Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2022., 11:37   #381
Jučer završio 41 knjigu za ovu godinu. Prošle godine 51, a 2020. 52 knjige progutao.
TheSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2022., 18:56   #382
Ne znam tocno, oko 80-100. Ljeti malo a zimi puno vise citam
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2022., 19:56   #383
28 knjiga, možda doguram do trideset do kraja godine.
najviše sam čitao 2013. godine, 80 komada. godinu nakon 70, pa 48...
tada sam imao liste što čitat, dok mi je zadnjih godina zapravo problem nać dobru knjigu ili dobit dobru preporuku za knjigu. možda ne bi bila loš ideja opet se vratit listama i planiranju...
Aciha is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2022., 13:52   #384
63
+ nepoznat broj pročitanih a prodatih
- nepoznat broj započetih a nedovršenih jer sam odustao

oko 40 vjerojatno je broj
proza i literatura zajedno
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2022., 01:43   #385
Ciljam svake godine na 45 naslova, oko 35 beletristike i 10-ak publicistike, to mi je nekako zlatni broj. Ove godine mozda par knjiga vise od toga. Naravno, zavisi i od toga sto se cita. Ukoliko su neki teski fantasy serijali u igri, i ukupni broj pada s obzirom na broj stranica po knjizi.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2022., 10:40   #386
Malo, ali više od toga ne stignem jer se bavim glazbom i još koječime.
Sve skupa 10.
Funny Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 09:20   #387
Oko 30 ali sad mi je žao što nisam vodio evidenciju.
Chuky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 11:12   #388
Manje nego sam planirao, no ove ću godine svakako nastojati više
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 12:05   #389
a neznam , dosta ali svakako manje nego proslih godina.
tko je kriv?
Valjda sve losija moc koncentrcije....
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 14:14   #390
2015 - 65
2016 - 58
2017 - 27
2018 - 11
2019 - 1
2020 - 5
2021 - 1
2022 - 5

ove godine želim pročitati 12 knjiga
Rosabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 16:29   #391
15 - dosta loše, ove godine probat barem desetak više

Kad je "dobra" godina to je obično oko 20 knjiga, s time da je rijetko koja ispod 300 stranica
JuraSuper is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 20:48   #392
28. U posljednje četiri godine sam pročitao 103 knjige i pet grafičkih novela.
Necio is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 09:11   #393
Quote:
Necio kaže: Pogledaj post
28. U posljednje četiri godine sam pročitao 103 knjige i pet grafičkih novela.
Ovo je tako glupa tema da neću niti sudjelovati u toj "anketi"?
Zašto je to važno koliko smo knjiga pročitali ove godine?
Zar smo po tome intelektualci? Zar je to utjecalo da promijenimo naše ili svake druge života? Zar je utjecalo da smo se mi - promijenili?
---------------------

"U svemu sam tražio mir, ali ne nađoh ga nigdje, osim u kutu, uz knjigu." ( Umberto Eco)


To je jedino izvjesno i sigurno. Svoj mir..
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 16:53   #394
Quote:
californiamen kaže: Pogledaj post
Ovo je tako glupa tema da neću niti sudjelovati u toj "anketi"?
Zašto je to važno koliko smo knjiga pročitali ove godine?
Zar smo po tome intelektualci? Zar je to utjecalo da promijenimo naše ili svake druge života?
Ne čini te broj knjiga intelektualcem, niti bilo tko čita da bi ga drugi smatrali intelektualcem. Čitaš jer voliš čitati, čitaš teme i autore koje voliš i općenito vezati čitanje knjiga uz nekakvu "intelektualnost" mi je bez veze.
Sve kako je tebi glupo, postaviti si nekakvi brojčani cilj djeluje stimulativno, barem meni djeluje i zaista ne vidim ništa lošeg u brojanju pročitanih naslova.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 18:16   #395
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Sve kako je tebi glupo, postaviti si nekakvi brojčani cilj djeluje stimulativno, barem meni djeluje i zaista ne vidim ništa lošeg u brojanju pročitanih naslova.
Apsolutno. Imam blazi oblik add-a i broj i planiranje mi pomogne da odrzim fokus. Takodjer mi pomogne mi da izadjem iz "reading slumpa" kad mi se nista ne cita, ali brzo se vratim u kondiciju

A ovo koliki je tko intelektualac nema nikakve veze s brojem procitanih knjiga ili uopce procitanim knjigama. Bespotrebno je to i spominjati.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 18:25   #396
Quote:
californiamen kaže: Pogledaj post
Ovo je tako glupa tema da neću niti sudjelovati u toj "anketi"?
Zašto je to važno koliko smo knjiga pročitali ove godine?
Pa kaj nisi ti najčitač ovog dijela foruma? Normalno da je bitnija kvaliteta nego kvantiteta, jer neki koji puno čitaju i dalje ne razumiju to što su pročitali.

