Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2003., 02:58   #1
wu wei

....znači stalno biti aktivan i ne očekivati nikakav rezultat. Ne vezivat se za svoje djelovanje, a najmanje za zamišljene (poželjne) učinke svog djelovanja. ~by adriatic

Pitam se sto potice takvog covjeka na aktivnost. Zna li tko. PS. nemam upitnika, jer ne znam gdje su .

Ps. Volio bih da se prica o wu wei~u prosiri i podeblja kako bih taj koncept bolje povezao.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 08:41   #2
WU WEI

U svom drugom pogavlju Tao Te Chinga, Lao Tzu se dotiče Wu-Weia, ne-djelovanja na duhovnom putu. No što to znači?

Na jednom topicu starog foruma vodio sam prepisku s RX-om.
Moram ga mmalo citirati:

“..zahvaljujući utjecaju intuicije na razum, svatko tko je na tragu istinskog puta podleći će smisaonoj estetici te u ovome svijetu pronalaziti onu ljepotu koju projicirano zrcali iz sebe.
Tako onaj tko svijet vidi lijepim, unutar sebe posjeduje istančan osjet za lijepo, a lijepo, kao kategorija, pripada onim pradavnim vremenima kada su ono što smatramo Bogom i ovo što smatramo čovjekom bili jedinstvo...”

RX je primjetio tu apsolutnu ljepotu koju osjećamo od nekud “iz nutra...” No odakle je to nekakvo sječanje na budućnost kojoj težimo? Jer ljepota koja nam je poznata po ovoj prirodi u svojoj prolaznosti i dualnosti nas demantira da je trajni posjed ‘ljepote’, dakle onaj koji se nalazi izvan nas posve nemoguć.

Tao Te Ching, u svom drugom poglavlju govori sljedeće:

“Sve ispod neba dobro zna da je ljepota ‘lijepa’ i da prelazi u ružnoću. Svi sasvim dobro znaju da je dobrota ‘dobra’ , i da prelazi u zlo. “

“Postojanje i ne-postojanje rađaju jedno drugo.”

TAO nam preko Lao Tzua sugerira da ne rasipamo vrijednosti, snage i esenciju Nepokretnog Kraljevsta sa svojim egom... Wu-Wei...ne djelovanje...

Ne djeluj! Ne čini to! Ne dodiruj me! Poručuje nepokretno Kraljevsto egu.

Ne dodiruj me! Izravan je uskrsli Krist Mariji Magdaleni koja ga je prva vidjela. Gledaj me, vidi me i osjeti me gledanjem u duhu, tvojim Duhovnim tijelom, Duhovnom dušom u tebi, ali ne dodiruj me se... Poruka je to upučena našem egu.

A RX je pisao dalje u svojem postu “...to je ono što će sufijski učitelj Ibn Arabi opisati riječima: Bog je ti i ja, i sve ostalo u svemiru. Zaključak koji razum ne može spoznati, ali ga zato duboko u sebi osjeća profinjena duša.”

Meso i krv ne mogu baštiniti Kraljevsta Božjeg. Ne čini to! Ne koncentriraj se, ne meditiraj i iznad svega ne fantaziraj i ne umišljaj si da svojom osobnošću i njenom materijalnom manifestacijom, dakle tijelom, možeš biti dostojan kraljevstva...To je u mogućnosti samo iskra duha, začetak duhovne Duše u nama.
U drugom poglavlju Tao The Chinga dalje čitamo:

“I zato se mudar angažira u ne-djelovanju; on iznosi učenje bez riječi...”

On sam je svojim životom učenje...
Na putu samopredje ega, novi život raste u nama. Ali ne ega nego onog drugog unama. Duhovne Duše. Koja svakodnevno raste, kako se ego smanjuje..Ja se moram smanjivati onaj drugi mjesto mene mora rasti...

On je potpuno u ovom svijetu ali ne od ovog svijeta
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 08:44   #3
U tom kontekstu Lao Tzu nastavlja...

“Kada je djelo završeno, tada on nije vezan za njega, i baš zato što nije vezan za njega, neće ga od njega biti ni napušten...”

S našom osobnošću egom, ne možemo spoznati Boga... ego mora nestati..on nestaje u snazi koja je u kršćanstvu prepoznata kao 'Krist' a u drugim kulturama pod drugim nazivima... izgrađujuća komponenta 'gradi onog drugog u nama', novu duhovnu dušu "koja nije od ovog svijeta." To je “Djelo” gradnje o kojemu svjedoči i Lao Tzu.

Samo ta nova, duhovna Duša, od koje sada posjedujemo samo latentnu klicu, božansku iskru, može poznati Boga. Zašto? pa zato jer je i sama od Boga. Ona je 'Bog u nama', a ne mi kako osobnost.

Tu ljepotu oduvijek nosimo u svojim ruksacima dok se polako kao planinari uspinjemo ka vrhovima evolucije Duha. Samo ta LJEPOTA u nama može prepoznati APOSLUTNU LJEPOTU..., apsolutno dobro.

No kako se taj proces umiranja ega po ovoj prirodi i rast Duhovne Duše događa?
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 12:33   #4
Quote:
Porto kaže:
[B]U tom kontekstu Lao Tzu nastavlja...

Samo ta nova, duhovna Duša, od koje sada posjedujemo samo latentnu klicu, božansku iskru, može poznati Boga. Zašto? pa zato jer je i sama od Boga. Ona je 'Bog u nama', a ne mi kako osobnost.

/B]
hagiografska sličica o sv. aureliju augustinu priča sljedeće: kad je svetac jednom prilikom šetao obalama sredozemnog mora( u to je vrijeme već postao biskupom u hiponu) i razmišljao o prirodi sancti trinitatis, susretne dječaka koji je zličicom pretakao more.
-što to radiš?, upita svetac
-pretačem more zličicom.
-ali to što radiš je nemoguće!
tad duh sveti siđe na dječaka i na njegova usta objavi:
-tvoj pokušaj da shvatiš bozansku prirodu jednak je pokušaju ovog dječaka da zlicom pretoči more.


aurelije je bio prvi veliki mislilac kršćanstva. ipak njemu je objavljeno da se mislima ne moze spoznati bozja priroda.


porto,
djelovanje je aktivnost razuma, to je superego. nedjelovanje je aktivnost intuicije, dakle podsvjesti, to je id. je li onda ego aktivnost razuma ili intuicije? u čemu je bozji duh?
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 16:43   #5
duh bozji se povlaci iz svojeg hrama ako tamo nailazi na neprimjerenu aktivnost. no obicno isprevrce sve stolove i tezge, tek toliko da pokaze tko je tu ipak gazda.

ego je sve ono sto djeluje po zakonima ovog svijeta, po zakonima ponude i potraznje, simpatije i antipatije. privlacenja i odbijanja. polariteta.

