Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2007., 03:26   #1
Moždani udar

Moj stari otac u zadnjih par dana ne moze na noge. Desna noga mu je izvan kontrole, a i lijeva je vrlo slaba. Do prije cetri dana je isao kako-tako, ali sada nikako. Nekoliko dana prije nego sto ga je to snaslo, osjetio je da ne moze na desnu nogu i da gubi ravnotezu. Sve je pocelo glavoboljom, nekim talasima koje je osjecao kao visok pritisak. To se nastavilo sa dvije –tri glavobolje jaceg intenziteta, ali relativno kratkotrajne, opet u talasima ( tri – cetri talasa od po cca minutu ). U prvom momentu je nakon toga osjetio jacu slabost i iscrpljenost. Kasnije se periodicno javljala glavobolja i progresivna slabost, da bi se nastavilo slaboscu koja naidje i prodje, ali slabost na nogama ostaje. U periodima kada nema slabosti i ” nekog, tesko objasnjivog ” osjecaja u glavi koje ga prati vec godinama, je dobro i pshicki aktivan. I u trenucima glavobolje, psihicki je sasvim normalno.

Govor normalan i obje ruke ima normalno pokretne, a mentalna sposobnost je sasvim nepromijenjena – standardna i vrlo dobra s obzirom na njegovu duboku starost. U pocetku som mislili da se radi o nekoj psihosomatskoj manifestaciji, da bi posumnjali na djelovanje tableta ( vise raznih lijekova ), pa preko netipicne gripe, bez temperature ( boli ga glava kada nakon sjedenja ustane ) i zadnje sto nam na pamet pada je mozdani udar. Obracali som se ljekaru, ali on sve objasnjava njegovim godinama ( 93-ca ).

Kljucno pitanje, je da li se radi o mozdanom udaru, i da li bi pomoglo dnevno povecanje doze aspirina ( 180 mg ), koje bi to ” ispralo ” ?
Gnjuščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 04:03   #2
ako se radilo o moždanom udaru malo toga se sada može uraditi kad je prošlo više dana,sada se može jedino raditi na sekundarnoj prevenciji, dakle smanjenju rizičnih faktora: visok krvni tlak, povišenje kolesterola i triglicerida, fibrilacija atrija, metabolički sindrom....
mislim da nema potrebe za povećanjem doze acetilsalicilne kiseline(da ne dajmo slobodne reklame ) od one koju već koristi, ali treba vidjeti trenutno stanje i korogirati po potrebi druge lijekove koje koristi, za tlak npr. također važno ako ima dijabetes kontrolirati razine glukoze.
a na osnovi podataka što smo ih dobili, teško se može sa nekom većom sigurnošću potvrditi dijagnoza moždanog udara.može se raditi o moždanom ili o TIA-prolanoj ishemiji, iliti ga mini-udaru kako ga nazivaju. također dolazi u obzir i vertigo zbog ateroskleroze vertebralne art.,još u kombinaciji sa visokim tlakom. bez obzira na dg ove gore mjere prevencije bi trebalo sa liječnikom proradit. jedino sada možete isključit moždani sa CT-om. a ako se ne potvrdi moždani onda se možda radi o TIA. u slučaju da se postavi dg vertiga postoje lijekovi za to koji se koriste u komb sa već dosadašnjom terapijom.
da li on i sad ima te simptome slabosti u nogama i glavobolje?i malko bolje opiši molim te slabost, da li uopće može stajati/hodati?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 08:19   #3
Osobno mislim da nije riječ o moždanom udaru. Pošto si naveo da koristi više raznih lijekova povečanje doze aspirina nebi bilo preporučljivo.
Sada dali je bilo rijeći o TIA ili RIND(reverzibilnom ishemičkom neurološkom deficitu) teško je reči eventualno bi se moglo isključiti CT-om no smatram da pošto je več prošlo nekoliko dana od početnih simptoma CT sad nema smisla raditi.
Da tu su i godine pa i to malo otežava sagledavanje problema u cjelosti.

