Natrag   Forum.hr > Društvo > Seniori

Seniori O ljubavi i seksu, životu i smrti. Ne preporučuje se mlađima od 50. Ali su dobrodošli.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2018., 19:35   #21
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Pa evo, mene recimo zanima body building za starce.

Tj. kako u poznim godinama dobiti i održati snažnu mišićnu masu, i imati vidljive trbušnjake.

I to bez rizika od ozljeda lokomotornog sustava ili od infarkta.

Ali nekako sumnjam da će na ovaj pdf zalutati neki stručnjak za gerijatrijski body building.
Ne zafrkavaj! Naravno da neces ko grom iz vedra neba napasti utege i proteine i poceti odjednom sate provoditi u teretani.
Ali naravno, uvijek mozes bildati mozak kojekakvim krizaljkama i testovima
Bit ce ti zahvalan i nista te nece boliti. A nema straha niti od istezanja, ozljeda i upala
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 19:56   #22
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Onda ne moraš brinuti o budućnosti! Sve počinje iz glave, ako vjeruješ da se isplati, to je pola puta do uspjeha!

Nije mi jasno zašto je nekima manopauza takvo zlo. Ja sam prošla kroz nju bez ikakvih poteškoća (ako ne računam iznenadne valove vrućine, ali to uopće nije bilo strašno), vjeruj mi, sve je to individualno. Problemi sa zdravljem su počeli dosta kasnije, a okidač je bilo prekomjerno uspinjanje po planinama. Krenula sam sasvim nepripremljena, misleći da mogu sve kao da mi je 20 godina, pa sam uništila meniskus, a nakon toga je krenulo s oligoartritisom. No, nakon godinu dana muke i patnje, izvukla sam se i sada ponovo hodam, a štake su završile u podrumu!

Prehrana? Vegetarijanska, ali puno manje zbog zdravlja, a puno više zbog odnosa prema životu i životinjama. Nastojim se kvalitetno hraniti, pretežno namirnicama iz organskog uzgoja, koliko mi budžet dozvoljava. Ne mogu prežaliti što nemam vlastiti vrt! Tako bih rado uzgajala povrće i voće nekom od bioloških metoda uzgoja. Ali nemam, već stoljećima smo bezzemljaši (mislim na pretke, s očeve i majčine strane!) - kao John Lackland ili Ivan bez zemlje!
Ja se jako bojim te menopauze, jer i sad imam jake pms ove, uz temperature, i u stvari sve simptome gripe.
Medutim, moram priznati da su se simptomi malo razblazili kako sam presla na vege prehranu i od kada uzimam maca prah. Nervoze vise skoro uopce nema, a i ostalo je puno, puno slabije nego inace.

Ja sam vec dogovorila s jednim deckom iz ivanic grada da mi svaki tjedan natrpa kasetu voca i povrca i doveze u zg. Njegovi roditelji su sa sela i on vec odavno prodaje po zg , poznanicima ili kolegama s posla. Usput si zaradi, a i meni ce dobro doci.
Nije spricano i daleko je od prometa. Bolje nego ovo iz kauflanda ili slicnih kuca.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 20:00   #23
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Pa da... jer se o tome počelo pričati na sasvim drugoj temi (temi o međugeneracijskim odnosima), učinilo mi se da nova tema o vježbanju, prehrani i općenito o svemu što život nas u poznijim godinama čini zdravijim i ugodnijim (bilo kakve rekreacije, može i hobiji ), ima smisla.

Možda sam pogriješila, možda neće biti dovoljno zainteresiranih forumaša, ali to će se vrlo brzo riješiti samo od sebe: tema će odumrijeti, kao što se gase i druge nedovoljno zanimljive teme na forumu.
Svaka cast na temi, mislim da je ideja dobra, ne samo sto se tice vjezbanja, nego opcenito sto se tice poboljsanja kvalitete zivota i psihicke i fizicke.

Btw, obozavam dolaziti na ove teme, nema prepucavanja, nema vrijedanja, nema napetosti. Bas je pozitivna i ugodna atmosfera. Mislim da takvih kutaka nikad nece biti dovoljno
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 22:02   #24
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
A čuj ti ove nase penziće sto su živahni
Svako jutro 5 km brzog hoda i onda na ergometar (sprava za veslanje) u veslački 15 min (cca 3,5 km). Tada brzo kući, otuširam se, obučem, i na kavu u kafić. Eh, što ti je naporan život u penziji.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 22:22   #25
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Svako jutro 5 km brzog hoda i onda na ergometar (sprava za veslanje) u veslački 15 min (cca 3,5 km). Tada brzo kući, otuširam se, obučem, i na kavu u kafić. Eh, što ti je naporan život u penziji.
Ma da, samo ti soli rane, nama radnom narodu

