Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2018., 14:55   #11521
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Meni je full slatko kako ekipa misli da je ostalim nacijama bolje zato jer radnici vise rade i manje se zaj***

Ja Irce zovem sjeverni dalmosi. Da vi vidite koliko se tu malo efektivno radi, kako je sve: pomalo, kako su bilo kakve sankcije za nerad i zajeb gotovo nepostojece, koliko je fleksibilnosti po pitanju dolaska i odlaska na posao...mogao bi nabrajati do sutra ali razumijem da ekipa to ne moze razumjeti i pojmiti jerbo to ni sam ne bi vjerovao da nisam dozivio.
A nije to slucaj samo za white collar poslove!
A najbrze rastuca ekonomija EU - bez konkurencije.
bratko, nema to veze s državama.
Te stvari su slične u svim državama od valjda Iraka pa do Švajcarske (u rasponu kojem je i Hrvatska negdje). nema tu razlike.

znaš gdje je razlika?

1) Industrija u kojoj radiš.
2) kompanija u kojoj radiš i njezin poslovni model
3) odjel u kojem radiš. šta odjel radi, koji je to odjel. koji su to poslovi i kakva radna mjesta..i kakva ekipa su kolege i nadređeni.
4) kultura i naslijeđe same kompanije (to je vezano na točku - 2 )
5) tvoj posao, odgovornosti i ugovor


Naravno da možeš upasti u rajsko okruženje posvuda.
Točno znam o kakvom okruženju pričaš. Ima toga i u Zg, ali vrlo vrlo rijetko. Ali ima.
U pravim biznisima se workload posloži tako da ga praktički nema. uostalom, sve (usrane) poslove će ionako outsourcani bokci rješavati...
ne može ti u takvom okruženju biti loše ni da se na glavu postaviš...
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 26.01.2018., 15:17   #11522
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
bratko, nema to veze s državama.
Te stvari su slične u svim državama od valjda Iraka pa do Švajcarske (u rasponu kojem je i Hrvatska negdje). nema tu razlike.

znaš gdje je razlika?

1) Industrija u kojoj radiš.
2) kompanija u kojoj radiš i njezin poslovni model
3) odjel u kojem radiš. šta odjel radi, koji je to odjel. koji su to poslovi i kakva radna mjesta..i kakva ekipa su kolege i nadređeni.
4) kultura i naslijeđe same kompanije (to je vezano na točku - 2 )
5) tvoj posao, odgovornosti i ugovor


Naravno da možeš upasti u rajsko okruženje posvuda.
Točno znam o kakvom okruženju pričaš. Ima toga i u Zg, ali vrlo vrlo rijetko. Ali ima.
U pravim biznisima se workload posloži tako da ga praktički nema. uostalom, sve (usrane) poslove će ionako outsourcani bokci rješavati...
ne može ti u takvom okruženju biti loše ni da se na glavu postaviš...
Malo me zbunjujes. Upravo si ti (bio?) predvoditelj ideje da radis ko crnac (ironija ove izjave je svemirskih proporcija) kad odes van i da te strane kompanije/korporacije cijede i izrabljuju.
Je, stvar je drzave, tj sistema prije svega. Radim za korporaciju. Ajmo primjera radi rec IBM da se referiramo na raniji post. Danas sam kasnil 45 min i objasnio (iako me niko nije i ne bi pital)da je to radi toga kaj sam se jucer naloko i onda trpo zivahnu Brazilku do jutra. Da sam mamuran, neispavan i da bu danas 0 produktivnosti od mene. Treci tjedan je da radim.
I tu je to OK. I kad predam izvjestaj kaj sam napravio oni budu opet prezadovoljni! A da ne zadovoljim ni 20% norme- pojeo vuk magare. “Joj, jel bi ti bio toliko ljubazan da budes ipak malo produktivniji? Jel sve u redu? Jel to zato jer si nezadovoljan? Mozemo kako pomoci?”
U tom istom IBM-u u rvatistanu bi bio drasticno gori scenarij cak i za 10x produktivnijeg djelatnika.

