Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2003., 10:09   #1
Anarhisti

Može li se anarhizam okkarakterizirati kao posebna subkultura?
Ili možda spada u terorizam?
 
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 10:17   #2
Anarhizam je prije svega pravac u filozofiji politike, čija je osnovna ideja, vrlo pojednostavljeno, da je moguće idealno društvo bez države i njenih institucija, zasnovano na suradnji.
Kasnije, anarhizam kao filozofska ideja i svjetonazor, sve više ide prema kritici represivnih aspekata društva i društvene nepravde.
Danas je anarhizam mix svega i svačega, ali osnovna ideja - ideal slobodnog čovjeka i slobodnog društva zasnovanog na suradnji je ostao isti. A jedan takav svjetonazor je vrlo pogodan za političke aktiviste i buntovnike svih vrsta - u tom smislu se može govoriti o subkulturi. A terorizam? Zašto terorizam? Da li je islam terorizam? Odgovor je jasan.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 10:29   #3
Anarhizam je utopija, isto kao i komunizam. Sub-kultura utopista/idealista.
__________________
Dry land is not a myth, I've seen it!!!
greyhawk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 10:49   #4
Anarhizam spada u skupinu poremećaja ličnosti...
Patološkog nepoznavanja i nepriznavanja autoriteta...
Uz malo kiselog kupusa...
Sentimental is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 10:58   #5
Quote:
Sentimental kaže:
Anarhizam spada u skupinu poremećaja ličnosti...
Patološkog nepoznavanja i nepriznavanja autoriteta...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 11:07   #6
Smile Anarhizam znači bezvlašće

Suprotno anarhizmu jest ARHIZAM, tj. bilo koji oblik vlasti (monarhija, aristokracija, demokracija itd). Anarhizam naravno ne znači kaos, iako autoritarne ličnosti ne mogu anarhiju drukčije zamisliti. Ropski duh ne može zamisliti sebe ni svijet bez gospodara, odnosno hijerarhije.

Kako je svaka vlast zasnovana na represiji i nekom obliku prisile, neki "anarhisti" smatraju da se arhiju može dokrajčiti samo silom - otud (anarhistički) terorizam. Naravno da je to suluda ideja jer nasilje izaziva novo nasilje i tako ostajemo zatvoreni u paklenom krugu.

Danas je "anarhistički" terorizam sasvim marginalna (da ne kažem nepostojeća) pojava.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 11:10   #7
Anarhizam je stil života.

Papcima nedostižan.
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 11:14   #8
Anarhizam je osobna religija, nepoštivanja drugih.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 11:14   #9
Quote:
Roga Baba kaže:
Anarhizam je stil života.

Papcima nedostižan.


ja sam papak... naime, s obzirom da sam u sistemu (s ovim debilnim poslom ni ne mogu opstati izvan sisitema), mogu biti samo papak...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 11:26   #10
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Anarhizam je osobna religija, nepoštivanja drugih.
Ništa nije dalje od istine! Poštivanje drugih je jedna od osnovnih pretpostavki svakog oblika anarhizma.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 11:27   #11
Quote:
luca kaže:


ja sam papak... naime, s obzirom da sam u sistemu (s ovim debilnim poslom ni ne mogu opstati izvan sisitema), mogu biti samo papak...
Da... ja podrivam sistem iznutra
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 12:06   #12
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
LOL

ne želim takvo "poštivanje" , sadržaj je isuviše drastičan.
Pa uputi se malo u literaturu. Npr Netlau: "Povijest anarhizma"; ili Wolff: "U obranu anarhizma"; iz nekog razloga riječ "anarhizam" ljudima odmah sugerira nasilje i destrukciju. Ne znam zašto, možda zbog Sex Pistolsa

BTW, komentar na ideal anarhizma, komunizma ili kršćanske utopije - parafraziram sociobiologa Wilsona, ako se dobro sjećam: Good theory, wrong species. Hebi ga.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 12:47   #13
Quote:
Tufir II kaže:
Pa uputi se malo u literaturu. Npr Netlau: "Povijest anarhizma"; ili Wolff: "U obranu anarhizma"; iz nekog razloga riječ "anarhizam" ljudima odmah sugerira nasilje i destrukciju. Ne znam zašto, možda zbog Sex Pistolsa

BTW, komentar na ideal anarhizma, komunizma ili kršćanske utopije - parafraziram sociobiologa Wilsona, ako se dobro sjećam: Good theory, wrong species. Hebi ga.
Da li moguće da se ljudska volja odvoji od dogme, da je posve neovisna? Ili je sama sloboda jedini ograničavajući faktor volje?

