Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2018., 19:37   #881
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
Zasto je ljetovanje tj odlazak na more nesto normalno, a zimivanje tj skijanje preseravanje?

Kosta i jedno i drugo
Za 80% hrvatske popualcije je preseravanje jedno i drugo, jer si financijski ne mogu to priuštiti ,a da im ne pati svakodnevni život.

Pa se onda u kući nema TV, spava na madarcu starom 30 godina, namješaj od pokojne prababe, odjeća se pere na ruke, jer se perilica pokvarila 2013godine itd...
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:40   #882
@penny

Ne ides na ljetovanje, ni na zimovanje
Ne kupujes odjecu ni torbice ni cipele
Ni nove mobitele ni laptope
Novi auto pogotovo tek ne
Ni nista sto te veseli
I hranu samo osnovno za prezivjet
Sigurno sam nesto zaboravila, al vece ce netko nest dodat

Ako imas ikakvu sumnju jel je nest vrijedno za potrosit novce ili ne, odgovor je ne
Al mozes uvijek doc tu na forum po savjet, i sigurno ce uvijek netko rec da je to preseravanje jer njemu/njoj to nije bitno

Isto tako na drugim susjednim temama imas nepresusan izvor informacija kako za normalan zivjet je dovoljno vec 2500 kn mjesecno , 5000 je vec luksuzan zivot
Al placa od 4000 kn u Mirni je ponizavajuce mala i nek si menaderi tamo rade za te pare, jer radnik na traci u tvornici mora imat duplo vise
U penziji ces zivjet od rentanja kupljenih stanova i ustedevine
Al kupnja nekretnine je pusiona vec treba biti podstanar
I ulagati u dionice, al mozda i ne
Itd itd


Pa sad jel treba izvoditi zakljucak o korisnosti savjeta forumasa?
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:47   #883
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Za 80% hrvatske popualcije je preseravanje jedno i drugo, jer si financijski ne mogu to priuštiti ,a da im ne pati svakodnevni život.

Pa se onda u kući nema TV, spava na madarcu starom 30 godina, namješaj od pokojne prababe, odjeća se pere na ruke, jer se perilica pokvarila 2013godine itd...
Ne znam nikog da nema tv
Ok, za madrace ne vodim evidenciju u obitelji i kod prijatelja ko ih kad mijenja, a najbliza obitelj tj rositelji i brat nemaju iste 30 god
Odjecu na ruke pere jedino moja 90godisnja baka jer njoj to dode ko razonoda, ima perilicu koju ne pali, ali ona ni ne ide na skijanje, pa se ne preserava time

Dakle, sve sto si naveo je u biti tkeljanje s tvoje strane jer ako ti ne ides/ne volis nesto, onda onaj koji to radi se preserava
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:47   #884
Cilla, ha,ha,ha...
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:56   #885
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
Ne znam nikog da nema tv
Ok, za madrace ne vodim evidenciju u obitelji i kod prijatelja ko ih kad mijenja, a najbliza obitelj tj rositelji i brat nemaju iste 30 god
Odjecu na ruke pere jedino moja 90godisnja baka jer njoj to dode ko razonoda, ima perilicu koju ne pali, ali ona ni ne ide na skijanje, pa se ne preserava time

Dakle, sve sto si naveo je u biti tkeljanje s tvoje strane jer ako ti ne ides/ne volis nesto, onda onaj koji to radi se preserava
tebe boli, jer znaš da je to istina, pa otud ovi pokušaji racionalizacije kod tebe.

80% RH populacije je sirotinja, koja ima problema platiti tehnički i obvezno,a kamoli što drugo.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 20:14   #886
Ne razumijes sto bas hoces reci time da mene to boli, jer mene nimalo ne boli na sto drugi trose svoj novac, a ja svoje guste bez problema podmirujem, nekome mogu biti normalni, nekome su vjerojatno preseravanja
Al su moji gusti, radim i zaradujem da si od place mogu priustiti vise od pukog prezivljavanja

Al mi ne pada na pamet da drugima solim pamet, i govorim im da se preseravaju jer imaju drugacije interese od mene

I da, ima ljudi koji su financijski neodgovorni i trose vise nego sto imaju, al kod njih nije problem ni samo skijanje, ni samo ljetovanja, ni samo novi mobitel...vec sve skupa, ti naprosto ne znaju raspolagat s novcem,
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 20:34   #887
Cilla doleti tu i tamo neko konkretan

Te čekam
__________________
Cash Only
PennyPenny is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 21:02   #888
Quote:
PennyPenny kaže: Pogledaj post
Cilla doleti tu i tamo neko konkretan

Te čekam
Nemoj čekat, sama se dosjeti. Produktivnije je.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 22:06   #889
jbt koji frustrirani likovi, skijanje je preseravanje, ali samo zato što si ga ne može priuštiti.

