Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2007., 08:00   #21
efekt narančine kore nekada je bio popularan a i meni se sviđa više nego efekt vodoravnih crta od kista..
ja sam sve sa spužvastim valjčićem radio i prezadovoljan sam..
s kistom ostaju crte i to mi se ne sviđa..
sad kad bi to ponovo radio, možda bi odfurao sve kod buraza pa dobro pripremio i sa kompresorom pošpricao..
on je tak farbao svoja unutrašnja vrata i površina je poput laka na autu, sjajna i bez i jedne neravnine..
naravno da to nijedan maler ne radi..
sa valjčićem je brže, puno brže..
ako se ide sa rjeđom bojom, narančina kora se skoro i ne vidi..
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 10:46   #22
Quote:
maler kaže: Pogledaj post
preporuka meni najdraza - kupi nova vrata

btw. mrzim lakirati stolariju, narocito trulex prozore na koje natrpas toliko kita da nije ni cudo da jos ispucaju
za godinu dana i prije
a kad su puni vlage, pa se napuhnu uh,
cudim se ljudima kako znaju uvijek odabrati
krivo godisnje doba za lakiranje prozora

a sto se tice iBerciganja, to se i danas radi, narocito kad neko jako pametan hoce bajcanu stolariju lakirati u bijelo
he he tako rade majstori


a sto se tice smirgla 120/150 na samom pocetku posla sa time si mozes obrisati dupe...

stolarija se na pocetku smirgla s 80 ili 100 i po potrebi pali,
pa se kitaju auto kitom veca ostecenja,
zatim dolazi ponovno brusenje s 80 ili 100,
a nakon toga premaz temeljne boje koja se ponovo brusi s 120 do 150,
a nakon toga se iberciga kitom za drvo (kompletan štok i vrata) te se ponovno brusi s 150, dobro opraši i ponovno baca u temeljnu boju.
Nakon toga dolazi smirglanje s 150 i po potrebi se nadkita s litaponom pomijesanim s lakom(u slucaju da niste prije dobro obradili stok ili vrata ),
i tek onda se lakira sa penzlom kojim se iskriza(prvo po duljini vrata,zatim sirini, pa ponovo po duljini) 3 puta da bi se lak bolje razlio i izvukli mjehurici.
Lak vam ne smije biti niti pregust niti prerijedak.
Valjak se koristi samo da bi se nanio lak prije upotrebe penzla jer si recimo na taj nacin prije gotov.

Ako lakiras s valjcicem, a ne izvlacis penzlom uvijek ti ostaje lak u obliku narancine kore.
BTW. stara stolarija rijetko kad moze ispasti odlična (pvc) mada to nije iskljuceno, ali to se i placa.

A sto se tice novih vrata s stokom , istina je da kostaju po 700-800kn ,ali na žalost moraš pristupiti ovom gornjem postupku tako da ti to ispadne duplo skuplje jedino ako nekupuješ suhomontažna a to su ti gotova polakirana vrata sa gotovim štokom kojeg moraš sam spojiti a to ti iziskuje ipak malo više vještine.
Uglavnom se u centru grada stolarija obnavlja posto ima svoju vrijednost te ljudi ne zele kupovati novu.

eto, to bas radim na jarunu, ibercigam unutarnje dijelove prozora u bijelo, a vanjski ostaju u bajcu , stolarija trulež pa ti sine izvoli ako hoćeš radi sam.
pusa
Tako se po pravilima struke radi!

Ne bavim se malanjem i nisam ličilac, ali sam imao prilike vidjeti kako to rade profići i rade upravo tako. Probao sam i sam, i rekao: "Nema tih novaca koje netko može platit da bi mu ja to radio!", jer ako hoćeš napraviti posao kak spada, tada se namučiš ko konj i ugušiš se od isparavanja, a malo tko je spreman to platiti onoliko koliko stvarno i vrijedi taj posao ili bolje reći ta muka.

Laici si obično misle da se to radi tako da otvoriš farbu, uroniš kist i lagano se igraš. Ako je to tako jednostavno, zbog čega to ne naprave sami?
__________________
Z
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 18:15   #23
Quote:
Ivan M. kaže: Pogledaj post
.
sad kad bi to ponovo radio, možda bi odfurao sve kod buraza pa dobro pripremio i sa kompresorom pošpricao..
on je tak farbao svoja unutrašnja vrata i površina je poput laka na autu, sjajna i bez i jedne neravnine..
naravno da to nijedan maler ne radi..
znam da ima i takvih malera, ali opet i kod takve procedure jako je vazna priprema pa nekad i ne ispadne tak zavisno o umijecu i volji majstora,
a nekima cak tak skoro uspijeva izvuci ponekad vrata i sa penzlom,ne uvijek koliko sam primjetila, kao da ovisi i o uvjetima u kojima se radi stila temperatura, vlaga, lak,cistoca prostora itd.
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 18:23   #24
Koji kist možete preporučiti za nanošenje boje (npr. Luxala) na metal?
Ja sam radila s nekima za drvo i kod bojanja štokova (drvenih) mi je super ispalo, ali na metalu ostaju neke točkice tj. grumenčići!
Ne znam s čime bi to moglo biti povezano, pa sam pomislila da je u kistu stvar.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 11:09   #25
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Koji kist možete preporučiti za nanošenje boje (npr. Luxala) na metal?
Ja sam radila s nekima za drvo i kod bojanja štokova (drvenih) mi je super ispalo, ali na metalu ostaju neke točkice tj. grumenčići!
Ne znam s čime bi to moglo biti povezano, pa sam pomislila da je u kistu stvar.
Možda si pomješala nitro komponentu (razrjeđivač, npr) i uljanu boju (kod pranja kista)?
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 11:19   #26
Quote:
BILJEŽNIK kaže: Pogledaj post
Možda si pomješala nitro komponentu (razrjeđivač, npr) i uljanu boju (kod pranja kista)?
Nope. To sam pazila , i kist sam skroz novi, zapakirani uzimala.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 14:39   #27
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Koji kist možete preporučiti za nanošenje boje (npr. Luxala) na metal?
Ja sam radila s nekima za drvo i kod bojanja štokova (drvenih) mi je super ispalo, ali na metalu ostaju neke točkice tj. grumenčići!
Ne znam s čime bi to moglo biti povezano, pa sam pomislila da je u kistu stvar.
kakva ti je bila baza na metalu?
mada luxal je uljni,
ako ide na nitro temelj/bazu ne bi smjelo biti nista ....

