Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2018., 16:18   #681
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
malo sam skeptičan prema tome što ti "vidiš" da u stanu nitko ne živi...kako vidiš? gledajući rolete?

ako je baš tako, ne vjerujem da bi prvi ponuditelj odustao jer ne može iseliti stanare

ne znam, malo mi to čudna priča
Nisu rolete, iako bi se i po njima moglo zakljuciti da nema nikoga. Iselili su se u međuvremenu, to već traje poprilično, sudovi su spori.

Kako izgleda taj mirni način "predaje" nekretnine ako se uspijem s njim dogovoriti oko predaje nekretine? Što sve moram osigurati, isto netko sa suda dolazi i nas nekoliko ili kako to ide?

Druga stvar, s obzirom da osoba ne zivi vise na toj adresi, na koji nacin ce ona dobiti rješenje sa suda i zaključak o predaji nekretnine u posjed?
anse22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 16:21   #682
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
u svakom slučaju, obavezno uzmite odvjetnika
ako nemate nikog, mogu preporučiti nekog i u zagrebu i u splitu za koga znam da je ok i korektan (ne znam odakle ste), ali na PP da ne ispadne da reklamiram (ja nisam odvjetnik, već nešto slično pa neću sebe preporučiti )
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
super, pp preporukom ces pokriti zagreb i split, a ako treba za zadarsku zupaniju nek se javi na moj pp (takodjer preporuka za odvjetnika)
Hvala Vam oboma! Iz Zg sam i mislim da cu se za sad drzati odvjetnika MLD ovrhovoditelja jer je upucen u cijeli slucaj (kad sam pisala na legalisu nisam se jos cula s njim). Ako zakljucim da bih radije angazirala nekog drugog, javim Vam se, Spirou.

Hvala Vam, sad mi je malo lakse kad sam ovo procitala.
Damaiondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 16:34   #683
Quote:
anse22 kaže: Pogledaj post
Kako izgleda taj mirni način "predaje" nekretnine ako se uspijem s njim dogovoriti oko predaje nekretine? Što sve moram osigurati, isto netko sa suda dolazi i nas nekoliko ili kako to ide?
Nadete se vas 2, izmjene se kljucevi stana, ulaza, supe, podruma, postanskog sanducica (ako ste se tako dogovorili), sastave zapisnici o stanju brojila. Trazite ga da Vam da nekoliko starih racuna da imate brojeve korisnika i sifre objekta, nek Vam pokaze koje je Vase brojilo, vodomjer, postanski sanducic. Nek Vam da kontakt predstavnika suvlasnika. Za slucaj da u stanu ima necega, sastavi se zapisnik da je on sve uzeo sto mu treba, a da se odrice svega ostalog i da mozete to baciti / donirati / raditi s tim sto zelite.
Ne dolazi nitko od suda jer sud ni ne zna da Vam on predaje stan. Nista ne trebate osigurati osim papira i penkale. Ponesite si srafenciger, skinite cilindar, izmjerite ga, vratite u vrata i odite do zeljeznarije po novi, promjenite bravu (ako je obicni cilindar). Ako su neka kompliciranija vrata, zovite bravara ili frenda koji to zna zamjeniti.

Quote:
anse22 kaže: Pogledaj post
Druga stvar, s obzirom da osoba ne zivi vise na toj adresi, na koji nacin ce ona dobiti rješenje sa suda i zaključak o predaji nekretnine u posjed?
Ak ne primi postu, ide ponovo, a ak ni to ne primi, primit ce putem oglasne ploce.
Damaiondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:25   #684
Quote:
Damaiondie kaže: Pogledaj post
Ne dolazi nitko od suda jer sud ni ne zna da Vam on predaje stan. Nista ne trebate osigurati osim papira i penkale.
A moze li on mene onda za nesto tuziti ako nema nikakvih svjedoka, da sam mu nesto otudila i slicno, da stanja brojila nisu bila takva i takva? Bravar mi treba svakako jer vrata su protuprovalna.