duh bozji nalaze ne-ja. ne osobnost. upravo jedno takvo egocentricno djelovanje, gomilanje tj. koristenje nedozvoljene hrane, energije u svrhu spoznaje dobra i zla, ostalo je zapisano kao uzrokom naseg pada. sto sami zracimo to i privlacimo. ako privlacimo u svoj sistem one snage koje odgovaraju dualnosti ove prirode, one postaju sastavni element naseg sistema.
ako privlacimo, po necemu drugom, sto je u nama i medju nama, a sto nije od ovog svijeta, postajmo upravo to. ako djelujemo po ovoj prirodi, ostajemo sastavni dio nje. ako ne djelujemo, otvaraju se odredjeni potencijali, otvaramo se polju bozjeg duha.

da bi duh bozji ne ometano fluktuirao, esencija onoga sto se naziva osobnost, treba biti postepeno u jednom procesu i smanjivana. sve primiti, sve dati i time sve obnoviti, jedan je od temeljnih hermetickih aksioma.

no kako pronaci tu ravnotezu u izmjeni djelovanja i nedjelovanja, kako uskladiti tu harmonicnu izmjenu nasih aktivnosti, po osobnosti i po duhovnoj dusi, e to je vec tajna mjere!

mjere kojom se odreduje odnos, relacija izmedju covjeka i boga. izmedju mikrkosomosa i makrokosmosa. kako gore, tako i dolje.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 22:56   #6
sf/fantasy autorica lois mcmaster bujold u knjizi "the curse of chalion" iznosi zanimljivo viđenje svetaca - to su oni koji se posve prepuste "božjoj volji" i prepuste se da budu oruđe.
sad kad ja to ovako skraćeno prepričavam, zvuči mi bedasto... ali imam lagani feeling da je pošla upravo od wu wei-ja...

kasno je. laku noć.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 11:00   #7
cp.tar, o da pogotovo su pisci sf koketirali sa razlicitim sistemima kod kojih se zivi wu-wei i kojima je upravo sf bio background za njihova spiritualna istrazivanja.

npr. frank herbert sa sufizmom.
philip. k. dick sa gnosticizmom.

kod herberta imas ideju putovanja bez kretanja uz koristenje esencije "spicea" koje koriste navigatori da prelamaju vrijeme i prostor.

kod dicka se to provlaci kroz sve njegove knjige. "ubick" npr. gdje su akteri na vanjskom planu mrtvi od prve stranice knjige, dok se cijela potraga i rat protiv demona entropije odvija u njima samima.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 15:14   #8
Porto, brate mili.

Fino Tito pises, ali mjestimicno oblacno zvucis poput duho-elektricara, ako takvo nesto uopce postoji. Sve neke struje i frekvencije. Sve nesto grubo, previse vezano uz materiju. Neprestano negiranje materije je isto diskusija o materiji. Mogao si za to vrijeme koje balis protiv ega otici okopat kuruzu. Koprcas se ko riba na suhom a nikako da u postove ubacis onu iskru koju zelis ubaciti. I to te jebe. Zar ne ?

Mislim, sudeci po kriterijima racionalnog uma i ne lezis daleko od bulls-eye, ali tek kad odbacis tu prokletu zelju za posto-porto agiranjem i re-, eh tek onda ce te ludi s uzitkom citati. A na to puc(ket)as*, ne ?

Teme su wu wei !
Sto zelis ? Pricati o wu weima kao wu weima ili o osunecenoj verziji wu wejija ?

Ne obracam se direktno na temu jer znam da ti smeta kad se ljudi osvrnu na tvoju osobnost a ne na temu. Pa da ti ne iznevjerim ocekivanja.

Izvini sto ovako upadam, upravo sam utovarao stajski gnoj u prikolicu pa zurim. Moram jos cizme oprati !

I za kraj jedna lepa zelja: da Bo gda "ti" umro




*ko kokice
Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2003., 14:16   #9
Bingo shamane!
Slazem se s tobom.

Ne bi vjerovao, ali upravo sam se vratio s vikendice gdje sam u znoju lica svog pokosio cijelu onu bregetinu po najvecem suncu koje me opalilo u glavu, kao onomad tvrdoglavog jonu kad mu sirocku od crva jahvinog usahne bundeva od spiritualnog ega u cijem se hladu osjecao tako spokojan i sretan.. nagutao sam se i zgongao od mjesavine iz kosilice... i sto od nje sto od hiperventilacije svjezeg zraka kojeg sam liptao na skrge (nemam konde od kad ne treniram...) dozivio sam jednu viziju, o cemu bi vi shamani mogli nesto vise. imao sam jedno vidjene. u pravom smislu te rijeci. vidio sam neke stvari onakvima kakve one doista i jesu.
o tome cu napisati jednu prispodobu na Columns, podforum knjizevnost.

i da, dali si ti jedan od onih, a takvih bogami imana ovom forumu, koji bi isli suditi o dimenzijama mog izricaja i u septicku jamu te o meni i mojem pisanju izvodili zakljucke i na osnovu mog potpisa na komadu toaletnog papira kojim sam si malo prije obrisao guzicu?
kao sto to prosudjujes na osnovu dva posta na ovom topicu?
a mozda si ti od onih koji doslovno shvacas "da je zen pesji drek na vrhu majstorovog stapa", pa si eto nabrao pune tacke gnoja?
i to te cini ispunjenim.
punim sebe?

ali kako pricati o wu wei-u?
kako pricati o tao-u?
kad smo okruzeni ovakvim grubim energijama.
evo jos mi je gnoj, bas kao sto je tebi tebi u tackama, a meni po cipelama od jednog obicnog izleta na podforumu Duhovnosti zadnjih dana.
kako u to ubaciti tu iskru koju ocekujes i koju bih zelio ubaciti?
zar tu onda nije nuzno prilagoditi se vec postojecim "energijama"?
podici "energiju" za oktavu?
vidio si kao posljedicu jednog takvog pokusaja opcu histeriju na VVID.

znas, ne obracam se ni ja tebi, makar tvoje obracanje ima najmanje veze s temom, a ponajvise se opet bavi Portom, nego govorim opcenito. potrebno je uvijek, prije nego sto se nekome nesto zeli prenjeti ili poruciti, kao evo ti kao ne meni, a sve kao u skladu s temom topica, posvjedociti o tome vlastitim primjerom.

i ne hebe to mene uopce, zasto bi me hebalo kad sa radoscu i veseljem prepoznajem evo toju inicijativu, tvoj profinjeni senzibilitet koji prosto prozracuje kroz te tacke gnoja iza kojih ides kao Putem. Pa evo priblizavam se vrlo blizu bulls-eye o kojem govoris. da se posluzim kripticnom dramom zavrsne scene "Citizen Kane" u kojoj Charles Foster Kane (Orson Welles) izgovara:

Rosebud

I time sam sve rekao o Wu-Wei-u.
I o vjecnom Tao-u.
Nemam vise sto za dodati niti za oduzeti.
I tko je imao usi da cuje cuo je.
Tko zna citati, rado me cita i onako ili ovako grublje.
I sad sam miran.

