Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2007., 09:09   #21
Ja imam na dvorištu i na vrtu ukupno dvije ručne pumpe, i na svaku od njih je spojen po jedan hidropak kapaciteta oko 3,5 m3/h.. Zalijevam travu, povrće na vrtu, perem, pumpam vode koliko god želim! Moje višegodišnje iskustvo: što se više vode ispumpa, pod zemljom se opet više vode skupi!

Ali to je mala količina vode prema onoj koja se ispumpa iz cijevi 4 cola kod navodnjavanja polja zasađenih povrćem.. U mom kraju dosta ljudi bavi se time, i jednostavno zabiju takvu cijev uz svoju oranicu i nekoliko puta na godinu doslovno POTOPE zemljište velikom količinom vode! Tko ne želi vjerovati, ne mora - ali ja sam se osobno uvjerio u to, tako da nemam razloga sumnjati..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 09:58   #22
Količina vode ovisi o slojevima u kojem se nalazi.
Ja imam sloj "kupskog pijeska" (onaj za betoniranje -do 10mm) oko 1m na dubini 12m. Oni u podrućju ZG imaju na 4m šoder do velićine šake koji je debeo nekoliko metara, pa tako su napravili svoja jezera.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 10:59   #23
Svakako da sastav tla i lokacija bitno utječu na količine vode u podzemlju.. Kod korištenja ovakve pumpe za potrebe vodovoda, pumpa će raditi u vrlo kratkim terminima, jer su njezine mogućnosti dobave puno veće nego što se kroz cijevi vodovoda uopće može ispustiti.. Zato je tu tlačna sklopka koja se brine da tlak vode održava u nekakvim granicama.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 20:48   #24
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Svakako da sastav tla i lokacija bitno utječu na količine vode u podzemlju.. Kod korištenja ovakve pumpe za potrebe vodovoda, pumpa će raditi u vrlo kratkim terminima, jer su njezine mogućnosti dobave puno veće nego što se kroz cijevi vodovoda uopće može ispustiti.. Zato je tu tlačna sklopka koja se brine da tlak vode održava u nekakvim granicama.
Ovako pumpa ce biti potopljena u bunaru ,sutra idem izmijeriti dubinu bunara danas sam gledao u bunar i na nekih cca 10 m sam vidio da ima vode sutra idem sa mijerenjem dubine bunara i koliko ima visina stalne vode pa vam javim.
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 12:28   #25
Novi bunar

Stari presušio!!

Užas - biti bez vode. Obećavaju vodovod već nekoliko godina. Više im ne vjerujem.

Pozvao sam rašljara da mi nađe mjesto za bunar (300 kn). Iskopali su mi novi bunar unutarnji fi 80 cm dubok 18 m (inače kod nas je cijena 380 kn/m sa cijevima). U roku 24 sata došlo mi je 5000 litara vode!!!! Presretan, u starom bunaru mi je dolazilo 200 litara na dan.

E sad počinju standardne muke. Pitam susjeda (vodoinstalater), nema vremena, ne stigne, ali bude došo. Rekao on meni: "Kupi potopnu pumpu", još nešto pribora nabrojio. Ja kupio njega nema. Pa obećao jedan dan, drugi, i ne dolazi, a ja vode nemam kraj punog bunara! Ništa Tihomir, u dućan. Kupio velike rolcange 70-80 cm (valjda se tako piše) i šarafim sam. Prvi dan spustio pumpu, uključio - pumpa radi! Ispumpao 3000 litara (prepumpao u stari bunar), drugi dan voda došla! Sad si mislim: "Pa nije neka nauka zašarafiti i ove ventile i spojiti na postojeći hidrofor, ostaviti i staru peterostepenu pumpu, pa da mogu birati iz kojeg bunara pumpam." Inače, stari bunar je dubok 9 metara i u njemu imam injektor sa dvije cijevi (5/4" i 1", valjda tako nešto).

A taj injektor me nešto zezao pred neku godinu, zahrđao (trebalo bi bez 'h') i puštao vodu nazad u bunar. On zapravo u sebi sadrži i nepovratni ventil pa su i sve cijevi pod tlakom kao i hidrofor, a injektor ne pušća vodu nazad u bunar i sve je OK (dok ne pusti injektor), zrak ne može ući u cijevi jer je sve pod tlakom (kao što je netko prije već i napisao). A taj injektor (kao i bilo koja usisna korpa) ima gumicu koja može šetati gore dolje, pa kad pumpa usisava gumica se diže i propušta vodu, a kad prestane usisavati pritisak vode pritisne tu gumicu prema dolje i ona zatvori prolaz. Pa i ta gumica me zezala jednom. Nije dobro nasjedala na rupu.