Mozda bolje da onda bude prisilno ispraznjenje i da mi sud ocita brojila i popise sve unutra, to oduzuje stvar cca mjesec dana ako sam dobro shvatila iz ovog ping ponga sa primanjem rjesenja. On moze i tada ne doci je li tako? Koliki su troskovi za sudskog vjestaka ili koga vec za taj izlazak, tj ako sam dobro shvatila bravar je cca 1500kn+ovaj ostatak nisam shvatila koliko dodje?
anse22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 23:05   #685
Quote:
anse22 kaže: Pogledaj post
A moze li on mene onda za nesto tuziti ako nema nikakvih svjedoka, da sam mu nesto otudila i slicno, da stanja brojila nisu bila takva i takva? Bravar mi treba svakako jer vrata su protuprovalna.

Mozda bolje da onda bude prisilno ispraznjenje i da mi sud ocita brojila i popise sve unutra, to oduzuje stvar cca mjesec dana ako sam dobro shvatila iz ovog ping ponga sa primanjem rjesenja. On moze i tada ne doci je li tako? Koliki su troskovi za sudskog vjestaka ili koga vec za taj izlazak, tj ako sam dobro shvatila bravar je cca 1500kn+ovaj ostatak nisam shvatila koliko dodje?
Ako Vam predaje nekretninu bez asistencije suda, a bojite se da bi mogao pobiti izjavu da je stanje brojila to i to i da je sve svoje stvari uzeo, Vi povedite 2 ljudi kao svjedoke ili odite do JB da Vam tamo to potpise. Zapisnici kod prebacivanja rezija ne trebaju biti ovjereni ni kad kupujete nekretnine na uobicajen nacin.

Meni je od rjesenja do delozacije proslo 5 mj i 5 dana (s tim da sam dala ovrseniku mj i pol od rjesenja da me sam kontaktira pa tek onda predala prijedlog za ovrhu). Na sudu su mi rekli da moram cekati da budem upisana u ZK da bih predala prijedlog za ispraznjenje, no svasta su mi tamo vec rekli i dosta se pokazalo netocno.

Meni je ispalo:
Izlazak sudskog ovrsitelja - 250,40 (prvo su me trazili 25.040,00 kn pa mi za 2mj vratili razliku jer su se zabunili jadni - jos se dolje na dnu potpisuje neka osoba kao za zaduzena za tocnost podataka)
Selidba - 3205,00 (6h najma kamiona, 5 ljudi, 50 kutija, 30 vreca, udaljenost izmedu lokacija 1,5 km)
Bravar - 1400,00 (bila je obicna brava)

Danas sam predala zahtjev za namirenjem tih troskova iz viska kupovine, ali vec mi je receno da to necu moci dobiti od tih novaca. Sud ce isplatiti ovrseniku novac, a tek mi preostaje vidjeti da li ce mi dati ovrsnu ispravu ili me uputiti na privatnu parnicu. Temeljem cl. 14 st. 4 OZ ovrsenik je duzan ovrhovoditelju nadoknaditi troskove koji su bili potrebni za ovrhu, no ne pise da ce ovrhovoditelj biti namiren u istom ovrsnom postupku.
Taj dio mi je jos nepoznanica i vec sam postavila to pitanje na forumu, no nije se javio nitko tko se uspjesno naplatio pa da podjeli svoje iskustvo.

Javite se ljudi!
Damaiondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 13:26   #686
Evo jedan interesantan slučaj sa elektroničke javne dražbe...

Oglašena je prodaja stana u vlasništvu firme A u stečaju, vlasnik stan koristi povremeno, dakle ne živi u njemu i razgledavanje je prošlo bez problema.
Ponudio sam najbolju cijenu na dražbi, doduše malo sam se dvoumio jer mi je bilo sumnjivo što se par dana na vlasničkom listu pojavila plomba ali odlučio sam riskirati.

Idućeg dana rutinski provjerim vlasnički list i gle čuda, na teretovnici se pojavila kćer vlasnika firme A u stečaju kao novi založni vjerovnik na prva 2 mjesta, a do toga je došla otkupom potraživanja od firme B čiji mobitel inače koristi njen otac . Otkup potraživanja je obavljen doslovno u zadnji čas za vrijeme trajanja elektroničke javne dražbe.
Inače ta ista firma B je otkupila potraživanja sredinom prošle godine od Erste banke i HBOR-a. Treći založni vjerovnik je RH i tu nije došlo do promjene.

