Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2004., 16:23   #1
Umjetnost i estetika

Nešto čitam stare topike i vidim da ih je malo oko onog što je moja religija

Što je u umjetnosti lijepo, a što je ljepota? Ima li umjetnost neku funkciju neovisnu od individue? Postoji li istina u umjetnosti?

Ima li razlike između lijepog u umjetnosti i lijepog u prirodi?

Ajde, prvo malo rekapitulacije:

Sa Platonom započinje dekadencija.

Pradoksalan tip je bio Platon, odojivši lijepo od umjetnosti. Prvi je zagackao u idealisičku ontologiju lijepog, povezavši ideju lijepog s etičkim vrijednošću, idejom dobra. Opet, umjetnost je "treća od istine", slika slike, sjena sjene i kao takva prihvatljiva je samo ukoliko koristi državi. Iako profinjeni esteta, u njegovom ekstremnom dedukcionizmu nema ničeg van intelektualnog.

Aristotelovski realizam je malo popravio stvari, opet, katarzična vrijednost tragedije je na labavim nogama. Croce je ipak zapazio bitnu stvar kod katarze, a ta je oslobađajuća moć, dakle, očituje barem nekakav tračak modernizma. Kazarza mi baca tračak sličnosti s Schophenahauerom, samo što taj nije mogo da u svemu o čemu priča ubaci volju. Čak se usudio reći da slikarstvo (kojeg bitno razlikuje od muzike) treba imat svoju zadaću, a ta je da ljudska volja bude objektivizirana u višem stupnju (ma što god to značilo). Ipak, u njegovom pesimizmu umjetnost je jedino što valja, bivstvo gdje volja šuti i ukida individualitet

O Hegelu nemam šta lijepo reći. Još je veća uvreda za umjetnost od Platona. U njegovom ultra-racionalizmu, nema mjesta za ništa što odražava individualni duh. Sve ima da bude podređeno apsolutu, jer sve što je moje neistinito je

Baumgarten je estetiku probao promaknuti u nezavisnu i samostalnu znanost. Korak nazad. Iako golem utjecaj na estetičku misao uopće, za mene je njegov stav ko Blochov stav o pozitivizmu kao o žabljoj perspektivi.

A još jednoj jednoj stvari se gorljivo suprotstavljam, a to je bespoštedna sociologizacija umjetnosti. Iako umjetnost ima očitu povezanost s društveno-ekonomskim kontekstom, sociologiziranje nije rješenje za pronicanje u bit. Ko onaj Georgij Plehanov, žestoko kritizira Baudelairovog čovjeka kojemu ne treba ništ sem oblaka… tamo oblaka… divnih oblaka. To je "djetinjasto". Umjetnost zbog umjetnosti je ko bogatstvo zbog bogatsva (e ja ga majke mi našo dobru usporedbu )

Sa avangardom je došao i Walter Benjamin. Dobro ukazuje da valja preispitati zastarjele pojmove, kao što su stvaralaštvo, genijalnost, tajna… Opet sjebo je jednu stvar – u umjetnost ubacuje tehniku kao središte, jer taj htio čak prevladati pojmove ko što su oblik i sadržaj. A i taj nije mogo da sve ne zapapri sa društvenom funkcijom umjetnosti, čemu se veliki Krleža u Dijalektičkom antibararusu briljantno suprostavio.

Nietzche se bome odvažio. Za njega je umjetnost smisao života (ko i meni), jer život koji nije istodobno i estetsko čudo, fenomen, je ništa doli jedna u nizu brojki...




A što je lijepo?



Lijep je oblik. Sadržaj ne može biti lijep i sam po sebi uništava umjetnost. Traganjem za sadržajem umjetnosti izlazimo iz neponovljivog fenomena duha. Jedino relevantno je KAKO, a ne ŠTO. Što bi u javnim raspravama reko Sartre, i priroda je lijepa samo ako se promatra kao umjetničko djelo

Ljepota nije nešto što je realno, već samo vrijednost koja se može isključivo pripisati imaginarnom.

