Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2018., 13:20   #1461
Zelim dodati nesto na VFAovu dobru analizu.

Recimo da mi te F-16tke letimo jos 20-30 god. Koji motor ce prevladavati kod prezivjelih F-16 koji ce to vrijeme jos uvijek letiti na europskom nebu? Ja bi rekao Pratt & Whitney, s obzirom da su svi poljski 52ice a i Grci imaju najveci udio 52ica od svojih F-16ica.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 03.02.2018., 13:22   #1462
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
Kroatische Endloesung u punom zamahu...
Slavonija je prazna, Izraelci ju dolaze 'navodnjavat', a 90 Domoljuba je dalo glas za budućnost.
To su ta rješenja Društva s Neograničenom Neodgovornošću....
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Old 03.02.2018., 13:26   #1463
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Ajme kolega, prihvai činjenicu da Taiwan ima avione, ne treba ih kupiti, ne treba ih uvesti, ne treba ustrojiti sustav ...

Oni samo kupuju nadogradnju koja ih zadovoljava jedino je dostupna i imat će V standard na zmaju sa ili bez SLEPa ..

A mi nemamo novaca ni želje kupiti grčke block 30 pa ih dizati na V jer je do više nego dupli trošak ma što dupli mi nemamo ništa..

Kopčaš ?
Ako grcki imaju malo sati, onda nam SLEP ni ne treba. A koliko ce sve kostati, i sto nam se vise sveukupno isplati, pa valjda u povjerenstvu imaju barem verglece i znaju zbrojiti brojke.

Sto se tice same love i koliko ce kostati, rekoh "uz uvjet da LM investira koji dolar kod nas nakon sto dobije posao".

Usput, nije li ono netko rekao da bi smo mogli dobiti neku lovicu od NATO-a glede troska uvodjenja novih zrakoplova?
Plavobili is offline  
Old 03.02.2018., 13:28   #1464
Quote:
Plavobili kaže: Pogledaj post
Usput, nije li ono netko rekao da bi smo mogli dobiti neku lovicu od NATO-a glede uvodjenja novih zrakoplova?
Ima jedan problem. Poljaci i Rumunji su dobili lovicu za prilagodbu baza/pisti, ali mi nemamo vojnu bazu, nasi su stacionirani/bili bi stacionirani na FTu koji je civilni aerodrom pod koncesijom.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 03.02.2018., 13:54   #1465
Quote:
Plavobili kaže: Pogledaj post
Ako grcki imaju malo sati, onda nam SLEP ni ne treba. A koliko ce sve kostati, i sto nam se vise sveukupno isplati, pa valjda u povjerenstvu imaju barem verglece i znaju zbrojiti brojke.

Sto se tice same love i koliko ce kostati, rekoh "uz uvjet da LM investira koji dolar kod nas nakon sto dobije posao".

Usput, nije li ono netko rekao da bi smo mogli dobiti neku lovicu od NATO-a glede troska uvodjenja novih zrakoplova?
Problem za nas neinformirani ili loše informirani forumski puk (osim nekolicine koji znaju više, ovo nisam sarkastčno mislio) je i to što ne znamo koliki su preostali resursi na grčkim, a koliki na izraelskim F-16.

Pored toga se bojim da mi F-16 Barak Block 40 nećemo uspjeti dobiti, vjerojatnije Block 30 no nadam se da se varam.
Buck is online now  
Old 03.02.2018., 14:03   #1466
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Zelim dodati nesto na VFAovu dobru analizu.

Recimo da mi te F-16tke letimo jos 20-30 god. Koji motor ce prevladavati kod prezivjelih F-16 koji ce to vrijeme jos uvijek letiti na europskom nebu? Ja bi rekao Pratt & Whitney, s obzirom da su svi poljski 52ice a i Grci imaju najveci udio 52ica od svojih F-16ica.
To nas nije briga i nije naš problem, pogotovo ne sa brojem od 12 komada. Mi moramo gledati našeg "strateškog partnera", što ONI kažu o tome i što će eventualno biti kod njih. A o stanju jedinog Block-a koji imaju i koriste samo oni (Block 42), u izvještajima i analizama o stanju strukture zamajeva još 2001. godine pisalo se slijedeće:
"As you may recall, the Block 42 is in the worst shape as far as available attrition reserve aircraft."

