizam ili naftu ) pa se morao okrenuti industriji, a to su ucinili s nizom cijenom rada. Bit ce interesentno vidjeti kako ce se tamo stvari odvijati.
Noach is offline  
Old 25.01.2018., 20:18   #11503
Evo opet mala sličica kako "egzodusaši" omogućavaju da Hrvatska ima suficit tekućeg računa (podaci su za 2016.)



http://ec.europa.eu/eurostat/statist...ces_statistics

Kako smo vidjeli HNB je krenuo s kupnjom deviza i oko Božića, pa su nedavno otkupili 750 milijuna eura.

Naravno da možemo reći da "egzodus" sve više i više sudjeluje u poboljšanju platne bilance i smanjenju ukupnog neto vanjskog duga.

Uzmimo sad situaciju da nije bilo egzodusa...

Imali bi već sada brutalan deficit platne bilance, uhljebi bi sumanuto poticali zapošljavanje i stvarali ogromne dubioze koje bi srušile sustav kad nova kriza dođe.

Dakle zbog egzodusa imamo veći rast plaća kad ide dobro (direktno uzimanje iz usta uhljebima i rodijacima) te spriječavanju bankrota i sloma kad ide loše (aka rubusnost iz naslova).

Čudi me da u cijeloj državi jedino mi ovdje na topicu pričamo o iznimno blagotvornim učincima "egzodusa". Svugdje drugo samo lelek i škrgut zubiju. :klap:
__________________
...
RealBear is offline  
Old 25.01.2018., 20:23   #11504
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Imali bi već sada brutalan deficit platne bilance, uhljebi bi sumanuto poticali zapošljavanje i stvarali ogromne dubioze koje bi srušile sustav kad nova kriza dođe.
Danas je tema u Otvorenom na HRT-u uhljebi i njihovi zahtjevi za rastom placa i strajk u javnom sektoru.

Stoka sitnog zuba se ne moze pomiriti s cinjenicom da su neka vremena daleko iza nas. Vremena kada su place iz javnog sektora bile daleko iznad placa u privatnom sektoru koji je place u javnom sektoru financirao.

Ta nakaradnost se polako ali sigurno ispravlja, a Ribic i njemu slicni idioti mogu samo lajati na mjesec. :klap:
Noach is offline  
Old 25.01.2018., 20:50   #11505
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
Danas je tema u Otvorenom na HRT-u uhljebi i njihovi zahtjevi za rastom placa i strajk u javnom sektoru.

Stoka sitnog zuba se ne moze pomiriti s cinjenicom da su neka vremena daleko iza nas. Vremena kada su place iz javnog sektora bile daleko iznad placa u privatnom sektoru koji je place u javnom sektoru financirao.

Ta nakaradnost se polako ali sigurno ispravlja, a Ribic i njemu slicni idioti mogu samo lajati na mjesec. :klap:
Dobit će povećanje plaća. 2019 ili 2020 kad su već slijedeći izbori. Samo je potrebno da gospodarstvo raste ovim tempom, da nam turizam puni proračun i voila. Ipak je to hdz-sdp ekipa. Ali, da više neće biti iznad privatnog sektora ali neće ni zaostajat za tim sektorom.
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 25.01.2018., 23:24   #11506
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Evo opet mala sličica kako "egzodusaši" omogućavaju da Hrvatska ima suficit tekućeg računa (podaci su za 2016.)



http://ec.europa.eu/eurostat/statist...ces_statistics

Kako smo vidjeli HNB je krenuo s kupnjom deviza i oko Božića, pa su nedavno otkupili 750 milijuna eura.

Naravno da možemo reći da "egzodus" sve više i više sudjeluje u poboljšanju platne bilance i smanjenju ukupnog neto vanjskog duga.

Uzmimo sad situaciju da nije bilo egzodusa...

Imali bi već sada brutalan deficit platne bilance, uhljebi bi sumanuto poticali zapošljavanje i stvarali ogromne dubioze koje bi srušile sustav kad nova kriza dođe.