Nakon mjesec dana Trgovački sud donosi odluku o dosudi ne meni kao najboljem ponuditelju na dražbi nego njoj uz obrazloženje:

Temeljem čl. 247. st. 7. Stečajnog zakona (NN 71/15, 104/17 dalje u tekstu SZ) prvi razlučni vjerovnik u prednosnom redu može izjaviti da kupuje nekretninu i da stavlja u prijeboj svoju tražbinu s protutražbinom stečajnog dužnika po osnovi cijene u visini utvrđene vrijednosti nekretnine.

Prema rješenju Općinskog suda u ... posl.br. ..... od ...... godine dopuštena je uknjižba založnog prava prijenosom hipoteke u prvenstvenom redu na temelju ugovora o kupoprodaji potraživanja od ...... i izjave od ...... u iznosu od ..... kuna i hipoteka u iznosu ....... kuna .

Zbog toga je sud, obzirom da je utvrđena vrijednost nekretnine ...... kuna, veća od cijene koja je postignuta na javnoj dražbi od ...... kuna, odlučeno na temelju izjave prvog i drugog razlučnog vjerovnika, imovinu stečajnog dužnika iz točke I. ove odluke koja je predmet prodaje dosudio prvom upisanom razlučnom vjerovniku ........., u visini utvrđene vrijednosti imovine ....... kn koja je manja od njegove tražbine koja je osigurana razlučnim pravom, itd.


U rješenju stoji da je žalba dopuštena i to visokom trgovačkom sudu... da li se ima smisla žaliti na ovo ili je sve po zakonu?
sp@rkie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 11:27   #687
Namjeravam uplatiti jamčevinu za dvije odvojene dražbe. Financijski neću biti u stanju kupiti oba dvije nekretnine. Ako uspijem dati najveću ponudu na prvu nekretninu (tj. pobjedim na prvoj dražbi koja završava 2 dana prije završetka druge e-dražbe) što se događa ako budem jedina osoba koja je uplatila jamčevinu i prijavila se i za drugu e-dražbu za koju u tom slučaju neću dati nikakvu ponudu? Da li bi se što moglo zakomplicirati sa povratom jamčevine?
Bandeskan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 13:30   #688
Quote:
Bandeskan kaže: Pogledaj post
Namjeravam uplatiti jamčevinu za dvije odvojene dražbe. Financijski neću biti u stanju kupiti oba dvije nekretnine. Ako uspijem dati najveću ponudu na prvu nekretninu (tj. pobjedim na prvoj dražbi koja završava 2 dana prije završetka druge e-dražbe) što se događa ako budem jedina osoba koja je uplatila jamčevinu i prijavila se i za drugu e-dražbu za koju u tom slučaju neću dati nikakvu ponudu? Da li bi se što moglo zakomplicirati sa povratom jamčevine?

Vratit će ti jamčevinu, ne trebaš se brinuti.

Ovršni zakon, članak 99.

(4)Ponuditeljima čija ponuda nije prihvaćena vratit će se jamčevina odmah nakon zaključenja javne dražbe.


Pod ovim 'ponuda nije prihvaćena' smatra se i ako ne staviš nikakvu ponudu.
sp@rkie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 18:22   #689
Quote:
sp@rkie kaže: Pogledaj post
Vratit će ti jamčevinu, ne trebaš se brinuti.

Ovršni zakon, članak 99.

(4)Ponuditeljima čija ponuda nije prihvaćena vratit će se jamčevina odmah nakon zaključenja javne dražbe.


Pod ovim 'ponuda nije prihvaćena' smatra se i ako ne staviš nikakvu ponudu.
Hvala lijepa
Bandeskan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 12:04   #690
bio mi je jedan klijent jutros na dražbi, pa mi je podnio izvještaj


stan od 64 kvadrata, novi zagreb.
prizemlje, uz jednu podrumsku sobu

otišao sa 62.000 eur
banka (ovrhovoditelj) je licitirala do nekih 50.000 eur

po meni prilično preskupo...ne bih ga kupio od vlasnika za te novce

također, u stan se prilikom razgledavanja nije moglo ući, tako da je kupljen na slijepo
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 09:42   #691
Question Zagonetka