Prema tome, još jedan + za Block-ove koji završavaju na 0 i našeg "strateškog partnera".
__________________
Sound of fighter plane - Sound of freedom!

02. listopada 2023. - U BA118 Mont-de-Marsan HRZ-u je predan na korištenje prvi avion Dassault Rafale DC C3-R, dvosjed, registarske oznake 170, bivši Rafale B318 francuskog RZ iz sastava EC2/4.
VFA-125 is online now  
Old 03.02.2018., 14:08   #1467
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
To nas nije briga i nije naš problem, pogotovo ne sa brojem od 12 komada. Mi moramo gledati našeg "strateškog partnera", što ONI kažu o tome i što će eventualno biti kod njih. A o stanju jedinog Block-a koji imaju i koriste samo oni (Block 42), u izvještajima i analizama o stanju strukture zamajeva još 2001. godine pisalo se slijedeće:
"As you may recall, the Block 42 is in the worst shape as far as available attrition reserve aircraft."

Prema tome, još jedan + za Block-ove koji završavaju na 0 i našeg "strateškog partnera".
A gdje cemo slati avione i motore na checkove, u Ameriku ili Europu? Ako zapnemo sa izraelcima, opet, njihovi noviji avioni imaju Prattove. Grci, takodjer.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 03.02.2018., 14:26   #1468
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Problem za nas neinformirani ili loše informirani forumski puk (osim nekolicine koji znaju više, ovo nisam sarkastčno mislio) je i to što ne znamo koliki su preostali resursi na grčkim, a koliki na izraelskim F-16.

Pored toga se bojim da mi F-16 Barak Block 40 nećemo uspjeti dobiti, vjerojatnije Block 30 no nadam se da se varam.
Koliko se sjecam iznesenog ovdje na forumu, izraelskim je preostalo oko 2500 sati, dok je grckim negdje oko 5000, ispravite me ako sam u krivu.
Plavobili is offline  
Old 03.02.2018., 14:34   #1469
Quote:
Plavobili kaže: Pogledaj post
Koliko se sjecam iznesenog ovdje na forumu, izraelskim je preostalo oko 2500 sati, dok je grckim negdje oko 5000, ispravite me ako sam u krivu.
Izraelskim je 2500 sati uz novi remont, inace su vjerovatno blizu kraja resursa(7000+ sati) s obzirom na godiste i obim letenja.
Za grcke je teze reci, ali buduci da nece sve F-16 dizati na V standard i produzivati zivotni vijek, kontam da su ovi sto bi mi dobili u najlosijem stanju po pitanju sati leta i perspektivnosti.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 03.02.2018., 15:15   #1470
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
A gdje cemo slati avione i motore na checkove, u Ameriku ili Europu? Ako zapnemo sa izraelcima, opet, njihovi noviji avioni imaju Prattove. Grci, takodjer.
Ne beri brigu! Prava "Minhenska bojna" OVDJE već radi desetljećima i zna svoj zanat.
"Spangdahlem is home of the 52d Fighter Wing, which maintains, deploys and employs Lockheed Martin Block 50 F-16CM/DM. In total, 4,800 military personnel, 840 German nationals and 200 US contractors are working at the base."

Ako Ti ni to nije dosta imamo i ove još bliže.

I ono još NAJBITNIJE U SVEMU, motor F110 NIJE Tumanski pa da ga moraš ili "čupati" van da promijeniš neke dijelove ili ga moraš čak KOMPLETNOG mijenjati (samo u IZNIMNIM SLUČAJEVIMA mijenja se kompletni F110), nego se na njemu mijenjaju samo određeni LRU-ovi koji su otkazali i nakon toga se zahvaljujući FADEC-u motor testira, može čak i u 1. stupu (O-Level).

Znaš valjda i sam ili si možda negdje čuo ili pročitao da se nastoji smanjiti ili čak ukinuti 2. razina, a poslovi se prebaciti na 1. i 3. razinu, tako da Ti onda ostaje samo 1. (O-Level) doma i 3. (D-Level) "strateški partner".

Onda se motor može testirati i ovako u terenskim uvjetima:




Hura!!! Ne treba više Hush House (osim rijetkih iznimaka naravno).
__________________
Sound of fighter plane - Sound of freedom!