Razlika je drasticna!!!
I vezana je uz sistem/drzavu/mentalitet, a ne kompaniju.
DK-RH is offline  
Old 26.01.2018., 15:19   #11523
Prije nego veselo odskakućemo u vikend - da se malo podsjetimo koliko je današnje tržište rada gore za "rodijake" u odnosu na ono iz zlatnih godina Ćaće Sanadera:

1. Broj nezaposlenih po slobodnom radnom mjestu na HZZ
2. Broj slobodnih radnih mjesta na HZZ





Kao komentar ću samo stavit: :klap: And it keeps getting worse.
Monsignor.m is offline  
Old 26.01.2018., 15:46   #11524
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
Naravno da možeš upasti u rajsko okruženje posvuda.
Točno znam o kakvom okruženju pričaš. Ima toga i u Zg, ali vrlo vrlo rijetko. Ali ima.
U pravim biznisima se workload posloži tako da ga praktički nema. uostalom, sve (usrane) poslove će ionako outsourcani bokci rješavati...
ne može ti u takvom okruženju biti loše ni da se na glavu postaviš...
Boldano je poanta cijele zapadno eruopske ekonomije. Posao odrađuju outsourcani bokci. Tu spada cijela istočna Europa zajedno sa nama. I ja sam zapravo taj outsourcani bogec koji radi da bi stranac mogao svakih sat dva ići na coffe break, imati ručak od sat i petkom otići u 12. U mojoj firmi je još i ok jer imamo neku fleksibilnost (eto, danas sam došao doma u 14.30) ali u drugim nama srodnim firmama po Hrvatskoj ima zaista svašta. Evo kolega u istoj branši jer morao raditi cijele Božićne i Novogodišnje dane 6 dana u tjednu pod 10-12 sati da bi stigao zacrtane rokove i da bi strance u matičnoj kompaniji koji su otišli na 2 tjedna skijanja dočekao gotov projekt kada se vrate.
I zato govorim da smo u govnima i da će biti još gore jer Hrvatska zapravo nema svoju samostalnu industriju u većim razmjerima ( sve smo upropastili) i vi kada vidite firme kod nas to su sve zapravo samo podružnice velikih korporacija tj. hrpa šljakera koji jeftino odrađuju poslove. A profit tih podružnica, kooperanata i firmi-kćeri nikad ne može biti veći od profita matičnih kompanija i mi u startu imamo vezane ruke.

I zato se nemojte razmetati sa zvučnim imenima firmi u kojima radite u Hrvatskoj. Svi ste bi bokci koji šljakate za sitne pare i čekate da vam netko baci kost iz matične firme.
Kerefek76 is offline  
Old 26.01.2018., 15:46   #11525
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Malo me zbunjujes. Upravo si ti (bio?) predvoditelj ideje da radis ko crnac (ironija ove izjave je svemirskih proporcija) kad odes van i da te strane kompanije/korporacije cijede i izrabljuju.
Je, stvar je drzave, tj sistema prije svega. Radim za korporaciju. Ajmo primjera radi rec IBM da se referiramo na raniji post. Danas sam kasnil 45 min i objasnio (iako me niko nije i ne bi pital)da je to radi toga kaj sam se jucer naloko i onda trpo zivahnu Brazilku do jutra. Da sam mamuran, neispavan i da bu danas 0 produktivnosti od mene. Treci tjedan je da radim.
I tu je to OK. I kad predam izvjestaj kaj sam napravio oni budu opet prezadovoljni! A da ne zadovoljim ni 20% norme- pojeo vuk magare. “Joj, jel bi ti bio toliko ljubazan da budes ipak malo produktivniji? Jel sve u redu? Jel to zato jer si nezadovoljan? Mozemo kako pomoci?”
U tom istom IBM-u u rvatistanu bi bio drasticno gori scenarij cak i za 10x produktivnijeg djelatnika.

Razlika je drasticna!!!
I vezana je uz sistem/drzavu/mentalitet, a ne kompaniju.
pa ok, ali sam ti pobrojao stvari koje determiniraju kako ćeš proći vani. Iste stvari koje determiniraju kako ćeš proći i ovdje.