Ali skidam kapu, tako sam ja nekako zapocela

Mada, ja kad mislim na penzice, u glavi imam sliku ljudi od 70+. Svi vi kicosi od 5, 6 banki jos ste cure i decki
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 22:25   #26
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Ma da, samo ti soli rane, nama radnom narodu

Ali skidam kapu, tako sam ja nekako zapocela

Mada, ja kad mislim na penzice, u glavi imam sliku ljudi od 70+. Svi vi kicosi od 5, 6 banki jos ste cure i decki
Istina. Imam 6 banki i malo prije sam otišao u mirovinu. Sad imam vremena i posvetio sam se sebi. Samo zdravi uživaju u mirovini.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 22:31   #27
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Istina. Imam 6 banki i malo prije sam otišao u mirovinu. Sad imam vremena i posvetio sam se sebi. Samo zdravi uživaju u mirovini.
Frisko si poceo vjezbati? Ili si se tek sada razmahao?
Jesi li i ti prilagodio prehranu nekim novim potrebama tijela?
Ili je taj dio rezerviran samo za zene?
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 22:42   #28
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Frisko si poceo vjezbati? Ili si se tek sada razmahao?
Jesi li i ti prilagodio prehranu nekim novim potrebama tijela?
Ili je taj dio rezerviran samo za zene?
Pokušavam smršavaiti. Nisam na dijeti i nisam uopće gladan. Ali, nema šećera (osim iz voća) i kruha. Lažem, kruh dvije šnite ujutro. Sve ostalo jedem.
Uz gore navedenu vježbu, uspjeva. Smršavio sam 11 kila u dva mjeseca i sad sam na 106. Nadam se da ću do petog mjeseca pasti na 95. To bi bila moja idealna kilaža. U međuvremenu čitam, igram se sa unucima i uživam.
Brzo će mi turistička sezona, a tada neću imati puno vremena.
Naravno sve ima svoj početak i kraj. Ali on može biti i lijep, ili kako kaže moj omiljeni pjesnik Ivan Slamnig

Radi se o tome da zaustavim konja

Radi se o tome da zaustavim konja.
On juri, glomazan i smeđ, ne odviše brzo,
iz sive trake ceste, obraštene dračama,
zauzdan, osedlan, bez jahača.
Proračunavam kretnje i sve sam odredio:
kako ću ga uhvatit i svom težinom sebe pritisnuti uzde,
a zatim ga ljevicom tapšat po vratu, da se umiri.
Tako. Sad. Dižem desnu, ali konstatiram, da je imam samo do lakta,
lijevu dižem, ali ona ukočeno visi.
Manjkaju mi koljena, komad ramena, lopatica,
i sva kosa.

servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 22:48   #29
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Pokušavam smršavaiti. Nisam na dijeti i nisam uopće gladan. Ali, nema šećera (osim iz voća) i kruha. Lažem, kruh dvije šnite ujutro. Sve ostalo jedem.
Uz gore navedenu vježbu, uspjeva. Smršavio sam 11 kila u dva mjeseca i sad sam na 106. Nadam se da ću do petog mjeseca pasti na 95. To bi bila moja idealna kilaža. U međuvremenu čitam, igram se sa unucima i uživam.
Brzo će mi turistička sezona, a tada neću imati puno vremena.
Naravno sve ima svoj početak i kraj. Ali on može biti i lijep, ili kako kaže moj omiljeni pjesnik Ivan Slamnig

Radi se o tome da zaustavim konja

Radi se o tome da zaustavim konja.
On juri, glomazan i smeđ, ne odviše brzo,
iz sive trake ceste, obraštene dračama,
zauzdan, osedlan, bez jahača.
Proračunavam kretnje i sve sam odredio:
kako ću ga uhvatit i svom težinom sebe pritisnuti uzde,
a zatim ga ljevicom tapšat po vratu, da se umiri.
Tako. Sad. Dižem desnu, ali konstatiram, da je imam samo do lakta,
lijevu dižem, ali ona ukočeno visi.
Manjkaju mi koljena, komad ramena, lopatica,
i sva kosa.

