Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2003., 08:23   #1
Što je materija?

Sto je to Materija?
Kako je nastala?
Da li imate odgovore na ova pitanja?
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 11:04   #2
Sto je to Materija?

Materija je "treca dimenzija" pramaterije.

Kako je nastala?

Nastala je nakon sto je dosel antimaterijski "tuk na luk".
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 12:31   #3
"Materija je gusto sabijena svjetlost" (Einsteine)
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 13:36   #4
Smile Materia - mater nostra ?

Quote:
Aganor kaže:
Sto je to Materija?
Kako je nastala?
Da li imate odgovore na ova pitanja?
Znači opet duplić!

Po materijalističkoj filozofiji sve što jest, materija je u svojim raznim oblicima. Dakle nije nastala, već se samo transformira.

No po svakoj monističkoj filozofiji postoji samo jedno i svejedno je kako ga nazovemo. Ako smo strogi monisti ne treba nam nikakva etiketa po kojoj će nas nekamo svrstati.

Ostaje pitanje što je svijest i jedan mogući odgovor je:
Svijest je svjesni bitak. To jako lijepo zvuči na njemačkom.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 13:53   #5
Re: Materia - mater nostra ?

adriatic kaže: Po materijalističkoj filozofiji sve što jest, materija je u svojim raznim oblicima. Dakle nije nastala, već se samo transformira.
- Da, ali ovakva filozofija ne može dokučiti uvjete za postojanje reda (koga mi, inače, vidimo) kao i života, koji predstavlja najveću kategoriju reda. A ne može upravo zato, jer itakva filozofija sključuje Svesni Bitak, koga si spomenuo. A tek Njegov Voljni moment?!
__________



adriatic kaže: No po svakoj monističkoj filozofiji postoji samo jedno, i svejedno je kako ga nazovemo. Ako smo strogi monisti ne treba nam nikakva etiketa po kojoj će nas nekamo svrstati.

- Nije stvar u tome da je čovjek samo monist! I sotona je takodjer monist (tj. zna da postoji Bog, i da je samo jedan!) Za čovjeka je bitno dvoje: Vjera (monistička, naravno) ali i čestitost njegovog života. Naime, čovjek sebe neprestano mora provjeravati da ne sagriješi prema drugome čovjeku, ili živim bićima uopće. Čovjek se smrću raspada, a dobro djelo, koje on ostavi iza sebe, je vječno!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 22:41   #6
[QUOTE]Shady kaže:
[B]"Materija je gusto sabijena svjetlost" (Einsteine)
__________________________________________________ _

Bravo Shady! Evo docakao si da te ja hvalim!
Promjeniti ce se se vrijeme!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 22:44   #7
Re: Re: Materia - mater nostra ?

[QUOTE]Shady kaže:
[B][FONT=arial]adriatic kaže: Po materijalističkoj filozofiji sve što jest, materija je u svojim raznim oblicima. Dakle nije nastala, već se samo transformira.
- Da, ali ovakva filozofija ne može dokučiti uvjete za postojanje reda (koga mi, inače, vidimo) kao i života, koji predstavlja najveću kategoriju reda. A ne može upravo zato, jer itakva filozofija sključuje Svesni Bitak, koga si spomenuo. A tek Njegov Voljni moment?!
__________



adriatic kaže: No po svakoj monističkoj filozofiji postoji samo jedno, i svejedno je kako ga nazovemo. Ako smo strogi monisti ne treba nam nikakva etiketa po kojoj će nas nekamo svrstati.

