Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2003., 15:34   #1
Sto znaci bolji covjek?

Mnogi teze da postanu bolji ljudi. No sto to znaci? Sto za vas to znaci?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 15:58   #2
Neznam što to znači. Da li im život teče stranputicom?

Ako sam pogodio, mislim da bi bolje bilo trošiti energiju i vrijeme tražeći sebe.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 19:54   #3
a šta? pa da se promijeniš na bolje.
__________________
NEPRILAGOĐENI GLAS RAZUMA
rebel_kick_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 20:51   #4
Quote:
rebel_kick_ass kaže:
a šta? pa da se promijeniš na bolje.
Ne, nego da već jednom počneš emitirati dobro koje posjeduješ.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 21:14   #5
Quote:
slavko kaže:
Ne, nego da već jednom počneš emitirati dobro koje posjeduješ.

...ili umanjiš ono loše koje je jače od onog dobrog...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 01:35   #6
Da ne propadne i ovaj u moru Ilegalleovih kvazi filozofskih topica oko kojih se on ne potrudi ni 30 - tak sekundi, razradio bih ovu temu i tako postavio temelj za eventualnu diskusiju (kada se onaj koji to treba učiniti ne osjeća tako).

Prva stvar koju moramo definirati jest što je "dobro" a što je "zlo". Je li to onaj intuitivni, po Kantu kategorički imperativ, koji nam u svakoj situaciji govori kako trebamo što učiniti da bi se održali korektnima u moralnom smislu, ili je to distinkcija samog pragmatičnog cilja i njegove svrsishodnosti; je li neki cilj (kojeg čovjek sebi postavi) ispunjen, ili nije i tako poistovjećivanje "dobroga" s ispunjenjem toga cilja i "lošega" s neispunjenjem istog?

Dakle po pitanju toga što je dobar čovjek, najprije treba razlučiti koje stajalište zauzimate i jesu li ona u konfliktu.

Dakle, pragmatizam vs. etika. Tražimo opredjeljenje.
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 13:51   #7
Obelix. Pitanje zla se obradjuje na susjednom topicu, a ne ovdje. Ovo pitanje je puno jednostavnije. Sto znaci bolji covjek? Imas li svoj odgovor ili ces se nastaviti vrtiti uokolo do besvijesti?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 15:24   #8
Primjer kako ne smije izgledati Topic starter

Pitanje uopće nije jasno postavljeno pa u ovom obliku nipošto ne spada u "Filozofiju".
Kako je Slavko lijepo primjetio sugirira se da sam loš čovjek pa moram postati bolji. Možda ti to nije bila namjera, ali kako da mi pogodimo što je pjesnik htio reći.

ZAŠTO postati bolji? KAKO? i ŠTO to uopće znači?

Ja ti tu ne mogu pomoći jer samo ti (valjda) znaš što si htio pitati.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 18:02   #9
Pitanje je predodžbe.

Bolji čovjek je koncept prema kojem mnogi teže. I ja isto. No što je to? Jesam li jasniji?

Zadnje uređivanje adriatic : 22.08.2003. at 11:34.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 18:46   #10
koncept

Pa sad, ako je koncept u pitanju, on bi trebao glasiti kako biti najbolji .

Što znači biti bolji od samog sebe? Kako možeš sam sebi biti referenca?

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 18:48   #11
Može ovaj aspekt?
Bolji znači nužno u odnosu na ..
Sve što radimo- radimo u odnosu na druge.
Čovjek se određuje kao projekcija drugih- znači u odnosu na druge.
Ili drugim riječima postajem bolji onoliko koliko je bolji moj odnos prema drugima.
I bum- eto ti vjerskog koncepta.
A hebiga kad smo društvene životinje.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 19:13   #12
Re: koncept

Quote:
slavko kaže:
Pa sad, ako je koncept u pitanju, on bi trebao glasiti kako biti najbolji
Ne. Najbolji je nesto apsolutno. Toga nema na ovom svijetu. Odnosno, u mom filozofskom razmatranju, postoji samo derivacija. Bolji/losiji.
Quote:
Što znači biti bolji od samog sebe? Kako možeš sam sebi biti referenca?
Odnos tebe sada i tebe prije pet godina. Tako.
Quote:
danaye kaze:
Može ovaj aspekt?
Bolji znači nužno u odnosu na ..
Sve što radimo- radimo u odnosu na druge.
Mozes to i tako reci. Samo, moja filozofija kaze. Postoji samo jedan neprijatelj dostojan tebe. A to si ti sama.
Quote:
Čovjek se određuje kao projekcija drugih- znači u odnosu na druge.
Ili drugim riječima postajem bolji onoliko koliko je bolji moj odnos prema drugima.
I bum- eto ti vjerskog koncepta.
A hebiga kad smo društvene životinje.
Istina je da je drustveni faktor najjaci marker pojedinca. Samo, sta bi bilo da zivis u nekom malom plemenu od troje ljudi (jako malo pleme ). Ti, muz i sin. Sta ces se usporedjivati u odnosu na njih? Ili?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 20:01   #13
Re: Re: koncept

