Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2003., 19:20   #1
Putovanje u beskraj...

U čovjekovom životu uvijek je največa želja bila najdalja. U kome smislu ja to govorim pa u tome da je težio savršenstvu a pitam vas ljudi šta je dalje od savršenstva? Ništa! A čovjek nemože biti savršen ako nemože ovojiti beskraj. Šta je za nas ljude beskraj? pa na to pitanje ima puno odgovora ali najveći je dakako Svemir, beskrajan i čovjeku nadmočan. Hočemo li ikada uspijeti zavladati svemirom? Iako znamo da se nama poznata fizika tome protivi ja vjerujem da je ključ u jednoj grani o kojoj ljudi najmanje znaju a to je vrijeme! Kada budemo razumijeli vrijeme vladati čemo svemirom!
 
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 19:36   #2
Pitam se, nije li ova tema više za Filozofiju nego za Znanost...

Ako si novi na Forumu (nickname ti je novi), samo da napomenem da je na forumu (ne ovom, nego onom starom koji je sada skoro ugašen) mnogo puta pisano o vremenu i beskonačnosti, vezano uz matematiku i fiziku.

Ako želiš da tema ostane ovdje, a ne da ju premjestim na Filozofiju, onda je bolje da se orjentiramo na vrijeme kao matematički i fizikalni pojam.

Bit će nam drago ako nam pokažeš svoje objašnjenje vremena.

Razlog zašto smo ograničeni u svojim spoznajama možda je upravo nemogućnost ovladavanja vremenom.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 20:15   #3
Quote:
Jango Fett kaže:
Pitam se, nije li ova tema više za Filozofiju nego za Znanost...

Ako si novi na Forumu (nickname ti je novi), samo da napomenem da je na forumu (ne ovom, nego onom starom koji je sada skoro ugašen) mnogo puta pisano o vremenu i beskonačnosti, vezano uz matematiku i fiziku.

Ako želiš da tema ostane ovdje, a ne da ju premjestim na Filozofiju, onda je bolje da se orjentiramo na vrijeme kao matematički i fizikalni pojam.

Bit će nam drago ako nam pokažeš svoje objašnjenje vremena.

Razlog zašto smo ograničeni u svojim spoznajama možda je upravo nemogućnost ovladavanja vremenom.
Je novi sam, ako misliš da nije za ovo tema slobodno prebaci! Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 21:05   #4
Brijem da je shvacanje vremena previse bazirano na svakodnevnici da bismo mogli uci u bit vremena. A nije lako odljepiti se od vremena, to priznajem. Mada je moguce sagledat ga i sa druge strane. Intuitivno. Dobra pocetak.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 23:57   #5
Q-master:
ali najveći je dakako Svemir, beskrajan i čovjeku nadmočan.
---------------------------------------------------------------------------

(tata od delije):
Q-master, momentalno nije važno da li ćete ti i drugi ovo prihvatiti, ali Svemir NIJE BESKRAJAN (BESKONAČAN). .
Svakako, to prihvatiti može samo onaj čovjek koji je studirao prirodu i koji SHVATIO poruku starogrč. filozofa koji su rekli ovo: "Bitne karakteristike prirode su njena beskonačnost, neprestana mijena i neprestani razvitak".
I ovo je ISTINA o prirodi!

Sad, Q-, malo se "dublje" zamisli!
Priroda je beskonačna - i to je u redu.
A u toj beskonačnoj prirodi se ODUVIJEK nalazi prostor.
Beskonačan?
To ne dolazi u obzir!
Zašto?
Pa jednostavno iz tog razloga što se u beskonačnoj prirodi ODUVIJEK ostvaruje mijena i razvitak.
Od čega razvitak?
Od ništa?
Glupost!
Ništa NE POSTOJI!
Dakle u prostoru beskonačne prirode su se ODUVIJEK Morale nalaziti kakve-takve ''točkice'', koje su bile Suštinske osnove prirode da bi u njoj dolazilo do mijene i da bi se mogla razviti do današnjeg stupnja!
I da nije bilo tih ''točkica'' ništa se ne bi moglo mijenjati ni razvijati!