A uostalom...ti radiš u nekom fensi odelenju tam u IE.
nemoš ti znat kako tretiraju bokce koji ekčuli rade 2 ureda dalje od tvog ureda.
Ti si fensi i ne radiš.

kao što sam rekao...to je čak i do odjela, posla, ugovora, do čovjeka..i ljudi oko tebe.
ovaj tvoj primjer...recimo IBM HR ili IBM IE.
moguće da ima odjela u IBM IE gdje je usranije nego u nekom odjelu u IBM HR.
o tome se radi.

a definitivno ima hrvatskih firmi gdje je okruženje kakvo ti navodiš....ekstremno fensi i ležerno. ali postoji odgovor zašto je to tako i gdje je to tako....
i to je offtopic ovdje.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 26.01.2018., 15:52   #11526
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Boldano je poanta cijele zapadno eruopske ekonomije. Posao odrađuju outsourcani bokci. Tu spada cijela istočna Europa zajedno sa nama. I ja sam zapravo taj outsourcani bogec koji radi da bi stranac mogao svakih sat dva ići na coffe break, imati ručak od sat i petkom otići u 12. U mojoj firmi je još i ok jer imamo neku fleksibilnost (eto, danas sam došao doma u 14.30) ali u drugim nama srodnim firmama po Hrvatskoj ima zaista svašta. Evo kolega u istoj branši jer morao raditi cijele Božićne i Novogodišnje dane 6 dana u tjednu pod 10-12 sati da bi stigao zacrtane rokove i da bi strance u matičnoj kompaniji koji su otišli na 2 tjedna skijanja dočekao gotov projekt kada se vrate.
I zato govorim da smo u govnima i da će biti još gore jer Hrvatska zapravo nema svoju samostalnu industriju u većim razmjerima ( sve smo upropastili) i vi kada vidite firme kod nas to su sve zapravo samo podružnice velikih korporacija tj. hrpa šljakera koji jeftino odrađuju poslove. A profit tih podružnica, kooperanata i firmi-kćeri nikad ne može biti veći od profita matičnih kompanija i mi u startu imamo vezane ruke.

I zato se nemojte razmetati sa zvučnim imenima firmi u kojima radite u Hrvatskoj. Svi ste bi bokci koji šljakate za sitne pare i čekate da vam netko baci kost iz matične firme.
upravo sam ja otišao iz firmi sa zvučnim imenima (koje su govno koje odrađuje žestoko i jeftino za centrale po Europi), i sad radim u firmi koja je na neki način domicilna (ali hoch) i gdje sam baja.

ne skijam 2 tjedna, ali mi je standard tu negdje...
a obaveza i stresa jebeno nema. ni rokova, ni ludila..
pijem kava ako hoću 10...a ručavam dok ne padnem s nogu od žderanja...

unutar poduzeća se odrađuje sa minimalnim workloadom. takvo je preduzeće naprosto.
niko na nikoga nikada nije napravio pritisak. pritisci su taboo tema. pritiske i stres smatramo nečim niskim i primitivnim pa niti ne prakticiramo..


edit:
i bez zajebancije.....blesavo je misliti da u RH nema uopće firmi koje raduckaju, a imaju dovoljno para da sve živo i neživo outsource-aju.
ima takvih firmi. i to ne jedna.
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 26.01.2018. at 16:10.
Brogan is offline  
Old 26.01.2018., 15:58   #11527
Jel se to ovako uhljebi trebaju odreći svog dijela kolača?

http://www.index.hr/vijesti/clanak/i...a/1021906.aspx
__________________
When nothing goes right... go left...
sitnaMalaPlava is offline  
Old 26.01.2018., 16:34   #11528
Quote:
sitnaMalaPlava kaže: Pogledaj post
Jel se to ovako uhljebi trebaju odreći svog dijela kolača?

http://www.index.hr/vijesti/clanak/i...a/1021906.aspx
hrvati su potpisali niz medjudrzavnih i inih ugovora koji ih obvezuju, recimo ovo je doslo od NATO saveza, baco moras imat avione. ja se samo nadam da su nasli neke koji mogu bit "na spisku" a ne moraju bit i u zraku jerbo ce da nas kostaju. jebeno. sa ovima na vlasti (a majke ti sta je ovima na vlasti egzodus ucinio ? nista. da sutra izadje sanader pred kamere umjesto plenkovica meni bi trebalo 5 min da skontam) nikad ne znas, mozda sebi muljau, mozda su jednostavno nesposobni i glupi i uopce ne muljaju, jednostavno talent za zajebat, mozda je bas onako pametan taj plenkovic, kad ga coek pogleda, susta inteligencija i to. mozda. a mozda......


nego OT, ne zanima me ovo kurcenje sa ja radio/radim ovdje a ladio/ladim muda ondje. fakat bi vam lijepio kartone za ta sranja.