Nevezano uz topic ante sve mi se nekako čini da imamo liječnika na forumu jesam li u pravu ???
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 10:46   #4
Quote:
Gnjuščić kaže: Pogledaj post
Moj stari otac u zadnjih par dana ne moze na noge. Desna noga mu je izvan kontrole, a i lijeva je vrlo slaba. Do prije cetri dana je isao kako-tako, ali sada nikako. Nekoliko dana prije nego sto ga je to snaslo, osjetio je da ne moze na desnu nogu i da gubi ravnotezu. Sve je pocelo glavoboljom, nekim talasima koje je osjecao kao visok pritisak. To se nastavilo sa dvije –tri glavobolje jaceg intenziteta, ali relativno kratkotrajne, opet u talasima ( tri – cetri talasa od po cca minutu ). U prvom momentu je nakon toga osjetio jacu slabost i iscrpljenost. Kasnije se periodicno javljala glavobolja i progresivna slabost, da bi se nastavilo slaboscu koja naidje i prodje, ali slabost na nogama ostaje. U periodima kada nema slabosti i ” nekog, tesko objasnjivog ” osjecaja u glavi koje ga prati vec godinama, je dobro i pshicki aktivan. I u trenucima glavobolje, psihicki je sasvim normalno.

Govor normalan i obje ruke ima normalno pokretne, a mentalna sposobnost je sasvim nepromijenjena – standardna i vrlo dobra s obzirom na njegovu duboku starost. U pocetku som mislili da se radi o nekoj psihosomatskoj manifestaciji, da bi posumnjali na djelovanje tableta ( vise raznih lijekova ), pa preko netipicne gripe, bez temperature ( boli ga glava kada nakon sjedenja ustane ) i zadnje sto nam na pamet pada je mozdani udar. Obracali som se ljekaru, ali on sve objasnjava njegovim godinama ( 93-ca ).

Kljucno pitanje, je da li se radi o mozdanom udaru, i da li bi pomoglo dnevno povecanje doze aspirina ( 180 mg ), koje bi to ” ispralo ” ?
Iz ovog što si napisao, a iz vrlo lošeg iskustva svoje mame, ja bih vam preporučila da pod hitno odete na MR. Morat ćete to obaviti privatno, ali najtoplije vam to preporučam!
Ne bih vas htjela plašiti, ali većinu ovih simptoma je imala i moja mama.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 11:37   #5
Ivanica nemogu se složiti s tobom. Osobno iskustvo je jedan stvar a tu se uvijek može postaviti pitanje koliko čovjeka s 93 g mučiti s hrpom pretraga?Pogotovo MR nije prvi izbor.
Gnjušiću osobno želim da mu djed doživi minimalno još 10 g no ako je moguće da se sada čim manje pretražuje.
Sigurno potrebna je liječnika kontrola redovito uzimanje lijekova ali to sve treba biti u nekim granicama.
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 12:22   #6
Quote:
sarkom kaže: Pogledaj post
Ivanica nemogu se složiti s tobom. Osobno iskustvo je jedan stvar a tu se uvijek može postaviti pitanje koliko čovjeka s 93 g mučiti s hrpom pretraga?Pogotovo MR nije prvi izbor.
Gnjušiću osobno želim da mu djed doživi minimalno još 10 g no ako je moguće da se sada čim manje pretražuje.
Sigurno potrebna je liječnika kontrola redovito uzimanje lijekova ali to sve treba biti u nekim granicama.
My bad, nisam skužila godine
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 13:21   #7
Hvala vam svima na odgovorima. Posljednjee na sto mislim je da su glavobolja i slabost nepovezani, a da je slabost posljedica ukljestenja kicmenih zivaca. Na ovo me navodi cinjenica da drzeci noge u toploj vodi, u jednoj nozi osjeca vodu kao toplu, a u drugoj - hladnu !?
Gnjuščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 14:38   #8
mislim da nema potrebe gnjavit čovjeka tih godina sa nepotrebnim testovima, posebice MR, jer sa postavljenom ili isključenom dijagnozom moždanog udara neće se promijeniti terapija. tako da postavljanje dijagnoze neće pomoći.
kupirat bol, kontrola krvnog tlaka,držat kolesterol i trigliceride pod kontrolom. etiološko liječenje moždanog je naime loših rezultata i kad se provodi na vrijeme, postoje tehnike novije međutim, radiološke interevencije MERCI, kojima se može u prvih 8 h od početka znakova i simptoma, djelovat i izliječit, sa potpunim povratom neurološkog deficita.
to je samo usputno da naglasim potrebu dolaska k liječniku na vrijeme, jer ljudi ne shvaćaju da je moždani udar hitno stanje isto kao i srčani udar
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 07:41   #9
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
mislim da nema potrebe gnjavit čovjeka tih godina sa nepotrebnim testovima, posebice MR, jer sa postavljenom ili isključenom dijagnozom moždanog udara neće se promijeniti terapija. tako da postavljanje dijagnoze neće pomoći.
kupirat bol, kontrola krvnog tlaka,držat kolesterol i trigliceride pod kontrolom. etiološko liječenje moždanog je naime loših rezultata i kad se provodi na vrijeme, postoje tehnike novije međutim, radiološke interevencije MERCI, kojima se može u prvih 8 h od početka znakova i simptoma, djelovat i izliječit, sa potpunim povratom neurološkog deficita.
to je samo usputno da naglasim potrebu dolaska k liječniku na vrijeme, jer ljudi ne shvaćaju da je moždani udar hitno stanje isto kao i srčani udar
sve je to sta kazes tocno ,srednjih godina i prema starijim obavezno je imati lijecnicki pregled redoviti,,pogotovo za starije osobe, a osoba u 90imgodinama odmah treba viditi doktora , a ne nagadjati sta je krivo.

