Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2020., 19:30   #2341
Smile

Quote:
Morski ribar kaže: Pogledaj post
Bok ekipa

Ako može savjet:

kuća 150m2, blizu Varaždina, nema ekstremnih zima niti ljeta
Moj savjet glasi: koliko para - toliko muzike.
Odnosno, ako želiš biti maksimalni gospodin - idi na plinsko grijanje, ako pak želiš biti "obični pečikurec" složi si centralno na drva.
Niti jedno nije jednostavno, a kamoli jeftino.
Bez pufera nemoj slagati centralno na drva, to smatraj kao prošlo svršeno vrijeme.
Oko boldanog se treba pospominati s ovima "gore", za grijanje ljeto ne moraš niti spomenuti, a za zimsko grijanje ti bude kak i meni. I ja sam ti isto "z varaždinske grabe", ja to tako zovem od milja.
__________________
Mark Twain je lijepo rekao: "Nikad se ne svađajte s glupim ljudima,oni će vas spustiti na svoju razinu i onda potući sa svojim iskustvom" !
plus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2020., 19:32   #2342
Thumbs up

Quote:
bubi kaže: Pogledaj post
Zima je na pragu i treba brzo sa riječi preći na djelo. Unaprijed hvala na savjetima.
Čini mi se OK
__________________
Mark Twain je lijepo rekao: "Nikad se ne svađajte s glupim ljudima,oni će vas spustiti na svoju razinu i onda potući sa svojim iskustvom" !
plus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2020., 19:32   #2343
Po meni je s obzirom na sve izrečeno shema dobra jedino hvali nepovratni u krugu grijanja i to bi bilo to...
cajtraga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2020., 20:06   #2344
Ak budemo sitničavi, pumpe moraju imati osovinu postavljenu horizontalno, a ne vertikalno kak je na slici .
I ja bi postavil slabiju pumpu na krug grijanja, a jaču na kotlovski krug.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2020., 23:16   #2345
Thumbs up

Eto kolege forumaši "Cajtraga i Zvon" su dovršili super recenzijama "detalja". Maheri su maheri, nikaj ne prepuštaju slućaju.
__________________
Mark Twain je lijepo rekao: "Nikad se ne svađajte s glupim ljudima,oni će vas spustiti na svoju razinu i onda potući sa svojim iskustvom" !
plus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 08:13   #2346
Talking

Quote:
sjosko kaže: Pogledaj post
Kolika bi se stvorila razlika u cijeni samo da je Dkockar ugradio kotao koji ne baca 30% drva kroz dimnjak.
A što ako rus jednog dana zatvori ventil.

Poslano sa mog SM-A105FN koristeći Tapatalk
Ako do toga dođe onda kupujem dva akumulacijska spremnika od Centrometal i drva
dejankockar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 08:55   #2347
Quote:
bubi kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima , nije me bilo neko vrijeme. Dao sam si truda i čitao forum od početka i neću reći da sad sve znam jer neznam i nikad neću. No u svakom slučaju znam nešto više. Na žalost nisam našao Ultimu II, Bosh 2000b mi ne odgovara jer traži sitnija drva, pirolize su mi nedostupne tako da je ipak ostao EKO CK-P 35Kw i CAS 1501. Znam kotao nije prva violina, a veći AT ne prolazi u kotlovnicu. Kupljeno i taj dio priče završen. Slijedeće, shema grijanja ima uvjet da sistem zagrije prvo kuću, a onda višak u pufer, znači slijepo crijevo ili anito shema. Koristeći, ovdje na forumu objavljenu nečiju šemu, prilagodio sam je uvjetima u svojoj budućoj kotlovnici. Sad molim Vas znalce da pogledate te svojim savjetima pomognete da otklonim sve nedostatke. Korištene su dvije ekspanzione iz razloga što manju od 50 l već imam i zadovoljavala je potrebe sistema. S obzirom da se dodaje AT 1500 l za 10% treba povećati i ekspanziju, zato je ova druga od 150 l. Od starog sistema imam i pumpe, manja 32-60 za kotlovski krug i veća 32-80 za krug grijanja. Zima je na pragu i treba brzo sa riječi preći na djelo. Unaprijed hvala na savjetima.

