Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2018., 20:59   #1941
Evo i jedan video u clanku o ruskim placenicima u Siriji i podatku koliko ih je ubijeno. Ne mora biti tocan broj...ali na tim "tocnim" informacijama mi diskutiramo

http://www.index.hr/vijesti/clanak/a...a/1025748.aspx
falkone is offline  
Old 13.02.2018., 21:12   #1942
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Dežurni, tebi očito nije jasna razlika između teorije i prakse. Tekst na Wikipediji je teorijska vjerojatnost - a sve pod uvjetom nekorištenja protumjera sa lovca.
Gdje ti je ovdje visina leta, brzina rakete, manevri, ECM, iskustvo pilota?
Btw, evo malo zanimljivog štiva za tebe, ako treba i prevest ću ti radi opće dobrobiti:

The S-125 Neva / SA-3 Goa was also used extensively by Iraq during the Iran-Iraq war, but reliable statistics do not exist, given that both sides in the conflict had a well established habit of grossly overstating kills in combat.

The S-125 Neva / SA-3 Goa did not perform well during the Desert Storm campaign, as it had been completely compromised due to the Israeli capture of SNR-125 Low Blow radars in 1973, and good countermeasures were available. Nevertheless, the weapon is usually credited with the handful of Iraqi SAM kills against Coalition aircraft.

The last two documented kills credited to the S-125 Neva / SA-3 Goa are the F-117A Nighthawk and an F-16 lost during Operation Allied Force in 1999.


Nadam se da ti je malo jasnije. Izvor ti nedam, jer si zločest.
MENI nije očita razlika?

Pa rezultati u teoriji su uvijek bolji nego rezultati u praksi, helou?

Ono što je najbitnije za reći i da završimo s ovom temom, što stariji PZO sistem to će imati manji PK.
Što novija tehnologija, to veći PK.

Litva uzela 1 paket NASAMS 2 za 100 milja EUR.

A mi?

Šta ćemo mi?

Mi ćemo za 100 milja kupiti još koji oklopni minibus, nek se nađe...da se imaju dečki u čemu voziti...da ne moraju hodat bezveze i to....
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 13.02.2018., 21:39   #1943
Ja ne znam šta toliko lamentirate o Siriji i situaciji u regiji kad bi trebali biti zabrinuti za ono što nam se dešava ispred nosa i zbog čega sve ovo radimo!

Za ovo doista treba imati želudac. Slobo, akademici i memorandumi su dječja igra za ovo što se danas dešava u Srbiji..
https://www.youtube.com/watch?v=Uk5wxvcrxdo
mario333 is offline  
Old 13.02.2018., 23:23   #1944
Quote:
falkone kaže: Pogledaj post
Evo i jedan video u clanku o ruskim placenicima u Siriji i podatku koliko ih je ubijeno. Ne mora biti tocan broj...ali na tim "tocnim" informacijama mi diskutiramo

http://www.index.hr/vijesti/clanak/a...a/1025748.aspx
na tom podrucju tih dana je poginulo ukupno 5 rusa
theD is offline  
Old 13.02.2018., 23:35   #1945
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
MENI nije očita razlika?

Pa rezultati u teoriji su uvijek bolji nego rezultati u praksi, helou?

Ono što je najbitnije za reći i da završimo s ovom temom, što stariji PZO sistem to će imati manji PK.
Što novija tehnologija, to veći PK.

Litva uzela 1 paket NASAMS 2 za 100 milja EUR.

A mi?

Šta ćemo mi?

Mi ćemo za 100 milja kupiti još koji oklopni minibus, nek se nađe...da se imaju dečki u čemu voziti...da ne moraju hodat bezveze i to....
Dobro, završimo s tim.
A btw, znaš li koji su povijesni PK iz večih ratova, kad je postojala PZO?