02. listopada 2023. - U BA118 Mont-de-Marsan HRZ-u je predan na korištenje prvi avion Dassault Rafale DC C3-R, dvosjed, registarske oznake 170, bivši Rafale B318 francuskog RZ iz sastava EC2/4.
VFA-125 is online now  
Old 03.02.2018., 15:16   #1471
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
A sve u svemu odluka je da se kupi nešto za petstotinjak milja US dolara

međudržavni ugovor trebao bi osigurati nekakav boost hrvatske ekonomije

koja puni proračun iz kojeg bi se to što se kupi održavalo na životu jedno 4-5

političkih mandata dugo do prvog major problema, što sad kako dalje o kojemm

će morati donijeti odluku neki političari koji su sad u srednjoj školi ..

Do tad polovne mašine koje stignu kako stignu će biti opravljene toliko

da se mogu redovno održavati tih 4-5 mandata, koće li u tom periodu Hrvatska

uhvatiti priključak, postati normalna Država ovisi što dalje.

Block 50/52 se ni nov ne može više naručiti u količini 10+2 komada

Kako vidimo iz detaljnih pojašnjenja, stari se mogu dignuti na V ali ostaje

analog core i opet skupo preskupo, noviji se mogu isto dignuti samo na V

ali uz SLEP produljenje koje mi mislimo da će moći SSVVZP pečatom potvrditi

a neće košta jebeno puno .. sve u svemu ako se netko sjeća zašto smo nakon

Oluje preko ACMa kupili 250 Lada Niva 4x4 .. eto to je bio jedini logičan izbor ..

nakon 3-4 godine smo ih bacili u smeće kad su odradile posao.
Sto je bilo s tim ladama osim sto su jeftine?
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Old 03.02.2018., 15:20   #1472
Koliko dugo dok te F-16 eskadrile ne predju na F-35?
Pazi, nama bi taj avion u upotebu trebao uci oko 2024, mi moramo gledati razdoblje 2030te i dalje, koji F-16 ce letiti tada u Europi? Sa 100% sigurnoscu(ako ne dodje do nuklearnog rata), vjerovatno samo poljski block 52 i grcki block 50/52.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 03.02.2018., 15:39   #1473
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Koliko dugo dok te F-16 eskadrile ne predju na F-35?
Pazi, nama bi taj avion u upotebu trebao uci oko 2024, mi moramo gledati razdoblje 2030te i dalje, koji F-16 ce letiti tada u Europi? Sa 100% sigurnoscu(ako ne dodje do nuklearnog rata), vjerovatno samo poljski block 52 i grcki block 50/52.
Ti misliš da će se to dogoditi preko noći? Na klik ili na tač?

Pogledaj si gdje će se u Europi samo održavati F-35 sve verzije (D-Level). Tamo je trebao na održavanje ići i F-35I, ali su Izraelci rekli "No way, to može samo kod nas, samo kod nas." I na kraju bi tako, u Nevatimu, riječ je Gospodnja.

Pardon, strateškog partnera!
__________________
Sound of fighter plane - Sound of freedom!

02. listopada 2023. - U BA118 Mont-de-Marsan HRZ-u je predan na korištenje prvi avion Dassault Rafale DC C3-R, dvosjed, registarske oznake 170, bivši Rafale B318 francuskog RZ iz sastava EC2/4.
VFA-125 is online now  
Old 03.02.2018., 15:43   #1474
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Ti misliš da će se to dogoditi preko noći? Na klik ili na tač?
Nece, ali treba planirati za takav slucaj, jer svi europski A/B idu pa-pa u iducih 10ak godina, ostaju grcki i poljski 50/52 i to je manje-vise to. Za ove americke tko zna, moze se baza zatvoriti, promijeniti tip aviona i sl, to je kod njih normalno. Ako mi ostanemo sa 12 aviona jedini korisnici GE motora u Europi, onda nece biti dobro. Nije kraj svijeta, ali komplikacija jest.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 03.02.2018., 16:20   #1475
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Nece, ali treba planirati za takav slucaj, jer svi europski A/B idu pa-pa u iducih 10ak godina, ostaju grcki i poljski 50/52 i to je manje-vise to. Za ove americke tko zna, moze se baza zatvoriti, promijeniti tip aviona i sl, to je kod njih normalno. Ako mi ostanemo sa 12 aviona jedini korisnici GE motora u Europi, onda nece biti dobro. Nije kraj svijeta, ali komplikacija jest.
Džaba Tebi objašnjavat i iznosit dokaze i argumente. Ti i dalje po svom, slično kao i ranje sa F-5 i Kfirom.