Pa bila neo-anarhija vid oslobođenja od svih lanaca koji sputavaju, nije li njena slabost izražena u zbilji, sa malom ili gotovo nikakvom praksom, da se jednostavno ne može održati osim u teoriji. Previše volja i sloboda ograničavajući je faktor tamo gdje je utjecajniji natjecateljski duh.

Pitanje ; Što čini psa nego njegov gospodar??????????
Možda je žalosno, ali sloboda kao sloboda je uvijek stvar dogovora.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 13:33   #14
Exclamation SVAKA ARHIJA JEST NEPOŠTIVANJE SVAKOG POJEDINCA OSIM ONOG NA VRHU

Da bi robovi ostali robovi mora im se svaki pokušaj oslobađanja pokazati kao nešto strašno (sotonsko i sl) i pogubno za čovječanstvo. Zato se u kontroliranim medijima (a to preko 99%) anrhija izjednačava sa terorizmom i kaosom. Ništa nije dalje od istine: anarhija znači sloboda i jedini poredak dostojan čovjeka kao bića slobode.

Obično nam se kao poželjna alternativa nudi tzv. demokracija. Najjednostavnija analiza otkriva svu farsičnost demokracije jer se u njoj sve svodi na to da povremeno možemo birati svoje "elite", a one su samo lutke na koncu stvarnih gospodara (vlasnika) svijeta.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 13:38   #15
Adriatic

Najveći problem s demokracijom je u tome što jednom odabrana vlast više ne poštuje volju birača. Tipičan je primjer bio podrška ratu od strane naše vlasti, usprkos tome što je većina ljudi protiv rata. Drugi je primjer forsiranje suludog projekta Družba Adria iako se SVI ljudi s kojima sam ja razgovarao tome protive. A svih se njih to itekako tiče jer se radi o ljudima iz Rijeke, Krka itd.

Inače Wolff u knjizi "U obranu anarhizma" detaljno analizira problema demokratske vlasti i pokušava naći solucije za bolju društvenu organizaciju.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 13:43   #16
Quote:
Tufir II kaže:
Najveći problem s demokracijom je u tome što jednom odabrana vlast više ne poštuje volju birača.
da li bi se ovaj problem mogao zaobici referendumom? (sto o tome misle ovi autori koje nisam citala)

da ne bude kao do sad jedan ref u 100 godina, nego za svaku odluku da stvarno bira narod, a da izabrana elita to samo provodi u djelo. kao Svicarci: svaki vikend na glasanje
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 13:47   #17
Quote:
luca kaže:
da li bi se ovaj problem mogao zaobici referendumom? (sto o tome misle ovi autori koje nisam citala)
Pa Wolff i predlaže nešto slično. Po njemu bi svi ljudi preko mreže (knjiga je pisana u šezdestima!) trebali imati prilike izjašnjavati se oko svakog pitanja, a onda bi neki oblik izvršne vlasti provodio odluke. Naravno, i ovaj pristup ima brdo problema: nezainteresiranost, medijska manipulacija, nadglasavanje...
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 13:59   #18
Thumbs up Svi su vlastodršci protiv svog i ostalih naroda

Quote:
Tufir II kaže:
Najveći problem s demokracijom je u tome što jednom odabrana vlast više ne poštuje volju birača. Tipičan je primjer bio podrška ratu od strane naše vlasti, usprkos tome što je većina ljudi protiv rata.
Pa ne treba izdvajati našu vlast. Koliko mi je poznato, svi su narodi (čak i britanski) osim Amerikanaca protiv rata, a skoro sve vlade su za.
Amerikanci su specijalan slučaj: kod većine je uspješno obavljena lobotomija i oni više ne razmišljaju svojom glavom, već masmedijima (TV i dr.). Oni su zombi-kiborzi, savršeni robovi trećeg tisućljeća: 150 milijuna idiota.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 14:02   #19
Re: Svi su vlastodršci protiv svog i ostalih naroda

Quote:
adriatic kaže:
Amerikanci su specijalan slučaj
postoji li kakva statistika? naime, meni na TV samo pokazuju amere koji su protiv, tako da ne znam koliko realnu sliku imam...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 14:07   #20
Zato anarhisti moraju djelovati.
I'm an anarhist myself.

Nisam ekstreman oblik, ali ne želim priznati vladu koja je ZA rat koji bi mogao postati svjetski problem.

Ne dopustite da nas Veliki Brat nadzire. Borite se protiv njega!
Dr@xus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:27.