Jesi li i ti?
Jeli ti sad srce na mjestu?
U jedinstvu s glavom na ramenima?

A sad je na vama ostalima da unesete finotvarnost usred moje slonovske pojave u staklani vase suptilne i krhke duhovnosti.


Zadnje uređivanje Porto : 17.07.2003. at 16:25.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 14:29   #10
Talking METAMORFOZE

Central and essential to all traditions of transformation is the notion of opposites or dualities and their reconciliation. There are at least three major pairs of opposites, whose mutual balancing and integrating is important in shamanism, and alchemy and yoga as well:

the balance of male and female;
the reconciliation of good and evil;
and the integration of human and animal consciousness.

In each case, the task is to recognize the duality that exists within us and then to find ways to transform the opposites from a state of divisiveness and antagonism to a state of complementarity, or peaceful co-existence.
Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 14:31   #11
Dobar ti dan, brkati lički međede Brundo !

Skoro sam zaboravio da sam se uopće javio na temu - tako da mi je maloprije bilo dvostruko drago kad sam ugledao da si odgovorio na prošlotjedno “podbadanje”.
Eh, kad je već tako, rekoh, ignorirat ću na momenat vrućinu zraka koji poput ljepljive gline steže tijelo zapirući sve pore ne dajući im da dišu, zaboravit ću i na vodu studenicu i šum lahora u krošnjama te ću sjesti za prastari commodore 64 i pokušati na ovo malo jada od monitora prenijeti pokoju od riječi koje ti namjeravam reći. Imaj obzira prema tome da – i kad bih do sudnjeg dana pisao – ne bih mogao izreći ni mali dio onoga što mislim i osjećam prema tebi. Nadam da nećeš zamjeriti na možebitnoj opširnosti.

Bilo kako bilo, čini mi se da neću moći a da ne napišem nekoliko stvari koje će ti možda ići na džigericu. Mislim da je to neizbježno dočim krenem od površine onog što je očigledno prema srži odakle izviru tvoje riječi. Drugim riječima, pokušat ću potražiti “Krista” u tebi, ali ti ne mogu garantovati da se neću barem laktom okrznuti i o tvoju “neizbježnu” osobnost. Ili đonom o čelo joj

U stvari, neznam da li mi je dozvoljeno otvoreno izlaganje vlastitog stava, jer dobro znam da je moj način viđenja totalno subjektivan i da mora uvijek ostati nepravedan prema tebi - jednostavno jer “ti” nisi “ja”. Da li je arogantno/bezobrazno govoriti ti nešto za što mislim da bi moglo biti, a o čem nikada neću saznati da li je stvarno točno ? Jer, što ja znam o tebi i kako moje riječi uopće mogu biti dostojne jednog Porta ?

Ali pošto je ovo samo internet, usudit ću se napisati ih bez straha da ćeš me ošamariti po labrnji. Dakle, s izvjesnom skepsom skačem u vodu - a možda se sretnemo negdje usred pobješnjelih valova; odatle me još uvijek možeš izvući na kopno i opaliti me

Uz svu prepisku ni tema topica, wu-wei, ne bi trebala ostati zakinuta !
Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 14:34   #12
Odakle početi ?

Pitaš/čudiš se kako sam iz dva tvoja upisa na ovu temu uspio izvući sve te zaključke koje gore spominjem.

Da budem iskren, ne radi se o dva posta. Četiri su, a osim toga boravim tu na forumu već duže vremena…navratim ponekad, pročitam ponešto, nasmijem se od srca, naljutim se katkad, najčešće posmatram, ponekad naučim štagod, pišem beleške i vidim mnogo toga što ljudi involvirani u diskusije redovno propuste vidjeti. Već više puta sam poželio javiti se, umiješati. ali ne bi imalo baš mnogo smisla, jer sumnjam da sam ovakav kakav jesam u stanju održati kontinuitet pisanja koji dijeli padobrance od ozbiljnih forumaša.

Možda se iznenadiš kad čuješ da poznajem tvoj rukopis još od vremena kad si pisao pod nickom muharko. Onda si odjednom nestao da bih te opet nedavno otkrio kao Porta. Još od prvog susreta smatrao sam te jednom od bistrijih kreatura koje se teturaju po virtuelnim pašnjacima s ovu stranu Drine, ali u posljednje vrijeme u meni sve češće rastu sumnje u iskrenost i vjerodostojnost onoga što pišeš.

Kako to mislim ?

Pa…(dozvoli da budem jasan i bez lažne skromnosti) meni koji ima malkicu veze o Putu, (i ne samo meni) su te tvoje verbalne vratolomije što ih više čitam sve mutnije. Češće sam imao osjećaj kao da nemaš velikog pojma o tom o čemu pričaš, te da se služiš religioznim i ezoterijskim stereotipovima samo da bi eskivirao potencionalnoj kritici.
Em Kain, em Abel, em astralna polja, em anubisove šape, em spiritualni damaskus, em ovo, em ono – a nikako da se pokušaš prizemljiti i jasno i glasno rekneš što točno misliš. Nedostaje ti konkretnosti…Iako si na onom ilegaleovom topicu KAKO ZNATE? sam za sebe ustvrdio da si bio konkretan - od konkretnosti nisam vidio ni traga.

Nigdje ni “K”; malo si promjenio ploču u odnosu na vizionare, ali uopće ne objašnjavaš ono što tvoji kritičari žele da im objasniš. Citiraš raznorazne spise, hvataš se za simbole, onda i opet citiraš da bi naposljetku kazao da si bio konkretan. Za mene “konkretno” znači nešto drugo. To bi značilo opisati npr. kako to ego gubi na prostoru.
Na koji način ?
Koje su konzekvence u “privatnom” životu ?
Nemoj, molim te odgovarati da je sve isto, samo što si u Kristu, s Kristom i po Kristu Spasitelju. Majkem’ ! Dosta mi je toga !


Kao što već možeš uočiti, posmatrao sam prepirke koje se između različitih “forumskih interesnih udruga” potežu već neko vrijeme: od Tko je IL? pa preko malo novijih “pipničara” i “vizionara” sve do “starinskih dodira duše” - te se katkad ne mogu čudom načuditi….