Što se mi sa 12, halo DVANAEST komada imamo ravnat i mislit o Poljacima i Grcima? Koga oni zovu u pomoć kad njima nešto zatreba? Tko će opremit i naoružat Poljske? Tko će modernizirat Grčke? Strateški partner! Koji? Valjda SVI znaju KOJI!!!
__________________
Sound of fighter plane - Sound of freedom!

02. listopada 2023. - U BA118 Mont-de-Marsan HRZ-u je predan na korištenje prvi avion Dassault Rafale DC C3-R, dvosjed, registarske oznake 170, bivši Rafale B318 francuskog RZ iz sastava EC2/4.
VFA-125 is online now  
Old 03.02.2018., 16:29   #1476
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Džaba Tebi objašnjavat i iznosit dokaze i argumente. Ti i dalje po svom, slično kao i ranje sa F-5 i Kfirom.

Što se mi sa 12, halo DVANAEST komada imamo ravnat i mislit o Poljacima i Grcima? Koga oni zovu u pomoć kad njima nešto zatreba? Tko će opremit i naoružat Poljske? Tko će modernizirat Grčke? Strateški partner! Koji? Valjda SVI znaju KOJI!!!
Je, znamo koji je partner, ali ako Poljaci i/ili Grci servisiraju i odrzavaju P&W u europi, a Ameri(u americi) GE, koji je zgodniji scenarij?
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 03.02.2018., 17:23   #1477
Nabavna cijena oko $500M
Recimo da je SLEP 25miljona*12= $300M+prijateljski "popust" od $50M= $350M
Nadogradnja na block 70 = $20M*12=$240M+ pp od $40M= $280M

Nekako mi miriše na block 70,...
kapitalist is offline  
Old 03.02.2018., 17:29   #1478
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Samo da podsjetim da HRZ (ni RH u cjelini)
-nema sustav plovidbenosti ratnih zrakoplova
-nema sustav aktivnog praćenja stanja pogonoskih i reduktorskih sustava u ratnom zrakoplovstvu
-nema sustav školovanja zemaljskog osoblja
-nema sustav školovanja pilotskog osoblja
-nema sa čime locirati svoje zrakoplove ili osoblje a kamoli provesti efikasan CSAR. 120.5 - 243 - 406 / 156.8
-nema primjeren prostor za radove i opsluživanje modernih zrakoplova / hangar kondicionirana atmosfera
-nema niti jednu organizaciju/radioncu za avioniku
-nema niti jedno organizaciju/radionicu za motore i agregate
i? U čemu je problem? Bojim se, cijenjeni kolega, da vi ne shvaćate veliku sliku (d big pikčr). Zamislite da je cilj RH uništiti svoje zrakoplovstvo. Tada tvrdnja našeg zajedničkog prijatelja da sve ide po planu ima savršenog smisla, zar ne?

Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Kad čovjek čita ove domoljube,dođe mu da se zapita dali stvarnost istinski postoji, dali postoji priroda stvari..,objektivna i netaknuta. Jer izgleda da se njima sve događa unaprijed izmjenjeno u mašti...
Naravno da postoji i upravo je njena turobnost uzrok izgleda ove teme te srodnih tema na bratskim & prijateljskim forumima. Što je stanje gore, to maskirovnaja promičba mora biti ekstravagantnija. Naravno da su domoljubno-profesionalni promičbenici frustrirani te zapanjeni što im pregnuća u širenju nerazumnog optimizma kvari ekipa koja čak nije ni plaćena da djeluje po forumima. Obzirom da im se djelovanje svelo na ad-homineme, rekao bih da im je municija pri kraju te, da parafraziram poznatog nizozemskog makroekonomskog analitičara, trče svoju zadnju trku, tlak ih im je povišen.


Quote:
el commadante kaže: Pogledaj post
Ponukan natjecanjem u Hrvatstvu, domoljublju, veličini p....a i sl. odlučio sam iznijeti i svoju tezu o istom.
Naime, ja smatram da hrvatsko domoljublje kao takvo ne postoji.
Naravno da postoji i danas je isto onakvo kakvo je Krleža opisao prije 92 godine u eseju "O malograđanskoj ljubavi spram hrvatsva". To je hrvatsvo onih koji vole mahati zastavama jer od toga sasvim konkretno financijski profitiraju ali istovremeno mrze Hrvate. U našem konkretnom slučaju to su oni koji se kunu u nadzvučnu suverenost & opstojnost hrvartskog neba ali istovremeno toliko mrze pilote da ih tjeraju da riskiraju život u avionima koji više nisu za ništa drugo nego za otpad.