[/url]
Između ESBE-a 60C i toplog voda treba biti nepovratni ventil.
tmacekovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 09:26   #2348
Za veće količine tople vode i duže vrijeme potrošnje iste može se koristi dodatna pumpa za ubrizgavanje po potrebi.

Shema centralno grijanje na drva s 3 cijevi
https://i.postimg.cc/3xLTnzDK/CG2010.jpg

Pumpa radijatora treba raditi stalno 24 sata dnevno, s nižim temperaturama vode koja se odredi s VTA 322 i sličnim ventil.
Grubo određivanje temperature tople vode 50-55°C je dovoljno za sezonu grijanja. Topla voda se dodaje samo kada je razlika između ulaza u cjevovod radijatora i povrata veća od 12°C, može se odrediti i manje ali se povećava potrošnja. Za varijantu više odvojenih pločastih radijatora temperatura tople vode može biti i niža, s tim se dodatno produži vrijeme korištenja iste količine tople vode.
Miješajući ventil kotla za izbjegavanje dugotrajne kondenzacije dimnih plinova
može biti VTC512 ili slično.
pzec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 20:47   #2349
Polaz povrat??

Koja bi bila idealna razlika izmedu temp polaza i povrata?imam niskotemperaturno grijanje preko radijatora i polaz od 45 a povrat od 40.dal bi ta razlika bila veca ako bi smanjio brzinu pumpe ili probao prigusiti protok na prigusnicama?sobe se ugriju, objekat je nadprosjecno izoliran.
rbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 21:15   #2350
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Za veće količine tople vode i duže vrijeme potrošnje iste može se koristi dodatna pumpa za ubrizgavanje po potrebi.

Shema centralno grijanje na drva s 3 cijevi
https://i.postimg.cc/3xLTnzDK/CG2010.jpg

Pumpa radijatora treba raditi stalno 24 sata dnevno, s nižim temperaturama vode koja se odredi s VTA 322 i sličnim ventil.
Grubo određivanje temperature tople vode 50-55°C je dovoljno za sezonu grijanja. Topla voda se dodaje samo kada je razlika između ulaza u cjevovod radijatora i povrata veća od 12°C, može se odrediti i manje ali se povećava potrošnja...
Potrošnja čega?
Svaka čast na lijepo nacrtanoj shemi...
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 21:31   #2351
Quote:
rbubnjar kaže: Pogledaj post
Koja bi bila idealna razlika izmedu temp polaza i povrata?imam niskotemperaturno grijanje preko radijatora i polaz od 45 a povrat od 40.dal bi ta razlika bila veca ako bi smanjio brzinu pumpe ili probao prigusiti protok na prigusnicama?sobe se ugriju, objekat je nadprosjecno izoliran.
Razlika od 10-12°C, nema svrhe toplu vodu u donjoj zoni radijatora vratiti u dobavu.
Razlika se regulira protokom, na ventilu za balansiranje.
Broj krugova ventila ( otvoren-zatvoren ) podijeliti s brojem radijatora, zatvoriti ventil do kraja i otvoriti toliko koliko se dobilo podjelom.
Drugi način je delta t kontrola za pumpu br. 2 na shemi.
Ako je u krugu grijanja pametna pumpa tipa Grundfos Alpha 2, treba odabrati način rada održavanje konstantnog tlaka na I,II ili III. Smanjenjem protoka i temperature tople vode smanjuju se i troškovi grijanja.
pzec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 21:33   #2352
CK-P 35Kw i CAS 1501

Quote:
cajtraga kaže: Pogledaj post
Po meni je s obzirom na sve izrečeno shema dobra jedino hvali nepovratni u krugu grijanja i to bi bilo to...
Nepovratni ispušten kod crtanja, dolazi iza kuglventila posle pumpe kruga grijanja.
bubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 21:38   #2353
Quote:
dfranc kaže: Pogledaj post
Molio bi znalce, da mi kažu dali bi ovaj spremnik mogao namontirati na Viadrus U22,i možda stave neku šemu spajanja?Unapred veliko hvala.Probat ću postaviti slike.Lp