kada tak lijepo pises zakaj nisi starog odmah otpelal ili pozval doktora?

molim bez uvrede!
ante62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 13:37   #10
ne razumjem...ne radi se o nekom mom, kako sam ja mogao utjecat na ove druge ljude...i koliko sam ja upoznat oni su kad tad zovnuli liječnika koji je rekao da se ne peglaju jer je gospodin u pozamašnim godinama(93 ako se ne varam)naravno ne slažem se s takvim pristupom
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 11:06   #11
Quote:
ante62 kaže: Pogledaj post
sve je to sta kazes tocno ,srednjih godina i prema starijim obavezno je imati lijecnicki pregled redoviti,,pogotovo za starije osobe, a osoba u 90imgodinama odmah treba viditi doktora , a ne nagadjati sta je krivo.

kada tak lijepo pises zakaj nisi starog odmah otpelal ili pozval doktora?

molim bez uvrede!
Pa, ima malo paradoksalnih stvari. Ovdje gdje zivimo, na stare ljude se gleda malo drukcije. Tretiraju sa znatno manje paznje nego kod nas. Sistem, ima svojih dobrih strana: vrlo, vrlo restriktivan pristup izdavanju lijekova - posebno antibiotika. Mito i materijalne zahvalnice u zdravstvu su nepoznati pojmovi. Opremljenost zdravstvenih institucija kakva prilici jednoj drzavi visokog standarda.

Ipak, sistem je izuzetno krut. Npr. skoro pa onemogucava dolazak do specijaliste u nekom normalnijem roku, ako se ne radi o hitnim slucajevima, ali iz primjera se vidi da ( vjerovatni ) mozdani udar to - nije.

U licnom primjeru, trazio sam i dobio ( jer sam " mladji " ) uputu za oto-rino-laringologa. Dobio sam pismo gdje mi obecavaju da cu dobiti tretman za oko 6 MJESECI. Dobio sam za oko 5 mjeseci. I sve to u zemlji koja se busa u grudi junacke, i gdje su puna usta kvaliteta zivota ( Norveska ).