Dakle zbog egzodusa imamo veći rast plaća kad ide dobro (direktno uzimanje iz usta uhljebima i rodijacima) te spriječavanju bankrota i sloma kad ide loše (aka rubusnost iz naslova).

Čudi me da u cijeloj državi jedino mi ovdje na topicu pričamo o iznimno blagotvornim učincima "egzodusa". Svugdje drugo samo lelek i škrgut zubiju. :klap:
http://ec.europa.eu/eurostat/statist..._2014-2016.png

S tim da je dio stranaca platilo smještaj s privatnih na privatne račune. a oko 5000 je kupilo nekretnine, Ali ne znaći da nisu i gastajbajteri poslali svojima.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Old 26.01.2018., 00:06   #11507
kad ste vec spominjali bosance

https://www.youtube.com/watch?v=PH6RGqG05h0

odlican je lik, generalno fokus teme na neke pare i place je prizeman, ne postoji transformacija drustva, naprosto jedne uhljebe ce zamijenit drugi. sto je moj neki fokus, birokracija, politika, napredak drustva a drustvo sve vise birokratizirano, politika mijenja stranu od danas do sutra, drustvo nazaduje. sjasi murta da uzjasi kurta. ali eto place rastu. vrlo nizak nivo aspiracije ali ko vam sta moze

https://www.youtube.com/watch?v=NcP13nPR7mA
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 26.01.2018., 01:21   #11508
Quote:
more kaže: Pogledaj post
http://ec.europa.eu/eurostat/statist..._2014-2016.png

S tim da je dio stranaca platilo smještaj s privatnih na privatne račune. a oko 5000 je kupilo nekretnine, Ali ne znaći da nisu i gastajbajteri poslali svojima.
A penzije i pomorci, je se i oni ovde uračunaju ili na nekim zasebnim stavkama uđu u platnu bilancu?
Pametan Nick is offline  
Old 26.01.2018., 09:41   #11509
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
A penzije i pomorci, je se i oni ovde uračunaju ili na nekim zasebnim stavkama uđu u platnu bilancu?
na drugim stavkama ovo je samo privatni-privatni računi
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Old 26.01.2018., 10:28   #11510
QUOTE=RealBear;67662423]Evo opet mala sličica kako "egzodusaši" omogućavaju da Hrvatska ima suficit tekućeg računa (podaci su za 2016.) [/QUOTE]

Znači koja je "fora" po tebi?

Da će prosperitet države biti da će nam djeca (govorim za obične ljude) biti konobarice,recepcioneri,kurve ili da će čekati val gastarbajtera koji će ovdje tražiti usluge od popravka auta,zuba,šišanja zato što su usluge jeftinije nego vani?

Devize koje dolaze izvana naravno da ne škode,ali ako je to poanta ove zemlje onda nam ne treba niti politike niti 80% ljudi u javnom sektoru.Možda bi onda živjeli dobro
Tomgold is offline  
Old 26.01.2018., 12:04   #11511
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
QUOTE=RealBear;67662423]Evo opet mala sličica kako "egzodusaši" omogućavaju da Hrvatska ima suficit tekućeg računa (podaci su za 2016.)
Znači koja je "fora" po tebi?

Da će prosperitet države biti da će nam djeca (govorim za obične ljude) biti konobarice,recepcioneri,kurve ili da će čekati val gastarbajtera koji će ovdje tražiti usluge od popravka auta,zuba,šišanja zato što su usluge jeftinije nego vani?

Devize koje dolaze izvana naravno da ne škode,ali ako je to poanta ove zemlje onda nam ne treba niti politike niti 80% ljudi u javnom sektoru.Možda bi onda živjeli dobro [/QUOTE]

Oovaj narod zeli biti konobar....
Za sve ostalo se javi Pirsicu i ostaloj zelenoj agendi
Jel se ista u RH moze graditi a da oni ne grakcu.
Samo hoteli
Birali ste gledajt
A nemojmo se zavaravati pa i ovi koji odu van zavrse ko konobari
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Old 26.01.2018., 12:38   #11512
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Znači koja je "fora" po tebi?

