Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2004., 20:00   #1
Da li je moc sloboda?

Vrlo jednostavno pitanje - da li je moc isto sto i sloboda? Primjetio sam da je osjecaj dobivanja moci nekako oslobadjajuci, kao da bi se covjek mogao i odreci nekih stvari u zamjenu za njega, ali ne mogu utvrditi jel' se radi o istoj stvari.
__________________
Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing.
studeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 20:31   #2
Moc je preduvjet za slobodu.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 23:54   #3
Nasao sam neke definicije slobode ali se razlikuju jedna od druge:

The condition of being free; the power to act or speak or think without externally imposed restraints.

An emotional experience of being unrestricted, unlimited, uncontrolled and unrestrained by thought processes which would otherwise create internal or external constrictions in thinking, acting or results.

The subjective experience of having a rich and realistic set of alternative actions that one may undertake.


Prema tome za neke je sloboda subjektivni pojam, a za neke objektivni.

Definicije za moc:

Possession of controlling influence.

The ability or capacity to exercise control.

The ability to get what you want, or as conflict theorist Kenneth Boulding put it, to "change the future."



Illegale, nisam bas siguran da sam shvatio sto si tocno zelio reci.
Sto to pojam slobode obuhvaca a da nije povezano sa moci?

Sloboda mi se vise cini kao neka vrsta izbora, dok moc kao neka vrsta potencijalne akcije. No kako moze biti izbora ako nema akcije, i obratno? Ovo me podsjeca na kokos-jaje problem.
__________________
Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing.
studeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2004., 10:43   #4
Moć i sloboda jesu povezani ali ne podudaraju se.

Policajac ima moć reagirati na nešto, ali nema slobodu reagirati na to. Naime ne reagira slobodno nego po zakonu.

Soboda može značiti moć za nešto - 'sloboda za'. Ali može značiti i slobodu od moći (nečega ili nekoga nad nama) - 'sloboda od'.
Na tu temu ću citirati sam sebe.

'Sloboda za' ili 'sloboda od'...?
Sloboda za...što? Za bilo što, za ono što hoću. 'Sloboda za' znači slobodno činiti ono što hoću, imati moć za činiti ono što hoću.
Ali...kako dolazi do toga da ja nešto hoću? Kako se odabire to da ja nešto hoću? Tko to odabire? 'Sloboda za': tko odabire to 'za'? Da li sam ja taj? Jesam li ja taj koji odabire to da ja nešto hoću? Najčešće se čini da nisam, ja samo nalazim to htjenje, ja u sebi imam neko 'ja bih to', nisam to svoje htjenje svjesno odabrao. Nisam odlučio: ja ću htjeti to.

Jesam li ja onda slobodan? Ako ne mogu slobodno odabrati što ću htjeti?
Zar sloboda 'sloboda od' nije sloboda od tog neslobodnog htijenja? Kojega samo nalazim u sebi bez da imam odabir hoću li ja to htijenje ili neću?

Time se lako dolazi do jednadžbe što svjesniji to slobodniji.

Rješenje je dalo još proročište u Delfima...
__________________

Zadnje uređivanje nitko i ništa : 18.09.2004. at 11:54.
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2004., 15:55   #5
Ovo sa policajcom je jako dobar primjer, i sada malo bolje shvacam razliku

Samo nesto me muci kod toga - nekako mi se cini da ta "moc" koju on navodno posjeduje nije moc vec da je on zapravo njezino sredstvo, dakle ne posjeduje on nju nego ona njega. Hmm, mozda opet previse kompliciram

Sto se tice slobode "za" i "od", mislim da je i to zanimljivo pitanje, ali ono se vidim nadovezuje na problem slobodne volje, a to je vec druga tema.
__________________
Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing.
studeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2004., 19:20   #6
Bušilica ima moć da buši, ali nema slobodu da odluči kad će bušiti a kad neće.
Moć je sposobnost, a sloboda je kad možeš izabrati između dvije ili više moći