Jos jedna napomena, malo izvan teme. Mozda nekom bude interesantno. Medicinski fakultet u Oslu, sve do sezdesetih je na svaki nacin onemogucavao zaposljavanje ljudi iz vana. Bez obzira iz koje strane drzave, i sa kojeg uglednog svjetskog fakulteta da je kandidat za ljekara dolazio, njegovo medicinsko obrazovanje nije bilo u skladu sa onim sto je zakon ( pazljivo konstruiran da odrzi monopol i privilegije ) trazio. Struka sa nekih 150 skolovanih ljekara godisnje, je imalo neupitni monopol sve dok se sezdesetih zemlja nije " otvorila ". Nedavno su trazili 170 ljekara iz Njemacke da dodju na sjever gdje se domacim nije islo.
Gnjuščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 11:21   #12
5 mjeseci za otorinca .
Dali postoji mogučnost kao ovdje da to obaviš u jednom danu privatno i da to normalno dodatno platiš?(tu podrazumijevam da je cifra prihvatljiva) .Ako je sustav takav očito je da bi liječnici opče medicine trebali savršeno funkcionirati ,biti super opremljani i educirani.
Nekad je teško napraviti razliku između hitnosti
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 13:33   #13
Moždani udar

bog. vec neko vrijeme razmisljam da postavim ovu temu al nisam sigurna da cu dobiti odgovor koji trazim....dobro. svejedno.
jedan dragi prijatelj je prije sest mjeseci dozivio i prezivio mozdani udar. no, ne onakav kakvi su vise-manje uobicajeni. ono....obicno bude problema sa govorom, jednom stranom tijela i...tako.
kod njega je ostao problem sa gutanjem i ponekad sa govorom. tako da se vec mjesecima ne hrani krutom hranom vec iskljucivo tekucom. imao je cijevcicu provucenu kroz nos, no nedavno su mu lijecnici spojili cijevcicu kroz trbuh. kako je unos hrane i tekucine otezan kod njega lako dolazi do dehidracije i......on jednostavno kopni,nestaje.....muka je to i za gledat a kamoli za dozivjet. voljela bih kad bi se nasao netko tko je imao nesto slicno u obitelji ili je cuo za nekog tko je to prosao. dal u hrvatskoj postoje lijecnici logopedi koji bi nekakvim vjezbama mogli pokrenuti centar za gutanje? ako da - kako doci do njih? hvala na strpljenju i paznji.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 13:43   #14
koliko ima godina?
Baya_Rober is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 15:41   #15
Quote:
Baya_Rober kaže: Pogledaj post
koliko ima godina?
pa.....nisam sigurna....rekla bih 54-55. zasto?
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 15:44   #16
inace, cijeli se zivot bavio sportom. u mladosti dosta aktivno.
nepusac,pristalica zdrave prehrane.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 16:30   #17
ptam jer se ovo sto si opisala desava mladjim ljidima(znam par slucajeva) pa uz pridrzavanje uputa kroz par godina se sve vrati u normalu
Baya_Rober is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 16:30   #18
Quote:
gotovanka kaže: Pogledaj post
inace, cijeli se zivot bavio sportom. u mladosti dosta aktivno.
nepusac,pristalica zdrave prehrane.
tako to obicno ide sta ces
Baya_Rober is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 23:22   #19
Čini mi se da je rehabilitacija nakon inzulta najbolja u Krapinskim toplicama. Jedan kolega o tamošnjim fizijatrima pričao je prilično afirmativno.
Inače ako čovjek ima "cjevčicu kroz trbuh" ( gastrostomu ) ...ok, neće se baš zdebljati ali ako je ostalo OK tj nema nekih extra stanja, valjalo bi razmotriti volumen i kvalitetu unešene hrane.
Što se koristi? Obična pasirana hrana kućno spravljena? Dobiva li kakav pripravak tipa Ensure, Prosure, Pulmocare, Osmolite, Recowan...? Koliko tekućine? Itd, itd....pokušati individualno prilagoditi unos.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 09:24   #20
da, hranjenje na gastrostomu ne bi trebalo samo po sebi biti suboptimalno, ima li on nekih drugih još bolesti?
a što se tiče funkcije gutanja, treba prvo vidjet sa ev. rehabilitacijom il možda trajnom ugradnjom eletrostimulatora, ali to naravno opet ovisi o mehanizmu oštećenja, tj mjestu lezije.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:41.