Hmm...podrzavam tvoju zelju da tijelo i kilazu dovedes u red, ali ne mislis li da malo prenagljujes? Uzimas li kakve dodatke prehrani da olaksas tijelu taj nagli gubitak kilograma?
Znas li da mozes zaribati secer takvim naglim mrsavljenjem? Nadam se da sve imas pod kontrolom
I jos jedna stvar, nije poanta samo izgubiti kile, nego i sacuvati kozu od opustanja
Jedi jako puno voca

Zaboravila sam odgovoriti na pjesmu...
Jel to izvire neka depresija iz nje ili mi se samo cini?
Kraj me jednostavno dotukao
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 22:56   #30
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Hmm...podrzavam tvoju zelju da tijelo i kilazu dovedes u red, ali ne mislis li da malo prenagljujes? Uzimas li kakve dodatke prehrani da olaksas tijelu taj nagli gubitak kilograma?
Znas li da mozes zaribati secer takvim naglim mrsavljenjem? Nadam se da sve imas pod kontrolom
I jos jedna stvar, nije poanta samo izgubiti kile, nego i sacuvati kozu od opustanja
Jedi jako puno voca
Hvala na savjetima.
Držim sve pod kontrolom. Čak mi nije ni drago to relativno brzo gubljenje kilograma. Međutim ja sam i sa 117 kg izgledao dobro i nisam pretil u klasičnom smislu. Jednostavno tako sam građen.
Krvna slika savršena. Kondicija na razini (mogu trčati 7 do 8 km a da se jako ne zadišem). Naravno ne trčim, radi težine i koljena, ali zato hodam.
Inače mi u Dalmaciji imamo izuzetnu prehranu i to koristim. Također, trebalo mi je 60 godina da otkrijem čajeve. Prije sam ih pio samo kad bih imao gripu ili bio bolestan. Večer mi završi čajem od koprive ili mente.
Inače ne pušim, nikad nisam pio osim ponekad pivo na ljeto, ili čašu samo crnog vina iz ručka. Ali i to vrlo rijetko.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 23:06   #31
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam odgovoriti na pjesmu...
Jel to izvire neka depresija iz nje ili mi se samo cini?
Kraj me jednostavno dotukao
Kraj je prelijep.
Ja sam ti prijašnjem životu jako puno čitao. Danas puno manje. Ostale su samo pjesme i eseji.
Evo još jedna za tebe i za laku noć.

NE MOŽE SE ŽIVJETI U SARAJEVU

Ne može se živjeti u Sarajevu.
U Sarajevu kad živiš, previše vremena potrošiš.

Dok tamo, dok ovamo – prođe jutro.
Dok ovo, dok ono – ode dan.

Jeste, doduše, sve to – bude među ljudima.
I bude, uglavnom, lijepa priča. Al od priče se ne živi.
Dan je dan, posao je posao, a vrijeme je – kažu – novac.

Bilo-nebilo, da u to ne ulazimo, istina jest: teško je
živjeti u Sarajevu. Tri koraka napraviš – sedamdeset ljudi
golim okom vidiš. Da se sa svakim izgrliš, da se s ponekim
rukuješ, da samo dvojicu dobro pogledaš, trebalo bi
- tri života da imaš.

Zato – kako god okreneš – nije moguće
živjeti u Sarajevu. Od dobra – boli glava. Trebalo bi,
odmah, na visokom svjetskom nivou, napraviti
potpuno novo Sarajevo, u kom bi bilo moguće živjeti.

Kada ga, ako Bog dadne, naprave –
neka mu ista ostane geografija. neka ista ostane i ta
Miljacka, lijepa, a ni potok ni rijeka,
neka brda ostanu ista.

Neka pomru, ali neka se ne promijene –
svi ti ljudi što po Sarajevu žive.

Jer u njemu, nije moguće živjeti.
Život je kratak za Sarajevo.

Abdulah Sidran
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 23:08   #32
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetima.
Držim sve pod kontrolom. Čak mi nije ni drago to relativno brzo gubljenje kilograma. Međutim ja sam i sa 117 kg izgledao dobro i nisam pretil u klasičnom smislu. Jednostavno tako sam građen.
Krvna slika savršena. Kondicija na razini (mogu trčati 7 do 8 km a da se jako ne zadišem). Naravno ne trčim, radi težine i koljena, ali zato hodam.
Inače mi u Dalmaciji imamo izuzetnu prehranu i to koristim. Također, trebalo mi je 60 godina da otkrijem čajeve. Prije sam ih pio samo kad bih imao gripu ili bio bolestan. Večer mi završi čajem od koprive ili mente.
Inače ne pušim, nikad nisam pio osim ponekad pivo na ljeto, ili čašu samo crnog vina iz ručka. Ali i to vrlo rijetko.
Ah, onda mi je sve jasno
Jos ako imas i visinu ko prosjecni dalmatinac, onda ces biti i premrsav

