Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2003., 14:21   #1
Vrijeme

Ja sam relativno nov ovdje, pa ne znam da li je već bila ovakva tema ovdje, ali zbilja me zanima vase misljenje.

Jučer smo ja i moji prijatelji razmišljali o vremenu. Da li vrijeme postoji ili je to samo pojam koji je izmislio čovjek, da bi se mogao snalaziti u jednom danu, mjesecu ili godini?
Dr@xus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 14:28   #2
Re: Vrijeme

Quote:
Dr@xus kaže:
Ja sam relativno nov ovdje, pa ne znam da li je već bila ovakva tema ovdje, ali zbilja me zanima vase misljenje.

Jučer smo ja i moji prijatelji razmišljali o vremenu. Da li vrijeme postoji ili je to samo pojam koji je izmislio čovjek, da bi se mogao snalaziti u jednom danu, mjesecu ili godini?
Imaš moj post o "iskustvu vremena", na četvrtoj strani ovog podforuma, možda će ti koristiti.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 01:57   #3
ma dimenzija relativna ko i svaka druga... Kad umres vise ti nebu trebala
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 10:54   #4
Naravno da vrijeme postoji s obzirom da se radi o temeljnoj karakteristici prostor-vremenskog kontinuuma u kojem živimo (a koji se popularno naziva Svemirom). Međutim, naša percepcija vremena kao nečega što protječe je tu samo da nam olakša snalaženje u životu.

Prošlost i budućnost ne postoje kao realnosti, već samo kao slike u našim umovima.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 12:13   #5
Quote:
Martin kaže:
Naravno da vrijeme postoji s obzirom da se radi o temeljnoj karakteristici prostor-vremenskog kontinuuma u kojem živimo (a koji se popularno naziva Svemirom). Međutim, naša percepcija vremena kao nečega što protječe je tu samo da nam olakša snalaženje u životu.

Prošlost i budućnost ne postoje kao realnosti, već samo kao slike u našim umovima.
Slažem s ovim, vrijeme je beskonačnost, no naša percepcija ne uspijeva dokučiti/vidjeti. Čak mislim, gledajući svemir, da zapravo ono što vidimo (zvijezde) je zapravi "prošlost". Sama činjenica udaljenosti zvijezda od naše planede navodi na zaključak da je toj istoj zvijezdi koju gledamo(njenom sjaju) trebalo nekoliko milijuna godina da uopće dođe do nas. Dakle, to što mi vidimo je ustvari prošlost i ta ista zvijezda koju gledamo možda više i ne postoji.
Kalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 15:17   #6
Lightbulb

Vrijeme je rijeka.
Watrous is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 15:27   #7
Arrow

Moze i ovako:"Vrijeme je sam pojam koji je tu i postoji u svojoj empirijskoj egzistenciji".
Watrous is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 23:01   #8
Vako. vrijeme usko povezuju sa entropijom. i sad. kako da se izrazim? vako. kad entropija svemira postane 1, vrijeme ce defakto nestati. sve je nista spike.

sta je vrijeme? promjena. delta. kad delta ne postoji, vrijeme ne postoji. neko bi mogo kazati da promjena je vrijeme. ali nije. vec je vrijeme promjena. nesto na tu foru.

dotle smo dosli u nekidasnjoj raspravi. koja je pricala o velikom prasku, singularitetu, entropiji, vremenu, informaciji i tako dalje.

uh da da da. kad nema delte ( razlike), nema informacije, nema vremena. nema nicega.

dosta sam nasro. ocel se neko na ova sranja nadovezati? jos uvijek su mi svjeza .
 
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 23:52   #9
Kairos & Chronos.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 23:56   #10
Vrijeme je vrlo čudna biljka....raste samo na plodnim trodimenzionalnim poljanama uma....a kako bi mu stvorila iluziju kretanja kojeg u stvarnosti zapravo nema.
Prostor NEMA dimenzija pa ni vremensku-dimenzije prostora i vrijeme koje teče dane su PERCEPCIJOM...odnosno um je taj koji STVARA četverodimenzionalni prostor/vrijeme.....isključivo za svoje potrebe.
Ko ne vjeruje...neka provjeri...i nek uhvati "komad" vremena u "komadu" prostora...pa da vidimo!
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2003., 15:46   #11
Re: Vrijeme

Quote:
Dr@xus kaže:
Ja sam relativno nov ovdje, pa ne znam da li je već bila ovakva tema ovdje, ali zbilja me zanima vase misljenje.

Jučer smo ja i moji prijatelji razmišljali o vremenu. Da li vrijeme postoji ili je to samo pojam koji je izmislio čovjek, da bi se mogao snalaziti u jednom danu, mjesecu ili godini?

