Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2004., 14:34   #1
Svrha filozofije je?

Rekao mi je negdje 1999. godine jedan od najboljih njemackih i svjetskih informaticara, a zapravo filozof po zanimanju, da je zbog ispraznosti filozofije ( koja mu je "primarno" zanimanje) i krenuo u informatiku.
Na moje pitanje, sto je uopce filozofija rekao je otprilike: filozofija je samo programski jezik ili alat za razmatranje pristupa konkretnom problemu.
A sama za sebe nije nista.Tj. cisti filozof ne "proizvodi" nista korisno ni sebi ni zajednici.Ako se kao alat ne pridruzi necem egzaktnom, beskorisna je.
Hugo_Chavez is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 15:12   #2
Svrha je s vrha...

Svrha BAVLJENJA filozofijom je živjeti punim životom čovjeka.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 15:43   #3
Re: Svrha filozofije je?

Quote:
Hugo_Chavez kaže:
Na moje pitanje, sto je uopce filozofija rekao je otprilike: filozofija je samo programski jezik ili alat za razmatranje pristupa konkretnom problemu.
A sama za sebe nije nista.Tj. cisti filozof ne "proizvodi" nista korisno ni sebi ni zajednici.Ako se kao alat ne pridruzi necem egzaktnom, beskorisna je.
Pa ta tvoja komunjara je zaboravio jednu stvar: nekim ljudima je ugodno proučavat filozofiju
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 15:55   #4
Ne znam otkud ti ideja da bi lik bio komunjara? Ako je medju prvih 100 najbogatijih nijemaca, ne znaci da je clan CK.
To je slucaj kod nasih partijskih kadrova s filozofskog faxa tipa Zuzul i sl.
Hugo_Chavez is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 16:56   #5
Zajebavam se. Taj ekstremni utilitarizam, da baš sve treba nečemu koristiti je tipična komunistička šema
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 17:22   #6
Pa cuj da nije tako, jos bi ljudi sjedili u pecinama.Bas ne vidim nikako slicnost s komunizmom., ajde nema veze.
Hugo_Chavez is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 17:47   #7
Filozofija je prethodnica.

Naime svakom radu prethodi umovanje sa spekulativnim zaključkom. Spekulacije proizašle iz filozofije su pokrenule znanost, a bez nje se znanost ne bi širila već ostala vrtiti u krugu, t.j. postala bi znanost radi znanosti .

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 22:37   #8
Nevjerojatno, ali istinito! Kolona kineza prolazi ispred tribine poglavara BESKONAČNO, jer se pojavljuju stalno novi i novi kinezi koji nastaju i odrastaju u vremenu trajanja prolaženja. Tako je i s filozofiijom! Stalo se rađaju i odrastaju novi filozofi koji nemaju pojma što je filozofija, koji joj je smisao i svrha? Možemo li se izvući iz tog " tribinskog prolaženja " filozofa ISPRED FILOZOFIJE?
Zašto se filozofi toliko " BOJE " definicije koja kazuje da je FILOZOFIJA LJUDSKA UMNOST O CJELINI?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 11:09   #9
Quote:
geza kaže:
Zašto se filozofi toliko " BOJE " definicije koja kazuje da je FILOZOFIJA LJUDSKA UMNOST O CJELINI?
Zato kaj je glupa i netočna. Mislim, ako partiju šaha ili nogometnu utakmicu nazivaš filozofijom, slobodno... koliko je to ozbiljno to je drugo pitanje

S tim da moram priznat da si ti kontradiktoran tip. Na nekim mjestima veliš da su neznalice smjestile etiku pod filozofiju, a ova tvoja definicija negira sve tvoje rečeno.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 11:27   #10
Onda ovako: tko je danasnji vrhunski filozof i koji je nakon cijele povijesti filozofije danas u 21. stoljecu najvazniji filozofski pravac?
Postoji li barem tu konsenzus medju suvremenim filozofima?
Nije valjda da je filozofija jedina zaokruzena i 100% definirana znanost? Neki stari filozofi valjda nisu odolili zubu vremena. A koji jesu?
Hugo_Chavez is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 11:34   #11
Re: Svrha filozofije je?