Year SAMs launched US aircraft lost Pk
1965 194 11 5,67%
1966 1966 31 1,58%
1967 3202 96 3,00%
1968 322 3 0,93%
1972 4244 49 1,15%
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Old 13.02.2018., 23:37   #1946
Štovani Plenka,pragmatični Izaelski recepti su vodica u žlici...
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Old 13.02.2018., 23:42   #1947
Quote:
el commadante kaže: Pogledaj post
Ne budi smiješan.
USAF je imao preko 80 lansiranih komada bez pogodaka pa je RAF vadil, u to vrijeme već umirovljene, ALARMe iz naftalina.
Cola1973 is online now  
Old 13.02.2018., 23:46   #1948
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
USAF je imao preko 80 lansiranih komada bez pogodaka pa je RAF vadil, u to vrijeme već umirovljene, ALARMe iz naftalina.
To ti je tako, kill rate je super ako dosegneš 5%
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Old 14.02.2018., 07:30   #1949
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
USAF je imao preko 80 lansiranih komada bez pogodaka pa je RAF vadil, u to vrijeme već umirovljene, ALARMe iz naftalina.
Poanta je u tome što ni SAMovi nisu pogađali.
Lansirano ih je oko 800 (ak se ne varam) sa 3 potvrđena pogotka. Od toga 2 obaranja i jedeno oštečivanje.
Što ti misliš, kak to izgleda kad ovi na zemlji ukljuće ciljnički radar? Ja mislim da svi u momentu dobiju prave vojničke gaće - naprijed žuto, otraga smeđe. To je i razumljivo jer znaju da 10tak sekundi nakon uključivanja prema njima leti HARM ili neka slična điđa.
Zato SAMovi i imaju ovakvu statistiku pogodaka.
__________________
Momak na lošem glasu.
el commadante is offline  
Old 14.02.2018., 08:40   #1950
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
To ti je tako, kill rate je super ako dosegneš 5%
Reci to nekim ovdje prisutnim nazovi vojnim stručnjacima kojima je smiješno kako su Sirijci sa čak 5 ispaljenih raketa po avionu srušili SAMO jedan F 16.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 14.02.2018., 09:10   #1951
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Reci to nekim ovdje prisutnim nazovi vojnim stručnjacima kojima je smiješno kako su Sirijci sa čak 5 ispaljenih raketa po avionu srušili SAMO jedan F 16.
Iako ne sudjelujem u ovoj raspravi oko SAM-ova i F-16, stvarno imam potrebu istaknuti koliko je gadljivo tvoje sudjelovanje na ovoj temi.

Na temi u politici "Treba li Hrvatskoj ratno zrakoplovstvo?" jasno si se u anketi izjasnio da si protiv toga da Hrvatska ima ratno zrakoplovstvo.

A ovdje na ovoj temi navijaš za Gripen, znajući da Hrvatske nema snage za komercijalnu nabavu nadzvučnog zrakoplovstva, uostalom, kao i mnoge druge zemlje koje avione nabavljaju preko raznoraznih programa i znajući da bi nabava Gripena značila veliki zastoj pa i katastrofu u OsRH. Ima vas nekoliko tako prozirnih, plus toga što ima naivaca koji misle da bi nam razlika u cijeni sata leta išta pomogla.

Da imaš išta morala, maknuo bi se sa ove teme i vratio na navedenu temu u politici i tamo objašnjavao zašto si protiv toga da Hrvatska ima ratno zrakoplovstvo.
Sinji strijač is offline  
Old 14.02.2018., 09:32   #1952
Quote:
el commadante kaže: Pogledaj post
Poanta je u tome što ni SAMovi nisu pogađali.
Pa kad se zbroje ODF i OAF, više nego HARMovi...kaj i nije neko postignuće za vojnu industriju SADa, protiv nekih tamo balkanskih plemena.
Cola1973 is online now  
Old 14.02.2018., 09:56   #1953
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Iako ne sudjelujem u ovoj raspravi oko SAM-ova i F-16, stvarno imam potrebu istaknuti koliko je gadljivo tvoje sudjelovanje na ovoj temi.

Na temi u politici "Treba li Hrvatskoj ratno zrakoplovstvo?" jasno si se u anketi izjasnio da si protiv toga da Hrvatska ima ratno zrakoplovstvo.