I sad smo došli do spoznaje da beskonačan prostor NIKAD NIJE POSTOJAO.
Zašto?
Zato jer ako u bilo kom prostoru postoji jedna-jedina točkica – taj prostor MORA biti ograničen – jer ako bi krenili od te jedne-jedine tockice UVIJEK bi, kad-tad, došli do te točkice.

Prema tome, ako Nikad nije postojao beskonačan prostor – tad Svemir NE MOŽE da bude beskonačan!!!
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 04:24   #6
...buduci da nemamo pojma o svemiru, kad kazem nemamo pojma usporedjuem ono sto neznamo o njemu sa onim sto znamo, mozemo upotrijebiti vjerojatnost...

...koliko u ovom nasem jako razvijenom svemiru ima planeta koji nalikuju na zemlju...sa atmosferom i bla, bla. bla...e sad...oni koji su udaljeniji od nas, samim time su i stariji...samim time i "razvijeniji"...mislim da shvacate zasto sam raazvijeniji stavio pod navodnike...

...e sad, od kud tebi ideja da bi mi vladali svemirom...
MarilynManson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 10:33   #7
Quote:
MarilynManson kaže:

...e sad, od kud tebi ideja da bi mi vladali svemirom...
Koliko si slobodan u svojem izražavanju, toliko si zatvoren u svojim mislima. Depresivac...



Mi smo baš predodređeni da ovladamo Svemirom. Mislim da je to naš krajnji cilj. Razumijevanje Kozmosa znači razumijevanje nas samih, naše uloge unjemu. Razumijevanje jest ovladavanje.

Od samih početaka čovjekovog postojanja, zajedno sa ostalim "životinjskim" nagonima poput razmnožavanja (o tome malo kasnije), prehrane, spavanja, zaštite, javlja se još jedan nagon - nagon da spoznamo svijet oko sebe, da njime ovladamo i da shvatimo sve više i više.

Taj nagon do sada je neutaživ!

Ja vjerujem da nijedan nagon ugrađen u nas nije bez razloga. Primarni nagon je održanje vrste, a svi ostali nagoni direktni su produkt tog nagona.

E sad, zašto je glavni nagon održanje vrste?

Dobro znamo da je to prirodni mehanizam stvaran miljardama godina formulacijom kemijskih spojeva od samog početka Svemira neovisno od čovjeka u cilju nečeg što još ne možemo dokučiti.

Ipak, znamo da to ide negdje, promatrajući naš razvoj kroz vrijeme, da se naslutiti da postoji cilj, da naše postojanje ima svrhu.

I svakim danom smo sve bliže i bliže spoznaji o tom cilju.
Otkrili smo mnogo stvari, i dovoljno sazreli da spoznamo da nam je cilj upravo pronaći sebe i svoju ulogu, da ovladamo Svemirom, koji kao da je krojen po našoj mjeri - neobjašnjivo velik.

Mislim da je to otprilike logično razmišljanje.
Zašto bi mi stali sa istraživanjima?
Zašto bi stali sa svime?

Naš strah od nepoznatog i neistraženog nije ni do koljena opravdan kao strah od toga da je SVE poznato i istraženo.

Ono što je beskonačno, to je potencijal ljudskog uma!
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 10:45   #8
Q master je u naslovnom postu spomenuo savršenost. Možete li definirati savršenost? Takodjer, možete li se izjasniti da li ona postoji ili ne postoji?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 11:45   #9
Re: Putovanje u beskraj...

