Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2004., 02:27   #1
Zenonovi Dokazi Protiv Kretanja

zenon je dao cetiri dokaza protiv kretanja.
1) pre nego sto pokrenuto telo moze da dodje do cilja ono mora da dodje tek do sredine tog puta a pre nego sto stigne do nje mora da dodje do njene sredine i tako u beskonacnost . svako bi telo moralo stoga da prevali beskonacno mnogo prostora , beskonacno se ne moize prevaliti n u jednom datom vremenu . prema tome nije moguce da se iz jednog mesta predje u drugo. kretanje je nemoguce a
2) ono najsporije , kornjuacu ono najbrze ahil ne stize ako ona ispred njega ima ma koju prednost . da bi je stgao ahil mora da se nadje na tacki gde se ona nalazila kada je on zapoceo da trci zatim na onoj dokle se ona u madjuvremenu pomakla , potom tamo gde je ona dospela dok je ahil nadoknadio ovu prednost te tako u beskonacnost
3)leteca strela nahodi se u svakom trenutku na jednom odredjenom delu prostora , ono sto se nahodi na jednom mestu prostora, miruje . letecastrela miruje dakle u svakom trenutku. ona se prema tome ne krece a
4)za cetvrti dokaz najbolje bi bilo ilustrovati ga na neki nacin pa se zbog ovih tehnickih teskoca zadovoljimo ovim iznetim a hajde paradoksasi sta mislite?
__________________
nattan

Zadnje uređivanje gdja Castro : 10.05.2010. at 16:16.
nattan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 12:15   #2
hmmm!
ushirlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 14:52   #3
A sad ćemo zaparadoksirati paradoks: da li beskonačna djeljivost dužine čini tu dužinu beskonačno dugačkom?

Inače to me ne fascinira koliko to da je Demokrit čisto na osnovu tog paradoksa PUKIM MIŠLJENJEM zaključio da u prirodi postoje nedjeljive čestice. Taj je za mene najveći genije svih vremena

Zadnje uređivanje Mljacko : 17.02.2004. at 15:52.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 15:23   #4
Quote:
Mljacko kaže:
A sad ćemo zaparadoksirati paradoks: da li beskonačna djeljivost dužine čini tu dužinu beskonačnom?

Inače to me ne fascinira koliko to da je Demokrit čisto na osnovu tog paradoksa PUKIM MIŠLJENJEM zaključio da u prirodi postoje nedjeljive čestice. Taj je za mene najveći genije svih vremena
A čuj, to se i ne da nego pukim mišljenjem (pa bilo to točno ili ne). Jer, naravno, još uvijek nemamo empirijsku potvrdu toga. A ne znam ni kako bismo je mogli imati.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 15:31   #5
Quote:
Mljacko kaže:
A sad ćemo zaparadoksirati paradoks: da li beskonačna djeljivost dužine čini tu dužinu beskonačnom?
Ne jer duljini duzine nije uvjet broj mogucih djeljivosti, ali broju mogucih djeljivosti je uvjet duljina duzine.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 15:32   #6
Quote:
nitko i ništa kaže:
A čuj, to se i ne da nego pukim mišljenjem (pa bilo to točno ili ne). Jer, naravno, još uvijek nemamo empirijsku potvrdu toga. A ne znam ni kako bismo je mogli imati.
točno, ali ne potpuno,

što ti smatraš empirijom? da atom vidiš golim okom?

nemožeš reći da nije postojalo nikakvih eksperimenata i da se do toga nije išlo postupno, da kemija i fizika nema nikakve prste u tome?

a ovome sam tak palo napamet, i to u doba kad empirija nije bila ni približno podobna da takvu ideju uopće dosegne
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 15:42   #7
Quote:
Mljacko kaže:
točno, ali ne potpuno,

što ti smatraš empirijom? da atom vidiš golim okom?

nemožeš reći da nije postojalo nikakvih eksperimenata i da se do toga nije išlo postupno, da kemija i fizika nema nikakve prste u tome?