No dobro. Uglavnom nova potopna pumpa NEMA ugrađen nepovratni ventil . Poludio sam kad sam drugi dan to sve lijepo zašarafio na postojeću instalaciju i hidrofor.

Danas idem opet u dućan i nadam se da ću dobiti bitku.

Tihomir.
Tih is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 08:31   #26
Bitka za vodu

Kupio nepovratni ventil i montirao direktno na pumpu u bunaru. RADI.

A potopna pumpa je preporod u odnosu na staru peterostepenu.
1. Ne moraš zalijevati cijevi da bi digao vodu
2. Dotok vode je približan kao i odljev iz pipe (špine), pa je onaj problem pritiska od 2 - 4 atm značajno ublažen (ono kad imaš plinski protočni bojler koji se baš i neće uključiti ispod 2,5 atm, ti se tuširaš, a bojler se pali - gasi), tako se sada mogu tuširati 10-tak minuta, a da se bojler ne ugasi

Imam rabljenu jednofaznu peterostepenu pumpu za prodaju!

Tih.
Tih is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 06:20   #27
Quote:
Tih kaže: Pogledaj post

A potopna pumpa je preporod u odnosu na staru peterostepenu.
Nemam pojma o ovim pumpama pa cu zato pitati
Potopna za bunar je ono što dolazi u samu cijev, na dno bunara, i koja podiže vodu, je li tako? Po čemu se razlikuju takve pumpe i koja je "ona prava"?

x-stepenska pumpa dolazi van bunara i usisava vodu. Koja je razlika između 1-stepenske i npr. 5 stepenske? Što dublje to više-stepenska?

Da li je jedino pravo rješenje potopna cijevna pumpa, za bunare npr preko 10m? U tom slučaju nema buke i šuma izvan bunara, kaj ne? Thanks!
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:15   #28
Potopna pumpa

Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Nemam pojma o ovim pumpama pa cu zato pitati
Potopna za bunar je ono što dolazi u samu cijev, na dno bunara, i koja podiže vodu, je li tako? Po čemu se razlikuju takve pumpe i koja je "ona prava"?

x-stepenska pumpa dolazi van bunara i usisava vodu. Koja je razlika između 1-stepenske i npr. 5 stepenske? Što dublje to više-stepenska?

Da li je jedino pravo rješenje potopna cijevna pumpa, za bunare npr preko 10m? U tom slučaju nema buke i šuma izvan bunara, kaj ne? Thanks!
Sve što ste napisali je točno. Ono što fali za vanjske pumpe je da u bunaru može biti tzv. korpa (do nje vodi jedna cijev) - pa se može dizati voda do približno 7 m dubine (odnosi se na nivo vode, a ne na dubinu postavljene korpe) ili može biti injektor do kojega, od pumpe, vode dvije cijevi - druga cijev je "povratni vod" koji vraća dio već dignute vode nazad u bunar (i ta cijev je, naravno, tanja) da bi pumpa mogla vući vodu sa veće dubine. Ne znam do koje dubine se može ići sa peterostepenom pumpom (nisam probao), moj susjed kaže do 11m, iako je netko na forumu napisao više.

Ne znam točno kako te pumpe rade. Broj stupnjeva je zapravo broj članaka (jesu li unutra neke membrane ili nešto drugo - ne znam). Uglavnom, vrijedi pravilo što više stupnjeva - veća dubina.

Da, potopna pumpa dolazi oko 0,5 m od dna bunara i diže vodu. Promjer pumpe je 10-tak centimetara i moja je visoka oko 0,5 m. Teška oko 12 kg. Od inox materijala (bolje - da ne korodira). Sa njom se dobije i 15-20 m kabla (uvijek sam se pitao da li je dobro stavljati strujni kabel u vodu u bunaru, ali, koliko vidim, problema nema).

Proizvođač je Speroni, talijanska. Potrošnja 1,1 kW. Max dubina 30 m. Cijena 1900 kn u Pevcu. NEMA nepovratni ventil pa ga je potrebno kupiti i našarafiti direktno na pumpu, pa tek onda cijev (1") pomoću spojnice. Postoje i veće pumpe (istog promjera ali dulje od metra) za veće dubine i sa cijenom od 4500 , ili više, kuna.