Da će prosperitet države biti da će nam djeca (govorim za obične ljude) biti konobarice,recepcioneri,kurve ili da će čekati val gastarbajtera koji će ovdje tražiti usluge od popravka auta,zuba,šišanja zato što su usluge jeftinije nego vani?

Devize koje dolaze izvana naravno da ne škode,ali ako je to poanta ove zemlje onda nam ne treba niti politike niti 80% ljudi u javnom sektoru.Možda bi onda živjeli dobro :bonk

Oovaj narod zeli biti konobar....
Za sve ostalo se javi Pirsicu i ostaloj zelenoj agendi
Jel se ista u RH moze graditi a da oni ne grakcu.
Samo hoteli
Birali ste gledajt
A nemojmo se zavaravati pa i ovi koji odu van zavrse ko konobari
Ja sam radija u tvornici u njemačkoj 3,5 sati od 7 sati ujutro do 10,30 prva pauza. Pobjegao sam glavom bez obzira bez da sam se ikome javija i bez da sam uzeja svoju garderobu. Prije bi se ubija nego radija na proizvodnoj traci,ja se divim tim ljudima koji tamo mogu raditi a da ne polude. Inače bolje smrt nego 30 dana tamo raditi.Meni nije jasno kako se to zakonski ne zabrani to je kršenje svih ljudskih prava na dostojanstvo.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Old 26.01.2018., 12:42   #11513
pitanje za filozofe koji bi ne bi ne bi ne bi ne bi radili, mozda svabo ima to sto ima jer se ubija od posla ? ili je ipak shema sa work smarter, not harder ? pazi sad kad nasamarimo svabe i za 50 godina mi budemo svabija, a svabe balkan. kad sam bio u dalmaciji poslovno, gledao sam u 6 ujutro pa u 7 pa u 8 kako ljudi uredno svaki dan stoje u sekund tocno na autobusnoj i idu na poso, apsolutno sam se divio toj disciplini. bice da su i to prosla vremena.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 26.01.2018., 13:04   #11514
Pa ne bih baš rekao da se ubijaju od posla, danas se javljam, kao i obično petkom poslije 12 , jer tu di se ubijamo od posla radimo petkom do 12.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Old 26.01.2018., 14:11   #11515
HZMO:

Zaposleni 1.475.044 (+34.856 vs 2017)
Umirovljenici 1.232.651 (+ - 1000 zadnje dvije godine)
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 26.01.2018., 14:14   #11516
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
pitanje za filozofe koji bi ne bi ne bi ne bi ne bi radili, mozda svabo ima to sto ima jer se ubija od posla ? ili je ipak shema sa work smarter, not harder ? pazi sad kad nasamarimo svabe i za 50 godina mi budemo svabija, a svabe balkan. kad sam bio u dalmaciji poslovno, gledao sam u 6 ujutro pa u 7 pa u 8 kako ljudi uredno svaki dan stoje u sekund tocno na autobusnoj i idu na poso, apsolutno sam se divio toj disciplini. bice da su i to prosla vremena.
Meni je full slatko kako ekipa misli da je ostalim nacijama bolje zato jer radnici vise rade i manje se zaj***