Stan u ZG, Vinogradi, 2 kat (bez lifta), 241 m, na dražbi se prodaje samo 1/2. Druga polovica je u vlasništvu banke-ovrhovoditelja.
Utvrđena vrijednost polovice iznosi (!) 543000€, znaći 543:120.6=4502€ po kvadratu.
Minimalna na 1. dražbi je 181207€, znaći 1500€ po kvadratu, što opet nije jeftino.
Odakle je takva luda procijena i zasto već na 1.dražbi se prodaje za 1/3?
Što će onda biti na drugoj?
Roxolana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:21   #692
u vinogradima, kod igralista se prodavao stan za nekih milju eur

zaboravio sam tocnu cijrnu, bilo je to prije po godine...
vjerojatno jos stoji izvjesena tabla pa mozes pogledati

valjdasyu tamo takve cijene
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 23:49   #693
Quote:
Roxolana kaže: Pogledaj post
Stan u ZG, Vinogradi, 2 kat (bez lifta), 241 m, na dražbi se prodaje samo 1/2. Druga polovica je u vlasništvu banke-ovrhovoditelja.
Utvrđena vrijednost polovice iznosi (!) 543000€, znaći 543:120.6=4502€ po kvadratu.
Minimalna na 1. dražbi je 181207€, znaći 1500€ po kvadratu, što opet nije jeftino.
Odakle je takva luda procijena i zasto već na 1.dražbi se prodaje za 1/3?
Što će onda biti na drugoj?

Ovo za 1/3 na prvoj dražbi je greška, zna se dogodit... gdje si to pročitala, u sudskom rješenju ili na ovrha.hgk.hr ?
U svakom slučaju provjeri ako misliš ići na to, nazovi ovršnu pisarnicu... ali ne znam koliko ti je pametno kupovati pola stana... to ti je idealni udio, kako ćeš to riješiti sa bankom? Jedino možda da ih kontaktiraš i vidiš da li su voljni pristati da otkupiš njihovu polovicu i po kojoj cijeni.
sp@rkie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 13:55   #694
pa bilo bi jedino logično unaprijed dogovoriti cijenu druge polovice sa bankom.
iz mog iskustva, banka bi joj bez problema dala neku cifru za koju bi joj prepustila stan (koliko je ta cifra povoljna, to ne znam)
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:51   #695
Quote:
sp@rkie kaže: Pogledaj post
Ovo za 1/3 na prvoj dražbi je greška, zna se dogodit... gdje si to pročitala, u sudskom rješenju ili na ovrha.hgk.hr ?
Na e-glasnoj suda. Točno piše 1/3 i cijena. Ne zanima me puno taj stan, samo iz znatiželje hoću vidjeti rezultat dražbe koja će održati tek 04.05.
Preko njuškala išla sam na razgledavanje sličnog stana samo 2 zgrade od navedenog po cjeni 1600€ po kvadratu.
Roxolana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 23:17   #696
Quote:
Roxolana kaže: Pogledaj post
Na e-glasnoj suda. Točno piše 1/3 i cijena. Ne zanima me puno taj stan, samo iz znatiželje hoću vidjeti rezultat dražbe koja će održati tek 04.05.
Preko njuškala išla sam na razgledavanje sličnog stana samo 2 zgrade od navedenog po cjeni 1600€ po kvadratu.

Ako su baš tako precizirali cijenu onda mora da su krivo napisali prva umjesto druga dražba, velim događa se. Ako ti se da nazovi pisarnicu i oni će ti reći što je točno posrijedi.
Moja prognoza je da se nitko neće pojaviti na dražbi i da će se banka upisati na cijeli stan.
sp@rkie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 21:19   #697
Evo, ovi moji su 17 dana nakon uspjesne delozacije predali Zalbu i Prijelog za odgodu ovrhe. Nista od toga nisam primila pa ne znam sto traze i sto su napisali, samo gledam na e-predmetu kaj se desava.

Kakva odgoda ovrhe kad je ovrha provedena?

Unatoc zahtjevu da mi Sud cim prije dostavi zapisnik o delozaciji kako bih mogla rezije prebaciti na sebe, niti 22 dana od delozacije jos nisam nista primila. Da ne pricam da i dalje imam ovrhu na nekretnini i da sam do sad predala 4 zahtjeva za brisanjem iste.