Quote:
Hugo_Chavez kaže:
Rekao mi je negdje 1999. godine jedan od najboljih njemackih i svjetskih informaticara, a zapravo filozof po zanimanju, da je zbog ispraznosti filozofije ( koja mu je "primarno" zanimanje) i krenuo u informatiku.
Na moje pitanje, sto je uopce filozofija rekao je otprilike: filozofija je samo programski jezik ili alat za razmatranje pristupa konkretnom problemu.
A sama za sebe nije nista.Tj. cisti filozof ne "proizvodi" nista korisno ni sebi ni zajednici.Ako se kao alat ne pridruzi necem egzaktnom, beskorisna je.
Ako već postaš na filozofiji onda bi prvo morao odgovoriti na pitanje: što je to korist?
'Kakva je korist' od bilo čega?
Kad se složimo oko toga što je to korist možda se samo od sebe pokaže kakva je 'korist' od filozofije.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 12:47   #12
Znaci opet nista konkretno.......
Cista apstrakcija.
Hugo_Chavez is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 14:45   #13
Quote:
Hugo_Chavez kaže:
Znaci opet nista konkretno.......
Cista apstrakcija.
Ti pises kao da je samo po sebi jasno sto to znaci korist za drustvo. Kao da se svi slazu o tome. Ali ocito se ne slazu. To sto je 'korist za drustvo' ocito jest nesto sto je upitno.
Postavljanje tog pitanja jest filozofiranje.
Ti pitas kao da je neupitno da tek 'drustvena korist' opravdava neko djelovanje. Ali ni to nije neupitno - niti to da je neko opravdanje bilo cemu potrebno. Niti to da stvari nuzno imaju svrhu. Niti to da je konkretno vrednije od apstraktnog. Niti da je to sto je dobro za drustvo vrednije od toga sto je dobro za pojedinca. Niti to da postoji neki pojedinac izvan drustva. Niti to da postoji neko drustvo koje bi bilo nesto drugo od sume pojedinaca. Niti to sto je uopce vrijednost a sto nije.
Sve je to upitno. Ne zato jer ja volim sve dovoditi u pitenja: to su pitanja koja se namecu svakom pojedinom ljudskom zivotu. Razni ljudi razlicito odgovaraju na ta pitanja - i to odgovaraju svojim zivotima, ne samo u razgovoru.
Eksplicitno postavljanje tih pitanja jest filozofiranje.

Ti si poput nekoga tko zuri uhvatiti autobus ('korist'). I trci koliko god moze, i nema vremena za glupa pitanja. I sreca tvoja ako ga ne uhvatis - moci ces reci: 'dao sam sve od sebe.' Ali prava ce se nevolja ukazati tek ako taj autobus uhvatis. Jer tada neces moci izbjeci pitanje: 'Kuda ide ovaj autobus? Zelim li ja ici tamo?'

Filozofirati znaci misliti o tom pitanju ('kuda vozi taj bus?') dok jos trcis. To doduse cesto znaci odustajanje od utrke, ali bez imalo zaljenja. Jer ako shvatis da ne zelis ici tamo kuda taj bus vozi, nimalo ne zalis za time sto si odustao od toga da ga uhvatis.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 15:17   #14
Quo vadis ..

Quote:
nitko i ništa kaže:
Ti si poput nekoga tko zuri uhvatiti autobus ('korist'). I trci koliko god moze, i nema vremena za glupa pitanja. I sreca tvoja ako ga ne uhvatis - moci ces reci: 'dao sam sve od sebe.' Ali prava ce se nevolja ukazati tek ako taj autobus uhvatis. Jer tada neces moci izbjeci pitanje: 'Kuda ide ovaj autobus? Zelim li ja ici tamo?'
Jako dobra usporedba, a ima jedna koja mi se još više sviđa:

Neki ljudi tek kada se popnu do vrha ljestava, primjete da su one naslonjene na krivi zid.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 15:47   #15
Moderna filozofija od Kanta naovaomo ne samo da ne koristi nicemu nego je prilicno stetna. Kritizirati zdrav razum moze samo totalni kreten. Sve sta te u zivotu okruzuje rezultat je djelovanja necijeg zdravog razuma. Kad skocis sa zgrade past ces dole onako zdravorazumski bez obzira koliko ti snazno osjecao da mozes letjeti.

