Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2004., 11:07   #201
Quote:
sve je jedno te isto. sve je istina. ne zajebavajte me s glupostima i filozofijama, vi koji bi sve htjeli objasnit svijetu, jer ne možete sebi.
hi hi hi ..... prolupali filozof
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 12:06   #202
Mi možemo o pojmu slobode razgovarati na različite načine, jer je naš pogled stvar pojedinačne perspektive. Svaka ta različitost plod je „najviše percepcije“ u tom trenutku i samo u tom trenutku, jer u slijedećem naš uvid može biti širi, pa i time drugačija naša „najviša percepcija“. Zatim, i naš jezik pojmova je različit, pa se i tu nužno razlikujemo. Ne samo to, nego nama može nedostajati riječi da iskažemo što osjećamo, a taj osjećaj je naša „najviša percepcija“, tako da naš um ima širu percepciju od razuma. Ono što možemo dohvatiti razumom, pa jasno objasniti riječima, manje je od onog što dohvaćamo umom, dakle i na podsvjesnoj i osjećajnoj razini. No, ne možemo reći da zato razum nije važan ni djelotvoran – čovjek upravo teži ono što se nalazi na podsvjesnoj i nadsvjesnoj razini objasniti razumom, jer tada sintetizira smisao i spašava ga zaborava i bijega u podsvjesnu razinu.

Tako i ja pristupam tome, pa znajući da nužno griješim u odnosu na sveobuhvatnu istinu ipak upotrebljavam razum kako bih si objasnio ono što razum ne može u potpunosti dohvatiti.
Za moj razum smisleno je ovakvo objašnjenje odnosa istina-znanje-sloboda: „istina će vas osloboditi“ je ispravna konstatacija, no pitanje je čega nas istina oslobođa – oslobađa nas traženja istine i s tim povezane muke neznanja, pogrešaka i učenja na pogreškama.. No, onaj „koji zna“ nije slobodan u odnosu na znanje, nego upravo uvjetovan tim znanjem, pa se tu radi o uspostavljanju odnosa – što veće znanje, to manja sloboda čina, jer čin proizlazi kao plod potpunog znanja. Zato onaj u savršenom znanju ima savršenu neslobodu izbora, jer je njegov izbor upravo uvjetovan njegovim znanjem. Dakle, izbor bi mogao biti drugačiji tek kad bi osim znanja postojalo i neznanje.
U tom smislu preostaje jedino volja bez slobode izbora, tj. potpuna pasivnost u zadatosti. Ova je volja ugrađena u sve, a možemo je zvati i ljubavlju ili životom.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:12   #203
Quote:
Ono što možemo dohvatiti razumom, pa jasno objasniti riječima, manje je od onog što dohvaćamo umom, dakle i na podsvjesnoj i osjećajnoj razini
Ajde reci ti meni koja je razlika između uma i razuma......

To su gluposti i po meni nema razlike....




Quote:
Tako i ja pristupam tome, pa znajući da nužno griješim u odnosu na sveobuhvatnu istinu ipak upotrebljavam razum kako bih si objasnio ono što razum ne može u potpunosti dohvatiti.
Za moj razum smisleno je ovakvo objašnjenje odnosa istina-znanje-sloboda: „istina će vas osloboditi“ je ispravna konstatacija, no pitanje je čega nas istina oslobođa – oslobađa nas traženja istine i s tim povezane muke neznanja,
Napravi preokret u svojoj glavi.... zamisli da je ovo sve iluzija pa tako i samma potraga za istinom..... i nećeš više ništa morati tražiti....

Mi smo neslobodni zato jer spavamo a pojam treženje istine također je jedna misao u našem snu... ali bespotrebna...

Jer je i sam tražalac iz tog našeg sna samo misao i iluzija.... a istina je već nađena makar ti to neznaš..
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:14   #204
PLANINAR.... nadam se da se nećeš ljutiti ako moj i tvoj text prenesem na Izazov željezne rukavice... da vidim kaj ima za reci na nas razgovor gospon ENLIGHTED... pošto je izjavio da ima problema sa "forumom2 i nne moze otvarati druge topice... tak nešto ali niej ni bitno
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:18   #205
Quote:
grizli kaže:
Napravi preokret u svojoj glavi.... zamisli da je ovo sve iluzija pa tako i samma potraga za istinom..... i nećeš više ništa morati tražiti....

Mi smo neslobodni zato jer spavamo a pojam treženje istine također je jedna misao u našem snu... ali bespotrebna...

