Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2014., 18:56   #4921
Novac plaćen za te Migove u svijetu borbenog zrakoplovstva nije vrijedan spomena i radi se o minimalnom iznosu. Drugim riječima koliko novca toliko i ... To je cijena jednog rabljenog F-16 MLU bez ičega. Ako se to uzme u obzir dobro smo i prošli.
Buck is offline  
Old 10.11.2014., 19:05   #4922
Nisam siguran da si me shvatio bas najbolje. Koliki god iznos bio, ocekujes da bude ispunjeno ono sto je dogovoreno, zar ne? Da, u svijetu zrakoplovstva to mozda jest kikiriki, ali kao sto sam rekao, ne moraju se ti novci tek tako strpati u neciji dzep, moze se i nesto drugo i korisno napraviti. Za 50 kn neces izaci na neku skupu veceru, ali nekakvu pizzu mozes dobiti za te novce, zar ne? Ako je pizza dogovorena, onda hoces pizzu! Da ne pricam o tome kako se dobra cokolada moze kupiti za 50 kn...

Salu na stranu, valjda sam sad bio jasniji.
Wigen is offline  
Old 10.11.2014., 20:10   #4923
Shvatio sam što si htio reći no moramo znati par stvari, a jednu od tih sam naveo prije par tjedana:

https://www.tai.com.tr/en/project/egypt-f-16-program

Sam proizvođač F-16 (TAI) je trebao znači nešto više od 3 godine za remont i modernizaciju 46 egipatskih F-16. Radilo se o mnogo mlađim i zrakoplovima u boljem stanju od naših 21-ca. Zrakoplovima za koje se rezervni dijelovi još uvijek bez problema mogu nabaviti i još uvijek se proizvode. Stoga mislim da se kod naših 21-ca radilo o veoma ambicioznom roku predviđenom za remont, a znamo da kod tako starih zrakoplova mnogi nedostaci se otkriju tek kada se zrakoplovi rastave onako kako su ih rastavili na slikama koje je postao an_02. Rumunjska je imala priliku obaviti posao i obavili su ga tako kako su ga obavili stoga me nije iznenadila odluka da se ovaj put pokuša obaviti remont u Ukrajini. Vjerojatno ni Aerostar ne bi uspio obaviti brže i kao što vam je poznato ni po povratku iz Rumunjske nisu svi Migovi bili operativni. Na kraju krajeva onaj koji izgubi ima pravo da se ljuti.

Po meni najveća greška je odugovlačenje slanja naših 21-ca na remont i to u trenutku istjecanja letnih resursa svih zrakoplova . Sve što se nakon toga događalo je posljedica tog odugovlačenja i neodlučnosti s naše strane, pa radio se remont u Odesi ili u Aerostaru. Šaljemo na remont ono što više nije za remont i izjavljujemo optimistično kako smo osigurali funkcioniranje nadzvučne do 2024. g. .

Ovo što je napravljeno treba poslužiti da odradi svoje u prelaznom periodu dok ne odaberemo drugi tip zrakoplova i ne počne njegova operativna uporaba i niti dana duže. Nadam se da ćemo do kraja 2016. znati što će ih zamjeniti.
Buck is offline  
Old 10.11.2014., 20:12   #4924
Quote:
mp3lab kaže: Pogledaj post
A di je sad PNUSKOK i ostale službe?
Na platnom spisku?

Quote:
Wigen kaže: Pogledaj post
Da, mrtav hladan lijepo prica o tome. E sad, neke stvari koje pri tome navodi su u najmanju ruku smijesna i bizarne, ali lijepo je rekao i "novci na ruke", ako se dobro sjecam?!?
Na žalost, tu nema ničega smiješnog.
To je poslovna politika u Hrvatskoj.
Cola1973 is offline  
Old 11.11.2014., 11:13   #4925
Uskoro se može očekivati 118 132 u eskadrili. Početak probnih letova na 167 i 117. Ostaje 134 i kad dođe 116.
turky zt is offline  
Old 11.11.2014., 11:44   #4926
I, jel neko ima informacije u kakvom su stanju MiGovi nakon remonta?
Wigen is offline  
Old 11.11.2014., 12:16   #4927
Quote:
Wigen kaže: Pogledaj post
I, jel neko ima informacije u kakvom su stanju MiGovi nakon remonta?
Na FR CAF164 iznad Garešnice, kada klikneš na njega dobiješ rutu da je poletio iz Južne Afrike

E moji Česi i vaš nav/comm/iff
huston is offline  
Old 11.11.2014., 12:19   #4928
Pitanje

Da li je itko ikada na FR-u vidio CAF131 do 135? Ja se spajam svakih pola sata i u zadnjih mjesec dva niti jednom ih nisam uhvatio.
huston is offline  
Old 11.11.2014., 13:09   #4929
Quote:
huston kaže: Pogledaj post
Da li je itko ikada na FR-u vidio CAF131 do 135? Ja se spajam svakih pola sata i u zadnjih mjesec dva niti jednom ih nisam uhvatio.
Zašto se baviš zrakoplovstvom kad ni osnove ne poznajete?
Prvo registracija zrakoplova npr: 9A-CQB je ovo u Hrvatskoj počinje s 9A-
Drugo callsign npr: CTN56E
Treće squawk: 7133
I kako to izgleda na flightradaru.24


Dalje CAF164 ne mora znači uopće da se radi o zrakoplovu MiG-21 UM oznake 164.