Rekli su mi u plinari i u elektri da bi mi uskoro mogli iskljuciti plin i struju zbog njegovih dugovanja. Sve sam podatke dostavila sudu, nikakav odgovor nisam dobila.

I vidim da je promjenjen sudac. Ne znam zasto, al mozda novi nesto konacno poduzme.
Damaiondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 12:12   #698
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
S
Ove cetiri stavke ti organiziras i placas, ali nakon zavrsenog ispraznjenja savjetujem odmah se obratiti sudu radi tih troskova koje je po zakonu ustvari duzan snositi ovrsenk ( on si ih je i sam nabio buduci da je imao sansu nekretninu napustiti po zapremanju zakljucka o predaji nekretnine u posjed kupcu (tj. novom vlasniku, odnosno tebi) bez lipe troskova. Buduci da nekretninu nije napustio, a znao je i morao je, vec se moralo ici u prisilno ispraznjenje, pravedno je da te troskove sam i snosi.

Cesto novi vlasnici ne traze troskove ovrhe jer misle da ovsenici ionako nemaju, mnogi su tu u velikoj zabludi; mozda ovrsenik zaista nije u mogucnosti otplacivati ratu kredita od npr. 9000 kuna za neki stan od npr. 200 m2, ali itekako moze mjesecno otplacivati npr. 12x po 1000 kuna da ti vrati troskove ispraznjenja.
Kako sudski savjetnik koji vodi ovu moju ovrhu nikad pismeno ne odgovara ni na jedan moj zahtjev ili molbu, danas (23 dana nakon delozacije) sam isla k njemu pitati neke stvari. Nije bio raspolozen za razg, ali mi je rekao da nemam pravo na naknadu troskova ispraznjenja (unatoc mom citiranju OZ cl.14, st. 4) i da su to troskovi koji dolaze s kupnjom nekretnine, kao i troskovi za neplacene rezije (?) te da ja (kupac) nisam ovrhovoditelj i da zato nemam pravo. A u Zakljucku o ispraznjenju i predaji u posjed jasno pise da sam ja ovrhovoditelj.

Pitala sam ga kaj ne bi ja to trebala dobiti na pismeno, a on kaze da gdje bi on stigao da odgovara na sve i da ce kad tad odluciti o tome, ali ne zna kada jer nema vremena.

Kaj sad? Ja sam uvjerena da trebam dobiti lovu za to, Rjesenje o isplati ovrhovoditelja od kupovine i isplata viska kupovine ovrseniku je doneseno, a ja necu uspjeti dobiti ovrsnu ispravu da odem s njom na Finu niti ce mi sud isplatiti taj novac. 10 dana nakon delozacije sam predala sve racune i zahtjev da mi se to isplati od viska kupovine.

Kome da se zalim? I kako da se zalim kad jos nisam primila negativni odgovor? Do kad bih trebala cekati? Sto napraviti?

Vec sam vise puta pitala da ljudi koji imaju iskustva napisu kako su se naplatili, ali na forumu jos nitko nije napisao da je uspjesno dobio novac za troskove delozacije niti kako je to izveo.
Damaiondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 19:46   #699
Ima li tko recentnije iskustvo sa žalbom na višem sudu? U mom slučaju, na dražbi na općinskom sudu ponudil sam najveći iznos, al onda se drugi sudionik dražbe žalio pa je to završilo na županijskom sudu i tamo se kiseli. Zar to ne bi trebalo ići po brzom postupku? koliko će županijskom trebati da riješi tu žalbu? hvala unaprijed na iskustvima!
Mara Ton is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 06:29   #700
Quote:
Mara Ton kaže: Pogledaj post
Ima li tko recentnije iskustvo sa žalbom na višem sudu? U mom slučaju, na dražbi na općinskom sudu ponudil sam najveći iznos, al onda se drugi sudionik dražbe žalio pa je to završilo na županijskom sudu i tamo se kiseli. Zar to ne bi trebalo ići po brzom postupku? koliko će županijskom trebati da riješi tu žalbu? hvala unaprijed na iskustvima!
za pocetak nebi bilo lose da napises sto tocno stoji u zapisniku s javne drazbe i na koju osnovu se drugi sudionik zalio

sto se "kiseljenja" tice, visestruko su kolege forumasi pisali o svojim iskustvima
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:16.