Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2014., 10:34   #301
nakon tri godine neprekidnog članstva u istom OMF, promjena OMF je bez naknade. samo moraš osobno podnijeti zahtjev u fini.
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 07:56   #302
Quote:
Krijes Sedam kaže: Pogledaj post
nakon tri godine neprekidnog članstva u istom OMF, promjena OMF je bez naknade. samo moraš osobno podnijeti zahtjev u fini.
ali gubim bodove, jel tako?
Dominick is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 09:28   #303
Quote:
Dominick kaže: Pogledaj post
ali gubim bodove, jel tako?
sav svoj novac kojeg imaš u OMF-u prenosiš u drugi fond, ništa ne gubiš.
samo se tvoj novac u novom fondu dijeli na određeni broj udjela prema važećoj cijeni jednog udjela, ali i dalje imaš jednaku količinu novca koliko si imao i u starom fondu.

ja sam to već jednom napravio prije par godina, i prešao u AZ i PBZ-a i sve je bilo ok.
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 10:00   #304
Quote:
marko27 kaže: Pogledaj post
Hoce netko napisati koliko ima love u obveznom mirovinskom fondu?
Evo ja sam clan od 2002. i imam 42.000kn.
Ispričavam se ,
gdje i kako mogu vidjeti koliko sam dosada uplatila u OMF?
__________________
Sve je lako kad si mlad ?????
ThisisMe90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 12:24   #305
Možeš na linku:
https://www2.regos.org/regos/servlet/RegosInit

Kao i na stranicam svog konkretnog OMF-a.
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 12:43   #306
Htio bi uplaćivati treći mirovinski. Ima li kakva preporuka u koji?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 14:58   #307
Svi DMF mi se čine ok, osim Croatia osiguranje, oni imaju dosta niži prinos od ostalih.
http://www.hrportfolio.hr/mirovinski-fondovi
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:04   #308
pozdrav

pitanje u vezi OMF
prebacio bih se iz C (konzervativnog) u A (dionički)
Hrvatskoj se diže rejting pomalo pa kte na obveznice padaju a, s druge strane, Agrokor je protutnjao ko slon u staklarni.

moje je pitanje ustvari - kad će se neutralizirati pad Agrokorovih dionica u A fondovima da promijenim fond u dionički. računam da od takvog pada stvari mogu ići samo nabolje.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:53   #309
Lijep pozdrav svima, prošlu godinu sam odradio na stručnom osposobljavanju i krajem iste sam počeo raditi na ugovor. Jučer mi je stigla pošta od Raiffaisen mirovinskog fonda. Ja nisam osobno birao nikakav fond niti sam obracao paznju na to, ali koliko cujem, ako ga ne izaberem sam u nekom odredjenom roku, onda mi on bude automatski dodjeljen.

Ima li netko informaciju što bi trebao sada? Nemam ni lozinke za pristup računu, ostavili su kontakt telefon pa to mogu rješiti s njima. No zanima me koji fond trenutno najbolje stoji i trebam li uopce razbijat sada glavu s tim i mijenjati ga, tek sam započeo s radnim vijekom, ne znam broji li se stručno osposobljavanje uopće u to?
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:28   #310
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
moje je pitanje ustvari - kad će se neutralizirati pad Agrokorovih dionica u A fondovima da promijenim fond u dionički. računam da od takvog pada stvari mogu ići samo nabolje.
Ne znam za Agrokor, ali pretpostavljam da znaš ovo...

Član fonda može promijeniti kategoriju fonda jednom u tri godine, i to u godini kada član fonda napuni godine života koje su djeljive sa tri (npr. u 18., 21., 24., 27., itd.) i samo tijekom kalendarskoga mjeseca u kojem je član fonda rođen.
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:36   #311
Quote:
wawrinka1 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav svima, prošlu godinu sam odradio na stručnom osposobljavanju i krajem iste sam počeo raditi na ugovor. Jučer mi je stigla pošta od Raiffaisen mirovinskog fonda. Ja nisam osobno birao nikakav fond niti sam obracao paznju na to, ali koliko cujem, ako ga ne izaberem sam u nekom odredjenom roku, onda mi on bude automatski dodjeljen.

Ima li netko informaciju što bi trebao sada? Nemam ni lozinke za pristup računu, ostavili su kontakt telefon pa to mogu rješiti s njima. No zanima me koji fond trenutno najbolje stoji i trebam li uopce razbijat sada glavu s tim i mijenjati ga, tek sam započeo s radnim vijekom, ne znam broji li se stručno osposobljavanje uopće u to?
Najbolje da e-mailom kontaktiraš RMF te ih pitaš kako da dođeš do lozinke i pristupa online računu. Na taj način možeš svog poslodavca svaki mjesec kontrolirati je li ti uplatio doprinose za drugi mirovinski stup, nakon što ti sjedne plaća. Ne moraš razbijati glavu, ali dobro je pratiti.

Što se tiče promjene samog fonda, npr. iz RMF u AZ Fond, onda vrijede sljedeća pravila:

Promjena obveznog mirovinskog fonda i društva koje njime upravlja se obavlja osobno na šalteru Središnjeg registra osiguranika (REGOS) uz predočenje osobne iskaznice. Obvezni mirovinski fond može se promijeniti protekom pet radnih dana od prethodnog izbora obveznog mirovinskog fonda. Promjena se ne može obaviti nakon izbora mirovinskog osiguravajućeg društva.

Kod prelaska člana u drugi obvezni mirovinski fond kojim upravlja drugo mirovinsko društvo, mirovinsko društvo za upravljanje obveznim mirovinskim fondom ima zakonsko pravo zaračunati izlaznu naknadu koja iznosi:
prvoj godini članstva 0,8%,
u drugoj godini članstva 0,4%,
u trećoj godini članstva 0,2%, dok se
u četvrtoj godini članstva izlazna naknada ne naplaćuje.
Izlazna naknada se obračunava na ukupnu vrijednost sredstava na osobnomu računu člana.