Spominjem sve ovo da bih te ukratko upoznao s genealogijom odluke da se upustim u, nadam se, nešto dugoročniju komunikaciju s tobom te da te zamolim da tokom te komunikacije zaboraviš na ustaljena pravila na koja se ljudi pozivaju kad zapadnu u kojekakve poteškoće.
Budi siguran da iz mojih usta nećeš čuti fraze poput one “nemoj patronizirati!” ili neutemeljene tvrdnje da si konformni slijepac ili da se ne želim natjecati i natjeravati tko će biti brži, bolji, mudriji? ili da si prepotentan/drzak etc…

Sve sto želim jeste da pokušaš obraćati se direktno meni a ne fiktivnoj publici koja bi trebala odlučiti tko je u pravu. U isto vrijeme ti obećavam da ću ti se pokloniti do zemlje za svaku nejasnoću koju uspiješ otkloniti iz mojih razmišljanja. Ne smatraj ovo provokacijom kakvu je vrag uputio Isusu tokom onih četrdeset dana u pustinji. Niti si ti Isus ni ja vrag a ni obratno. Bog neka nam je jedini svjedok: Tebi i meni !!!!

Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 14:41   #13
Tako…da ne prizivam odmah trenutno snene duhove, početi ću sa sirovinama koje se mogu pronaći na ovom topicu --> Illegale hvata adriaticovu izjavu o wu-wei-u te otvara temu na što se ti javljaš da bi citirao svog kamerada RX-a:

Quote:
"..zahvaljujuci utjecaju intuicije na razum, svatko tko je na tragu istinskog puta podleci ce smisaonoj estetici te u ovome svijetu pronalaziti onu ljepotu koju projicirano zrcali iz sebe.
Ovo je jedna od vaših temeljnih izjava koja se može pronaći na raznim temama u stotinu različitih verzija. Često ju izričete (ti i RX) u kombinaciji s onom o navodno_projiciranoj ružnoći koju ljudi pronalaze u vašim postovima. Sudeći po čestoći njihovih ponavljanja zaključujem da vam one igraju veoma važnu ulogu. Jasno, u svim zatvorenim pokretima, duhovnim i zemaljskim, postoje izrike koje služe opravdavanju zašto ljudi ne žele prihvatiti tobožnju istinu tog pokreta.

Ovo je jedna od vaših…vidi gore ako me oči ne varaju.

Quote:
Tako onaj tko svijet vidi lijepim, unutar sebe posjeduje istancan osjet za lijepo, a lijepo, kao kategorija, pripada onim pradavnim vremenima kada se ono što smatramo Bogom i ovo što smatramo covjekom bili jedinstvo..."
Bilježim: Lijepo je relikt prošlosti, onog vremena kad nije bilo razlike između Boga i čovjeka – dakle prije čovjekovog pada. Pad odakle, kamo, zbog čega ? Bumo videli !

Napomena: tumačit ću tvoje upise eliminirajući prije toga radne greške poput dvostrukih negacija i sl. kao ovu iz slijedećeg odjeljka:

Quote:
Jer ljepota koja nam je poznata po ovoj prirodi u svojoj prolaznosti i dualnosti nas demantira da je trajni posjed `ljepote', dakle onaj koji se nalazi izvan nas posve nemoguc.
Ako sam dobro shvatio, ovozemaljska ljepota, koja je prolazna, demantira naše uvjerenje da je trajni posjed ljepote moguć (…a ne nemoguć).

Ispravljam ovo ne za to da bih ti pokazao kako sam mudar, nego da ti predočim kako je katkad naporno čitati te…sa svim tim greškama iz letimičnosti.

Ne mogu protivrječiti ničem što si do sada rekao, iako mi nije jasno zašto i kako to nas ovozemaljska ljepota može uvjeriti da je trajni posjed ljepote nemoguć. Mislim da bi na ovom mjestu trebalo pozabaviti se na tren pojmom trajnosti tj. vremena. Ako pođemo od toga da je svaki trenutak jedinstven za sebe, ili da ne postoji trenutak nego samo proces koji je vječan, onda gornja rečenica gubi svaku relevantnost…Ljepota OVOG trenutka ne može proći. Ljepota može, ali ne može se retroaktivno izbrisati ljepota koju osjećam OVDJE u OVOM trenutku !!!

Ali nema veze. Dio koji slijedi je mnogo zanimljiviji:

Quote:
Tao Te Ching, u svom drugom poglavlju govori slijedece:

"Sve ispod neba dobro zna da je ljepota `lijepa' i da prelazi u ruznoću. Svi sasvim dobro znaju da je dobrota `dobra' , i da prelazi u zlo. "
"Postojanje i ne-postojanje radaju jedno drugo."
Ne znam odakle vam ova verzija tj. koji prijevod koristi RX, ali imam jaki osjećaj da je svjesno ili nesvjesno manipulirao poruku na koju cilja Lao Tse. U protivnom, šjor RX, trči u dućan i nabavi neku malo relevantniju izvedbu istog djela.

Što mu sad smeta ?

Gle, poslušaj ovaj prijevod istih “stihova”:

Tek otkad na zemlji
Svatko zna za ljepotu ljepote
Postoji ružno(ća);
Tek otkad svi znaju za dobrost dobrote
Postoji ne-dobro…



Jel ti upada što u oči ??
Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 14:43   #14
Kod RX-a je ljepota “lijepa” i prelazi u ružnoću što se sasvim poklapa sa stavom koji propagirate. Svi znaju da je dobrota “dobra” te da prelazi u zlo. Ali Lao Tse cilja u drugom smjeru !

Po prijevodu kojeg sam upravo iznio očigledno je da po Lao Tseu ružnoća nastaje tek onda kad ljudi uoče ljepotu ljepote. Isto vrijedi i za odnos između poimanja dobra i zla. Drugim riječima: ljepota i ružnoća, dobro i zlo, ne mogu postojati jedno bez drugog. Ne radi se o autonomnim entitetima, nego o dvama stranama jedne medalje.

Dobro, zašto to toliko naglašavam. Pa zato jer gledajući ovako na Lao Tseovu izriku u vodu pada vaše palamuđenje o fundamentalnoj i nepopravljivoj iskvarenosti ove “druge” ljudske prirode. Kad nestane ružnoće, nestati će i ljepota i obratno….

Pogledaj sada na tren koliko se razlikuje glavna poruka gornjih stihova od onog što ti ističeš kao važno:

Quote:
TAO nam preko Lao Tzua sugerira da ne rasipamo vrijednosti, snage i esenciju Nepokretnog Kraljevsta sa svojim egom... Wu?Wei...ne djelovanje...
Možda Lao Tse to i govori, ali nikako u onom dijelu Tao Te Chinga koji navodiš.