Vrijeme je kategorija, u našoj glavi, samo! Nešto računamo, nešto mjerimo...šta?
__________________
Časni i ponosni pederofob !
Gorje is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 22:21   #12
Neko mi je reko da je vrijeme mjera za promjene, i je.
ninocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 22:55   #13
Četverodimenzionalni prostor/vrijeme može biti da čini jednu cjelinu od koje mi zbog ograničene percepcije vidimo samo tri a četvrtu "osječamo" kao vrijeme.U svakom slučaju ako je vrijeme dimenzija prostora onda je zasigurno da mi taj prostor ne vidimo u "cjelosti" već u PRESJEKU.U tom smislu ako govorimo recimo o svom "tijelu" ondak neće biti da smo mi ovo tijelo kakvo sada vidimo već sva stanja i položaji (presjeci) tog tijela koje smo "imali" od rođenja do smrti,kao jedna CJELINA,što bi bilo... hebiga sad...naše prostorno/vremensko tijelo.I eto vam ga na sad pa se znojite.... ko što se ja znojim uffffffffff... šta ti ga ja znam....
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 11:09   #14
ajmo to lakse: Da experiment kretanja objekta po ravnoj crti moze rezmisljat, sigurno nebi bio svjestan druge dimenzije jer bi po njoj isho nepomicno ili konstantnom brzinom

Istina, ajnshtajn je dokazo da se po vremenu ne krecemo konstantno a sad vec izlaze teorije da se ni samo vrjeme ne krece konstantno po cemgod da se krece al sad vec mene boli glava, jebalo vas vrjeme
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 11:32   #15
Quote:
-Watashi!i!i!i- kaže:
ajmo to lakse: Da experiment kretanja objekta po ravnoj crti moze rezmisljat, sigurno nebi bio svjestan druge dimenzije jer bi po njoj isho nepomicno ili konstantnom brzinom

Istina, ajnshtajn je dokazo da se po vremenu ne krecemo konstantno a sad vec izlaze teorije da se ni samo vrjeme ne krece konstantno po cemgod da se krece al sad vec mene boli glava, jebalo vas vrjeme
Eto vidiš...a lipo sam ti rekla.
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 16:49   #16
Vrijeme zaista postoji, stvarno je isto koliko i prostor, dokazao je Einstein i njegovi nasljednici. Prostor i vrijeme su neraskidivo povezani, u međusobnoj ovisnosti.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 19:39   #17
Quote:
Jango Fett kaže:
Vrijeme zaista postoji, stvarno je isto koliko i prostor, dokazao je Einstein i njegovi nasljednici. Prostor i vrijeme su neraskidivo povezani, u međusobnoj ovisnosti.
Dobro ajde...a da li taj prostor postoji SAV ODJEDNOM?
Ako da,ondak i "vrijeme" postoji svo odjednom "nesraskidivo povezano sa prostorom" jerbo narafski ne možemo vrijeme odijeliti od prostora i obrnuto,pa da kažemo...znate sav prostor postoji sad,a vrijeme nam prolazi ...na kapaljku..
A sad je pitanje...zašto mi doživljavamo da vrijeme "prolazi" kad ono ne prolazi već JEST dimenzija/osobina prostora?
Očito je i sasvim jasno da mi ne "vidimo" ono što jest u "jednom komadu" već,kao što sam rekla u presjecima ili sličicama,koje viđenje/doživljaj slijeda presjeka stvara iluziju kretanja ili protoka vremena (kao u crtanom).
Ako dakle vrijeme ne teče (kao ni prostor uostalom) onda se postavlja pitanje pojma vremena koji u sebi nosi značenje "prolaznosti"?Ne postaje li time vrijeme beskonačno ili vječnost-što je upravo adekvatni izraz za beskonačno. Što misliš o tome?

Ako je i dokazano da vrijeme "postoji" o osobinama tog istog vremena još uvijek ne možemo ništa reći i ono je za nas NEPOZNATA dimenzija NEPOZNATOG prostora.
Ne kažem da zanemarimo prolaznost vremena kad idemo na avion ili ujutro na posao,i ono što "znamo" o vremenu dovoljno je za "praktične" svrhe.Međutim treba biti svjestan da o stvarnoj prirodi prostor/vremena ništa zapravo ne znamo.....
....a izgleda da nas baš puno ni ne zanima...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 20:03   #18
Pandora,

zašto pretpostavljaš da sam rekao nešto što nisam rekao?

Kao prvo, ja NISAM rekao da je vrijeme dimenzija ili osobina prostora, vrijeme je zasebna dimenzija, koja djeluje u korelaciji sa prostorom. Zato se naziva prostor-vrijeme, a ne nekim zajedničkim imenom, jer nije ista stvar.