Quote:
Q-master kaže:
Hočemo li ikada uspijeti zavladati svemirom? Iako znamo da se nama poznata fizika tome protivi ja vjerujem da je ključ u jednoj grani o kojoj ljudi najmanje znaju a to je vrijeme! Kada budemo razumijeli vrijeme vladati čemo svemirom!
Tlapnja materijalističke civilizacije. Zavladati svemirom. Ma nemoj. I kad čovjek bude razumio vrijeme neće zavladati svemirom. Jer ostaje - prostor. A o višedimenzionalnosti postojanja da i ne govorim...

magic_tree is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 11:46   #10
Quote:
Shady kaže:
Q master je u naslovnom postu spomenuo savršenost. Možete li definirati savršenost? Takodjer, možete li se izjasniti da li ona postoji ili ne postoji?
Savršenost - to se može naći u matematici i logici. U prirodi to ne postoji.


Svemir je nastao zbog nesavršenosti. Nehomogenost raspodjele plina poslije Velikog Praska uzrokovala je nastanak galaksija - sve do nas samih.


Ako u matematici podjeliš broj 4 sa 2, dobit ćeš točno 2 jednaka broja 2. Ako sa napjpreciznijim laserom prerežeš najprecizniju kocku točno po centralnoj osi, NEČEŠ dobiti dva identična dijela.

Ipak, mogućnost prividnog "usavršavanja" onog što vidimo i doživljavamo oko sebe daje nam sposobnost da spoznamo sve to.

Ako gledamo kristalnu kuglu, onda kažemo da ima oblik kugle. To je naravno, pogrešno jer postoje strukturna i matematička odstupanja od savršene kugle, ali to apstrahiranje nam omogućava da to shvatimo. Teško bi nam bilo kad bismo kristalnu kuglu opisivali točno onako kako molekularno zapravo izgleda. Kristalna kugla je u SVOJOJ SUŠTINI kugla.

I svi mi smo različiti svojim karakteristikama, ali smo u SVOJOJ SUŠTINI ljudi. SUŠTINA je savršenstvo.

Zato je uvijek dobro težiti ka savršenom, ali se neikad nećemo susresti sa savršenstvom.

Mi smo poput logaritamske funkcije: naša krivulja ide prema ravnoj (savršenoj) asimptoti, ali se tek u beskonačnosti susreće s njom.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 11:57   #11
Q-master:
1. da ovladamo Svemirom, koji kao da je krojen po našoj mjeri - neobjašnjivo velik.
2. Mislim da je to otprilike logično razmišljanje.
3. Zašto bi mi stali sa istraživanjima?
4. Zašto bi stali sa svime?
--------------------------------------------------------------------------

delija:
Tocke 1, 2, 3 i 4 bi imale smisla da ''Adamova civilizacija'' nije dosla do pred svoj kraj.
Naime, poznata je filozofska postavka da svaka civilizacija - (do sad ih je, po filozofu Bertrand Raselu, na Zemlji bilo dvadeset i jedna od kojih vecini ne znamo ni imena, a cetrnaest je nestalo bez i najmanjeg traga o njihovom postojanju) - dozivljava dekadenciju i degeneraciju kad
- znanost dosegne veoma visok nivo,
- kad se ostvari visok stupanj kulture i
- kad neki iz te civilizacije nadmocno dominiraju oruzjem koje posjeduju.
I ako pogledamo ''oko sebe'', ako pratimo svakodnevne vijesti - nismo li tu?

I jos zakljucak:
Da je nasa civilizacija dosla do tocke dekadencije i degeneracije pokazuje i ovaj VELEBNI DEGENERISANI komentar:
...popusite mi k*u*r*a*c...ove zvijezdice su zbog jebene cenzure, pa koji je to *****, pa nismo valjda amerikanci, ma jebote bog, ajd u picku materinu, pa kamo ovo vodi...jos malo pa ce se cenzurirat ono sto ne pase drugome...nekome odabranom...ma mozete mi sa tom cenzurom popusit *****...jako domisljato zar ne...
I ako znamo da je po mnogima ... MARYLIN MANSON: Pjevač koji inspiraciju nalazi u sotonizmu SOTONIZAM I OKULTNO - tad ne mozemo zakljuciti drugo od, da ''SE NALAZIMO PRED SAMIM KRAJEM''!
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 12:08   #12
Delija:


da je naša civilizacija došla do svoje asimptotske granice ne možemo sad ni procijeniti, kao što ti sada već skoro zaključuješ...