Jednom kad si se zaletio, goniš u svom pravcu:

Quote:
Ne djeluj! Ne cini to! Ne dodiruj me! Porucuje nepokretno Kraljevstvo egu.
Odakle izvlačiš ovu pouku ? I to u imperativu. Jeste da se gornji citat može čitati tako da znači da tek refleksijom o onom što je lijepo nastaje ružno, ali nema ni riječi o naredbi. U najboljem se slučaju radi o upozorenju o relativnosti pojmova kao što su dobro i zlo i uske povezanosti njihove egzistencije s korištenjem analitičkog razuma…

Idemo dalje:

Quote:
Ne dodiruj me! Izravan je uskrsli Krist Mariji Magdaleni koja ga je prva vidjela. Gledaj me, vidi me i osjeti me gledanjem u duhu, tvojim Duhovnim tijelom, Duhovnom dušom u tebi, ali ne dodiruj me se... Poruka je to upucena našem egu.
Mislim, ovo već postaje krajnje zanimljivo…

Kad je to Isus rekao Mariji Magdaleni ? Daj, upri prstom !
Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 14:47   #15
Gle što je rekao:

Quote:

U evanđelju po Mateju:

#28 Po suboti, u osvit prvoga dana u tjednu, dođe Marija Magdalena i druga Marija pogledati grob. (2) I gle, nastade žestok potres jer anđeo Gospodnji siđe s neba, pristupi, otkotrlja kamen i sjede na nj. (3) Lice mu bijaše kao munja, a odjeća bijela kao snijeg. (4) Od straha pred njim zadrhtaše stražari i obamriješe. (5) A anđeo progovori ženama: "Vi se ne bojte! Ta znam: Isusa Raspetoga tražite! (6) Nije ovdje! Uskrsnu kako reče. Hajde, vidite mjesto gdje je ležao (7) pa pođite žurno i javite njegovim učenicima da uskrsnu od mrtvih. I evo, ide pred vama u Galileju. Ondje ćete ga vidjeti. Evo, rekoh vam." (8) One otiđoše žurno s groba te sa strahom i velikom radošću otrčaše javiti njegovim učenicima. (9) Kad eto im Isusa u susret! Reče im: "Zdravo!" One polete k njemu, obujme mu noge i ničice mu se poklone. (10) Tada im Isus reče: "Ne bojte se! Idite, javite mojoj braći da pođu u Galileju! Ondje će me vidjeti!"
Quote:
Evandelje po Marku:
#16[…](5) I ušavši u grob, ugledaju mladića zaogrnuta bijelom haljinom gdje sjedi zdesna. I preplaše se. (6) A on će im: "Ne plašite se! Isusa tražite, Nazarećanina, Raspetoga? Uskrsnu! Nije ovdje! Evo mjesta kamo ga položiše. (7) Nego idite, recite njegovim učenicima i Petru: Ide pred vama u Galileju! Ondje ćete ga vidjeti, kamo vam reče!" (8) One iziđu i stanu bježati od groba: spopade ih strah i trepet. I nikomu ništa ne rekoše jer se bojahu.
Quote:
Evanđelje po Luki:

#24 […](36) Dok su oni o tom razgovarali, stane Isus posred njih i reče im: "Mir vama!" (37) Oni, zbunjeni i prestrašeni, pomisliše da vide duha. (38) Reče im Isus: "Zašto se prepadoste? Zašto vam sumnje obuzimaju srce? (39) Pogledajte ruke moje i noge! Ta ja sam! Opipajte me i vidite jer duh tijela ni kostiju nema kao što vidite da ja imam." (40) Rekavši to, pokaza im ruke i noge. (41) I dok oni od radosti još nisu vjerovali, nego se čudom čudili, on im reče: "Imate li ovdje što za jelo?"
Quote:
Evandelje po Ivanu:

#20[…](11) A Marija je stajala vani kod groba i plakala. (12) Zaplakana zaviri u grob i ugleda dva anđela u bjelini kako sjede na mjestu gdje je ležalo tijelo Isusovo - jedan kod glave, drugi kod nogu. (13) Kažu joj oni: "Ženo, što plačeš?" Odgovori im: "Uzeše Gospodina mojega i ne znam gdje ga staviše." (14) Rekavši to, obazre se i ugleda Isusa gdje stoji, ali nije znala da je to Isus. (15) Kaže joj Isus: "Ženo, što plačeš? Koga tražiš?" Misleći da je to vrtlar, reče mu ona: "Gospodine, ako si ga ti odnio, reci mi gdje si ga stavio i ja ću ga uzeti." (16) Kaže joj Isus: "Marijo!" Ona se okrene te će mu hebrejski: "Rabbuni!" - što znači: "Učitelju!" (17) Kaže joj Isus: "Ne zadržavaj se sa mnom jer još ne uziđoh Ocu, nego idi mojoj braći i javi im: Uzlazim Ocu svomu i Ocu vašemu, Bogu svomu i Bogu vašemu." (18) Ode dakle Marija Magdalena i navijesti učenicima: "Vidjela sam Gospodina i on mi je to rekao."
Vidiš Porto, ne samo da nije rekao Mariji Magdaleni da ga ne dira, nego je izričito rekao okupljenoj jedanaestorici i onima koji bijahu s njima:

“Opipajte me i vidite jer duh tijela ni kostiju nema kao što vidite da ja imam.”


I ne samo to, čak je i Tomu zvanog Blizanac koji nije htio vjerovati dok ne opipa pozvao da prinese ruku i stavi ju u njegov bok….

Quote:
Iv:

#20[...](24) Ali Toma zvani Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bijaše s njima kad dode Isus. (25) Govorili su mu dakle drugi ucenici: "Vidjeli smo Gospodina!" On im odvrati: "Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg cavala i ne stavim svoj prst u mjesto cavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, necu vjerovati." (26) I nakon osam dana bijahu njegovi ucenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dode, stade u sredinu i rece: "Mir vama!" (27) Zatim ce Tomi: "Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran." (28) Odgovori mu Toma: "Gospodin moj i Bog moj!" (29) Rece mu Isus: "Buduci da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!"
Zašto se služite ovakvim trikovima ??? Ili možda pričate o nekom drugom Isusu ? Aje pomozi, reci mi samo da li je Isus o kom pričaš stvarno i preminuo na križu !
Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 14:50   #16
Quote:
A RX je pisao dalje u svojem postu "...to je ono što ce sufijski ucitelj Ibn Arabi opisati rijecima: Bog je ti i ja, i sve ostalo a svemiru.
Jao koja povezanost. Kakve to ima veze s gore rečenim ? S egom itd. ?
Zašto uzima Ibn Arabija ? Kao da je al-Shayk al-Akbar jedini koji rekao takvo nešto !

Ali “sufijski učitelj Ibn Arabi” zvuči mnogo egzotičnije i privlačnije negoli Duje Gobavi iz Prijebine Gornje.

I sada, kao, trebamo naslijepo povjerovati da znate o čemu priča Ibn Arabi kad već na matičnom terenu (Bibliji) činite nezanemarive greške u koracima…

Quote:
Zakljucak koji razum ne moze spoznati, ali ga zato duboko u sebi osjeca profinjena duša.
Ali problem (?) je u tome da na ovoj zemaljskoj ploči ne postoji duša bez razuma, barem ne u ljudskoj formi. Porto, je li tebi jasno da negiranjem razuma i ega negiraš jednu veoma korisnu stvar – djelo božje ???