Sad ću ti dokazati da je vrijeme dimenzija u korelaciji sa 3 prostorne dimenzije: ako imaš točku u koordinatnom prostornom sustavu koja je opisina sa njenom pozicijom na vrijednosti x,y i z osi, ona je takva i u određenoj vremenskoj koordinati t --> T(x,y,z,t). Kada se vremenska koordinata promjeni u t', ona je i dalje na istom mjestu, ali to više nije ta točka na toj poziciji. To je druga točka T'(x,y,z,t'). Tako vijedi i obratno.

Da bi u potpunosti opisali svijet u kojem živimo, moramo uključiti i faktor vremena. To se čini nebitno u mom primjeru, ali kod nekih grande stvari moglo bi doći na vidjelo. Npr. ako bismo se gibali kroz prostor brzinama gotovo jednakim brzini svjetlosti, vrijeme bi sporije teklo, ili, možeš obrnuti stvar i reći: vrijeme bi teklo jednako, ali bi se prostor suzio. Stvar je samo odakle promatraš: da li si putnik ili promatrač.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 09:42   #19
Quote:
Jango Fett kaže:
Pandora,

zašto pretpostavljaš da sam rekao nešto što nisam rekao?

Kao prvo, ja NISAM rekao da je vrijeme dimenzija ili osobina prostora, vrijeme je zasebna dimenzija, koja djeluje u korelaciji sa prostorom. Zato se naziva prostor-vrijeme, a ne nekim zajedničkim imenom, jer nije ista stvar.

Sad ću ti dokazati da je vrijeme dimenzija u korelaciji sa 3 prostorne dimenzije: ako imaš točku u koordinatnom prostornom sustavu koja je opisina sa njenom pozicijom na vrijednosti x,y i z osi, ona je takva i u određenoj vremenskoj koordinati t --> T(x,y,z,t). Kada se vremenska koordinata promjeni u t', ona je i dalje na istom mjestu, ali to više nije ta točka na toj poziciji. To je druga točka T'(x,y,z,t'). Tako vijedi i obratno.

Da bi u potpunosti opisali svijet u kojem živimo, moramo uključiti i faktor vremena. To se čini nebitno u mom primjeru, ali kod nekih grande stvari moglo bi doći na vidjelo. Npr. ako bismo se gibali kroz prostor brzinama gotovo jednakim brzini svjetlosti, vrijeme bi sporije teklo, ili, možeš obrnuti stvar i reći: vrijeme bi teklo jednako, ali bi se prostor suzio. Stvar je samo odakle promatraš: da li si putnik ili promatrač.
Je...a baš šteta što nisi rekao ono što sam ja predpostavila da si rekao...jer u tom slučaju si...pogriješio.
Upravo je teorija realtivnosti dokazala jedinstvo prostor/vremena koji se zbog toga i nakon toga i naziva....četverodimenzionalni prostorno/vremenski kontinuum.U teoriji relativnosti vrijeme jest četvrta dimenzija prostora...a primjer koji navodiš upravo dokazuje ono što sam govorila...(svaka točka u prostoru ujedno je i vremenska točka,i obrnuto..a svaka točka čini jedan presjek četverodimenzionalnog prostor/vremena)

E sad predpostavimo da putujemo beskonačnom brzinom...što se događa...
događa se to da smo istovremeno prisutni u svakoj točki prostora i da je vrijeme pre-STALO...
što onda znači da je vrijeme dimenzija prostora....

Narafski budući sve čime opisujemo svijet u kome živimo je relativnog karaktera i nema apsolutnu vrijednost...pa dakle i naše "vrijeme" i naš "prostor"..... to kako ćemo što vidjeti zavisi od promatrača i njegove hm.. pozicije,što ja cijelo vrijeme i govorim.
__________________
aktiva i pasiva moraju bit u ravnoteži.....
Pandora11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 10:20   #20
Thumbs up Reče Kant da su prostor i vrijeme apriorni uvjeti iskustva ...

i naravno ne moramo se s njim složiti, ali ga ne smijemo ignorirati!

No, kako Kant nije ni nimalo zabavan, evo opet Baloga:

Ide li strijela vremena vremena ravno ili ide zavojito?
Kreće li se ravno, tada ne postoje izgledi da ćemo česticu vremena ikada ponovo sresti kao prepoznatljivu, kao staru znanicu (jedino ukoliko se ne svine, udarivši u apsurdni jajoliki krug beskraja).
Giba li se strelica vremena zavojito, po svim zakonima matematike i fizike, vrijeme bi se moralo sresti samo sa sobom, i to početak s krajem ...

Danas se, kao samorazumljivo, podrazumijeva linearno vrijeme, no to je izmišljotina novog doba i jednako je proizvoljna kao i bilo koja druga moderna izmišljotina.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.