Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Moda

Moda Za one koji žele biti u trendu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2007., 18:17   #1
Teorija prakse

znate li koju dobru literaturu o modi? ne one taschenove slikovnice, već sociološku literaturu? tipa Bartlett,Vladislavić: Moda: povijest, sociologija i teorija mode ili Barthes The fashion system...
znatiželja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 00:53   #2
Na!

Adorno, Theodor, Horkheimer, Max (1980) Sociološke studije. Zagreb: Školska knjiga.

Baković, Stanko (1985) Sociologija umjetnosti. Zagreb: Spektar.

Dorfles, Gillo (1997) Moda. Zagreb: Golden marketing.

Galović, Milan (2001) Moda: zastiranje i otkrivanje. Zagreb: Jesenski i Turk.

Gronow, Jukka (2000) Sociologija ukusa. Zagreb: Jesenski i Turk.

Todorović, Aleksandar (1980) Sociologija mode. Niš: Gradina.
sunny56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 02:58   #3
Quote:
sunny56 kaže: Pogledaj post
Na!

Adorno, Theodor, Horkheimer, Max (1980) Sociološke studije. Zagreb: Školska knjiga.

Baković, Stanko (1985) Sociologija umjetnosti. Zagreb: Spektar.

Dorfles, Gillo (1997) Moda. Zagreb: Golden marketing.

Galović, Milan (2001) Moda: zastiranje i otkrivanje. Zagreb: Jesenski i Turk.

Gronow, Jukka (2000) Sociologija ukusa. Zagreb: Jesenski i Turk.

Todorović, Aleksandar (1980) Sociologija mode. Niš: Gradina.
fala da ne kažem kome da se netko javio! baš sam si mislila da žene ovdje samo na se, a ništa u se (glavu).
redom: adorno je općenita sociologija, jel' tako?
kakav je baković, to ne znam?
dorflesa imam i modu i kič - njega volem.
jesi li čitala galovića? znam ga iz knjižare, ako valja, mogla bih ga kupiti.
gronowa imam.
sociologiju mode isto ne znam. znaš ti?
znatiželja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 13:36   #4
imam ti ja doma hrpu tih knjiga .u obitelji svi zavrsili modni dizajn., pa su se nakupili knjiga, pogledat cu nazive pa cu ti napisat.
__________________
...princip je isti...
buba-mara00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 17:11   #5
Quote:
buba-mara00 kaže: Pogledaj post
imam ti ja doma hrpu tih knjiga .u obitelji svi zavrsili modni dizajn., pa su se nakupili knjiga, pogledat cu nazive pa cu ti napisat.
radi li ti tko u struci? ne trebaju mi zapravo samo nazivi, već preporuke ako je nešto baš zanimljivo.
znatiželja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 17:37   #6
Quote:
znatiželja kaže: Pogledaj post
fala da ne kažem kome da se netko javio! baš sam si mislila da žene ovdje samo na se, a ništa u se (glavu).
redom: adorno je općenita sociologija, jel' tako?
kakav je baković, to ne znam?
dorflesa imam i modu i kič - njega volem.
jesi li čitala galovića? znam ga iz knjižare, ako valja, mogla bih ga kupiti.
gronowa imam.
sociologiju mode isto ne znam. znaš ti?

Au contraire, ma cherie, ima nas koje vise u se nego na se, jel

Citala sam sve ovo, Galovic je simpa, al nista revolucionarno, zgodna mala knjigica, pogledaj..
Todorovic je ok, ma meni ti je sve to bilo zanimljivo.

Relativno je ogranicen fundus knjiga bas o sociologiji mode, pa sam ja to proucavala u kontekstu drustvenih promjena-ind. drustva, potrosackog mentaliteta, umjetnosti, kica, klasa, demokratizacije mode, itd..

Ne znam za koju ti je svrhu, ja ti imam jos toga za preporuciti ali sa socioloskog aspekta.

Divan esej koji je mene potaknuo na daljnje bavljenje ovom temom bio je Simmelov, "Moda", u knjizi:

Simmel, Georg (2001) Kontrapunkti kulture. Zagreb: Jesenski i Turk.


Eto, tu sam pa javi u kojem smjeru ides
sunny56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 18:13   #7
Quote:
sunny56 kaže: Pogledaj post
Au contraire, ma cherie, ima nas koje vise u se nego na se, jel

Citala sam sve ovo, Galovic je simpa, al nista revolucionarno, zgodna mala knjigica, pogledaj..
Todorovic je ok, ma meni ti je sve to bilo zanimljivo.