Ali odlazak na jadran nije. Umakanje guzice u more za 50 eura/noć u apartmanu sa namještajem prije 2.svjetskog rata pola kilometra od mora na brdu iznad magistrale. Nedo bog da stvarno želiš otići na odmor pa uzmeš hotel i priuštiš ženi da ne mora kuhati, ode 2-3.000 eura za tjedan. Garantirano tvrdim da je odlazak na naše more veće preseravanje (više košta) nego odlazak na 90% destinacija u Europi, uključujući i primjerice skijanje u francuskoj.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 22:41   #890
Ni skijanja ni ljetovanja nisu preseravanja niti išta slično ako ne ugrožavaju budžet osobe/obitelji, nego gušti, obogaćivanje života i stvaranje iskustava i uspomena.

Ako ugrožavaju budžet opet nisu preseravanja nego luksuz koji sebi ne možeš priuštit, a da pritom mirno spavaš.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 23:49   #891
Kako ja štedim struju:

LEDice - mnogi kažu da su to gluposti, ali imaju brojne prednosti:

- manja potrošnja
- manje zagrijavanje (nagledao sam se rastopljenih grla, požutjelih plafonjera itd.)
- garancija (treba stati na kraj onom razmišljanju da se ne reklamiraju stvari jeftinije od xy kn jer je zezancija. 30kn je 30kn, ako ste kupili žarulju i garantiraju da će raditi iduće 2 godine, onda mora raditi 2 godine)
- manja potrošnja
- rjeđe rikavaju (sad će se skupiti hrpica koja govori kako im klasične žarne niti traju dugovječno, no to ovisi o kvaliteti žarulje, broju paljenja, naponu u kući itd., u svakom slučaju su se ledice kod mene pokazale puno dugovječnije)

Recimo da vam klasična žarulja od 100w gori 5 sati dnevno - od 5 do 11. To je oko pola kune dnevno. Ekvivalenta ledica od 15W za pola kune će tih pola kune dnevno radeći od 5 do 11 potrošiti tek za 8 dana. Uštede nisu ogromne, ali kad se zbroje sve gore prednosti, meni su puno bolji izbor.

Zgodna stvar je mjerač potrošnje struje, ukopča se u struju i vidi se koliko koji uređaj troši. Ima ih za nabaviti svugdje i daju se naći i za ispod 100kn. Tako sam recimo otkrio da prastari frižider dok mu je kompresor uključen troši 150W, a po ljeti se muči i radi gotovo neprestano. Zamjenjen novim frižiderom koji radi par sati dnevno i kada kompresor radi vuče 75W. Znam da sam računao pri kupovini i da je ispalo da će se novi frižider isplatiti nakon cirka 2-3 godine.

Iduće sam se iznenadio kad sam vidio da PC dok stoji upaljen i ne radi se ništa na njemu guta oko 100W. Ako je upaljen 24/7 (a kod mene je bio), mjesečno to ispadne oko 45kn. Sad ide u sleep/hibernate/shut down kad se ništa ne radi na njemu.

Čupanje tv-a i slično iz struje se IMO ne isplati jer ti uređaji troše jako malo u stand-by. A i ako gledamo sa strane elektroničara, veća je šansa da nešto rikne ako ga se stalno "šokira". To vrijedi i za PC (recimo hard disku više paše da se stalno vrti), no kod PC-a je ušteda na računu vidljiva, a tu baš i ne. Ako hoćete uštedjeti na tv-u, puno je bolja fora ukoliko imate LED tv smanjiti pozadinsku rasvjetu. Iza ekrana su ledice koje ga osvjetljavaju, a smanjivanjem rasvjete smanjujete napon tim diodama koje onda slabije svjetle. Manje svjetla = manje zagrijavanje = duže trajanje. A i rasvjeta je najveći potrošač i smanjivanjem rasvjete možete postići da tv guta i upola manje (uključite mjerač potrošnje pa provjerite).
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 09:36   #892
Quote:
PennyPenny kaže: Pogledaj post
Dok se vi tu lopatate sa skijanjima ja i dalje čekam nove savjete o uštedama

Oće'l više netko napisat opet neš konkretno da se malo okoristimo

Oćeš konkretno?

Sadi svoj vrt.
Posadi voćke.
Biootpad kompostiraj.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 10:05   #893
Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
Kako ja štedim struju:

LEDice - mnogi kažu da su to gluposti, ali imaju brojne prednosti:

- manja potrošnja
- manje zagrijavanje (nagledao sam se rastopljenih grla, požutjelih plafonjera itd.)
- garancija (treba stati na kraj onom razmišljanju da se ne reklamiraju stvari jeftinije od xy kn jer je zezancija. 30kn je 30kn, ako ste kupili žarulju i garantiraju da će raditi iduće 2 godine, onda mora raditi 2 godine)
- manja potrošnja
- rjeđe rikavaju (sad će se skupiti hrpica koja govori kako im klasične žarne niti traju dugovječno, no to ovisi o kvaliteti žarulje, broju paljenja, naponu u kući itd., u svakom slučaju su se ledice kod mene pokazale puno dugovječnije)

Recimo da vam klasična žarulja od 100w gori 5 sati dnevno - od 5 do 11. To je oko pola kune dnevno. Ekvivalenta ledica od 15W za pola kune će tih pola kune dnevno radeći od 5 do 11 potrošiti tek za 8 dana. Uštede nisu ogromne, ali kad se zbroje sve gore prednosti, meni su puno bolji izbor.