Tako da su registracije MiG-21 unutar HRZ-a a prema:

Pravilnik o registru vojnih zrakoplova i znacima državne pripadnosti vojnih zrakoplova. Na temelju članka 107. stavka 2. Zakona o obrani (»Narodne novine«, br. 73/13), uz prethodnu suglasnost ministra nadležnoga za poslove civilnoga zračnog prometa, donosimo isti:

X. REGISTRACIJSKE OZNAKE
Članak 22.

Registracijsku oznaku na zrakoplovima čini kombinacija triju arapskih brojeva koja se prema vrsti i namjeni zrakoplova određuju na sljedeći način:

101-199 – višenamjenski borbeni avioni ---- Tako imamo ( 116,117,118,131,132,133,134,135 te dvosjedi 164,165,166 i 167).

callsign HRZ-a npr: VITEZ01

Pošto ste vi kolega huston žarki predstavnik jedne grupacije koja se bavi zrakoplovstvom ove gore osnove bi ipak trebali poznavati.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Old 11.11.2014., 14:22   #4930
Hvala na "edukaciji", ali problem je sto je to upravo bio CAF164 😈
huston is offline  
Old 11.11.2014., 14:42   #4931
Nije nego je taj dan kada sam uhvatio Print Scrn bio MiG-21 UMD 165 "Kockica".
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Old 11.11.2014., 14:56   #4932
Ne razumijem tu logiku oko callsigna; zašto je 165 letio sa oznakom CAF164? I zašto ponekad piše MODESIDO? Je li to da se "zbune protivnici" ili ne znamo podesiti kako treba? Ili...
laguna808 is offline  
Old 11.11.2014., 15:07   #4933
Ponavljam to što piše na flightradaru.24 nema veze s onim u stvarnom realnom označavanju.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Old 11.11.2014., 15:15   #4934
A ko onda sad leti pod CAF164?
Kakvog onda ima smisla koristit aplikaciju Flightradar24
__________________
Negdje sto puta daleko...
uuffoo is offline  
Old 11.11.2014., 15:18   #4935
Za civilne letove sto joj me i prvobitna namjena, negdje pod FAQ postoji podugacak popis sto sve ne prikazuje.
AndrejX is offline  
Old 11.11.2014., 15:24   #4936
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Za civilne letove sto joj me i prvobitna namjena, negdje pod FAQ postoji podugacak popis sto sve ne prikazuje.
Da jasno mi je da je aplikacija namjenjea civilnom zrakoplovstvu,
samo mi je bezveze kaj koriste oznake koje to nisu onda bolje da su nevidljivi za aplikaciju.
__________________
Negdje sto puta daleko...
uuffoo is offline  
Old 11.11.2014., 16:40   #4937
hm
općenito na FR24 su se pojavljivali i CAF164 i CAF165. Kad god je oznaka bila CAF165 radilo se o, najvjerojatnije, kockici (uvijek je isti ili sljedeći dan na netu osvanuo foto dokaz o njenom letu). Da li je kockica letila i sa drugom prikazanom oznakom nisam siguran.

Što se tiče novonabavljenih biseva oni su na FR24, koliko je meni poznato, dosad bili prikazani kao 7-ero ili 8-ero cifreni brojevi bez ikakvog prefiksa ili pak MODESITO
miki057 is offline  
Old 11.11.2014., 17:37   #4938
Kolindin program

12.00 – Treća točka programa Kolinde Grabar Kitarović jest nacionalna sigurnost i obrana za sigurnu i jaku Hrvatsku. Predsjednička kandidatkinja HDZ-a kazala je da će kao vrhovna zapovjednica oružanih snaga vratiti dostojanstvo hrvatskom vojniku i hrvatskim oružanim snagama te da će ustrajati na istraživanju svih nepravilnosti u remontima letjelica u oružanim snagama. Dodala je da neće tolerirati povezanost s koruptivnim postupcima.
huston is offline  
Old 11.11.2014., 17:57   #4939
Quote:
huston kaže: Pogledaj post
12.00 – Treća točka programa Kolinde Grabar Kitarović jest nacionalna sigurnost i obrana za sigurnu i jaku Hrvatsku. Predsjednička kandidatkinja HDZ-a kazala je da će kao vrhovna zapovjednica oružanih snaga vratiti dostojanstvo hrvatskom vojniku i hrvatskim oružanim snagama te da će ustrajati na istraživanju svih nepravilnosti u remontima letjelica u oružanim snagama. Dodala je da neće tolerirati povezanost s koruptivnim postupcima.
......i onda je svizac zamotao čokoladu.....ili ona "to su kosturi iz ormara prethodne vlade....." nema se para uz ovakve pljačke i afer još se uvijek vidi svjetlo na kraju tunela ali je svake godine sve dalje i dalje.
__________________
Negdje sto puta daleko...
uuffoo is offline  
Old 11.11.2014., 17:58   #4940
Tako je, zaboravili smo da je kampanja.....
pinco is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:37.