a ovome sam tak palo napamet, i to u doba kad empirija nije bila ni približno podobna da takvu ideju uopće dosegne
Predodžba da znanost funkcionira tako da eksperiment prethodi teoriji je raširena i pogrešna. Kao zanstvenici najprije promatraju bez predrasuda, pa tek onda zaključuju. Upravo je obratno. Ne po mojim antiznanstvenim zamislima, nego i po Einsteinu (a i bilo kome drugom tko zna o čemu govori na tom području): 'Tek teorija određuje što se može promatrati'. Tako da bez Demokritove hipoteze nitko ne bi ni tražio te 'čestice'.
Ali naravno, Demokritova je hipoteza jedna od mogućih - sjetio bi se nje i netko drugi. Jasno je otkud ona: pijesak, čestice prašine u zraku obasjane svjetlom,...
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 01:58   #8
AKO U PRIRODI POSTOJE NEDELJIVE CHESTICE , ONDA KOJE SU TE CHESTICE VELICINE . MA KOLIKO DA SU MALE , ONE MORAJU IMATI NEKU VELICINU , A CIM IMAJU NEKU VELICINU ONDA SU DELJIVE , JER SVAKA VEL;ICINA JE VECA OD SVOJE POLOVINE I TAKO DALJE . POENTA JE U TOME DA CIM SE DOPUSTI BILO KAKVA DELJIVOST ONDA ONA IDE AD INFINITUM . A AKO KAZEMO DA NEDELJIVE CHESTICE ILI ATOMI PRIRODE NEMAJU VELICHINU ONDA JE TO ZAISTA ANALITICHKI NEISPRAVNO JER KAKO NESTO STO NEMA VELICHINU MOZE KONSTITUISATI SVET OKO NAS , PROSTOR .
__________________
nattan
nattan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 09:21   #9
Exclamation To majstore !

Quote:
nitko i ništa kaže:
Ne po mojim antiznanstvenim zamislima, nego i po Einsteinu (a i bilo kome drugom tko zna o čemu govori na tom području): 'Tek teorija određuje što se može promatrati'. Tako da bez Demokritove hipoteze nitko ne bi ni tražio te 'čestice'.


Karikirano rečeno, mi ne možemo "vidjeti" ono što ne znamo.
U beskonačnosti nepreglednog kaosa mi (svojim hipotezama i teorijama) osvijetljavamo samo jedan neznatan djelić i njega spoznajemo. Sve ostalo ostaje u mraku.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 09:59   #10
Quote:
nattan kaže:
AKO U PRIRODI POSTOJE NEDELJIVE CHESTICE , ONDA KOJE SU TE CHESTICE VELICINE . MA KOLIKO DA SU MALE , ONE MORAJU IMATI NEKU VELICINU , A CIM IMAJU NEKU VELICINU ONDA SU DELJIVE , JER SVAKA VEL;ICINA JE VECA OD SVOJE POLOVINE I TAKO DALJE . POENTA JE U TOME DA CIM SE DOPUSTI BILO KAKVA DELJIVOST ONDA ONA IDE AD INFINITUM . A AKO KAZEMO DA NEDELJIVE CHESTICE ILI ATOMI PRIRODE NEMAJU VELICHINU ONDA JE TO ZAISTA ANALITICHKI NEISPRAVNO JER KAKO NESTO STO NEMA VELICHINU MOZE KONSTITUISATI SVET OKO NAS , PROSTOR .
a čuj, Planck je dokazao da Energija ne ide u beskonačno malo već postoji minimalna energija ispod koje nema.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 11:24   #11
Quote:
Mljacko kaže:
a čuj, Planck je dokazao da Energija ne ide u beskonačno malo već postoji minimalna energija ispod koje nema.
a koliko je pola od "hani"???

Nemoj mi sad počet lupat glavom od zid!
ushirlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 16:22   #12
Quote:
Mljacko kaže:
a čuj, Planck je dokazao da Energija ne ide u beskonačno malo već postoji minimalna energija ispod koje nema.
Pa baš i nije.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 17:40   #13
a kaj je kvant?
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 18:04   #14
Quote:
Mljacko kaže:
a kaj je kvant?
Kvant je 'paketic' energije nekog zracenja. Ali on se racuna kao Planckova const. puta frekvencija. A frekvencija moze biti po volji mala, pa i kvant moze biti po volji mali. Npr. pri prijelazu elektrona iz jrnog vrlo visokog stanja u drugo, tek malo nize, oslobadja se vrlo mali kvant energije. Ne postoji neko ogranicenje koliko on mali moze biti.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 17:34   #15
Zenon je razdvojio nerazdvojivo, prostor i vrijeme. U toj cinjenici se nalazi sama greska u startu argumentiranja. Ali zapanjujece je to da nitko nije mogao dokuciti u cemu je problem sve do Lenjina.
matiya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 17:36   #16
kvant ili kvant energije je najjednostavnije receno paketic energije koji je definirao max planc.
matiya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 00:06   #17
Strijela putuje kroz beskonačno mnogo intervala, ali ona kroz te intervale putuje beskonačno kratko... Mislim da je to ključ svega!
jaguar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 08:38   #18
.. ne .. ključ svega je to da strijela ne postoji ..

.. a demokrit bi .. od najvećeg genija mogao postati najveći zajeb svih vremena ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 11:01   #19
Leibniz i Newton su manje-više istovremeno izumili tzv. "infinitezimalni račun" i tako jedno za svagda riješili te Zenonove aporije.
florijan007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 11:32   #20
.. za zenonov paradoks je značajno samo jedno .. da nije riješen .. a to je veoma važno ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:34.