A ovdje na ovoj temi navijaš za Gripen, znajući da Hrvatske nema snage za komercijalnu nabavu nadzvučnog zrakoplovstva, uostalom, kao i mnoge druge zemlje koje avione nabavljaju preko raznoraznih programa i znajući da bi nabava Gripena značila veliki zastoj pa i katastrofu u OsRH. Ima vas nekoliko tako prozirnih, plus toga što ima naivaca koji misle da bi nam razlika u cijeni sata leta išta pomogla.

Da imaš išta morala, maknuo bi se sa ove teme i vratio na navedenu temu u politici i tamo objašnjavao zašto si protiv toga da Hrvatska ima ratno zrakoplovstvo.
Da, i?
To je bilo prije 4 godine, nakon 15 godina obećavanja da ćemo do kraja godine kupiti avione.

Meni je bilo realnije i bitnije da nabavimo novi, moćni PZO nego avione zato jer je povijest pokazala kako završava zrakoplovstvo u Hrvata i koliko smo sposobni brinuti se o tim ulaganjima....u tom trenutku kupnja zrakoplova činila se kao još jedno bacanje novaca..

Kad se ponovo aktualizirala nabavka, promijenio sam mišljenje i u vezi izbora aviona jer sam glasao da nabavimo FA 50 jer je tadašnja situacija upućivala da je to jedino realno moguće.

S promjenom financijske situacije sam promijenio mišljenje i sad mislim da je Gripen najbolji izbor u ovom trenutku.

Za 5 godina kad opet bude aktualna nabavka novih aviona do kraja godine, ću možda promijeniti mišljenje i glasati za F 35
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 14.02.2018., 10:41   #1954
HARM se do zadnje verzije pucao da bi se smanjila trenutačna prijetnja savezničkim avionima, ne da bi se uništavao PZO. Do sredine 2000ih nije mogao redovito služiti ni za gađanje fiksnih radara jer bi gašenjem istoga bilo kakvo navođenje osim inercijalnoga bilo nemoguće. Dakle eventualno ako se gašenje dogodilo u zadnjih par desetaka km od meta, možda bi raketa i uspjela zadržati kakvu-takvu preciznu putanju i dovoljno oštetiti neki veći radar.

Sredinom 2000ih dolazi verzija harma s dodatkom GPS navođenja, pa ako se radar ne pomakne, i ugašen će vjerojatno biti uništen jer će raketa svejedno pogoditi unutar par metara od cilja. (iako je, čini se, manji broj uopće nabavljen jer se čekala sljedeća verzija)

No tek od prije nekoliko godina se uvodi verzija koja zaista može loviti mobilni PZO, koja ima i vlastiti terminalni tragač koji bira ciljeve, makar ovi donekle odmakli.

Britnaci su 1999 navodno ispalili šest ALARMa, bar se to tako tvrdi u: "The Lessons and Non-Lessons of the Air and Missile Campaign in Kosovo". ALARM je umirovljen 2013.
Shpiro is offline  
Old 14.02.2018., 13:55   #1955
Pica skandal I7trijanski....
cca 60-80 ljudi u generaciji u obje srednje a samo 359 licenciranih....
9aplus is offline  
Old 14.02.2018., 23:53   #1956
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Nacionalov "visoki izvor" kaže da je u tome kvaka, jer Izrael ostavlja RH sav posebno izrađen i unaprijeđen SW što se posebno ne naplaćuje i iskazuje u Ponudi a daje veliku prednost nad ostalim ponuditeljima odnosno Grčkoj..
Ovo dobro zvuči.
Ako Lockheed Martin stoji iza ponude onda je sa tehničke strane sve riješeno.

Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Teško mi je shvatiti opetovane kritike koje se prenose medijima da su avioni korišteni u pustinjskim uvjetima i to je negativna karakteristika, malo me čudi, jer da se avioni ćuvaju u pustinji na niskoj razini vlage (AMMARC recimo) onda je to OK ali ako se koriste onda ne valja ?
Vjerojatno je veći problem broj letnih sati, kao i to može li se napraviti SLEP na tim zrakoplovima koje nam nude.
Jer sve su šanse da će biti krpani X puta prije nego zamijenjeni novima, po našem starom običaju.