Užasno me nervira kada me konstantno krivo razumiju na ovim raspravama. Ne boj se, ne krivim tebe ni nikog drugog, ja sam kriv. Kad kažem "civlizacija", mislim "čovječanstvo" u globalnom smislu, a ne "Grčka", "Rim", "Egipat" itd. Samo da to napomenem za ubuduće...

Stvar je u tome što "čovječanstvo" kao globalna pojava djeluje evolucijski i intelektualno prema sve većem razvoju. Bez obzira na spomenute padove i uspone civilizacija, primjetit češ da globalna ljudska civilizacija ide u manje-više konstantnom eksponencijalnom tijeku razvoja - ipak smo sada razvijeniji kao nikada prije u povijesti. Da smo u povijesti bili razvijeniji nego sada, to bi jednostavno znali.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 21:44   #13
Re: Re: Putovanje u beskraj...

Quote:
magic_tree kaže:
Tlapnja materijalističke civilizacije. Zavladati svemirom. Ma nemoj. I kad čovjek bude razumio vrijeme neće zavladati svemirom. Jer ostaje - prostor. A o višedimenzionalnosti postojanja da i ne govorim...

Da, možda nam niti vrijeme nemože pomoči da vladamo svemirom ali dalo bi nam puno više mogučnosti nego što sada imamo.
Fizika smatra da je vrijeme nastalo kad i svemir i da nije moglo prije postojati sa čime se slažem i to nam ujedno daje odgovor na pitanje šta je bilo prije veliko praska i nastanka svemira? Ništa barem ne u vremenu koje mi znamo jer je kao što rekoh nastalo s svemirom.
Zbog te toliko bliske veze vremena i svemira smatram da je potrebno razumijeti vrijeme, jer ja smatram iako to fizika ne podržava ali niti koliko znam oštro neoprgava da sva bića na zemlji nežive u potpunosti u istom vremenu a što se tiče višedimenzialnosti to je sasvim druga stvar, a njeno postojanje nije toliko povezano sa svemirom!
 
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 21:46   #14
Thumbs up

Jango, najbolji si ! Bez tebe ovaj forum ne bi nista valjao. Samo tako dalje.
Gilad Pellaeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 21:52   #15
Quote:
Jango Fett kaže:
Delija:


da je naša civilizacija došla do svoje asimptotske granice ne možemo sad ni procijeniti, kao što ti sada već skoro zaključuješ...


Užasno me nervira kada me konstantno krivo razumiju na ovim raspravama. Ne boj se, ne krivim tebe ni nikog drugog, ja sam kriv. Kad kažem "civlizacija", mislim "čovječanstvo" u globalnom smislu, a ne "Grčka", "Rim", "Egipat" itd. Samo da to napomenem za ubuduće...

Stvar je u tome što "čovječanstvo" kao globalna pojava djeluje evolucijski i intelektualno prema sve većem razvoju. Bez obzira na spomenute padove i uspone civilizacija, primjetit češ da globalna ljudska civilizacija ide u manje-više konstantnom eksponencijalnom tijeku razvoja - ipak smo sada razvijeniji kao nikada prije u povijesti. Da smo u povijesti bili razvijeniji nego sada, to bi jednostavno znali.
Tako je! A koji je smisao postojanja(znam, znam svi već bljuju od tog pitanja)? Nigdje nepiše da čemo mi razvojem uništiti sebe, sami krojimo svoju sudbinu i svakim danom smo sve napredniji i sve bliže otkrivanju istine o svemiru i našem nastanku na zemlji (ne, ne nije nas stvorio Jahve kako neki misle, ali šta češ svi imamo pravo na mišljenje pa i ti religiozni)!
 