#####!!!!!----- oce li se u ovoj drzavi ista promijenit osim place proletera vulgaris-------!!!!!####


edit:

vrlo nizak nivo aspiracije kolege. sta ce te kad konacno budemo imali dovoljno mesa u bureke ? ima li ikad dovoljno mesa u bureku ?
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 26.01.2018., 17:13   #11529
Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post
Irska. Povoljna investicijske klima kakvu Hrvati nikad ne bi prihvatili jel ne daj bog da se netko kod nas i obogati. ljudi se bunili na mini poreznu reformu nakon koje i dalje imamo visoke poreze. Kao, reforma za bogate.

da su i duplo smanjili poreze, bilo bi premalo.
Reci onda pravim imenom, a ne se skrivati iza loše sročenih fraza. Povoljna investicijska klima zapravo znači smanjivanje poreza za već ionako preugojene guske (da ne kažem krmad) i prebacivanje poreznog tereta na siromašniji dio stanovništva. To nam ne treba.
Joaquin_Sanchez is offline  
Old 26.01.2018., 17:27   #11530
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Zasto ti je dno-dna ako netko ima prednost kod godisnjeg?
To je socialna odgovornost prema zaposlenom. Zamisli da ljudi sa djecom U njemackoj imaju prednost birati godisnji za vrijeme skolski praznika. Ili da se dobije garant godisnji U vrijeme kada je vrtic zatvoren.
Zašto bi netko imao prednost za biranje godišnjeg iz bilo kojeg razloga?
Obično se to izmisle kriteriji među radnicima, tipa ja sam dulje tu, ja sam šef, a zapravo nema razlike, već je kako si tko uzme.

Zašto bi gore navedeni kriteriji imali prednost nad npr. davnih dana uplaćenim putovanjem?
JohnDoe-25 is offline  
Old 26.01.2018., 17:53   #11531
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Reci onda pravim imenom, a ne se skrivati iza loše sročenih fraza. Povoljna investicijska klima zapravo znači smanjivanje poreza za već ionako preugojene guske (da ne kažem krmad) i prebacivanje poreznog tereta na siromašniji dio stanovništva. To nam ne treba.
krmad zarađuje zato u Irskoj, Njemačkoj itd. kojima to treba, a u koje bježe domaći krmići.
marcuscato is offline  
Old 26.01.2018., 18:51   #11532
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Zašto bi netko imao prednost za biranje godišnjeg iz bilo kojeg razloga?
Obično se to izmisle kriteriji među radnicima, tipa ja sam dulje tu, ja sam šef, a zapravo nema razlike, već je kako si tko uzme.

Zašto bi gore navedeni kriteriji imali prednost nad npr. davnih dana uplaćenim putovanjem?
Zato jer bio tko, tko nema djece u skolskoj dobiti ce rado izbjeci i uplatiti nakon praznika.

Mi smo sada tjedan za 2 osobe + dijete all inclusive na Gran canariji platili hotel 4 zvijezdice 1280€. Odmire polazak 14.01. (kraj praznika) da smo putovali 07.01. Bi Nam isto bilo 1900€ itd.

Njemci uobičajno u 11. Mjesecu predaju godisnji za vecinu godisnjega U sljedecoj godini. U nekim firmama se to i mora da cijelim godisnjim. I naravno da ces dati prednost u praznicima osobama sa djecom. Jer sta ti koristi radnik koji promislja na poslu, Sto mu rade djeca sama doma. Ljetni praznici su 6 tjedana U njemackoj.