Quote:
el commadante kaže: Pogledaj post
Tvrdim da nazadujemo u svim područjima djelovanja i rada, osobito u demografskom smislu (da, rođeni Hrvati ne vide Hrvatsku državu kao poželjno mjesto za život).
Ukoliko smatrate da su proklamirani ciljevi HR političara (dostizanje EU standarda kvalitete života) ujedno i stvarni, razumijem vaš stav. Pretpostavite li da je priča o boljem životu (uključujući EASA dozvole za pilote i mehaničare te civilian-life-transferable-skills za sve ostale HRZovce) samo mamac za naivne dok ih se pljačka, ponižava i baja o tome da trebaju biti strpljivi, vidjeti ćete da je po tom aspektu RH toliko napredna da joj u Europi nema ravne, osim možda Srbije i Bosne.


Quote:
el commadante kaže: Pogledaj post
Danima sam kontemplirao o tom razgovoru i zaključio da su večina Danaca - domoljubi. Spremni su se odreći nećega za opće dobro, u konačnici, za dobro Danske. Države i naroda.

TVRDIM da među Hrvatima nema niti 0,1% ljudi sa takvim promišljanjem, ergo, NEMA DOMOLJUBA.
Nema veze to sa Dancima i Hrvatima. Onima koje država pomaže i štiti je lako biti domoljuban. Oni koje država pljačka i ponižava mogu biti samo prijetvorni domoljubi iz straha. Samo je pitanje političkog uređenja (inkluzivnog ili ekstraktivnog, po Acemoglu-u i Robinsonu) koliki je postotak kojih u društvu. U Danskoj je debela većina prvih, u Hrvatskoj drugih.
Sova77 is offline  
Old 03.02.2018., 18:43   #1479
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post




Tekstom iznad (ne samo njime) si dokazao da nemaš ni demokratski, a kamoli liberalan mentalni sklop.
-osobna sloboda
-jednakost ljudi bez obzira na razlike u vjeri, ideologiji, rasi,
naciji, klasi, spolu, staležu, profesiji, imetku i političkim uvjerenjima
-tolerancija različitih uvjerenja, mišljenja i djelovanja
Oscar Wilde bi ti rekao: "Možda se ne slažem s tobom, ali ću braniti do smrti tvoje pravo da napraviš budalu od sebe."

Što ono reče književnica Evelyn Beatrice Hall?
"Ne slažem se s onim što govoriš, ali branit ću do smrti tvoje pravo da to kažeš."



Liberalni mentalni sklop ... malo sutra.
Mad Max, jesi ti Australac ili autohtoni Hrvat? Mislim da ipak taj nickname odgovara tvome mentalnom sklopu, jer ovo što lupaš pokazuje da uopće nisi shvatio o čemu pričam.
Jer, ukazuješ na ovo:
-osobna sloboda
-jednakost ljudi bez obzira na razlike u vjeri, ideologiji, rasi,
naciji, klasi, spolu, staležu, profesiji, imetku i političkim uvjerenjima
-tolerancija različitih uvjerenja, mišljenja i djelovanja

Osobna sloboda prije svega znači sloboda uma, ali zamisli, ja u tome idem tako daleko da dopuštam svojoj djeci da se sami odrede što su i tko su kad postanu punoljetni, ne pada mi na pamet da ih kljukam hrvatstvom i kršćanstvom prije nego nauče povijesne i praktičke osnove o svim religijama.
Liberalan sam toliko da bih oženio ženu druge vjere, a ti? Za mene su svi ljudi jednaki i to se vidi iz cijelog mog života, i u kojoj god državi sam radio lokalci su me cijenili zbog takvih stavova.
Jesam li sad liberalan?
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Old 03.02.2018., 19:47   #1480
Quote:
memulica kaže: Pogledaj post
Izgleda da se nazire pobjednik, jer se počelo plakat i po ruskim portalima

https://southfront.org/israel-sell-f...medium=twitter
Ako sam dobro procitao izmedju redova u zadnjoj izjavi predsjednice, cutim da ipak idemo po nove kod LM.
Plavobili is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:51.