Kog briga što je Lorca volio južnjački mentalitet… ali ako kaže

Umrem li,
ostavite balkon otvoren


tek je onda i samo po tome to umjetnost
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2004., 22:12   #2
Fini esejić...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 11:06   #3
Quote:
obelix kaže:
Fini esejić...
Daj jebi se, oću više od toga (šala)
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 02:33   #4
Re: Umjetnost i estetika

Quote:
Mljacko kaže:
Nešto čitam stare topike i vidim da ih je malo oko onog što je moja religija

1) Što je u umjetnosti lijepo, a što je ljepota?
2) Ima li umjetnost neku funkciju neovisnu od individue?
3) Postoji li istina u umjetnosti?
4) Ima li razlike između lijepog u umjetnosti i lijepog u prirodi?

5) A što je lijepo?

Lijep je oblik. Sadržaj ne može biti lijep i sam po sebi uništava umjetnost. Traganjem za sadržajem umjetnosti izlazimo iz neponovljivog fenomena duha. Jedino relevantno je KAKO, a ne ŠTO. Što bi u javnim raspravama reko Sartre, i priroda je lijepa samo ako se promatra kao umjetničko djelo

6) Ljepota nije nešto što je realno, već samo vrijednost koja se može isključivo pripisati imaginarnom.
1) U umjetnosti je lijepo sve što je izaziva pozitivnu reakciju promatrača - bilo da je oku ugodno, da pobuđuje emocije u njemu ili štogod drugo... Naravno, otuda i izreka kao odgovor po točki 5.

2) Ima. Evolucijski gledano - umjetnost pokušava isto što i znanost i religija na svoj način - ispričati priču o tome kako su stvari postale takve kakve jesu. Umjetnost je tu slična znanosti jer pokušava "ispričati" nešto novo i ne zadovoljava se sa stagnacijom (što je jedan od razloga zašto se tebi umjetnost sviđa daleko više od organizirane religije) i održavanjem "statusa quo" uz minimalne pomake ili ustupke...

3) Ne kao takva. Za razliku od religije - umjetnost je mnogo tolerantnija i prihvaća puno bolje nove pravce i ideje, tako da istina nema neko čvrsto uporište za koje bi se držala...

4) Za mene nema, jer čak i ako je čovjek jedina vrsta koja stvara umjetnička djela i divi se njima - on je opet dio prirode.

5) Lijepo je u oku promatrača.

6) Kao i umjetnost.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2004., 23:29   #5
Eto da izvučemo jedan topic čijem se značenju po mom sudu pridaje premalo pažnje...

... i počnem jednim ozbiljnim naslovom dopuštajući sebi trenutak ekstaze...



Umjetnost kao spoznaja istine postojanja


"Ljepota nije nešto što je realno, već samo vrijednost koja se može iskljucivo pripisati imaginarnom."

I kako da se ne složim sa gore navedenim, ako imalo emocija imam u sebi. Sjetim se samo svih onih trenutaka u kojim inače trezvenim razmišljanjima dadoh otkaz pobuđen nečim što se obijasniti ne može, ali sigurno postojaše dijelić uvjetovanog mi duha (no to je sasvim i nebitno sada), i prepuštajući se trenucima apsolutnog zadovoljstva i sreće. A nisam ni znao ni slutio ni uvidio tada, da uživam u umjetnosti, u sebi dajući oduška nepoznatim stanjima lučenja zadovoljstava i sreće. Obuzetost mojih misli bijaše samo idejama čistog užitka gdje prostor i percipiranje ostalog ne postojaše već samo ogromno i neobjašnjivo stanje blaženstva.