Relativno je ogranicen fundus knjiga bas o sociologiji mode, pa sam ja to proucavala u kontekstu drustvenih promjena-ind. drustva, potrosackog mentaliteta, umjetnosti, kica, klasa, demokratizacije mode, itd..

Ne znam za koju ti je svrhu, ja ti imam jos toga za preporuciti ali sa socioloskog aspekta.
Divan esej koji je mene potaknuo na daljnje bavljenje ovom temom bio je Simmelov, "Moda", u knjizi:

Simmel, Georg (2001) Kontrapunkti kulture. Zagreb: Jesenski i Turk.


Eto, tu sam pa javi u kojem smjeru ides
ma ne treba meni to ni za što konkretno, samo - kada sam već većinu svog življenja pokrivena odjećom, onda volim i nešto znati o tome mimo cijena u h&m-u. + što su mi knjige veća strast od mode. jesu li Kontrapunkti kulture u cjelosti zanimljivi?
znatiželja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 00:35   #8
Quote:
znatiželja kaže: Pogledaj post
ma ne treba meni to ni za što konkretno, samo - kada sam već većinu svog življenja pokrivena odjećom, onda volim i nešto znati o tome mimo cijena u h&m-u. + što su mi knjige veća strast od mode. jesu li Kontrapunkti kulture u cjelosti zanimljivi?

O, bravo. Da ih bar vise obraca paznju na to..
Nego od trendi wannabe SJP kica do vjecnosti.. (odlicna knjiga, btw., Vera Horvat Pintaric!)

Kontrapunkti kulture su krasni. Posebno ti preporucujem* i kultni esej 'Velegradovi i duhovni zivot', temelj urbane sociologije, soc. kulture..

*bacila oko na tvoje postove, Djeezs, mozda se i znamo iz vidjenja-Gjuro ut, Ilova, khm


Cini mi se da ti je najbolji izbor bacit oko na Dorflesa, Galovica, Simmela, Todorovica mozda, ali i nesto povezano, jako kul:

Veblen, Thorstein (1934) The theory of the leisure class (t. dokolicarske klase)

i ako mozes nabaviti casopis:
Featherstone, Mike (2001) Životni stil i potrošačka kultura. Diskrepancija 2(4):65-75.

Eto, gustaj!
sunny56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 00:51   #9
svi rade u struci. vec 4 clana obitelji. godinama, imamo modnu firmu o kojoj ne bi ovdje.sta tebe tocno zanima
__________________
...princip je isti...
buba-mara00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 20:29   #10
Question

Jel zna možda tko kakvu dobru stranicu o modi i ljepoti? Ja živim u malo mjestu i nemamo knjižnicu.
him-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 22:41   #11
www.fashion.hr
www.moda.hr
-na hrvatskom,

imas ih jos hrpu na engleskom, utipkaj na google, pa ces vidit
__________________
...princip je isti...
buba-mara00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 17:05   #12
Quote:
sunny56 kaže: Pogledaj post
O, bravo. Da ih bar vise obraca paznju na to..
Nego od trendi wannabe SJP kica do vjecnosti.. (odlicna knjiga, btw., Vera Horvat Pintaric!)

Kontrapunkti kulture su krasni. Posebno ti preporucujem* i kultni esej 'Velegradovi i duhovni zivot', temelj urbane sociologije, soc. kulture..

*bacila oko na tvoje postove, Djeezs, mozda se i znamo iz vidjenja-Gjuro ut, Ilova, khm

Cini mi se da ti je najbolji izbor bacit oko na Dorflesa, Galovica, Simmela, Todorovica mozda, ali i nesto povezano, jako kul:
Veblen, Thorstein (1934) The theory of the leisure class (t. dokolicarske klase)
i ako mozes nabaviti casopis:
Featherstone, Mike (2001) Životni stil i potrošačka kultura. Diskrepancija 2(4):65-75.
Eto, gustaj!
baš ti hvala. kupujem galovica i simmela. ako ti još što padne na pamet nevisno o modi - popularna kultura, potrošačko društvo, marketing... - samo daj preporuku.
ako si blizu ilove, blizu tridesetih godina i ideš u gj- utorkom, moram te znati bar iz vidjenja.
znatiželja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 04:10   #13
kupila odmah danas simmela, pročitala sam esej o modi, nije mi baš otkidajući, ali je ok. to je pisano davno, a ja volim suvremene reference pa mi valjda to nedostaje. ostatak knjige nisam ni prelistala kako spada.
znatiželja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 16:51   #14
Quote:
znatiželja kaže: Pogledaj post
kupila odmah danas simmela, pročitala sam esej o modi, nije mi baš otkidajući, ali je ok. to je pisano davno, a ja volim suvremene reference pa mi valjda to nedostaje. ostatak knjige nisam ni prelistala kako spada.
Eh, damn.. Meni je dobar, al bio mi je prvi kojeg sam procitala na tu temu, da sam ga uhvatila nakon Dorflesa recimo mozda bi i meni bio malo arhaican..