- Nije stvar u tome da je čovjek samo monist! I sotona je takodjer monist (tj. zna da postoji Bog, i da je samo jedan!) Za čovjeka je bitno dvoje: Vjera (monistička, naravno) ali i čestitost njegovog života. Naime, čovjek sebe neprestano mora provjeravati da ne sagriješi prema drugome čovjeku, ili živim bićima uopće. Čovjek se smrću raspada, a dobro djelo, koje on ostavi iza sebe, je vječno!
__________________________________________________

Potpuno usaglasavanje!
Hvali nikada kraja! Shady, sto sad mislis!?
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 18:19   #8
Materija je bitak zarobljen u prostoru i vremenu.
Cathy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 14:39   #9
Svaka stvar nastaje iz druge strvari? Sta je onda stvar po sebi( tj. stvar koja nije iz neke druge stvari nastala) ? Kantovo pitanje!
Belinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 04:54   #10
Aganor
pohvala ne pripada meni, ni u jednom slučaju. Prvi post iznosi Einsteinovu misao, a ja sam je se samo sjetio. Dakle, pohvale idu Einsteinu. Drugi topic je, pak, sažet prikaz iz jedne Knjige (nije bitno koje), a ja sam se, opet, toga samo sjetio. Pohvala, opet, ne ide meni, već Autoru te Knjige. Ipak, meni je drago da si se sa time složio. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 13:57   #11
Quote:
Shady kaže:
Aganor
pohvala ne pripada meni, ni u jednom slučaju. Prvi post iznosi Einsteinovu misao, a ja sam je se samo sjetio. Dakle, pohvale idu Einsteinu. Drugi topic je, pak, sažet prikaz iz jedne Knjige (nije bitno koje), a ja sam se, opet, toga samo sjetio. Pohvala, opet, ne ide meni, već Autoru te Knjige. Ipak, meni je drago da si se sa time složio. Pozdrav
Autor: Alija Izetbegović?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 21:19   #12
[QUOTE]Shady kaže:
[B]Aganor
[FONT=arial]pohvala ne pripada meni, ni u jednom slučaju. Prvi post iznosi Einsteinovu misao, a ja sam je se samo sjetio. Dakle, pohvale idu Einsteinu. Drugi topic je, pak, sažet prikaz iz jedne Knjige (nije bitno koje), a ja sam se, opet, toga samo sjetio. Pohvala, opet, ne ide meni, već Autoru te Knjige. Ipak, meni je drago da si se sa time složio. Pozdrav
__________________________________________________ __

Sve je meni jasno, ali tebi ide cestitka, jer si postao objektivni!
Cestitam!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 21:31   #13
[QUOTE]Cathy kaže:
[B]Materija je bitak zarobljen u prostoru i vremenu.
__________________________________________________

A sto je to bitak?

Medjutim, ja bih zelio prezentirati dvije fizikalne definicija materije:

"Materija je mirujuci val, sa jednim spinom, koji producira stalnu gravitaciju"

"Materijalno je sve objektivno existirajuce, sto pokazuje ponovljivo djelovanje i mjerivo je tehnickim mjerenjem."

Sto ne odgovara u ovim definicijama istinskom iskazu?
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 00:53   #14
Re: Materia - mater nostra ?

Quote:
adriatic kaže:
Znači opet duplić!

Po materijalističkoj filozofiji sve što jest, materija je u svojim raznim oblicima. Dakle nije nastala, već se samo transformira.

No po svakoj monističkoj filozofiji postoji samo jedno i svejedno je kako ga nazovemo. Ako smo strogi monisti ne treba nam nikakva etiketa po kojoj će nas nekamo svrstati.

Ostaje pitanje što je svijest i jedan mogući odgovor je:
Svijest je svjesni bitak. To jako lijepo zvuči na njemačkom.

Yeap. Ali ne može se biti dosljedan materijalist ako se svijest distingvira od svega ostaloga, nazvali mi to "ostalo" materijom ili nekim drugim nomenom. Za materijalista, preciznije za monista (ne brkati monizam i monoteizam kao Shady), je definiranje materije bespotrebno obzirom da je to sveobuhvatan pojam.