I ja obozavam cajeve:klap:
Buduci da ne pijem ni kavu, ni sokove, od napitaka pijem samo cajeve i obicno vodu.
Casu vina volim popiti bas ako sam na nekom rucku, ali inace ne pijem vino.
Trenutno sam na ovim ljekovitim cajevima, stolisnik i kičica.
Inace ih volim sve probati i svi su mi ukusni
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 23:30   #33
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Kraj je prelijep.
Ja sam ti prijašnjem životu jako puno čitao. Danas puno manje. Ostale su samo pjesme i eseji.
Evo još jedna za tebe i za laku noć.
Hvala ti na pjesmici, evo da i ja tebi pozelim laku noc s jednom, meni posebno dragom

USNULA DRAGA

Na dragoj lezi mjesecina
I san svih zvijezda na njoj sniva,
U grudi joj se bijele sliva,
A svuda drugdje pomrcina.

I moja radost i vedrina
U srebrn okvir je okiva;
Dok crna tuga mi nociva
U srcu; mraku sviju tmina.

I tako draga u snu bludi,
Pa, cini mi se, vrh nebesa,
Dok rana zora njezno rudi,

Treperi odraz njena mesa.
Tek onda kad vjedje digne,
Mir mi stigne. O, mir mi stigne.


Ivan Goran Kovacic
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 01:54   #34
Krasni su mi svi vaši postovi, ali lijepo molim da se ipak držimo teme navedene u naslovu.
Ispremiješati će se sve teme i nastati će poprilična zbrka. Ne mogu sve teme postati chat, koliko god se vama to sviđalo !
Dakle, pjesme ne spadaju u ovu temu.
Hvala !
__________________
...i to ti je to...
SEAGULL
Goluždrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 06:56   #35
Quote:
Goluždrava kaže: Pogledaj post
Krasni su mi svi vaši postovi, ali lijepo molim da se ipak držimo teme navedene u naslovu.
Ispremiješati će se sve teme i nastati će poprilična zbrka. Ne mogu sve teme postati chat, koliko god se vama to sviđalo !
Dakle, pjesme ne spadaju u ovu temu.
Hvala !
U pravu si, pripazit cemo (ili bolje reci ja cu pripaziti)
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 07:07   #36
Ja sam sjedilački tip, ništa ne radim osim što kosim travu i dva puta godišnje pofreziram bašću, od antipsihotika sam došao na 102kg (visok 182cm) inače mi je normalna težina bila 82kg, godinama, prije 20 mjeseci prestao pušiti, nakon oko 30 godina pušenja ali počeo više piva piti i eto me 15kg više na 117kg. Sad sam prije dva mjeseca prestao piti pivo i počeo piti čajeve od litru do dvije litre dnevno koji mi god dođe pod ruku i počeo sam hodati kratke relacije, imam jedan krug oko 2.2km i smršavio sam 10kg, moram još smršaviti pa ću kada zatopli više hodati, a imam i dobar bicikl ali on mi brzo dosadi ali mi je lakše voziti nego hodati jer me u zadnje vrijeme bole noge, s prednje strane u visini prepona, kuka s obje strane, izgleda da je stolica odradila svoje, tako kažem jer sam čuo da je stolica ubila najviše ljudi na svijetu.
Cisco Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 07:25   #37
Quote:
Cisco Kid kaže: Pogledaj post
Ja sam sjedilački tip, ništa ne radim osim što kosim travu i dva puta godišnje pofreziram bašću, od antipsihotika sam došao na 102kg (visok 182cm) inače mi je normalna težina bila 82kg, godinama, prije 20 mjeseci prestao pušiti, nakon oko 30 godina pušenja ali počeo više piva piti i eto me 15kg više na 117kg. Sad sam prije dva mjeseca prestao piti pivo i počeo piti čajeve od litru do dvije litre dnevno koji mi god dođe pod ruku i počeo sam hodati kratke relacije, imam jedan krug oko 2.2km i smršavio sam 10kg, moram još smršaviti pa ću kada zatopli više hodati, a imam i dobar bicikl ali on mi brzo dosadi ali mi je lakše voziti nego hodati jer me u zadnje vrijeme bole noge, s prednje strane u visini prepona, kuka s obje strane, izgleda da je stolica odradila svoje, tako kažem jer sam čuo da je stolica ubila najviše ljudi na svijetu.
Onda malo prouci svoju problematiku, pa uzmi i neke pripravke za podmazivanje.
A mozda samo moras ojacati misice.
Ja sam startala hodanjem, takoder svaki dan nekoliko km brzog hoda, koljena su me ubijala, gleznjevi su mi bili jedno vrijeme toliko ukoceni da mi je svaki korak bio bolan.
Tada sam slucajno naletjela na jednu emisiju doktora Oza, bas u vrijeme kad sam vec odlucila odustati od hodanja i vjezbanja, kad ga je jedna zena pitala zasto je koljena bole kad vjezba. I on joj je objasnio da je to sve normalno, jer su joj misici preslabi pa je svo opterecenje na drugim stvarima.
Nastavila sam hodati nakon toga, sjecam se da je bol u koljenima znala biti tolika da me budila nocu.
Ali s vremenom je prestala.
Tako da bi mozda bilo dobro posavjetovati se s lijecnikom. Mozda se samo trebas razgibati, a mozda je i nesto drugo sto samo pogorsavas vjezbom.
Ali koliko sam shvatila, ti si jos prilicno mlad pa bi te trebalo samo malo pogurati i usmjeriti
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 07:49   #38
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Onda malo prouci svoju problematiku, pa uzmi i neke pripravke za podmazivanje.
A mozda samo moras ojacati misice.
Ja sam startala hodanjem, takoder svaki dan nekoliko km brzog hoda, koljena su me ubijala, gleznjevi su mi bili jedno vrijeme toliko ukoceni da mi je svaki korak bio bolan.
Tada sam slucajno naletjela na jednu emisiju doktora Oza, bas u vrijeme kad sam vec odlucila odustati od hodanja i vjezbanja, kad ga je jedna zena pitala zasto je koljena bole kad vjezba. I on joj je objasnio da je to sve normalno, jer su joj misici preslabi pa je svo opterecenje na drugim stvarima.
Nastavila sam hodati nakon toga, sjecam se da je bol u koljenima znala biti tolika da me budila nocu.
Ali s vremenom je prestala.
Tako da bi mozda bilo dobro posavjetovati se s lijecnikom. Mozda se samo trebas razgibati, a mozda je i nesto drugo sto samo pogorsavas vjezbom.
Ali koliko sam shvatila, ti si jos prilicno mlad pa bi te trebalo samo malo pogurati i usmjeriti
Pa u osmom mjesecu ove godine će biti 59-ta