Pošto nemogu nafatat,nikog od lokalnih meštra(valjda se boje da neće dobro složit),morat ću se sam prihvatit,tog zahtijevnog posla,mada sam po struci elektroinstalater.Bio bih vam jako zahvalan na komentarima i svakoj pomoći,što podrazumjeva šemu,i to neku jednostavnu i u drugoj varijanti sa Dajcom i AKG-eom ili što bi bilo po vašem najbolje,e ventualno da mi preporučite nekog majstora,u blizini Daruvara,platim pošteno.Hvala i, Lp.









Zaboravio sam napisati,kapacitet oko 850 litara,limena oplata na kopćanje,sa 5 cm staklene vune,to bi još obukao u 10cm neke izolacije,izvoda mislim da ima dovoljno,postavit ću još slike unutrašnjosti ,slikano kroz servisnu rupu.Lp
__________________
Daruvar
dfranc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 21:43   #2354
CK-P 35Kw i CAS 1501

Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Ak budemo sitničavi, pumpe moraju imati osovinu postavljenu horizontalno, a ne vertikalno kak je na slici .
I ja bi postavil slabiju pumpu na krug grijanja, a jaču na kotlovski krug.
Primjedba na mjestu. Pumpe će biti horizontalno postavljene. Kotlovski krug je na tri etaže. Ne znam da li bi UPS 32-60 gurala u potkrovlje. Zato sam je stavio na kotlovski.
bubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 22:09   #2355








__________________
Daruvar
dfranc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2020., 06:34   #2356
Quote:
bubi kaže: Pogledaj post
........ Ne znam da li bi UPS 32-60 gurala u potkrovlje. Zato sam je stavio na kotlovski.
Zabrinjava te visina na koju pumpa može dignuti vodu - stupac vode.
To nema veze sa cirkulacijom! Cirkulacija ovisi o otporu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2020., 07:30   #2357
Quote:
bubi kaže: Pogledaj post
Primjedba na mjestu. Pumpe će biti horizontalno postavljene. Kotlovski krug je na tri etaže. Ne znam da li bi UPS 32-60 gurala u potkrovlje. Zato sam je stavio na kotlovski.
Voda je u zatvorenom krugu i topla ima sama tendenciju penjanja, tak da pumpa treba samo sabladati otpore strujanja kroz cijevi, ali ne treba dizati vodu.
Kad imaš tri etaže, bilo bi dobro da (ako je izvedivo) to ne razdvojiš na dva ili tri kruga? Tak bi bilo ekonomičnije i lakše za regulirati.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2020., 11:35   #2358
Gdje bi bilo najeftinije, kupit expanzionu posudu,miš ventile i ostale fitinge,u BBŽ,ili u Zagrebu,ili možda internet trgovina?
__________________
Daruvar
dfranc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2020., 11:58   #2359
S takvim spremnikom sustav mora biti otvorenog tipa, jer se bu inače napuhnul, ispucali zavari i procuril.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2020., 13:06   #2360
Može li onda kotlovski krug otvorenog tipa,ubaciti kroz servisnu rupu izmjenjivač topline,vjerojatno pedesetak metara cjevi za podno grijanje,ili bakrenih cjevi,što bi filalo zatvoreni krug grijanja,jer na tavan mi neigra stavljati skalamerije,pošto imam sve u podrumu.lp

Ps:Možete mi postaviti neku šemu,i malo pojasnit,ili možda dati brojček da se čujemo.lp

Treba mi šperploča, breza, 18 ili 21 mm, 2 kom od 55x45cm.

Problem je što nitko ne prodaje manje od 2500x1250, moraš kupiti cijelu ploču!

Znate li nekoga tko prodaje manje komade

Planiram u spremnik ubaciti el.grijač 12 KW,tako da u prelaznim periodima grijem na el. energiju,jer imam solarne panele,od prije.Ili možda kotao na el.energiju nešto kao https://www.facebook.com/marketplace...ssenger_banner
__________________
Daruvar
dfranc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:02.