Pričaš o ubijanju ega bez da znaš što je ego, da li to valja jesti i bez da si svjestan konzekvenci (loše tempiranog/preranog) ubijanja ega. Ego smatraš nekim izoliranim i zasebnim entitetom koji se ponaša suprotno KRISTOVU SVJETLU. Ali se varaš…

Jeba ti mene kad nisi

Quote:
Meso i krv ne mogu baštiniti Kraljevsta Božjeg. Ne cini to! Ne koncentriraj se, ne meditiraj i iznad svega ne fantaziraj i ne umišljaj si da svojom osobnošcu i njenom materijalnom manifestacijom, dakle tijelom, možeš biti dostojan kraljevstva...
Tko to uopće tvrdi ??? Da meso i krv blablabla…?
Ali bez materijalne manifestacije si već u kraljevstvu božjem o kom pričaš. Iako sam uvjeren da Isus kad priča o Kraljevstvu Božjem misli na ovu zemlju na kojoj stojimo, na kraljevstvo u kojem se navavek nalazimo a koje ne vidimo.

Mislim da sam se na ovom mjestu sasvim približio jednoj od točki koju smatram totalno promašenom u tvojim izlaganjima, a to je da prirodu tj. ovu manifestaciju držiš esencijalno pokvarenom i tako pušeš u jedra onima koji spriječavaju da se pođe ka poboljšavanju općih životnih uslova na zemlji.Ili, drugačije rečeno, relativiziraš ljudsku odgovornost za ono što se događa oko nas.

Vidim da se na više mjesta poistovjećuješ s Isusom te da uopće ne komentiraš paralele koje Uranus vuče između tebe i Isusa. Niti da rekeš: ej madam, stani na balun. Ništa ! Naravno, jer ti godi “egu” !

Samo, da ti svjedočiš Krista u onoj mjeri kako tvrdiš bio bi mnogo subverzivniji. A što ti radiš - koncentiraš se na male ribice tu na podforumu duhovnosti, uživaš u provociranju baš onih ljudi koji su, po mom nevažnom mišljenju, daleko svjesniji od tebe. Zašto se hvataju samo za tvoju osobnost a ne plješću na one “lijepe” riječi koje im pružaš evo već treću godinu zaredom ? Hoćeš da ti ja reknem ?

Zato jer je veliki dio njih odavno prošao fazu naivnog romantizma…uostalom oni i pričaju o tim stvarima, samo na jednan drugi, tebi očigledno nedostupačni način…meta-jezikom.

Znaš, Porto, ljudi ne žele ono najljepše i najvažnije asocijativno povezivati s tvojim hramovima, križevima, rimskim agentima Pavlima i Savlima samo zato jer bi tako bolje mogli razumjeti što porto govori. I pljeskati mu.

Kakvi animoziteti prema tebi su te snašli ? Mislim da je većina ljudi na koje si se “našpranjio” epistemološki potkovana barem u toj mjeri da je u stanju shvatiti da preuzimanje nečijeg vokabulara sa sobom donosi i izvjesne promjene u načinu viđenja stvari. Zato neki od njih uopće ne žele uskočiti u tvoj čamac, jer druge koncepte smatraju mnogo prikladnijim nego tvoj jezikoslovni arsenal. I šta ćeš sad ? Uhvatiti ih za uho ? Za kotlete dignut u vis ?

Oni žele livadu. Jebeš hram, hram je jeftina simulacija prirodnog okoliša.

A ti se bojiš prirode ! Ti se bojiš vlastitog kurca ! Jel tako ? Bojiš se da će, ako mu dadneš mali prst, tražiti čitavu šaku !

Gle, da ostanem kod prirode tj. materije. Mislim da činiš veliku grešku implicirajući MATERIJI an sich tj. čovjeku po sebi da je loš. Sada…kad pogledamo razvoj individue, vidjet ćemo da već od ranih nogu djeca urastaju u izvjesnu “kulturu” gdje se oblikuju “…čvrsti poput mramora a mekani ko vosak”. Zato neki i žele ubaciti “vjeronauk” već u maternice. Gledajući ovako, vidjet ćemo da u svakom djetetu, znači u čovjeku kakav jeste prije no što poprimi kritičnu masu utjecaja izvana, živi jedan mali Krist koji, netom rođen, biva ubijen. Ili kako bi ti rekao – postaje kamenim spavačem. A ubojstvo se u najvećoj mjeri odvija, vidi ironije, tlačenjem seksualnosti u djeci.

Da !

Šta to radiš ? Baci to iz ruku ! Fuj, fuj, kaka, kaka !

Porto, jesi li kad promislio zašto su igre doktora univerzalne ?
Zašto se mogu naći u svakoj kulturi, na svakom kontinentu ?
Jesi li kad uočio da mali ljudi (djeca) već pri rođenju imaju funkcionalno kompletno razvijenu sposobnost orgazma iako plodni postaju tek tokom puberteta ?

Vidiš, dragi moj Porto, navodim ovo da ti ukažem na mogućnost da si možda i ti jedan od onih kratkovidnih koji nesvjesno pripomažu svakodnevnom ubijanju KRISTA !!! Demoniziranjem seksualnosti.

U prilog mojoj pretpostavci ide i način na koji obično pričate o seksu. Šprdancija, prljave šale, neuspravnost, mistificiranje i slično su karakteristične nijanse ponašanja seksualno neuravnoteženih osobe. Zato i pucaš na Norca i Vješca na način na koji pucaš. Porto, Porto, perverzno moje malo

Ali idemo dalje…punim jedrima prema wu wei-u !!!

Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 14:56   #17
Quote:
U drugom poglavlju Tao The Chinga dalje citamo: "I zato se mudar angažira u ne?djelovanju; on iznosi ucenje bez rijeci..."
A taj mudri bi trebao biti ?

P _ _ _ _ ?

Jelde ?

Hm, bogati draga !

Quote:
On sam je svojim životom ucenje... Na putu samopredje ega, novi život raste u nama. Ali ne ega nego onog drugog unama. Duhovne Duše. Koja svakodnevno raste, kako se ego smanjuje…Ja se moram smanjivati onaj drugi mjesto mene mora rasti... On je potpuno u ovom svijetu ali ne od ovog svijeta
Znaš šta ? Da bi se “ego” prevazišao potrebno je najprije znati što je “ego”, učvrstiti ga, a ne potiskivati. Velika je razlika između svesne koncentracije na prevazilaženje i kukavičkog potiskivanja. A vidim i da “Duhovnu Dušu” nisi razumio. Nema tu nikakvog linearnog progresa. Nije ti to Zero-Sum-Game !