Quote:
illegale kaže:
Ne. Najbolji je nesto apsolutno. Toga nema na ovom svijetu. Odnosno, u mom filozofskom razmatranju, postoji samo derivacija. Bolji/losiji.
Odnos tebe sada i tebe prije pet godina. Tako.
Najbolji je samo bezvremenski apsolutno. Vremenski gledano je itekako dostižno i moguće. U sportu je to ostvarivo svakodnevno!

Odnos tebe sad i tebe prije pet godina? Pa ne mijenjaš se samo ti. I drugi se mijenjaju. Moglo bi ti se desiti tako učahurenom da ustanoviš da si uz sav napredak prema samom sebi, debelo nazadovao.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 20:45   #14
Re: Sto znaci bolji covjek?

Quote:
illegale kaže:
Mnogi teze da postanu bolji ljudi. No sto to znaci? Sto za vas to znaci?
Illegale,
konacno i od tebe jedna vrlo "filozofska" tema.
Postati bolji covjek, znaci slijediti nauku Isusa Krista.

_Ljubi Boga i bliznjega svoga, kao samoga sebe_, je program ka poboljsanju naseg duhovnog stanja. Ljubav, je princip pomocu kojeg se taj cilj ostvaruje. Nije to put karme, dharme i samsarskog "kotaca", nego obicne i iskrene ljubavi.

Tja, kako je sve lagano, kada se razumje.
Kad se ne shvati bit pojma, onda je tesko filozofirati.
Medjutim, postoji jedna mala manjina polupismenih tzv. "intelektualaca", koji misle da je filozofija povijest filozofije, pa se egzaltiraju u glupim povjesnim tumacenjima biografija i kronologija pojedinih kretena iz filozofskog leksikona, a nemaju blage veze sto je to filozofski informativni diskurs.

I ti si to primjetio, pa ti cestitam. To su prazne kubure, koje smatraju da je povijest filozofije i ZEN-buddhizam prava filozofija.
Nazalost, ali to nije to!

Illegale, cestitka na putu da postanes bolji covjek, dakle na putu ljubavi, jer ovi skartovi to nikada nece ostvariti, buduci da nisu u stanju dokuciti bit filozofije.

M.
Meta12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 21:22   #15
što je bolji čovjek? nemože što nego tko? to je ona osoba koja je iznad prosjeka.
__________________
NEPRILAGOĐENI GLAS RAZUMA
rebel_kick_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 22:58   #16
Quote:
rebel_kick_ass kaže:
što je bolji čovjek? nemože što nego tko? to je ona osoba koja je iznad prosjeka.
Ucis li ti ovdje "orto-bonton"?
Ha,ha,ha,ha
M.
Meta12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 01:21   #17
Re: Re: koncept

Quote:
illegale kaže:
.
Istina je da je drustveni faktor najjaci marker pojedinca. Samo, sta bi bilo da zivis u nekom malom plemenu od troje ljudi (jako malo pleme ). Ti, muz i sin. Sta ces se usporedjivati u odnosu na njih? Ili?
Bilo bi isto.
Jer bi se odnosio u odnosu na njih(tj. mogao bi biti bolji ili lošiji).
Jedino pitanje koje bi se moglo postaviti je što ako bi bio sam na svijetu?
Ali ako bi bio sam -da li bi pojmovi bolji i lošiji postojali?
Postojali bi ali u drugom obliku- prema onom što te okružuje(to je onda drugi aspekt) a nisu ljudi- u tom slučaju bi u prvi plan izašli odnosi prema prirodi (flori i fauni).(no tu već ulazimo u druge vode..)

No kao što rekoh -eto vjerskog koncepta- jer upravo je to sama bit kršćanstva -ljubi "bližnjeg svojeg" (gdje su ti bližnji svi),tj. "ne učini drugom što ne želiš da se tebi učini".
I prema tome "biti bolji" znači ..



slavko:
Pa ne mijenjaš se samo ti. I drugi se mijenjaju. Moglo bi ti se desiti tako učahurenom da ustanoviš da si uz sav napredak prema samom sebi, debelo nazadovao.

Pojam boljeg je aksiomatski.
I odnosi se na njegov odnos prema drugima-a ne suprotno-iz toga slijedi da je nebitno koliko su se drugi promijenili ili ne jer to ne utječe na njegov odnos što implicira da je nepredovao u sebi a zrcali se na odnosu prema drugima ili drugim riječima:
One way street.