Sigurno je da moram ojačati mišiće. Desno koljeno me zna jako bolit da nekad popijem tabletu protiv bolova, boli i kad ležim. Kupio sam si ja i utege one jednoručne da mogu mijenjati kilažu ali se nikako nisam mogao odlučiti na vježbanje pa ih je nećak odnio A i prije nekog vremena sam na youtube pronašao karate kate koje sam nekada znao pa sam ih ponavljao u sobi onako bez ikakve snage samo da utvrdim zaboravljene pokrete, više kao "balet" pa mi i to dosadilo
Cisco Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 08:07   #39
Quote:
Cisco Kid kaže: Pogledaj post
Pa u osmom mjesecu ove godine će biti 59-ta

Sigurno je da moram ojačati mišiće. Desno koljeno me zna jako bolit da nekad popijem tabletu protiv bolova, boli i kad ležim. Kupio sam si ja i utege one jednoručne da mogu mijenjati kilažu ali se nikako nisam mogao odlučiti na vježbanje pa ih je nećak odnio A i prije nekog vremena sam na youtube pronašao karate kate koje sam nekada znao pa sam ih ponavljao u sobi onako bez ikakve snage samo da utvrdim zaboravljene pokrete, više kao "balet" pa mi i to dosadilo
Ma ti si jos decko u razvoju

Mislim da je najgore raditi vjezbe ako nemas volje.
I mislim da je opcenito brzo hodanje najbolja stvar za bilo koje godine. Natakni slusalice u usi, stvarno, slusaj nesto sto ce ti biti dovoljno poticajno,opusti se i samo kreni.
S vremenom ubrzavaj tempo hodanja. Ako mozes naravno.
I prati tu bol u kojem smjeru se krece. Najgore bi bilo forsirati nesto pa navuci jos kakvu ozljedu.

Kad smo vec kod godina, jednom davno mi je jedan penzic rekao da se godine ne broje, nego da postoje tri razdoblja u zivotu covjeka: djetinjstvo, mladost i izgledas dobro
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 10:33   #40
Quote:
Goluždrava kaže: Pogledaj post
Krasni su mi svi vaši postovi, ali lijepo molim da se ipak držimo teme navedene u naslovu.
Ispremiješati će se sve teme i nastati će poprilična zbrka. Ne mogu sve teme postati chat, koliko god se vama to sviđalo !
Dakle, pjesme ne spadaju u ovu temu.
Hvala !
Primljeno na znanje. Ja sam krivac. Neću više.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:46.