Jer je i sam tražalac iz tog našeg sna samo misao i iluzija.... a istina je već nađena makar ti to neznaš..
netko je čitao R. Bacha.
Probaj i Celestinsko proročanstvo
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:27   #206
Ko su ti nikad ćuo... ma nisam ja ništa ćitao....

A o ćemu pišu dotićni sutori
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:30   #207
ja se tebe onak ipak bojim malo, ajd pliz skini tog medu sa sebe, pa da budemo istog obujma. bit će mi lakše.
R. Bach je onaj striček koji je napisao Galeba J. Livingstona, a napisao je također i knjigu pod nazivom "Prividi" u kojoj lijepo kaže, vrlo vrlo slično onome što ti govoriš, da su na ovom svijetu sve sami prividi.
Celestinsko proročanstvo je, pak, mcdonaldsov čizburger među knjigama.
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:35   #208
Quote:
grizli kaže:
PLANINAR.... nadam se da se nećeš ljutiti ako moj i tvoj text prenesem na Izazov željezne rukavice... da vidim kaj ima za reci na nas razgovor gospon ENLIGHTED... pošto je izjavio da ima problema sa "forumom2 i nne moze otvarati druge topice... tak nešto ali niej ni bitno
Dragi grizli,
ja mogu zamisliti da je sve iluzija (i je), ali kad zabijam čavao pa se fraknem po prstu, onda bol nije nimalo iluzorna, pa slijedeći put pazim gdje će čekić udariti – to je spoznajni proces temeljen na uzroku i posljedici unutar vremensko-prostorne dimenzije.
Što se tiče prebacivanja postova, to mi je glupo – zašto bi se ti odlučivao što ćeš prihvatiti temeljem snage (tuđeg) argumenta – prihvati samo ono što možeš prihvatiti (što možeš razumski probaviti), a ono što ne možeš, možda će negdje kasnije ući na tvoja „mala vrata“.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:41   #209
Quote:
ja se tebe onak ipak bojim malo, ajd pliz skini tog medu sa sebe, pa da budemo istog obujma. bit će mi lakše.
R. Bach je onaj striček koji je napisao Galeba J. Livingstona, a napisao je također i knjigu pod nazivom "Prividi" u kojoj lijepo kaže, vrlo vrlo slično onome što ti govoriš, da su na ovom svijetu sve sami prividi.
Celestinsko proročanstvo je, pak, mcdonaldsov čizburger među knjigama.
Ma ja ne pamtim autore ni najpoznatijih djela.. a Galeb mi je dobro poznat.... ali vise ga se ne sjecam jel sam ga citao prije 10 godina kao lektiru u skoli....

A zašto te ja toliko zastrašavam ????

hihihihih grrrrrrrrrrrrrrr

grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:44   #210
Quote:
Dragi grizli,
ja mogu zamisliti da je sve iluzija (i je), ali kad zabijam čavao pa se fraknem po prstu, onda bol nije nimalo iluzorna, pa slijedeći put pazim gdje će čekić udariti – to je spoznajni proces temeljen na uzroku i posljedici unutar vremensko-prostorne dimenzije
he he ..... pa nećeš valjda graditi svijet samo na svom uskom podrućju "osjetila" i tako ga uzimati zdravo za gotovo....



Quote:
Što se tiče prebacivanja postova, to mi je glupo – zašto bi se ti odlučivao što ćeš prihvatiti temeljem snage (tuđeg) argumenta – prihvati samo ono što možeš prihvatiti (što možeš razumski probaviti), a ono što ne možeš, možda će negdje kasnije ući na tvoja „mala vrata“.
Zelim prebaciti post tamo jer me zanimaju i odgovori Enligh..... razmisljanja doticnog covjeka su mi vvrlobliska...

Sam neznam zašto mu je tak teško odlaziti i na druge topice
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:46   #211
Quote:
jd pliz skini tog medu sa sebe
Kaj bi ja skidal....

Pa skini ti mrkog anđela ...

Ne kuzim kaj uopće hoćeš reći

-------------------------------------------------------


No da nastavim.....

Svijet je po tebi onakav kakve ga tvoje oći vide.... zamisli da umres... bili nestalo svijeta... nebi.... e ....