Kriterij koji je pravilan, je Dan predaje. I ako netko dugorocno planira da ce u 8/2018 3-4 tjedna u australiju ce naravno prije nego Sto uplati putovanje pitati odobrenje godisnjega.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 26.01.2018., 19:14   #11533
Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post
krmad zarađuje zato u Irskoj, Njemačkoj itd. kojima to treba, a u koje bježe domaći krmići.
Čemu se onda zaustavljati na samo smanjivanju poreza i osiguravanju investicijske klime, ukinimo sve poreze koji eventualno koče investicijsku klimu, pa neka onaj tko već sad ima milijarde ne plaća uopće porez, a njegovog zaposlenika oderimo sa svim mogućim nametima, i eto ti povoljne investicijske klime. Svatko može biti najuspješniji trgovac u povijesti ako će robu prodavati ispod proizvođačke cijene, samo što na koncu netko taj račun mora i platiti.
Joaquin_Sanchez is offline  
Old 26.01.2018., 23:24   #11534
Koja je 2. Osim D1?
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 27.01.2018., 00:00   #11535
Karlovac, otočac, lički osik, gospić, gračac, drniš, split ili gračac, kistanje, šibenik....
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Old 27.01.2018., 00:24   #11536
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
Karlovac, otočac, lički osik, gospić, gračac, drniš, split ili gračac, kistanje, šibenik....
Ali nije to opet od gracaca do knina svaki Put D1?
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 27.01.2018., 10:34   #11537
http://novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/...milijardi-kuna


PHP Code:
Kockarnice i kladionice povećale prihode za 300 posto.
U godinu dana Hrvati im ostavili 2,7 milijardi kuna 
Izgleda da egzodus stvarno ima blagotvorne učinke, bar kratkoročno, još ako se i sreća u kladionicama okrene u korist građana, možda nam i dugoročno bude bolje.
Inicijal is offline  
Old 27.01.2018., 10:56   #11538
Da se vratimo malo na temu, mada su finansije bitan razlog za emigraciju, postoji jos jedan vazan razlog - bijeg od balkanskog 'Gazde'. Kako se vozi kamion za Gazdu - po mogucnosti 36 sati bez pauze:
http://www.heute.at/oesterreich/ober...durch-41666066

Bit ce zabavno kad ostanu samo uhljebi i gazde, mozda da naprave onda neki reality show
mrgasa is offline  
Old 27.01.2018., 11:23   #11539
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Bit ce zabavno kad ostanu samo uhljebi i gazde, mozda da naprave onda neki reality show
Ja uvijek volim na ovo reći-pogledaj BiH.A nemaju more

Ma koliko se mi veselili,biti će sretniji uhljebi i nešto poduzetnika koji budu radili,kao i sada,za javni sektor nego ovi što moraju napustiti domovinu.

Netko kaže oduvijek su ljudi odlazili.Naravno da jesu,ali u kojem broju?

Evo,pogledajte sada Croatia Airlines.Tamo ima ljudi koji su bili vojni piloti (najbolji mogući),misliš da oni svi odlaze van zato što žele ? Makar ih očekuje bolji život u tom materijalnom smislu.Mnogi bi pritali na manje materijalnog samo da bude ipak na svojemu.Ali,granice postoje kao i perspektiva tj. neperspektiva u ovoj vukojebini.
Tomgold is offline  
Old 27.01.2018., 16:59   #11540
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Meni je full slatko kako ekipa misli da je ostalim nacijama bolje zato jer radnici vise rade i manje se zaj***

Ja Irce zovem sjeverni dalmosi. Da vi vidite koliko se tu malo efektivno radi, kako je sve: pomalo, kako su bilo kakve sankcije za nerad i zajeb gotovo nepostojece, koliko je fleksibilnosti po pitanju dolaska i odlaska na posao...mogao bi nabrajati do sutra ali razumijem da ekipa to ne moze razumjeti i pojmiti jerbo to ni sam ne bi vjerovao da nisam dozivio.
A nije to slucaj samo za white collar poslove!
A najbrze rastuca ekonomija EU - bez konkurencije.
Ja sam mislio da se irci ubijaju od posla kapitalizam i to dok nisam poceo raditi u irskoj i vidio da oni rade opusteno i da im puca k za sve.
Grinch24 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:38.