Ja Irce zovem sjeverni dalmosi. Da vi vidite koliko se tu malo efektivno radi, kako je sve: pomalo, kako su bilo kakve sankcije za nerad i zajeb gotovo nepostojece, koliko je fleksibilnosti po pitanju dolaska i odlaska na posao...mogao bi nabrajati do sutra ali razumijem da ekipa to ne moze razumjeti i pojmiti jerbo to ni sam ne bi vjerovao da nisam dozivio.
A nije to slucaj samo za white collar poslove!
A najbrze rastuca ekonomija EU - bez konkurencije.
DK-RH is offline  
Old 26.01.2018., 14:32   #11517
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
pitanje za filozofe koji bi ne bi ne bi ne bi ne bi radili, mozda svabo ima to sto ima jer se ubija od posla ? ili je ipak shema sa work smarter, not harder ? pazi sad kad nasamarimo svabe i za 50 godina mi budemo svabija, a svabe balkan. kad sam bio u dalmaciji poslovno, gledao sam u 6 ujutro pa u 7 pa u 8 kako ljudi uredno svaki dan stoje u sekund tocno na autobusnoj i idu na poso, apsolutno sam se divio toj disciplini. bice da su i to prosla vremena.
Ne mogu govorit za sve zemlje, ali sam uvjeren da je ovo najvise pravilo od firme do firme.
Danas je sve popularniji fleksibilan rezim gdje ti stave 40 sati, a zapravo se radi i manje. Uglavnom nitko ne prati odlaske, odlaske, pauze ni nista.
Problem takvog rezima je da prekovremeni su tad vise beneficija koja nije obavezna.
Recimo ekipa koja radi u Irskoj part-time poslove nema takve fleksibilnosti ni priblizno. Za njih se usudim tvrditi po onome sto sam cuo.

Ovo sto ima kolega diabolika recimo ima i OMV u Austriji i u 3 od 4 tjedna petkom dobe SMS da se ide doma u 1. I to je kod mnogih poslova, ali ne svih.
Zato sam rekao od firme do firme.

I definitivno je tocno da u Njemackoj nema ubijanja od posla. To za Njemacku je i opcepoznato i statisticki utemeljeno da se radi u prosjeku (po)najmanje u Europi.
Mit koji je nastao zbog baustelaca. prije svega. Za njih sumnjam, mada nemam pojma, da im je bas zajebancija.

Ono sto je definitivno tocno je da Hrvatska kaska u ovim trendovima jer meni rodbina radi u IBM-u i oni i dalje funkcioniraju na balkanskom sistemu rada. 5 minuta zakasnit na posao je ko da si nekog silovao, pauze striktno se gledaju i prate......zato se kolege iznad i cude svemu tome, a ja vjerujem da i u Rumunjskoj strane firme vec odavno primjenjuju fleksibilnost i (ne)rad petkom.
Konkretno u hrvatskom IBM-u HR koristi informacije o bracnim statusima zaposlenih i na temelju toga se dobiva pravo na godisnji u popularnim razdobljima (tipa Bozic, Nova Godina). Meni je to bas dno-dna.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 26.01.2018., 14:45   #11518
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Meni je full slatko kako ekipa misli da je ostalim nacijama bolje zato jer radnici vise rade i manje se zaj***

Ja Irce zovem sjeverni dalmosi. Da vi vidite koliko se tu malo efektivno radi, kako je sve: pomalo, kako su bilo kakve sankcije za nerad i zajeb gotovo nepostojece, koliko je fleksibilnosti po pitanju dolaska i odlaska na posao...mogao bi nabrajati do sutra ali razumijem da ekipa to ne moze razumjeti i pojmiti jerbo to ni sam ne bi vjerovao da nisam dozivio.
A nije to slucaj samo za white collar poslove!
A najbrze rastuca ekonomija EU - bez konkurencije.
Usput receno, a znas li zasto ?
Vec se ovo dogadjalo u proslosti.

Iako nije tocno da je bez konkurencije. Mada je vrh.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 26.01.2018., 14:47   #11519
Zasto ti je dno-dna ako netko ima prednost kod godisnjeg?
To je socialna odgovornost prema zaposlenom. Zamisli da ljudi sa djecom U njemackoj imaju prednost birati godisnji za vrijeme skolski praznika. Ili da se dobije garant godisnji U vrijeme kada je vrtic zatvoren.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 26.01.2018., 14:54   #11520
Irska. Povoljna investicijske klima kakvu Hrvati nikad ne bi prihvatili jel ne daj bog da se netko kod nas i obogati. ljudi se bunili na mini poreznu reformu nakon koje i dalje imamo visoke poreze. Kao, reforma za bogate.

da su i duplo smanjili poreze, bilo bi premalo.
marcuscato is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.