Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2018., 09:35   #1681
Očito ovi kaj su davno dobili priključke onda nemaju pancer ili njih 3 ako je trofazna struja. To je onda u pravom smislu bez limita.
Nego, kada se prelazi 20 kW onda je kažu bez limitatora, ali se i prelazi na crveni tarifni model.
Ali nisam uspio saznati što to točno znači bez limitatora. Jer ako ti opet stavi negdje iza neki pancer opet te limitiraju.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 10:37   #1682
Svi imaju pancer.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 13:51   #1683
Nemaju.
Po dalmatinskim selima a i po starijim djelovima gradova priključci su rađeni na način da je dovodni kabel sa stupa ili voda NN mreže išao direktno u objekat na el. brojilo.Često se tu radilo o ATG vodičima.
Kasnije su ljudi prilikom renoviranja ili nadogradnje ugrađivali KPO a poslje i KPMO
međutim još uvjek ima dosta objekata pa i manjih ugostiteljskih i poslovnih koji su spojeni na NN mrežu na takav način.
Istina,neki imaju limitatori iza brojila koje su ugrađivali u periodu kad se uz potrošenu el.energiju naplačivala i angažirana snaga.
Po meni je ugradnja limitatori i prodaja priključaka na ovaj način kako sad funkcionira cista pljačka HEPa koji gotovo ništa ne ulaže u mrežu a svoje usluge debelo naplaćuje.
par64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 14:09   #1684
Crveni tarifni model ti podrazumjeva naplatu energije i snage. Zato postoji brojilo s maksigrafom.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 17:55   #1685
Quote:
par64 kaže: Pogledaj post
Nemaju.
Po dalmatinskim selima a i po starijim djelovima gradova priključci su rađeni na način da je dovodni kabel sa stupa ili voda NN mreže išao direktno u objekat na el. brojilo.Često se tu radilo o ATG vodičima.
Kasnije su ljudi prilikom renoviranja ili nadogradnje ugrađivali KPO a poslje i KPMO
međutim još uvjek ima dosta objekata pa i manjih ugostiteljskih i poslovnih koji su spojeni na NN mrežu na takav način.
Istina,neki imaju limitatori iza brojila koje su ugrađivali u periodu kad se uz potrošenu el.energiju naplačivala i angažirana snaga.m
Po meni je ugradnja limitatori i prodaja priključaka na ovaj način kako sad funkcionira cista pljačka HEPa koji gotovo ništa ne ulaže u mrežu a svoje usluge debelo naplaćuje.
I ja na staroj kući imam kabel direktno sa stupa na sat. To ne znači da nema pancera. Oni su NA STUPU.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 18:57   #1686
Ja sam imao kući direktno spojeno sa mreže na sat.
Nikakvi osigurači na stupu, tek to nikad nisam vidio.
Radilo se prije svašta.

pozdav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 20:29   #1687
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Očito ovi kaj su davno dobili priključke onda nemaju pancer ili njih 3 ako je trofazna struja. To je onda u pravom smislu bez limita.
Nego, kada se prelazi 20 kW onda je kažu bez limitatora, ali se i prelazi na crveni tarifni model.
Ali nisam uspio saznati što to točno znači bez limitatora. Jer ako ti opet stavi negdje iza neki pancer opet te limitiraju.
pa normalno da trebas imat pancer, jednostavno je opasno raditi instalaciju bez njega, ako nemas pancer onda ti je snaga limitirana presjekom bakrenog vodica, nije da ti bez pancera mos povuc 100kW iz mreze i sve ce bit u redu, nesto ce se sigurno zapaliti u tom slucaju

limitator je pljacka to se slazem ali panceri su tako veliki da mislim da je suludo govoriti da te to nekako limitira u kucanstvu, ako ti je problem pancer onda trebas industrijsku instalaciju jer ocito imas neke industrijske potrosace
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 20:42   #1688
Imate svi pancer samo ga nikad niste trebali pa ga neznate nać jer je uvijek na nekom debilnom mjestu tipa na gredi po kojoj ide kabal na tavanu prije nego se spusti negdje prema satu ili kao što je netko spominjao na temelju negdje od strane od kud vam ide priključak, samo ga niste skužili jer izgleda ko ružna željezna kutija koja bi komotno mogla biti i od uzemljenja i sl.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 20:49   #1689
Quote:
Muljuzator kaže: Pogledaj post
I ja na staroj kući imam kabel direktno sa stupa na sat. To ne znači da nema pancera. Oni su NA STUPU.
Nema nikakvih pancera ni na stupu ni na fasadi.
Znam jer sam radio na desetcima takvih objekata.
Kabel ili ATG vodiči idu sa glavnog voda direktno na brojilo koje se nalazi u objektu skupa sa rastalnim osiguračima, na koje je spojena instalacija u stanu,na bakelitnoj ili još bolje na salonitnoj ploči .Uzemljenja naravno najčešće nema.
Pa kad vlasnik stana zaželi zamjeniti te rastalne osigurače automatskima zna bit veselo.
par64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 21:09   #1690
Quote:
par64 kaže: Pogledaj post
Nema nikakvih pancera ni na stupu ni na fasadi.
Znam jer sam radio na desetcima takvih objekata.
Kabel ili ATG vodiči idu sa glavnog voda direktno na brojilo koje se nalazi u objektu skupa sa rastalnim osiguračima, na koje je spojena instalacija u stanu,na bakelitnoj ili još bolje na salonitnoj ploči .Uzemljenja naravno najčešće nema.
Pa kad vlasnik stana zaželi zamjeniti te rastalne osigurače automatskima zna bit veselo.
A kad se mjenja napojni kabal onda šta, štemaju zidove....
Osiguraći su na krovu vjerovatno....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 21:30   #1691
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
A kad se mjenja napojni kabal onda šta, štemaju zidove....
Osiguraći su na krovu vjerovatno....
Ljudi moji,lipo vam govorim,osigurača nema.Kad treba mijenjat dovodni kabel to zna bit veliki problem.
Dosta djelatnika HEPa je stradalo kad bi mijenjali neispravna i stara brojila pod naponom jer bi morali isključiti pola kvarta i onda idu to raditi pod naponom što je naravno opasno pogotovo ako se radi o trofaznom priključku.
par64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 22:43   #1692
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Imate svi pancer
Kod zračnih instalacija je moguće da je više kuća bilo spojeno na isti pancer, u tom slučaju je bitno jedino da ne postoji segment kabela nižeg presjeka od onog kojeg pancer štiti na čitavoj mreži od pancera do svake razvodne table.