Quote:
S našom osobnošcu egom, ne možemo spoznati Boga... ego mora nestati..on nestaje u snazi koja je u kršcanstvu prepoznata kao 'Krist' a u drugim kulturama pod drugim nazivima... izgradujuca komponenta 'gradi onog drugog u nama', novu duhovnu dušu "koja nije od ovog svijeta."
Ego ne nestaje, nego ponovno pronalazi mjesto koje mu je prodređeno. On jednostavno gubi žezlo onog koji upravlja…ali i ova tvoja izreka govori više o vama i vašim strahovima/fantazmama nego o duhovnim pravilnostima i zakonitostima.

Quote:
To je "Djelo" gradnje o kojemu svjedoci i Lao Tzu. Samo to nova, duhovna Duša, od koje sada posjedujemo samo latentnu klicu, božansku iskru, može poznati Boga. Zašto? pa zato jer je i sama od Boga. Ona je 'Bog u nama', a ne mi kako osobnost.
Jao logike !

A tijelo, ego, nije od Boga ???

Quote:
By Gnosis: Bog ne stvara ništa smrtno !!!!!!
Ono što je smrtno samo odlučuje o vlastitoj smrtnosti.
Zato sve što umire nije od Boga, nego od njegova odraza u materiji magici.
A odakle je materija došla ???

Quote:
Tu ljepotu oduvijek nosimo a svojim ruksacima dok se polako kao planinari uspinjemo ka vrhovima evolucije Duha. Samo ta LJEPOTA u nama može prepoznati APOSLUTNU LJEPOTU..., apsolutno dobro.
Ali Lao Tse, na kog se gore pozivaš, govori nešto sasvim drugo ! Ljepota/dobro postoji samo u relaciji s ružnoćom/zlom Kakva vas "apsolutna" ljepota snašla ???

Quote:
duh božji se povlaci iz svojeg hrama ako tamo nailazi na neprimjerenu aktivnost. no obicno isprevrce sve stolove i tezge, tek toliko da pokaze tko je tu ipak gazda.
Da, da, ostavi mjesta kako bi mogao objasniti ekscese vlastitog ega. Moj Porto, knjigo pročitana

Da mi ne bi prebacio da pričam van teme – do sada ni riječi nisi rekao o wu-wei-u, zato nisam ni ja !!!

…ima toga još:

Quote:
ego je sve ono što djeluje po zakonima ovog svijeta, po zakonima ponude i potražnje, simpatije i antipatije. privlacenja i odbijanja. polariteta.
Zapamti ovo gore !

Quote:
duh božji nalaže ne?ja. ne osobnost. upravo jedno takvo egocentricno djelovanje, gomilanje tj. korištenje nedozvoljene hrane, energije u svrhu spoznaje dobra i zla, ostalo je zapisano kao uzrokom našeg pada.
Kakvog pada ? Objasni mi, molim te kako su ljudi po tvom mišljenju KONKRETNO živjeli prije pada !!! Zbog čega je došlo do pada ?

Quote:
što sami zracimo to i privlacimo. ako privlacimo u svoj sistem one snage koje odgovaraju dualnosti ove prirode, one postaju sastavni element našeg sistema. ako privlacimo, po necemu drugom, što je u nama i medju nama, a sto nije od ovog svijeta, postajemo upravo to. ako djelujemo po ovoj prirodi, ostajemo sastavni dio nje. ako ne djelujemo, otvaraju se odredjeni potencijali, otvaramo se polju božjeg duha.
Ali gore si rekao da je ego sve ono što djeluje po zakonima ovog svijeta, od kojih je jedan zakon privlačenja i odbijanja. Sad odjednom, djelujući po nečemu drugom privlačimo i ono što nije od ovog svijeta. Ako i ono_što_jeste i ono_što_nije_od_ovog_svijeta slijedi zakon privlačenja i odbijanja – zašto onda praviš razliku tamo gdje nema razlike ?

Ah, naravno, da bi pojačao uvjerljivost teze o fundamentalnoj različitosti prirode i “Krista” J

Gledajući posljednju rečenicu zadnjeg maca rečenica, čovjek bi lako mogao pomisliti da impuls za ne-djelovanje dolazi od nas, ali se s time ne bih složio. A ni po wu-wei-u nije tako. Mi smo otvoreni za “božji duh” daleko prije no što smo toga svjesni.
What you are searching for has already found you.

Quote:
da bi duh bozji neometano fluktuirao, esencija onoga što se naziva osobnost, treba biti postepeno u jednom procesu i smanjivana. sve primiti, sve dati i time sve obnoviti, jedan je od temeljnih hermetickih aksioma.
Kako nešto što je iluzija moze imati esenciju ? Jedino ako ipak nije sasvim iluzija. Ovaj “hermetički aksiom” neću ni komentirati !

Quote:
no kako pronaci tu ravnotezu u izmjeni djelovanja i nedjelovanja, kako uskladiti tu harmonicnu izmjenu naših aktivnosti, po osobnosti i po duhovnoj dusi, a to je vec tajna mjere!
Eto, čovjek se poraduje da ćeš napokon reći nešto konkretno, kad ono TAJNA. Dajder, vamo s njom. Kakve tajne, kakvi bakrači ? Govori barem: vruće ili hladno
Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 14:59   #18
...

Quote:
mjere kojom se odreduje odnos, relacija izmedju covjeka i boga. izmedju mikrokosmosa i makrokosmosa. kako gore, tako i dolje.
I opet hermetički aksiom A ja mislio da se iz ovog: “kako gore tako dolje” može između ostalog isčitati i to da su zakoni prirode=zakonima boga.

Quote:
i da, dali si ti jedan od onih, a takvih bogami ima na ovom forumu, koji bi isli suditi o dimenzijama mog izricaja i u septicku jamu te o meni i mojem pisanju izvodili zakljucke i na osnovu mog potpisa na komadu toaletnog papira kojim sam si malo prije obrisao guzicu?
Ne znam ! A ne znam ni zašto bi analiziranje guznog potpisa bilo nešto loše Rekla bi moja baka: Dite moje, voda sve pere, samo grije nije. (griji=grijesi)
Upalo mi je u oči da iznimno često spominješ fekalije u ovom ili onom obliku. Imaš možda problema s probavom ? Crijevnom florom ?


Quote:
evo jos mi je gnoj, bas kao sto je tebi tebi u tackama, a meni po cipelama od jednog obicnog izleta na podforumu Duhovnosti zadnjih dana.
Tu svrbi, znači ? Ćvibi, ćvibi majoga Pojta guđa maja

Quote:
vidio si kao posljedicu jednog takvog pokusaja opcu histeriju na VVID.

Vidim Serpens vam uzburkao duhove…

A sad je na vama ostalima da unesete finotvarnost usred moje slonovske pojave u staklani vase suptilne i krhke duhovnosti.
Djelomično pričaš šit, kad te ljudi upozore i navedu argumente zbog čega to smatraju šitom, onda na red dolazi kakofonična svirka da su se uzrujali duhovi. Zato jer Porto govori u ime Hristovo !!!
Ma nu vidi! Nisi ti ni lud !