Znači ako je dosegao najbolje od sebe ostat će takav ma koliko se drugi promijenili.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 01:43   #18
Re: Sto znaci bolji covjek?

Zanimljivo pitanje. Po mom mišljenju, postati boljim čovjekom znači nastojati, truditi se i uspjeti promijeniti ono što vidimo da na nama tj. u nama nije tako kvalitetno kako bi trebalo biti, gledajući s objektivnog i moralnog stajališta.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 09:31   #19
Re: Re: Re: koncept

Quote:
danaye kaže:

...
Pojam boljeg je aksiomatski.
I odnosi se na njegov odnos prema drugima-a ne suprotno-iz toga slijedi da je nebitno koliko su se drugi promijenili ili ne jer to ne utječe na njegov odnos što implicira da je nepredovao u sebi a zrcali se na odnosu prema drugima ili drugim riječima:
One way street.

Znači ako je dosegao najbolje od sebe ostat će takav ma koliko se drugi promijenili.
Danaye, ajde da ponovim što je napisao Sartre:

" Da bih došao do bilo kakve istine o sebi, potrebno je da prođem kroz drugog. Drugi je neophodan za moju egzistenciju, uostalom isto toliko koliko i za spoznaju koju imam o sebi. U tim uvjetima otkriće moje intimnosti otkriva mi istodobno drugoga kao meni suprotstavljenu slobodu koja za mene ili protiv mene misli i hoće. Tako mi odmah otkriva svijet koji ćemo nazvati intersubjektivnošću i u tom svijetu čovjek odlučuje što on jest i što jesu drugi."

Dakle, ne možeš postati bolji nego što jesi. Možeš upoznati sebe i isijavati više ili manje dobrotu koju posjeduješ.


__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 13:49   #20
slavko:
" Da bih došao do bilo kakve istine o sebi, potrebno je da prođem kroz drugog. Drugi je neophodan za moju egzistenciju, uostalom isto toliko koliko i za spoznaju koju imam o sebi. U tim uvjetima otkriće moje intimnosti otkriva mi istodobno drugoga kao meni suprotstavljenu slobodu koja za mene ili protiv mene misli i hoće. Tako mi odmah otkriva svijet koji ćemo nazvati intersubjektivnošću i u tom svijetu čovjek odlučuje što on jest i što jesu drugi."

Dakle, ne možeš postati bolji nego što jesi. Možeš upoznati sebe i isijavati više ili manje dobrotu koju posjeduješ.



Postoji jedna mala razlika između citata i tvog komentara.
btw tvoj komentar je vrlo sličan Crowleyevom poimanju čovjeka.
I ne odgovara ovom citatu.




Tako mi odmah otkriva svijet koji ćemo nazvati intersubjektivnošću i u tom svijetu čovjek odlučuje što on jest i što jesu drugi."

Najbitniji dio citata.
Nakon spoznaje samog sebe- dolazi upotreba volje- "odlučujemo" što bi trebali promijeniti.I krećemo u promjenu- da bi postali ono što jesmo.
Ili drugim riječima: čovjek nije ono što je - već ono što bi mogao biti.
Znači možeš postati bolji no što jesi-samom promjenom onog što jesi.Možeš "odlučiti" postati drukčiji no što jesi.A djela su praksa.
Upravo tu je ta razlika između Crowleya kojeg sam gore spomenuo vezanog uz tvoj komentar i kršćanstva.
Crowley se zadovoljava- miri sa spoznajom i prihvača je kao konačnu - znači ne odlučuje je mijenjati- dok kršćanstvo ustrajava na promjeni nakon spoznaje u skladu s zadanim aksiomom.

Pokušat ću ti prikazati na primjeru:
Uzmimo jednu karakternu osobinu: Npr.
Spoznao sam da sam ponosan.
Po tebi- djeloujem u skladu sa samim sobom i moja djelovanja su omeđena spoznajom sebe- djelovanje kakvo god bilo mora biti u skladu s tom osobinom ili drugim riječima- mogu biti dobar onoliko koliko mi ta osobina dozvoljava.
Znači ne mogu biti bolji no što jesam uz prisustvo te osobine.

Kršćanstvo kaže ovo- spoznaj se tko si.(znači spoznao sam da sam ponosan) -ako te ta osobina onemogućava da budeš bolji( ne uradi drugom..) mijenjaj je- da makneš ograničenja koja su ti nametnuta onim što jesi.Znači -mijenjaj ono što jesi u skladu s zakonom,
I bit ćeš bolji.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:37.