Quote:
Policajac ima moć reagirati na nešto, ali nema slobodu reagirati na to
Ima slobodu. Dobit će otkaz ili za teže sranje ić u zatvor. dakle ograničena sloboda, ali svejedno sloboda
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2004., 10:14   #7
Quote:
Mljacko kaže:
Ima slobodu. Dobit će otkaz ili za teže sranje ić u zatvor. dakle ograničena sloboda, ali svejedno sloboda
Zaboravljaš da sam ja platonist. Govorim o ideji policajca.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2004., 10:23   #8
Quote:
nitko i ništa kaže:
Zaboravljaš da sam ja platonist. Govorim o ideji policajca.
...a pojmovi bez zorova su prazni
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2004., 04:06   #9
Quote:
studeni kaže:
Illegale, nisam bas siguran da sam shvatio sto si tocno zelio reci.
Sto to pojam slobode obuhvaca a da nije povezano sa moci?


Sloboda kao takva ne mora biti temeljena na moci, vec i na prihvacanju stvari kakve jesu. One stvari koje ne mozemo prihvatiti, za te stvari nam treba moc da bismo ih mogli izmjeniti u skladu sa nasim bicem.

Quote:
Sloboda mi se vise cini kao neka vrsta izbora, dok moc kao neka vrsta potencijalne akcije.


Sloboda i nema pretjeranu vezu sa izborom. Na kraju krajeva, kazu da je Sizif bio najslobodniji covjek u svemiru.

Quote:
No kako moze biti izbora ako nema akcije, i obratno? Ovo me podsjeca na kokos-jaje problem.
Za sve mozemo reci da je determinirano. Samim time, sloboda izbora predstavlja nista doli iluziju. A cemu filozofiju temeljiti na stvarima koje nemaju cvrsto uporiste na ovozemaljskom?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2004., 10:43   #10
Uzajamnost moći i slobode postoji i ona je vrlo interesantna.
Mi naime uvijek imamo određeni stupanj slobode, uvijek možemo razmišljati o stvarima o kojima smo kadri razmišljati, odnosno imamo misaone preduvjete, moć za to.

Ja mogu misliti, npr da ste vi svi pederi, a isto tako mogu nesmetano misliti da ste heroji ili šta ti ja znam šta.

Mogu slobodno poželjeti eksploziju planete Jupitera, ali nemam sredstva da to ostvarim te je time i moja sloboda da to učinim sputana mojim neimanjem potrebnih moći....

..Ali,
ja mogu (možda) sebe uvjeriti da sam uništio Jupiter (nakon što si spijem koju žganju) i biti u tom uvjerenju barem neko vrijeme i moći sa svojeg stajališta slobodno misliti, osjećati, poimati kako sam ja uništio Jupiter.
Dakle vidimo da je pitanje slobode i moći izuzetno relativno i individualno, tj. ne samo da ovisi samo o pojedincu, nego je i svakim trenutkom posebno i jedinstveno!

Pošto je skoro nemoguće pratit tako neodređene parametre, postoje pojmovi društvene moći i društvene slobode koji imaju ljudima prilično jasne definicije, a važe za pojedinu naciju, kulturu, subkulturu, vjeru, rasu, dob, spol, itd.
Ali naravno i te parametre svaki individua shvaća na jedinstven naćin, ali opet odstupanje njegovog shvaćanja od nekog općeg shvaćanja šire sredine je bitno manje nego odstupanja shvaćanja od pojedinca do pojedinca
__________________
Dosta za danas
mafijozo_jozo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 22:58   #11
Re: Da li je moc sloboda?

Quote:
studeni kaže:
Vrlo jednostavno pitanje - da li je moc isto sto i sloboda? Primjetio sam da je osjecaj dobivanja moci nekako oslobadjajuci, kao da bi se covjek mogao i odreci nekih stvari u zamjenu za njega, ali ne mogu utvrditi jel' se radi o istoj stvari.
Zavisno od toga od koga dobijamo moc......
Moc nam moze doneti slobodu ako je to moc koju nam Bog daje, ukoliko ne onda nema prave slobode.......
A prava sloboda oslobadja coveka...
Jer od koga dobijamo moc, zavisimo od njega........

Tanja
__________________
AMOR VINCIT OMNIA
Tanja art is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:03.