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 21:57   #16
Zar ne bi smisao bio u otkrivanju smisla?
Gilad Pellaeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 22:03   #17
[QUOTE]Gilad Pellaeon kaže:
Zar ne bi smisao bio u otkrivanju smisla?
Znao sam da to nesmijem napisati jer sad će mi svi ovako odgovarati!
 
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 22:49   #18
-----------------------------------------------------------------------
Q-master:
Fizika smatra da je vrijeme nastalo kad i svemir i da nije moglo prije postojati sa čime se slažem i to nam ujedno daje odgovor na pitanje šta je bilo prije veliko praska i nastanka svemira? Ništa barem ne u vremenu koje mi znamo jer je kao što rekoh nastalo s svemirom.
Zbog te toliko bliske veze vremena i svemira smatram da je potrebno razumijeti vrijeme, jer ja smatram iako to fizika ne podržava ali niti koliko znam oštro neoprgava da sva bića na zemlji nežive u potpunosti u istom vremenu a što se tiče višedimenzialnosti to je sasvim druga stvar, a njeno postojanje nije toliko povezano sa svemirom!
----------------------------------------------------------------------

1. Q-master: ...a što se tiče višedimenzialnosti to je sasvim druga stvar...

tata od delije:
Kako svatko na ovom svijetu ima pravo na prihvaća svoje mišljenje kao ispravno (naročito ako je do njega došao dugogodišnjim studijskim radom) – to predlažem svim pametnim da me ne uvjeravaju; da slijedeće nije ISTINA: Višedimenzionalni prostori NE POSTOJE!
POSTOJE Samo TRODIMENZIONALNI Prostori koji se mogu nalaziti - kao Trodimenzionalni - u RAZLIČITIM Kosmickim nivoima.
No da se razumijemo - o ovom ja sigurno neću ni skim da diskutujem na bilo kojem forumu.
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------

Nedugo objavljena vijest znanstvenika:
Fizicari Nikola Gisin,Hugo Zbinden,Valerio Scarani , Andrej Stefanov i Antoan Suarez su izvrsili eksperiment u podrumu zenevskog univerziteta.
Ono sto je vec kvantna teorija predvidjala je naucno dokazano.
Vremensko-prostorna uzrocnost ocigledna nasim culima, na atomskoj lestvici ne postoji.
Jasnije receno vreme ne postoji u kvantnom svetu.
--------------------------------------------------------------------

tata od delije:
Pretpostavljam da znate da postoji od strane Prirode ''postavljen" Zakon Dualizma za SVE što se nalazi u Prirodi.
- Apsolutno SVE Materijalno i Nematerijalno, Pojam, Smisao MORA imati svoju DUALISTIČKU Predstavu, s time da SVAKI DUAL MORA biti RAZLIČIT po Karakteru, odnosno, SVAKI se DUAL MORA nalaziti u RAZLIČITOM Karakternom prostoru!
(Napomena: pod ovaj zakon pada i sama Priroda; a svakako i Stvoritelj).

Koristeci ovaj Zakon covjek ne treba da bude previse pametan da i sam ne spozna da Vreme (Vrijeme) NE POSTOJI ali i POSTOJI!

1. Ne postoji zato
- jer Vreme (''stvar po sebi'') je transcedentno - sto znaci da se (DO POSTANKA KOSMOSA) ne moze izraziti nikakvom matematickom ili nekom drugom vrijednoscu; iz kog razloga izlazi iznad ili izvan mogucnosti bilo kojeg culnog (sta vise i ''neculnog'') opazanja.