Dakle, ili fond promijeni odmah sada dok još imaš malo sredstava ili nakon treće/četvrte godine, ako misliš da je neki drugi fond bolji. Inače ja sam u RMF i zadovoljan sam. Svi su oni tu negdje, osim što je PBZ CO uvijek nešto lošiji.

Ovdje možeš pratiti kretanje svih fondova na dnevnoj bazi.
https://www.hrportfolio.hr/mirovinski-fondovi

Ne znam u koju su te kategoriju stavili, ali za promjenu toga pogledaj post iznad.
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 12:20   #312
Od svoje bruto place ide 4000 do 4500kn u obavezni mirovinski fond mjesecno!! Koja je to pljacka. Znaci za 40 godina rada cu uplatiti preko 2 miliona kuna u mirovinski. Koliko cu od toga dibiti nazad za svoje penzije?? Neto placa cca 13 14 milja btw, drzavna firma. Ne zelim ni lipe uplacivati tim lopovima, sramota, dokad ce nas,tako pljackat i jel postoji nacin da ih se odj***be
jake2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 14:17   #313
Ovisi koliko godina ćeš još živjeti. Ako uspiješ živjeti još 20 godina dobit ćeš približno polovicu tog iznosa uz brutto penziju od cca 4000kn. Ako poživiš 40 ( dakle do svoje 100.) dobit ćeš sve.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 16:09   #314
Quote:
jake2 kaže: Pogledaj post
Od svoje bruto place ide 4000 do 4500kn u obavezni mirovinski fond mjesecno!! Koja je to pljacka. Znaci za 40 godina rada cu uplatiti preko 2 miliona kuna u mirovinski. Koliko cu od toga dibiti nazad za svoje penzije?? Neto placa cca 13 14 milja btw, drzavna firma. Ne zelim ni lipe uplacivati tim lopovima, sramota, dokad ce nas,tako pljackat i jel postoji nacin da ih se odj***be
Pretpostavljam da misliš na 1. i 2. stup zajedno.
Od toga je samo oko 1.000 kn za tvoj osobni 2. stup, a preko 3.000 ide u 1. stup za današnje umirovljenike.

Inače, ne financiraju li se plaće u državnim firmama, između ostalog, i iz poreza nas koji radimo u privatnim firmama?
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 17:42   #315
Quote:
Krijes Sedam kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da misliš na 1. i 2. stup zajedno.
Od toga je samo oko 1.000 kn za tvoj osobni 2. stup, a preko 3.000 ide u 1. stup za današnje umirovljenike.

Inače, ne financiraju li se plaće u državnim firmama, između ostalog, i iz poreza nas koji radimo u privatnim firmama?
Ovo je jos gore, pa dobro odakle im pravo nna takvu nemilosrdnu pljacku, radim danonocno i oni mi ladno odnesu 4500. Ne dam za nicije penzije niti zelim da drugi meni uplacuju kad budem u mirovini. Nek mi daju moj zaradeni novac, znam ja kako njega cuvat bolje neg oni.
jake2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 17:51   #316
Quote:
STIB kaže: Pogledaj post
Ovisi koliko godina ćeš još živjeti. Ako uspiješ živjeti još 20 godina dobit ćeš približno polovicu tog iznosa uz brutto penziju od cca 4000kn. Ako poživiš 40 ( dakle do svoje 100.) dobit ćeš sve.
Naravno da necu 100 dozivjet uz ovakav posao. Ceka me jos 30 godina rada. Prijatelj u njemackoj na placu netto od 2600 € ima 600€ za mirovinu izdatak. Nepravda i pljacka, ne dam svoj novac u nikakve stupove nit ocekujem da meni neko da.
jake2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 17:52   #317
Quote:
Dominick kaže: Pogledaj post
ali gubim bodove, jel tako?
sve bodove izgubiš.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 23:12   #318
Quote:
jake2 kaže: Pogledaj post
Naravno da necu 100 dozivjet uz ovakav posao. Ceka me jos 30 godina rada. Prijatelj u njemackoj na placu netto od 2600 € ima 600€ za mirovinu izdatak. Nepravda i pljacka, ne dam svoj novac u nikakve stupove nit ocekujem da meni neko da.
Imaš roditelje u penziji, baku/dedu? Pa njima plaćaš penziju...

Ostatak ide na tvoj osobni račun koji godišnje ima prinos cca 6%. Ako umreš prijevremeno, dobiti će ga tvoji nasljednici.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 08:45   #319
Quote:
jake2 kaže: Pogledaj post
Ovo je jos gore, pa dobro odakle im pravo nna takvu nemilosrdnu pljacku, radim danonocno i oni mi ladno odnesu 4500. Ne dam za nicije penzije niti zelim da drugi meni uplacuju kad budem u mirovini. Nek mi daju moj zaradeni novac, znam ja kako njega cuvat bolje neg oni.
Ni mi koji radimo kod privatnika ne želimo plaćati stotine tisuća zaposlenih u državnim firmama i javnim službama pa nas nitko ništa ne pita
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2020., 09:47   #320
Moze pitanje ako neko zna, naime, dosle su mi u par navrata uplate (sitne) u obavezni mirovinski fond a nisam uopce trenutno zaposlena u HR vec sa u Engleskoj i radila sam jedno mjesec ipo dana i morala sam po zakonu placati penziju ovde koju su mi samo skidali od place. Da lije moguce da su to uplate od engleskog poslodavca iako u ugovoru nisu uzimali ni moj oib, samo ime, prezime i adresa u uk-u.
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:02.