Naravno, kod takve instalacije ne možemo govoriti o tome da je to nekakva prednost jer su takve instalacije često poddimenzionirane. Jedina sreća u svemu tomu je da je velika šansa da je velik broj kuća s kojima se dijeli pancer napušten, pa nećeš ostati u mraku zbog susjeda. Ako se koja i obnovila u pravilu se obnovio i priključak.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 09:33   #1693
Pozdrav
Za povezivanje ormara sa osiguracima u prizemlju i ormara sa osiguracima na katu,koji kabel je potrebno staviti ,da li je dosta 3x10mm2 ?
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 12:46   #1694
Quote:
eduardo12345 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Za povezivanje ormara sa osiguracima u prizemlju i ormara sa osiguracima na katu,koji kabel je potrebno staviti ,da li je dosta 3x10mm2 ?
Da ako ti ne trebaju 3 faze gore.
m4dm4n123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 15:54   #1695
Broj vodića u kablu ti je broj faza + 2 pa ti sad vidi.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 10:24   #1696
KPMO toplinska izolacija

Koliko se uobičajeno stavlja toplinske izolacije iza KPMOa ?
nikicam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 16:47   #1697
Svjetla na stepeništu i u dijelu kuće palim tipkalima.

U razvodnoj kutiji je ugrađen Eltako 1S9 230V (molim vidite na googleu). Je li to "obični" bistabil? Vidim po njihovoj (Eltakovoj) tablici da ga mijenja model S91.

Kako se to čudo uopće spaja? Moj ima 4 oznake, kao na slici s googla 1, 2, a i b. Na 1 i 2 su očito dolazna i odlazna faza, s tim da je kod mene na 2 spojena dolazna, a na 1 odlazna za 2 lampe.
Na a i b su spojene po 2 žice i probirštift svijetli na obje (a i b), s tim da na "a" nestane faze kad se stisne tipkalo, dok na "b" uvijek svijetli.

Jedan od tih Eltako je pregorio i treba ga zamijeniti, a nisam do sada nigdje vidio takav uređaj (osim u Conradu s "mrak" cijenom). Ima li ga gdje u HR za kupiti ili da naručim online?
Novi ima kontakte 1, 2, A1 i A2 i vidim da treba ići nula na A2, a na A1 faza s tipkala. Hoće li to uopće bit moguće spojiti?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 19:40   #1698
Za 1S9, osim slike nisam uspio ništa pronaći. Ako ti jedan pritisak na tipkalo pali svjetlo, a drugi gasi, onda bi to trebalo biti to.

Što se tiče zamjene s S91 tebi su tipkala spojena na nulu. Ako ih ne možeš prebaciti na fazu, te ako ne možeš dovesti nulu na S91, neće ti raditi.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 19:58   #1699
Uf, da, to je instalacija u podrumu i možda bi se dalo što napraviti, trebao bi se onda električar s tim pozabaviti. Do sad sam pitao dvojicu koji su nešto drugo radili na kući i čim to vide ko da su crnog vraga vidjeli, da se ne može, da se ne proizvodi više i sl... Nula se svakako može dovesti do S91 jer je u razvodnoj kutiji.

Na jednom mjestu je montiran običan izmjenični prekidač umjesto tipkala (valjda ga nisu mogli nabavit u YU, ko će ga sad znati) i trebalo je isti 2x stisnuti kod paljenja/gašenja, al se dešavalo da se stislo samo jednom i tako ostavilo i jbg pregorio je. On i sad zna oživiti ako se tipkalo dulje drži pritisnuto, al to nije rješenje.

Ima li kakav proizvod (makar visio van iz razvodne kutije, ko ga šiša podrum je ( ) al da paše na ovo?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 20:07   #1700
Kakve veze za zavojnicu ima dal ima stalnu nulu ili fazu?
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.