Ovako forumski to je samo jedna zanimljiva informacija.
__________________
Ako je muška riječ zakon, onda je ženska izmjene i dopune
stevo7650 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 19:09   #397
Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post

A ovo koliki je tko intelektualac nema nikakve veze s brojem procitanih knjiga ili uopce procitanim knjigama. Bespotrebno je to i spominjati.
ma naravno da nema. Bitno je da ljudi čitaju, koji put čitam nešto što me tjera na razmišljanje ili dotakne do srži, koji put ne želim da završi priča, koji put jedva čekam kraj, koji put čitam nešto "komercijalno" što igra na sigurnu kartu bestselera, a koji put otkrijem nekog nepoznatog autora i oduševim se...Naravno da ima naslova na koje frknem nosom ili prevrnem očima, jer svi imamo neke svoje smjernice u odabiru knjiga, ali to što meni ti naslovi nisu zanimljivi ne znači da nisu nekome vrijedni čitanja.
Meni je veći problem kad zapnem s nekim naslovom i onda se mučim stići do kraja jer kad nešto započnem moram i dovršiti - ako si trebam postaviti nekakav izazov onda bi to moglo biti da konačno odlučim ostaviti knjigu s kojom se nisam povezala u prvih 100 stranica.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 19:16   #398
u 2023 za sada niti jednu!!
strucne manuale ne racunam, cilj je procitat bar 3 na engleskom jeziku. a na HR ovisno do cega dodem,
Degliorsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 21:40   #399
[QUOTE=Donata;96189605]Ne čini te broj knjiga intelektualcem, niti bilo tko čita da bi ga drugi smatrali intelektualcem. Čitaš jer voliš čitati, čitaš teme i autore koje voliš i općenito vezati čitanje knjiga uz nekakvu "intelektualnost" mi je bez veze.
Sve kako je tebi glupo, postaviti si nekakvi brojčani cilj djeluje stimulativno, barem meni djeluje i zaista ne vidim ništa lošeg u brojanju pročitanih naslova.[/QUOTE]

Meni to djeluje, ipak, destimulativno. Zašto? Jer je osnovno u čitanju knjiga: mišljenje ( intelekt). To je osnovna premisa svakog intelektualca da je odgovoran za svoje mišljenje. I sada se naravno pitam(o): što znači postati – mislioc ( intelektualac)?

Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
A ovo koliki je tko intelektualac nema nikakve veze s brojem procitanih knjiga ili uopce procitanim knjigama. Bespotrebno je to i spominjati.
Zanimljivo. Kako misliš postati intelektualac ako ne uđeš u umove drugih pisaca? Ako tim postupkom ne mijenjaš sebe iz tuđih mišljenja iz svog ogledala? Ili, da te prepustim mom omiljenom piscu Borhesu?

Štoviše, svijet knjige koji nastaje kao sistem, paradoksalno se širi i postaje i postaje kaotičan kao beskonačni lavirint stvarnosti. Problem nesklada između zbilje i privida postepeno poprima dvosmislenost, pretvarajući se u beskonačni sistem ogledala, gdje se jedna iluzija zamjenjuje drugom, gdje iz jednog sna izvire drugi san, gdje se u jednoj predstavi odigrava druga. (-) Da li se moje knjige i moji izvori nalaze u drugim knjigama? Točno, zato što smatram da je čitanje jedne knjige ne manje realno iskustvo no putovanje i zaljubljivanje. Mnogi ljudi skloni su razgraničavanju stvarnosti koju obično čine zubobolja, glavobolja, putovanja od imaginarnog svijeta knjiga. Meni se, pak čini, da je to razgraničenje neodrživo ( H.L.Borhes)


Quote:
stevo7650 kaže: Pogledaj post
Pa kaj nisi ti najčitač ovog dijela foruma? Normalno da je bitnija kvaliteta nego kvantiteta, jer neki koji puno čitaju i dalje ne razumiju to što su pročitali.Ovako forumski to je samo jedna zanimljiva informacija.
To nema nikakve veze ( ali baš: nikakve) sa razumijevanjem narativa knjige. Kvaliteta knjige se ogleda u odgovornosti mislioca - u njegovom angažmanu za promjenu stvarnosti kakva jeste. Kvantiteta : koliko sam knjiga pročitao - je tu blazirana i zabludjela misao. Dakle: nepotrebna.

Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
ma naravno da nema. Bitno je da ljudi čitaju, koji put čitam nešto što me tjera na razmišljanje ili dotakne do srži, koji put ne želim da završi priča, koji put jedva čekam kraj, koji put čitam nešto "komercijalno" što igra na sigurnu kartu bestselera, a koji put otkrijem nekog nepoznatog autora i oduševim se...Naravno da ima naslova na koje frknem nosom ili prevrnem očima, jer svi imamo neke svoje smjernice u odabiru knjiga, ali to što meni ti naslovi nisu zanimljivi ne znači da nisu nekome vrijedni čitanja.
Meni je veći problem kad zapnem s nekim naslovom i onda se mučim stići do kraja jer kad nešto započnem moram i dovršiti - ako si trebam postaviti nekakav izazov onda bi to moglo biti da konačno odlučim ostaviti knjigu s kojom se nisam povezala u prvih 100 stranica.
Naše smjernice su za naše bliske ljude s kojima dijelimo naše svjetove, pa makar i u svijetu knjiga. Ja uvijek kada počnem čitati knjigu – pogledam naslov, broj stranica i pogovor ( samo da shvatimo što se dešava u „mizansceni“). I tada se preda mnom otvori sasvim novi svijet – svijet ispunjen kvalitetom. Smisao čovjekovog bivstvovanja u svijetu – ako ta knjiga to zadovoljava, meni je ispunila život. Emocionalan i racionalan.
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 23:31   #400
Nekoliko desetaka. Ali nije da se čitanje svodi na brojke. Bezbroj više ili manje zanimljvih eseja je također važno spomenuti. Ali čitam da bi čitao dalje, da bih pisao o čitanju... Mislim da je dosta formula sadržano u čitanju koje vode dalje, prema daljnjem čitanju, prema pisanju, prema razgovorima s drugima, prema praćenju i gledanju, prema razumijevanju i produbljivanju stvari. Ne znam da brojčano stanje tu ključno...
shiboleth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:18.