Definiranje materije je psihološka potreba onih koji vjeruju u egzistenciju "nečega" što je višega reda od pojavnog svijeta koji oni nazivaju materijalnim. Ljudski je um, međutim, kohezivan, pa čak i kada bismo uspjeli u nakani da nekom lukavom tvrdnjom odvojimo "dva" ili čak i više svjetova, još uvijek bi nam nad glavom visilo pitanje: a kako tada nazvati združeni organum tih svjetova i nije li on zapravo pojam višega reda od svakog od njih zasebno?
__________________
Life is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying
nothing.
Sound&Fury is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 08:46   #15
Wink Materia - mater nostra ?

Quote:
Sound&Fury kaže:
Yeap. Ali ne može se biti dosljedan materijalist ako se svijest distingvira od svega ostaloga, nazvali mi to "ostalo" materijom ili nekim drugim nomenom. Za materijalista, preciznije za monista (ne brkati monizam i monoteizam kao Shady), je definiranje materije bespotrebno obzirom da je to sveobuhvatan pojam.
Biti dosljedan monist jako je teško, da ne kažem nemoguće dok živimo u svijetu dualnosti.
Zanimljiv je ovaj paradoks da su monoteisti uvijek (praktično) dualisti.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 17:10   #16
A nitko nije Akvinskog naveo: materija je čista potencijalnost? Daklem, ništa, actually.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 00:49   #17
Materija je tvarni momenat,cista mogucnost duha,Aristotelov causa materialis.
__________________
There's crack in everything,that's how the lights gets in...
Kosmarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2006., 12:28   #18
Talking Materia mater nostra & Padre (eterno) Padrone

Quote:
Sound&Fury kaže:
Definiranje materije je psihološka potreba onih koji vjeruju u egzistenciju "nečega" što je višega reda od pojavnog svijeta koji oni nazivaju materijalnim. Ljudski je um, međutim, kohezivan, pa čak i kada bismo uspjeli u nakani da nekom lukavom tvrdnjom odvojimo "dva" ili čak i više svjetova, još uvijek bi nam nad glavom visilo pitanje: a kako tada nazvati združeni organum tih svjetova i nije li on zapravo pojam višega reda od svakog od njih zasebno?
A Bog bi bio nekakav zločesti očuh.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 23:22   #19
Na forumu znanost moj topik: Stvara li život materiju? - izazvao je pravi " lom " - herezu. Buio sam glupan i majmun, bio sam kreten i idiot, a jedan me je čak strapo i zatvor u Remetincu?
Pitao sam znanstvenike ( nitko nije odgovorio ),a sada pitam i filozofe, što profesori uče djecu, i studente kada objašjavaju što je materija i kako nastaje? Koliko načina STVARANJA ATOMA MATERIJE je poznato u precepciji intelektualnog svijeta sadašnjice: fizičara, astrofizičara, kemičara i naravno filozova? Kako bi Vi protumačili nekome kako i gdje su stvoreni, gdje su nastali atomi materije Zemlje, atomi Mendeljeve tablice, atomi od kjojih ste Vi satkani, štovane dame i gospodo?
To su elementarna pitanja na koje se teško ili nikako dobivaju odgovori. Barem je tako bilo u znanosti. Možda filozofi znaju nešto više?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2006., 02:01   #20
Quote:
Shady kaže:
"Materija je gusto sabijena svjetlost" (Einsteine)

To je vrlo tanko, jer svjetlost ima filozofsku a ne fizikalnu definiciju (istovremeno cestica i val) Materija ne moze biti gusto sabijena cestica, a niti gusto sabijeni val.

Svjetlost ne treba mjesati u pricu materije jer se ne moze doci do definicije, iako je moguce kroz E=MC2 dati opis. (Energija moze transformirati u materiju)
Svjetlost je slozena tema sama za sebe, kao i energija (misaona kategorija koja sluzi u kalkulacijama ponasanja mase u prostoru).


Materijom je ono sto ima masu (zakon inercije gibanja).
Koko Bill is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.