Ali najveći problem od svih je IMO taj to što bi potpisali ugovor sa Izraelom vjerojatno u najgorem političkom trenutku u zadnjih 50 godina:

https://www.haaretz.com/israel-news/...-law-1.5433743

http://www.independent.co.uk/news/wo...-a7579831.html

Možemo mi reći da se to nas sve ne tiče i da smo suverena država.. ali realna politika nalaže drugačije, moramo uzimati u obzir mišljenja lidera EU.

Drugo upozorenje je oko Kineza i gradnje Mosta za Pelješac. Mislim da je svima jasno da EU i EK ne želi i neće subvencionirati Kinu.
Jasno su dali do znanja da ako bude ijedne nepravilnosti odmah će stopirati sredstva iz EU fondova.
Što prevedeno na hrvatski znači da most neće biti dovršen ako će novac curiti iz EU i da si bolje opet malo razmislimo o tome.

Plus što se Izrael sve više upliće u Siriju a u cijeloj EU raste nervoza oko toga koliko još dugo će morati držati izbjeglice.
Vjerojatno bi svi bili najsretniji da rat što prije završi kako god, i da ih se može početi slati nazad.

Plus baš sada bi Hrvatska kupovala borbene zrakoplove baš od Izraela.. ponudu za Eurofightere nismo niti tražili, kao niti za Rafale, Grčka nam ne odgovara, Švedska nam je preskupa..
Mislim stavite se u Kožu Junckera i Merkel, što bi mislili o takvoj politici države koju je Njemačka praktički preko reda progurala u EU?

Uglavnom, ovo je za sve one koji ne razumiju zašto je zapelo na političkoj odluci.
Chamelot is offline  
Old 15.02.2018., 00:08   #1957
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Da, i?
To je bilo prije 4 godine, nakon 15 godina obećavanja da ćemo do kraja godine kupiti avione.

Meni je bilo realnije i bitnije da nabavimo novi, moćni PZO nego avione zato jer je povijest pokazala kako završava zrakoplovstvo u Hrvata i koliko smo sposobni brinuti se o tim ulaganjima....u tom trenutku kupnja zrakoplova činila se kao još jedno bacanje novaca..

Kad se ponovo aktualizirala nabavka, promijenio sam mišljenje i u vezi izbora aviona jer sam glasao da nabavimo FA 50 jer je tadašnja situacija upućivala da je to jedino realno moguće.

S promjenom financijske situacije sam promijenio mišljenje i sad mislim da je Gripen najbolji izbor u ovom trenutku.

Za 5 godina kad opet bude aktualna nabavka novih aviona do kraja godine, ću možda promijeniti mišljenje i glasati za F 35

niko ne kaže da briga i čuvanje svoga vrlina svih struktura. nego koga bi ti pridložija da pokriva zračni prostor RH i do koje cijene bi ti iša?
da podilimo RH između talijana i mađara?
karabin is offline  
Old 15.02.2018., 00:50   #1958
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Meni je bilo realnije i bitnije da nabavimo novi, moćni PZO nego avione zato jer je povijest pokazala kako završava zrakoplovstvo u Hrvata i koliko smo sposobni brinuti se o tim ulaganjima....u tom trenutku kupnja zrakoplova činila se kao još jedno bacanje novaca..
Vidim da rasparava i dalje ide u konsturktivnom smislu. Uspijevate spajati na temi najjnevjerojatnije stvari koje imaju veze sa budućim VBA u HRZ: od Matije Gubca, Vučića, Slobodne i okupirane vojske Sirije, Putina, Patria i kojekakvih čudesa koja imaju veze sa 4 kandidata za budući VBA u HRZ koliko i lijeganje pingvina u Patagoniji.

Srušen je jedan F-16 nad Sirijom, nedavno još jedan ruski Su 25 nad Sirijom. Pa?
U zaljevskom ratu/ratovima rušeni su i F-18 i MIG 29 od PZO raznih strana, u iračo iranskom svašta je rušeno od F-14 do Mirage ,od MIG 23 do MIG 25...