I kako onda reći da umijetnost ima neko stanje koje je odvojeno od mene ili nekog drugog poput tebe ili bilo koje druge individue? Pitanje koje se nameće nekako samo po sebi jest "Umijetnost za koga?" I tako, hedonistički gledano sigurno da nema, ali kako onda objasniti prekrasne pejsaže i prirodna stanja koji pobuđuju isto ono čemu je i čovijek stvoritelj kroz umijetnički izražaj, neovisno od mogućnosti bivanja u prostorima dostupnim percipiranju spomenutih prirodnih sadržaja ili fenomena? Da, sadržaja koji mogu poprimiti karakteristike oblika ukoliko u nama izazivaju ono isto što i oblik sam. Kretanje u tom čuđenju i spoznaji sadržaja i oblika može biti isto tako lijepo i stupnjevano kolikogod i doklegod nam ono isto pruža zadovoljstvo. Jer što li je ljepota doli uhvaćeni trenutak ili fraza zavisno od vremena kojeg uzimamo kao referentnu mjeru. No vratimo se temi ili trenutno pitanju odvojenosti umjetnosti od individue. I opet, kao i inače, u trenucima vlastitog neznanja i možda apsolutne nemoći pri spoznaji nekih pitanja koji nas dodiruju, racionalno gledano na to odgovora nemamo izuzev prizivanja u pomoć, koga drugog nego li stvoritelja svega pa i umjetnosti i prirode i nas samih, ma tkogod on bio i u kojem broju.

Upravo stoga umijetnost i jest traganje za istinom i ničim drugim, jer onom koji je stvara dopušta spoznaju sebe, a onom koji je spoznaje istinu ljepote.

Ulazeći u sklisko područje, ostaje nam pitanje fenomena trenda koji se može tumačiti dvojako. Kao nerazumijevanje i prihvaćanje zbog njega samog, (relativno) novog ili kao istinski izražaj pobuđivanja i spoznaje lijepog. No, nebitno nas spriječava u užitku pa bih volio da završim u tužnom tonu, odajući priznanje svima koji se uspijevaju prepustiti tom prekrasnom imaginarnom svijetu ideja gdje nebitnost svega u datom trenutku daje mogućnost ulaska u isti.

Umrem li,
ostavite balkon otvoren
lazy brain is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2004., 14:05   #6
Umjetnost juga ...

Quote:
Mljacko kaže:
Kog briga što je Lorca volio južnjački mentalitet… ali ako kaže

Umrem li,
ostavite balkon otvoren


tek je onda i samo po tome to umjetnost
Si muero,
dejad el balcón abierto.
El niño come naranjas.
(Desde mi balcón lo veo.)
El segador siega el trigo.
(Desde mi balcón lo siento.)
¡Si muero,
dejad el balcón abierto!
__________________
Scotty, beam them down !
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 13:48   #7
Re: Umjetnost i estetika

Quote:
Mljacko kaže:


Što je u umjetnosti lijepo, a što je ljepota? Ima li umjetnost neku funkciju neovisnu od individue? Postoji li istina u umjetnosti?

Ima li razlike između lijepog u umjetnosti i lijepog u prirodi?



Nietzche se bome odvažio. Za njega je umjetnost smisao života (ko i meni), jer život koji nije istodobno i estetsko čudo, fenomen, je ništa doli jedna u nizu brojki...


Kako neki pišu o ljepoti kao nečem samorazumljivom i htjeli bi umjetničko djelo definirati "lijepim", valjalo bi se malo pozabaviti tim pojmom, a Mljacko je postavio prava pitanja.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 10:03   #8
Quote:
lazy brain kaže:

"Ljepota nije nešto što je realno, već samo vrijednost koja se može iskljucivo pripisati imaginarnom."

I kako da se ne složim sa gore navedenim, ako imalo emocija imam u sebi.


Jer što li je ljepota doli uhvaćeni trenutak ili fraza zavisno od vremena kojeg uzimamo kao referentnu mjeru.

Ulazeći u sklisko područje, ostaje nam pitanje fenomena trenda koji se može tumačiti dvojako. Kao nerazumijevanje i prihvaćanje zbog njega samog, (relativno) novog ili kao istinski izražaj pobuđivanja i spoznaje lijepog.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:27.