Da, veliko je iznenađenje (za mene) da više nema buke od pumpe, pa ne znaš kada je uključena, a kada nije, osim da stojiš kraj hidrofora i gledaš tlak. Te pumpe imaju i neke zaštite (u slučaju da nema vode ili tako nešto), a ne bi se smjele uključivati izvan vode ( - zašto ne - ako ima zaštitu, treba malo pročitati), a hlade se u samoj vodi tako da ne bi smjelo biti pregrijavanja (opet, ako ima vode).

I ono što mi se najviše sviđa: potopiš je u bunar, uključiš, i treba joj 10-tak sekundi da poteče voda , ne čuje se , ujednačen je pritisak , a mislim da je čak i jeftinija za 500-1000 kn od odgovarajuće usisne (ili kako se već zovu pumpe koje dižu vodu) pumpe.

Tih.
Tih is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:21   #29
Potopna pumpa nalazi se na RAZINI vodenog stupca, ona vodu mora samo PODIGNUTI na visinu, što je daleko lakše nego USISAVATI vodu iz određene dubine.

Postoje (obične) potopne pumpe, koje se mogu na pr. spustiti u iskopani bunar. One su večeg promjera, na pr. 15-20 cm. Postoje i cijevne potopne pumpe, koje su predviđene za spuštanje u cijev određenog promjera.

Višestepene pumpe obično se nazivaju hidroforske pumpe, i one vodu podižu na usis. Rade dobro do nekoliko metara visinke razlike, ako je ta razlika prevelika, badava su svi ti stepeni...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 16:17   #30
Tih, Champ - Hvala na pojašnjenju!!!

Zeke
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 18:44   #31
Pozdrav svima,evo kako sam ja rijesio vodu u svojoj kuci (nisam htio prikljuciti vodovod udaljen je od kuce cca 8m ) posto uredujem staru kucu rijesio sam vodu ovako.Imam bunar na dvoristu dubine cca 8,5m ,kupio sam POTOPNU PUMPU snage 800w( cca 220e) , pumpa dize 50 m visoko vodu.Posto sam spojio pumpu na cijev za vodu 5/4 dosao sam do visine cca 7,5m u razini zemlje ,zatim sam prespojio na 1" i tu cijev od 1" u duzini 28m sproveo do podruma.U podrumu sam na tu cijev stavio ventil od 1" (tu cu jos staviti filtar) zatim sam stavio elektroniku koja pali i gasi ovu recenu pumpu,poslije ove elektronike (cijena elektronike cca 80 e) racvaju se cijevi od 1/2" na 4 strane, ovako ,2 kupaone i wc te kuhinja.Evo ako koga jos sto interesira neka pita,da napomenem d sve besprijekorno funkcionira.
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 08:18   #32
Elektronika?

Kakva? Ako sam dobro shvatio to je nešto što uključuje pumpu kad ti otvoriš pipu. Da li cijevi moraju biti stalno pod tlakom, elektronika mjeri tlak - pa kad tlak padne uključi pumpu ili to možda radi na protok? Budući da nisi spomenuo hidrofor.

Tih.
Tih is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 11:30   #33
Quote:
Tih kaže: Pogledaj post
Kakva? Ako sam dobro shvatio to je nešto što uključuje pumpu kad ti otvoriš pipu. Da li cijevi moraju biti stalno pod tlakom, elektronika mjeri tlak - pa kad tlak padne uključi pumpu ili to možda radi na protok? Budući da nisi spomenuo hidrofor.

Tih.
http://www.oglasnik1.blog.hr/
pogledaj moj blog,sve ti pise na njemu
http://www.tip-pumpen.de/zub_quickmat.php
na ovoj pumpi vidite lijevo i desno da ima za spajanje za gumeno crijevo,te plastike se odsrafe i mozete dalje spajai kako zelite na vodovod.
__________________
zagorac

Zadnje uređivanje maksica6 : 05.06.2007. at 15:54.
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 12:26   #34
PUMPOM SAM RIJESIO VODOOPSKRBU

Quote:
maksica6 kaže: Pogledaj post
Ovo je taj akvamat, http://www.tip-pumpen.de/zub_quickmat.php ili je potrebno jos nesto da se spoji na potopnu pumpu, ako neko znade kako se ovo spaja na potopnu pumpu nek malo objasni/ nacrta svaka info je dobrodosla.