- Vreme ne postoji ni zato jer sa stanovista ''transcendetalnog idealizma'' (''idealsticke metafizike'') ne postoje Proslost ni Buducnost – posto je Priroda svela Vreme u sferu Sadasnjosti.
[''Dokaz'' da ne postoje Proslost i Buducnost je iznio Zenon Stariji u svojoj aporiji ''Ahil i kornjaca''.
Svakako, kako su ljudi (narocito oni od 19-tog vijeka pa nadalje) veoma pametni (hmm...) to stalno tvrde kako je Zenon u svojoj aporiji napisao budalastinu (?) kojoj, po njima, ni on sam nije mogao dati smisao (?)].
Ipak, Vreme je (radi dualisticke postavke) postojalo i tad kad nije POSTOJAO KOSMOS ali samo kao vrijednost koja je djelila ''Trenutke sadasnjosti''.

- Vreme Ne postoji, (NAKON POSTANKA KOSMOSA) ni za neke oblike energije - narocito one koje se ''pokazuju'' u vidu impulsa.

2. Ipak, Vreme Postoji od onog vremena kad je postao kosmos, dakle od momenta Big Banga – od kojeg je momenta Vreme ''pocelo da tece''.
Naime, tog momenta je sve u kosmosu ''primilo'' vrijednost materije (materijalnu vrijednost).
Dakle materija je ta koja je ''pokrenula'' Vreme da zapocne ''teci svojim beskonacnim tokom'' – koji je ''tok'' stvoren od vecih i manjih Vremenskih razmaka.

Zato me veoma cudi da je neko uopce mogao objaviti da su; ''Fizicari sa univerziteta u Zenevi (Svajcarska) upravo eksperimentalno dokazali da vreme ne postoji u mikroskopskom svetu'' (???).
Naime, onaj ko je pisao tu ''velebnu bomba-informaciju'' sigurno se ne sluzi pamecu znanstvenika – jer onog momenta kad kazemo mikro- znamo, da nam taj predmetak u slozenicama sa znacenjem sluzi da izrazimo kako je Nesto: malo, sitno, golim okom nevidljivo – a to znaci da ukazemo na Nesto sto ima 3 dimenzije, dakle Nesto sto u materijalnom smislu rijeci STVARNO POSTOJI.
I sve sto Stvarno postoji pada pod Zakon VREMENA ''koje tece''!
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 22:59   #19
Da istinu zbori u mnogim stvarima tata od delija
Ali to sta kažete ide na moju tezu da je vrijeme ključ odgovora za svemir jer u svome postojanju i nepostojanju(prije praska)ono nam daje jasnu liniju razvoja svemira o kojoj postoje više pretpostavki. Kao što znamo svemir se neprestalno širi i raste s vremenom i oni su proporcionalni!
Međutim iako se pozivate na stare naučnike i zakone fizike vi nepriznajete neke nove mogučnosti koje suvremena znanost nameče!
Još jedna stvar: Jasno je da se brzinom svijetlosti nemože putovati ali zato je isto tako jasno da se iskrivljavanjem prostora i vremena može!!!!!!!!
 
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 23:52   #20
. je dual od

Q-master: Ali to sta kažete ide na moju tezu da je vrijeme ključ odgovora za svemir...

tatek od delije:
U potpunosti se s tobom slazem.
Slazem se i sa postavkom iskrivljenog prostora.
Konacno, poznato nam je da u kosmosu ne postoji PRAVA CRTA.
Dakle i plod jabuke kad pada sa drveta ne pada na zemlju pravolinijski.
ALI ZASTO???

Svakako, kad ce znanstvenici saznati ZASTO - onda ce spoznati da kozmos NIJE ZAKRIVLJEN, vec to mogu biti samo Trodimenzionalni prostori koji tvore u zajednistvo kozmos - ISTO KAO STO I STANICE (CELIJE) TVORE U ZAJEDNISTVU MATERIJALNO TIJELO COVJEKA; ALI ZIVE SVAKA SVOJIM ZIVOTOM.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:43.