Čim netko pristane na okršaj, uzburkani su im duhovi ! Onda su svi “mimozice”. A kad ti isto činiš onda nisu uzburkani. Zašto sebe izuzimaš ? Pogledaj malo bolje tko je uletio u histeriju čim je palo par lijepih riječi o prirodi. Sjeti se tko svako malo djetinjasto prijeti bijegom i vječnim napuštanjem foruma. Ne znam po čemu zaključuješ da su svi pukli a da ti nisi….ako izuzmemo tvoje temeljno uvjerenje, a to je da su svi koji se ne slažu s tobom u krivu. Moj Isuse ! J

Posmatrao sam skoro sve relevantne prepirke i čini mi se da je tvoj amigo RX alias Corpus jedini zanijekao svoja uvjerenja tj. gnozu a da je većina kontrahenata “pukla” jedino zbog tvoje tvrdoglavosti i nespremnosti na otvoreni dijalog. (ako se uopće može pričati u pucanju)

A ti bi podizao oktave Jesi naša majstora, svaka čast !

Gle Porto, postoji mnogo toga što se može spomenuti kad se priča o npr. Isusu, ali sudeći po onom isječku kojem pridaješ najviše pažnje – zaključujem da si do kraja ovisan o “egu”, da ga se bojiš ko đavao tamjana ali i da je ta tvoja ovisnost, vidi vraga, usadila korijenje dublje nego kod običnih ljudi koji se uopće ne bave svjesno spiritualnošću - te da je zato mnogo teža za razaznati tj. suptilnija je !!!! I opasnija za okoliš.

Ispod crte mi ostaje za zaključiti da nisi tu da bi prosvjetljivao mase, jer za to uopće nisi u stanju (npr. pedagoški kompetentan), nego da se isključivo samozadovoljavaš te da slijediš precizno definirane (pretežno materijalne) ciljeve organizacije na čijim se hijerarhijskim lojtrama relativno visoko nalaziš.

Quote:
[...]
I sad sam miran.
Jesi li i ti?
Jeli ti sad srce na mjestu?
U jedinstvu s glavom na ramenima?
Još uvijek nije, al’ mi je sada puno bolje

Za kraj današnjeg javljanja s Katride jedno malo pitanje: Što bi učinio kad bih “ja” počeo tvrditi da sam “ispred tebe” na Putu ? Osim što bi ti bilo malkicu neugodno ? Da li bi ti palo na um prihvatiti ispruženu ruku ?

Po djelima ćete ih prepoznati !

Lijep pozdrav
Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 15:00   #19
Da ne bi ispalo da sam se samo obreknuo na Porta, reći ću i koju riječ o onom zbog čega sam tu: WU WEI !!!

Što reći o WU WEI-u ?…a da, nakon što ne reknem ništa, ne ispadne ovako nešto:

Quote:
I time sam sve rekao o Wu﷓Wei﷓u.
I o vjecnom Tao﷓u.
Nemam vise sto za dodati niti za oduzeti.
I tko je imao usi da cuje cuo je.
Tko zna citati, rado me cita i onako ili ovako grublje.
I sad sam miran.
Da odmah naglasim da sve što ću reći “od sad pa nadalje ubuduće” (štono bi reko mother of masni burek - Edo Maajka) niti ne dodiruje wu-wei. Ja ću pričati, a wu-wei je s onu stranu verbalne i ine konceptualizacije. Jedino mogu pokušati riječima pokazati prema čistoj bistroj vodi. Piti moraš sam, illegale.

_ _ _


Kad strijelac gađa za ništa
pogađa sredinu.
Kad gađa da bi osvojio limeni pokal
postaje nervozan.
Ako pak gađa za zlatni pehar
vidi dvije mete,
ili ne vidi ništa.

On više nije on.

Sposobnost mu je nepromijenjena.
ali ga nagrada rascjepljuje:
Napire se.
Misli više na dobitak
nego na gađanje.

Ta fiksna ideja: “Moraš dobiti !”
ga sjebe…
i on promašuje.
Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 15:01   #20
Quote:
…znači stalno biti aktivan i ne očekivati nikakav rezultat. Ne vezivat se za svoje djelovanje, a najmanje za zamišljene (poželjne) učinke svog djelovanja. ~by adriatic

Pitam se što potiče takvog čovjeka na aktivnost. Zna li tko ?
Ne znam točno, ali ću ipak pokušati…

Najprije ću prenijeti što o pojmu aktivnosti kaže Erich Fromm u Umijeću ljubavi:

Kad kažemo da je ljubav aktivnost nalazimo se pred poteškoćom koja leži u višeznačnosti riječi aktivnost. Pod aktivnošću u modernom smislu obično se podrazumjeva djelatnost koja putem ulaganja energije dovodi do promjene postojeće situacije. Tako kažemo za nekog da je aktivan ako se društveno zalaže, ako studira medicinu, radi na traci, proizvodi stol ili se bavi sportom. Svim ovim djelatnostima je zajedničko da se odnose na izvjesni vanjski cilj kojeg čovjek želi postići. Što se ne posmatra jeste motivacija aktivnosti. Uzmimo za primjer čovjeka koji se gonjen dubokim osjećajem nesigurnosti i usamljenosti osjeća primoran raditi bez odmora; ili jednog drugog kojeg nagone ambicije ili požuda za novcem. U svim ovim slučajevima dotična osoba je rob strasti a njegova aktivnost je u stvari pasivnost jer je na nju prisiljen. On je “patnik”, on se doživljava u “patničkoj formi” (pasiv) a ne u “djelatnoj formi” (aktivan); on nije djelatan, on nije akter. Na drugoj strani pasivnim smatramo čovjeka koji mirno sjedi i kontemplira i koji pred očima nema nikakvog drugog cilja osim da doživi sebe i jedinstvo sebe sa Svijetom, samo zato jer ne “radi” ništa. U stvarnosti je ova koncentrirana meditacija najviša aktivnost koja postoji, aktivnost duše za koju je sposoban samo iznutra slobodan, neovisan čovjek. Jedna predodžba aktivnosti, i to naša moderna, odnosi se na korištenje energije za ostvarivanje vanjskih ciljeva; druga se odnosi na korištenje snaga u ljudima bez obzira na to da li na se taj način postiže vanjska promjena ili ne. Spinoza je najjasnije formulirao ovu predodžbu aktivnosti. Kod afekata on razlikuje između aktivnih i pasivnih, između acciones i passiones. Kad čovjek djeluje iz aktivnog unutrašnjeg afekta, on je slobodan, gospodar afekta; ako pak djeluje iz pasivnog afekta on je nagnan, objekat motivacija kojih nije svjestan….
Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:27.