A ako želiš shvatiti "svijet" mors gledati nepromjenljivim i konstantnim oćima... a to nisu naše oći.....
A konstantnost apsolutne istine ostat će zauvjek ista vidio ju ti ili ne.... pa makni sebe i evo ti istine... ti(svatko) si koji taj je zamišljen i konacan tj. jedna misoa ili više njih i ti takav ogranićen pokušavaš spoznati istinu iz svoje perspektive... at o nemoze... moze jedino ako maknes sebe i svoje sebstvo...
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:51   #212
Quote:
grizli kaže:
Ma ja ne pamtim autore ni najpoznatijih djela.. a Galeb mi je dobro poznat.... ali vise ga se ne sjecam jel sam ga citao prije 10 godina kao lektiru u skoli....

A zašto te ja toliko zastrašavam ????

hihihihih grrrrrrrrrrrrrrr

bojim se debelih bića. jebiga, kompleksi
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:52   #213
Ja nisam debeli mdeo, nego atletski sportski međed

da ti možda žena ni debela.. pa ti je več dosta debljine....

He he samo se šalim
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:56   #214
Quote:
grizli kaže:
Ajde reci ti meni koja je razlika između uma i razuma......
Razlika uma i razuma – kad imaš recimo neobjašnjiv strah od nečeg, npr. visine, ljudi, mraka, zatvorenog prostora, a ne možeš si objasniti što je razlog (razumno), to je zato što je razlog u tvom umu u sferi podsvjesti koja pamti ama baš sve. Um je cijeli tvoj tjelesni osjećajni pamteći sustav. Dakle, u tvom umu se nalazi razlog, sputan određenom kočnicom, kojeg razum ne može dokučiti zbog straha od ponovnog suočenja sa šokantnim iskustvom.
Ili ti se određena cura sviđa, a tu je razum isključen, nego je međusobno sviđanje posljedica kemijskih procesa u cijelom tvom tijelu – ono jednostavno na tu curu reagira, a tvoj je razum (zbog bilo kojeg razumskog razloga) inače ne bi nikad odabrao.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 14:56   #215
Quote:
grizli kaže:
Ja nisam debeli mdeo, nego atletski sportski međed

da ti možda žena ni debela.. pa ti je več dosta debljine....

He he samo se šalim
kaj će mi žena? ja sam homofob!
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 15:03   #216
Planinar.. ajd se ti osvrni na moje ti izjave... ili ti je zalogaj pre velik
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 15:06   #217
Quote:
grizli kaže:
Planinar.. ajd se ti osvrni na moje ti izjave... ili ti je zalogaj pre velik
A što sad radim?
Za zalogaj ne brini - ako je prevelik, neću u njega zagristi.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 16:03   #218
Quote:
ENLIGHTENED MASTER kaže:
Pandora "prosta ko pasulj"
______________________________
ISTINA SE NE DOSTIZE (postize) umom ni mislima vec se CIJELIM SVOJIM BIcEM ISTINOM POSTAJE.
______________________________

Koja procedura?

Pandora "prosta ko pasulj"
_______________________________
jerbo se ne mo?e reçi "ja znam" vec samo "ja jesam"
________________________________

Niti to!

Pandora "prosta ko pasulj"
______________________________-
U ovom konkretnom slucaju necija tvrdnja da zna sto je sloboda
a sam sloboda(n) nije- znaci samo jedno ...ne-istinu.
________________________________

Sve IZGOVORIVO je NEISTINA.
A, stash sad?
Niti to -niti to- radikalni majstore
lako je za mene ja sam pjana i opijena...ali šta ćeš ti sad kad ja govorim isto što i ti a ti mene pitaš šta ću opijena ja?
šta ćeš ti sad kad navodiš Isusov poziv
"ja sam put istina i život"
pa kažeš da je sve izgovorivo ne-istina?

u mom selu čađava mehana
u mene je lipa pamet sva raščupana
lijevo desno nigdje moga stana
oj ulice alaj si pijana hik