Al inace mi je taj Simmel kvalitetan, ali treba strpljenja jer je malo filozofski nastojen, oblici-sadrzaj i to..

Ali ne cini mi se da je to bas toliko neograniceno podrucje, procitas par knjiga/eseja pa je kasnije sve varijacija na temu.. Meni bilo zanimljivo.

Ja sam recimo Vladislavica & co. citala nakon dosta knjiga pa mi je bio, onak, nista novo..
sunny56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 00:31   #15
o, pa živa si!
da, nije ni meni ta knjiga naročita, to je kompilacija. kupit ću si onog malog galovića. bilo bi mi taman nešto poput 'striptiz kulture' - tako pisano - samo s modom u fokusu.
znatiželja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 03:37   #16
poluziva!
u diplomskom sam totalno, pa se discipliniram i ne gledam forum..
jos par tjedana pa cu mirne duse moc sufrat dok budem trazila posao

e, znas sta, pronjuskaj malo sta je sa Djurdjom Bartlett, ona je u Londonu, ja mislim, vidi sta je pisala i cim se bavi sad, mozda se nadje sta zanimljivo..

pisala je za neki casopis, ja mislim Gloriju, kao price iz Londona, znalo je bit zanimljivih stvari, moda, lifestyle i to..

Btw, offtopic kakav ti je Ivica Klaric?
Nesto mi je cudno s njegovim krojevima kad se obuku stvari, ili mi se samo ucinilo..

I sta je sa hlacama kod Natase Jeletic, nestasica? Imas ti neku info oce ih izbacit uskoro?
sunny56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 04:14   #17
Djurdja Barltett - oli je to bivša Milanović? Ima njena knjiga Moda, Školska knjiga, ali nisam ju imala u rukama.

Nemam ništa od Klarića, ta odjeća nije baš moj tip - previše mi je to uredno, 'konfekcijski',građanski, ni materijali mi se previše ne sviđaju. od žene koja ga nosi sam čula da odlično šije, a od nekih s ttf-a da nije baš.
on mi je kao tip skroz simpa i način na koji vodi taj dućan je korektan.
natash radi hlace, ali rjeđe. ako ih hoćeš, mislim da ih možeš i po narudžbi kod nje napravit.
(diplomiraš na sociologiji ili pov. umjetnosti možda?)
znatiželja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 11:57   #18
Je, bivsa Milanovic.. Citala sam i to, al se vise ne sjecam detaljno, neka mala knjizica ja mislim..

Klaric mi ima ok stvari, osim nekih boja, pop-madonna-kaubojskih stvari, al ajde.. cini se simpa i u ducanu je nekako ugodno..

Gaće (!) nemam vremena ni volje smisljat, htjela bi ih prepoznat.. neke onako siroke..

Jesi bila do Loredane Bahoric, svidja mi se ideja, al opet, nekako mi se isfurava.. ko da ima dosta istih stvari. al nisam probala nista pa ne tvrdim..

(je, sociologija, he. ti arh?)
sunny56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 13:35   #19
Znam što radi Bahorićka, ali nemam ništa njeno - nekako joj ne vjerujem (nemoj voditi računa o mojim sumnjivim kriterijima) iako na njoj zna biti dobrih njenih komada. i zgodna mi je.
dobro si rekla za klarića: pop- madonaste stvari. kupila sam nedavno kod njega jako dobre naušnice, neka žena ih radi.
što se tiče hlača, ja sam u užasu jer ne mogu ništa naći, a inače su mi hlače najbolje od i-gala i madam demode. takodjer uglavnom nosim široke.
ima natash jedne hlače u dućanu, možda ti baš te budu ok.

(nisam arh. - a jesi me dobro čekirala! - ista zgrada kao i ti)
znatiželja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 13:13   #20
Aha, dobro izgleda Lori. I stan joj je dobar, vidila u nekom casopisu, za nijansku premuzejski, ali lijep..

Ici cu bas danas pogledat malo do nje.
A di je madam demode, nisam uspila nac na netu?

Kod Klarica radi cura koja radi svoje torbe (mozda ona radi i te nausnice?), neke su bile u ducanu za kupit, ali mos i narucit.

Pogledala sam fotke, svidjaju mi se skroz.
Ti zamislis kakvu hoces pa ti je ona napravi, izgledaju kvalitetno kozno. Mislim da cu je napravit jer su meni torbe nikakve po gradu..
sunny56 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:22.