Onda pokojni Derride. Kakva je to tek debilana. Majstor 'dekonstrukcije' (o mrtvima sve najbolje) iliti rasplinjavanja i relativiziranja. O takvima je jos Sokrat imao svoje misljenje:


Quote:
If you ask one of them a question, they draw out enigmatic little expressions from their quiver, so to speak, and shoot one off; and if you try to get hold of an account of what that one meant, you're transfixed by another novel set of metaphors. You'll never get anywhere with any of them.
Uglavnom, danasnji filozofi bi se malo trebali zamisliti kuda idu.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 15:50   #16
Re: Quo vadis ..

Quote:
adriatic kaže:
Jako dobra usporedba, a ima jedna koja mi se još više sviđa:

Neki ljudi tek kada se popnu do vrha ljestava, primjete da su one naslonjene na krivi zid.
A jest. A neki drugi opet nemaju ambicije napraviti niti jedan jedini korak uz ljestve, nego prosjede zivot pred blatnom kolibom cekajuci da im hrana padne s neba. A onda dodju filozofi i vele da je to bolje nego popeti se uz krive ljestve i da su takvi sta sjede najsretniji. Pa jest i to je moguce. Glupi i neambiciozni ljudi su rijetko nesretni.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 15:57   #17
Quote:
Hugo_Chavez kaže:
Onda ovako: tko je danasnji vrhunski filozof i koji je nakon cijele povijesti filozofije danas u 21. stoljecu najvazniji filozofski pravac?
Nema takvog ni filozofa ni filozofskog pravca. Filozofija raspravlja o onome što što NE ZNAMO. A kako je znanost silno napredovala ta crta znanja/neznanja ostavlja mali prostor filozofiji.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 16:00   #18
Tako je mljacko! Stoga filozofi trebaju izumrijeti ka dinosaurusi jer su nepotrebni, a kako smo gore vec zakljucili i stetni.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 16:03   #19
Quote:
Phil Lynott kaže:
Tako je mljacko! Stoga filozofi trebaju izumrijeti ka dinosaurusi jer su nepotrebni, a kako smo gore vec zakljucili i stetni.
Pa oni prije su i imali kaj mudro reć. Al ovi danas - pijani budistički svećenik je korisniji
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 21:08   #20
u glavuši malen prostor

Quote:
Mljacko kaže:
Nema takvog ni filozofa ni filozofskog pravca. Filozofija raspravlja o onome što što NE ZNAMO. A kako je znanost silno napredovala ta crta znanja/neznanja ostavlja mali prostor filozofiji.
Mali prostor….MALI PROSTOR….?

izgleda mi da je virus lobotomije uzročnik ove sve učestalije bolesti malog prostora....
kako znanost napreduje tako otkriva uvijek NOVI i VEĆI prostor nepoznatog (neznanja)
a upravo u tome je problem i tragedija što ljudi žive u stalno podgrijavanoj iluziji da se nema bogznašto više znati da se sve zna što se treba znati te svakom čovjeku ostaje još samo da postigne uspjeh kao jedini mogući cilji svrhu života ..Ništa nije dalje od istine i od istine smo danas jednako daleko kao i prije tisuću godina,glede i unatoč silnog napretka znanosti i svih njenih spoznaja..Istina uvijek ostaje jednako daleko od nas koliko god se nama čini da smo joj približili.Svi ljudi i sve generacije uvijek su živjeli u istoj zabludi…pa je tako I moja baba u svom vremenu isto tako mislila da se nema šta više znati i otkriti.Uvjerenje o malom prostoru nespoznatog ne proizlazi iz prirode prostora nespoznatog ni od njegove veličine već iz malog ti kalibra.Uostalom odgovori mi….odakle bi uopće čovjek mogao znati koliko je “veliko” ono što ne zna... koliko je veliko njegovo vlastito neznanje?Pravilo je poznato…što manje čovjek zna to manje sumnja u svoje znanje i manji mu je “prostor” ne-znanja.
I ti si sa takvim stavom kao neki moderator na filozofiji…?
Nije ni čudno ondak što danas imamo situaciju da filozofija i religije postaju “suvišne” kad je čovjek umjesto da stalno razvija svoje biće da bi se osposobio za istinu,ostao na istoj ravni kao onaj pećinski pračovjek,pa misli da je jedina svrha znanja praktična korist i da se u životu nema šta više znati osim kako za svoju guzicu ukrotiti i okrasti prirodu i kako ostvarit ugled status ili prevlast u čoporu- plemenu.

ajde Mljacko bogareti nemoj me ovdekarice na pravdi Boga izvodit iz šesta.....
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:29.