šta ćeš ti trijezan mene pjanu pitat šta ću ja-ko je luđi od nas dva
ja pijana majstor radikalan
voljeli se hik ljubili se hik ko dva golubaaaaaaaaaa hik

pa ljubljeni moraš ljudima ljubazno objasniti u čemu je trik
pa ljubljeni ako je sve izgovorivo ne-istina,ljubazno im objasniti koja je STVARNA ljubavna "VEZA" između govora i istine,
a ona "postoji" i govor kao i sve samo-ne-postojeće stvari nečemu služi zar ne?
govor i govoritelj riječ um misao i mislitelj,stvoreno i stvoritelj u istini nerazdvojivo su jedno(te isto)
Toliko je riječ istinita koliko je sama istina izgovara,toliko istina samom riječju stvara istinitu stvarnost
ukoliko su dakle riječ i istina jedno utoliko je riječ sama istina a istina riječ.....
pa se ondak može SLOBODNO(imati moć) i reči
i "neka bude svjetlost" i "bi svjetlost"
i potvrditi da...
"u početku bijaše riječ i sve što jest po njoj postade

istinom-rječju stvaraju se svjetovi i ona je jedna time sve to... stvaratelj stvaranje i sve-stvoreno....
pa toliko koliko je sve izgovoreno ne-istina,utoliko nikad nije bilo stvaranja,stvorenosti i stvorenoga..
i tek tako i tek tada možemo do kraja biti dosljedno radikalni
i potvrditi da
NIŠTA OSIM ISTINE I NE POSTOJI
ne postoje svjetovi stvari i pojave ne postoje ptice ljudi žmarci ni komarci ne postoji sunce mjesec zvjezde majstori ni pandore ne postoji govor pjesma smijeh ni plač ne postoji život ni smrt ne postoji tvar prostor vrijeme ni žvake ne postojimo ni ti ni ja ni mo ni vi ni oni ne postoji um ni misao ni mišljenje ne postoji bistra voda ni oblaci nagibni vlakovi bomboni avijoni visina dužina širina a bome ni salo ni debljina nepostoje kiše vjetrovi mećave i snjegovi ni plave ni crne oči niti ženske grudi ne postoje zvjezdani a kamoli ovi naši ratovi ne postoji ni tuga ni radost ni narkomani ne postoji majčino mlijeko ni starost ni mladost ne postoje ruže niti tratinčice ne postoje mirisi boje i lakovi ne postoje punjene paprike i ni glad ni žeđ ne postoje grobovi i ucviljene majke i očevi ne postoje kosti mrtvih sinova koji se nisu stigli ni izuti ne postoje brojke slova ni tri put hura za ministricu pravosuđa hura hura hura ne postoji ni nebo ni zemlja a kamol će tek podzemlje i liftovi ne postoji gore dole ni tamo vamo ni kretanje niti mirovanje ni stajanje ni cupkanje ni rast ni padanje ne postoji E=mc2 ni ovaj petak trinaesti 2004 godine(gospodnje)


i sad naravno da je sve izgovorivo ne-istina a prosta ko pasulj pijana pandora svojim je pijanim nepostojećim izlaganjem to i potvrdila

i eto ljubljeni i što ćeš hebiga sad ti (poduzeti) kad sad jeltako svi znamo da nema ni poduzimanja ni tebe i da ništa ne postoji pa tako ni ja ne samo što neću dizat ruke već ni noge nikad(više) neću dići jerbo dizanje a bome ni noge a bome ni ja u-opće ne postojimo..
ja predlažem ljubljeni sad kad je sve netragom nestalo da u miru i ljubavi pojedemo one hebene punjene paprike. nakon kojih čašicu vina nakon čega lagani popodnevni odmor i maženje postupkom koji ti je najmiliji..

a u ne-postojećoj budućnosti kad nas neko pita o svijetu mi ćemo samo odmahnuti nepostojećom rukom
i svečano izjaviti...
nemamo pojma mi vam nismo odavde mi smo vam iz nigdjezemske ali tamo vam nema punjenih paprika ni poljubaca pa smo se zbograditoga ovdje privremeno nastanili
__________________
aktiva i pasiva moraju bit u ravnoteži.....
Pandora11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 16:12   #219
Pandora 13 Petak:
________________________
... pa smo se zbograditoga ovdje privremeno nastanili
________________________

Ko to?
__________________
ENLIGHTENED MASTER Ivan LIKEYOU
ENLIGHTENED MASTER is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 16:17   #220
Planinar:
_______________________
ja mogu zamisliti da je sve iluzija (i je), ali kad zabijam ?avao pa se fraknem po prstu, onda bol nije nimalo iluzorna, pa slijedeçi put pazim gdje çe ?ekiç udariti – to je spoznajni proces temeljen na uzroku i posljedici unutar vremensko-prostorne dimenzije.
______________________

A, je li na "uzrok i posljedice" pazio onaj sto se "iz neutvrdjenih razloga" ovio oko bandere?
__________________
ENLIGHTENED MASTER Ivan LIKEYOU
ENLIGHTENED MASTER is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.