Glede logičnosti - logično i jedino pametno je imati PZO SUSTAV.

PZO SUSTAV uključiuje:

1) ZMIN ( stacionarne i mobilne radarske postaje, promatrače i prisluškivače)
2) PZO kratkog i srednjeg (dužeg) dometa. Za zaštitu postrojbi i bitnih objekata.
3) Lovci presretači ( u našem slućaju eskadrila- dvije).

To (1 do 3 ) je PZO obrana jedne zemlje.

Kako vidimo mi trebamo gotovo SVE (od 1 do 3) i zato će se ,glede točke 3 , nabaviti ne najjskuplje rješenje več vjerojatno najjoptimalnije zadovoljavajuće.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Old 15.02.2018., 08:51   #1959
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Da, i?
To je bilo prije 4 godine, nakon 15 godina obećavanja da ćemo do kraja godine kupiti avione.

Meni je bilo realnije i bitnije da nabavimo novi, moćni PZO nego avione zato jer je povijest pokazala kako završava zrakoplovstvo u Hrvata i koliko smo sposobni brinuti se o tim ulaganjima....u tom trenutku kupnja zrakoplova činila se kao još jedno bacanje novaca..

Kad se ponovo aktualizirala nabavka, promijenio sam mišljenje i u vezi izbora aviona jer sam glasao da nabavimo FA 50 jer je tadašnja situacija upućivala da je to jedino realno moguće.

S promjenom financijske situacije sam promijenio mišljenje i sad mislim da je Gripen najbolji izbor u ovom trenutku.

Za 5 godina kad opet bude aktualna nabavka novih aviona do kraja godine, ću možda promijeniti mišljenje i glasati za F 35
Fino si ti ovaj odgovor umotao u celofan.

Ali pitanje u anketi je bilo nedvosmisleno: treba li HR ratno zrakoplovstvo?

HR ga treba i kad je u krizi i kad je u usponu, nema to veze sa ekonomskim stanjem. Kad je stanje loše, ide se na najjeftinije moguće rješenje da se održi.
Sinji strijač is offline  
Old 15.02.2018., 09:20   #1960
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Fino si ti ovaj odgovor umotao u celofan.

Ali pitanje u anketi je bilo nedvosmisleno: treba li HR ratno zrakoplovstvo?

HR ga treba i kad je u krizi i kad je u usponu, nema to veze sa ekonomskim stanjem. Kad je stanje loše, ide se na najjeftinije moguće rješenje da se održi.
Ja sam glasao za odgovor koji je glasio Ne, to je nepotreban trošak ili tako nešto..Ja sam izabrao taj odgovor jer sam gledao kontekst tadašnje situacije.
Jer u tom trenutku je BDP bio u minusu, ušli smo u proceduru prekomjernog deficita, nezaposlenost na vrhuncu, kreće masovno iseljavanje, znači bili smo u totalnoj banani.

Meni je u tom trenutku zrakoplovstvao bilo zadnje na pameti kao i 99% stanovništva.

Kako su se okolnosti mijenjale, tako se mijenjao i moj stav.

Kako se ekonomska slika popravljala tako su rasli i apetiti pa sam od glasanja za FA 50 došao do Gripena.

Ja mislim da je to potpuno normalno, kao što je potpuno normalno da kad si nezaposlen i nemaš novaca niti ne razmišljaš o kupovini novog auta, kad dobiješ dobar posao uplatiš Golfa, a kad dobiješ novi posao s još većom plaćom razmišljaš o Passatu.

Kineska poslovica: "Ako čovjek ne mijenja mišljenje, ili je vrlo mudar ili je budala”

Što se tiče pitanja Treba li nam ......, ono je bedasto.
Jer nama sve treba.
Šta sad da ja tebe pitam Treba li nam 3 podmornice?
Ili, treba li nam 2 baterije Patriota?
Treba li nam 200 Abramsa?
Treba li nam 30 000 profesionalnih vojnika?
Trebaju li nam transportni avioni?
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:12.