Evo pumpe na koju bi se spajao ovaj akvamat.http://www.pumpenscout.de/index.php?...cb3e2.86539998
Ovako ,spojio sam pumpu i akvamat na instalaciju u kuci ,sve radi super ali posto je mali akvamat pumpa se ukljucuje kad padne pritisak u akvamatu .Znaci kad istocim cca 1 litru vode pümpa se ukljucuje,sad sam kupio spremnik za vodu od 180 litara (650 kn) i trebam spojiti na akvamat i vodovod pa javim rezultate. Sve lijepo funkcionira i sa ovim prijasnjim sutavom ali me nervira da se pumpa pali kad istocim svaku litru vode.
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 14:33   #35
Champ, unaprijed sam ti zahvalna ak mi možepš dati odgovore na slijedeće: imamo bunar dubok 19 m, a sada po suši voda je na 11 m, znači vode ima dovoljno. Trebamo potopnu pumpu i agregat jer nemamo struje, ali ne znamo da li nam još kaj treba kupiti da ne kupujemo polovično.
Hvala i bok!
zunzara is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 16:02   #36
zunzara, ne znam dali će ti to služiti samo za zalijevane, ili za instalaciju vodovoda. U slučaju vodovoda potreban ti je i spremnik vode, s tlačnom sklopkom koja uključuje pumpu.

U slučaju da vodu trebaš samo povremeno, potrebno ti je samo nekakvo tlačno crijevo (ili fiksna cijev), ovisno o tome kakvu pumpu ćete odabrati..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 14:23   #37
Quote:
dario101 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
moram kupiti potopnu pumpu za bunar kojemu je voda na otprilike 6-7 m.
E sada, vidio sam da ima kupiti u pevecu potopnu pumpu marke Marina (svm 100) pa me zanima zna li itko išta o tim pumpama? Cijela je od inox-a i dosta je teška.

Bilo kakve informacije bile bi super.
Hvala
Da li ti pumpa treba za stalno crpljenje vode iz bunara ili samo povremeno ?
A pumpa Marina.
To što je od Inox-a je dobro. To što je teška - nema veze (mora biti teška da stabilno stoji na dnu). Provjeri koja je zemlja porijeka.
Karakteristike:
Električna snaga: 1 kW, 1F priključak
Maksimalni kapacitet : 50 lit /min
Maksimalna visina dobave: 60 m
Ali ...Ovo ne znači da možeš dobiti 50 l /min vode na 60 m visini.
Tablica ti izgleda otprilike ovako:
Visina (m):.........50....40....30.....20...10
Protok (l/min)......5.....20....30.....40...47


Za informaciju: poznatiji proizvođači pumpi su GRUNDFOS, WILO, IMP,DAB
Grundfos modeli:AP12, AP35, AP50
WILO: CP (Wilo)
IMP: P32/8, P32/10. Ova zadnja ima protok od 120 l/min kod visine dizanja 7 m.
IMP je kvalitetna pumpa koja im pogon i u ZGB. Može se nabaviti svaki rez. dio. Ako se pumpa misli koristiti stalno, onda bi ovo mogao biti bolji izbor (na duge staze).

Zadnje uređivanje apf11 : 13.08.2007. at 15:00.
apf11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 15:31   #38
Hvala ti, gdje se to može pogledati i kupiti?
dario101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 13:15   #39
Quote:
dario101 kaže: Pogledaj post
Hvala ti, gdje se to može pogledati i kupiti?
Grubdfos u maloprodaji ima Termocommerce (npr. Branimirova) a vjerujem i drugi jači centri koji drže klimatizacijsku opremu (ovi drugi mogu imati i neke od gore spomenutih marki).

Pitanje za tebe: A što planiraš raditi s tom pumpom ? Možda potopna pumpa i nije optimalno rješenje za tvoju primjenu. Obično su potopne pumpe za ispumpavanje prljave vode (fekalne, muljevitie i sl.)
apf11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 14:04   #40
Grundfos sam eliminirao, prvenstveno zbog cijene. Vidim da ima dosta jednako kvalitetnih marki kod nas mnogo povoljnije.
Naišao sam na marku Ebara koja je jako dobra, njemačka proizvodnja i servis i dijelovi osigurani kod nas.

@apf11: treba mi za kuću, umjesto hidrofora, budući mi to stoji unutar kuće, nemam podruma. Hidrofor stvara buku i stalno iz njega kapa... uglavnom ima posla oko njega.
Ovo je bunarska inox pumoa u obliku cigarete, duljine oko 70 cm, imaš ih i za kućanstva, za čiste i prljave, otpadne vode itd.
dario101 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.