Zgodna stvar je mjerač potrošnje struje, ukopča se u struju i vidi se koliko koji uređaj troši. Ima ih za nabaviti svugdje i daju se naći i za ispod 100kn. Tako sam recimo otkrio da prastari frižider dok mu je kompresor uključen troši 150W, a po ljeti se muči i radi gotovo neprestano. Zamjenjen novim frižiderom koji radi par sati dnevno i kada kompresor radi vuče 75W. Znam da sam računao pri kupovini i da je ispalo da će se novi frižider isplatiti nakon cirka 2-3 godine.
1. LED-ice i ostale štedne žarulje ja ne koristim usprkos uštedama. Zašto?
Nisu ni blizu klasičnoj žarulji po spektru osvijetljenja. Sve štedne žarulje te LED-ice bacaju poprilično uske spektre svjetla koji se zatim nastoje popraviti raznim premazima ali nikad nije to to.
Klasična žarulja je kralj tj. baca svjetlo najsličnije sunčevom. Zdravlje ipak treba biti iznad uštede od par desetaka kuna.

2.Mjerač potrošnje struje je super stvar, dobar savjet. Sa njim možemo precizno vidjeti koliko koji uređaj troši struje tj. da li neka npr. škrinja guta struju ili ne.
Kerefek76 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 10:11   #894
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
1. LED-ice i ostale štedne žarulje ja ne koristim usprkos uštedama. Zašto?
Nisu ni blizu klasičnoj žarulji po spektru osvijetljenja. Sve štedne žarulje te LED-ice bacaju poprilično uske spektre svjetla koji se zatim nastoje popraviti raznim premazima ali nikad nije to to.
Klasična žarulja je kralj tj. baca svjetlo najsličnije sunčevom. Zdravlje ipak treba biti iznad uštede od par desetaka kuna.
Slažem se. Samo gdje sad kupiti klasične žarulje?
Lorraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 10:44   #895
Quote:
Lorraine kaže: Pogledaj post
Slažem se. Samo gdje sad kupiti klasične žarulje?

Svugdje. Evo, Kaufland.


Отправлено с моего iPhone используя Tapatalk Pro
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 10:45   #896
Quote:
Lorraine kaže: Pogledaj post
Slažem se. Samo gdje sad kupiti klasične žarulje?
U bosni (na putu za skijanje )
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 10:48   #897
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Oćeš konkretno?

Sadi svoj vrt.
Posadi voćke.
Biootpad kompostiraj.
I to već radimo

I muž odavno nabavio mjerač struje i to već kontrolirano
__________________
Cash Only
PennyPenny is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 11:00   #898
Šta će ti mjerač struje za vrt
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:17   #899
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
1. LED-ice i ostale štedne žarulje ja ne koristim usprkos uštedama. Zašto?
Nisu ni blizu klasičnoj žarulji po spektru osvijetljenja. Sve štedne žarulje te LED-ice bacaju poprilično uske spektre svjetla koji se zatim nastoje popraviti raznim premazima ali nikad nije to to.
Klasična žarulja je kralj tj. baca svjetlo najsličnije sunčevom. Zdravlje ipak treba biti iznad uštede od par desetaka kuna.

2.Mjerač potrošnje struje je super stvar, dobar savjet. Sa njim možemo precizno vidjeti koliko koji uređaj troši struje tj. da li neka npr. škrinja guta struju ili ne.
Po čemu je žarulja sa žarnom niti zdravija od LEDice?
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:40   #900
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Po čemu je žarulja sa žarnom niti zdravija od LEDice?


Na slici sunčevo svjetlo ima spektar gore lijevo (daylight).
Klasične žarulje sa žarnom niti su pod incadescent spektrom.
LED možeš vidjeti dolje desno, dva tipa.
Flourescent su ti one cijevi.
Halogen su ti one halogenke, u biti isto kao i klasična samo što je nit u posebnom plinu pa ima malo bolje karakteristike.

Kao što vidiš, flourescentne cijevi su čisti shit - totalno nezdravo svjetlo a LED, iako bolje, daju puno uži spektar od klasične i halogene.

Ja doma koristim mješavinu halogenih i klasičnih žarulja. Halogene su malo skuplje, izgledaju isto kao i klasične samo unutar bulba imaju još manji bulb sa plinom. Troše 25% manje struje. Skuplje su od klasičnih 2-3 puta.

Spektar prema crvenom ti je zapravo grijanje (klasične puno troše na isijavanje topline i zato su neefikasne) dok je prema ljubičastom područje UV zraka (ono što šteti koži).

Primjetite kako cool white LED ima dosta nezdravi dio spektra u UV području tj. baca puno više UV zraka od klasične i halogene.

Ono što treba reći je da sve LED, flourescentne i štedne žarulje te spektre dobivaju pomoću premaza na staklu tako da s vremenom one dobivaju sve lošie karakteristike jer premaz stari. Klasične i halogene svjetle kako svjetle i tako dok ne krepaju.
Kerefek76 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:47.