da li si to radila vani,
da ti to nije zmazanoca,prasina i sl?
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 14:55   #28
Quote:
chani kaže: Pogledaj post
da ti to nije zmazanoca,prasina i sl?
Nisam radila vani, ali vjerojatno se radi o nekoj nećistoći tj. o nekim mrvicama koje su se zaljepile za metal prilikom zavarivanja. To nisam primjetila dok nisam počela bojati i tada su se tek vidjele te mrvice

Nije baš sjajno (za onog tko picajzli), ali ja sam zadovoljna kako je sve ispalo. I misterij mrvica mislim da smo riješili

Kaj je luxal uljni??? Ja sam u njega stavljala nitro razrjeđivač
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 15:04   #29
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post

Kaj je luxal uljni??? Ja sam u njega stavljala nitro razrjeđivač
ma sve je to praksa,a iz greski se uci
ja kad nisam sigurna obicno potrazim preko neta specke

Quote:
LUXAL lak boja

Godine 1936. s nazivom "Luxal" europskom tržištu je ponuđena, na zraku sušiv, lak boja za drvo i metal. Koristi se kao završni premaz drvenih i metalnih površina. Danas se proizvodi u bijeloj i crnoj mat te 16 drugih osnovnih boja koje kada se kombiniraju daju 2000 različitih nijansi. Željenu nijansu kupac može odabrati miješanjem direktno u prodavaonici. Luxal lak razrjeđuje se sintetskim razrjeđivačem, lako se nanosi kistom ili prskanjem u jednom ili dva premaza.
btw sintetski =uljni
te u luxal ti je pozeljno staviti par kapi crne boje u cilju prevencije brzog zutenja,
a cesto se mijesa sa plivanom pol pol kod farbanja stolarije...
btw gore si napisala
Quote:
Boja Luxal bijela, malo sam je razrijedila s uljnim razrjeđivačem.
@dejank
da se ne vidi struktura drveta obicno je procedura skidanje sve dolje, gore spomenuto iberciganje itd.
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 19:45   #30
A da, dok sam farbala stolariju (vrata i štokove) sam stavila uljni. Onda mi je susjed rekao da sa nitro bude sjajnija boja
pa sam otišla u ducan po nitro i novi luxal i s time bojala metal (štenge)

Quote:
te u luxal ti je pozeljno staviti par kapi crne boje u cilju prevencije brzog zutenja,
kakva crna boja?? luxal?

Znaš što, ja ti pojma nemam ništa o tim bojama. Da bar postoji neki tutorial koje sve boje postoje, i za što služe, i s čime se mješaju, i sve druge cake!!

Već sam 2 put u bauhausu kupila neke boje, kakti za drvo, pa metal..al ili nemam temeljni premaz ili nemam pojma što sam kupila ili je nešto treće...a čovjeka tam niš nemrem pitati jer ga nikad nema!
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 12:04   #31
Quote:
fikus kaže: Pogledaj post
recept za obnovu starih vrata koja su ličena uljenim naličem izgleda ovako:
1. brusnim papirom granulacij .... isplativost obnove starih vrata
a koji je recept za bojanje lazurom novih vrata ali koja su već tvornički lakirana?!
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 17:54   #32
Quote:
tripimipi kaže: Pogledaj post
a koji je recept za bojanje lazurom novih vrata ali koja su već tvornički lakirana?!
... kaj ?! di su majstori?!
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 15:44   #33
Jako stara tema ali meni treba odgovor.
Kupili smo stan i na jednim od unutarnjih vrata je velika rupa. Veličine šake. pretpostavljam da je netko ispucavao energiju na njima. kako to srediti, mislim na kitanje i lakiranje, pa da ne moramo mijenjati vrata!
Unaprijed hvala!
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 18:36   #34
ako je rupa zkroz na skroz onda treba prvo stolar ubacit taj komad jer nikakav kit to neće zakrpat, bar ne trajno, inaće veća oštečenja
dvokomponentni kit, manja obični i sve one faze rada koje su gore već navedene
pixel pixić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 22:02   #35
pitanje:

Kako vrata koja su trenutačno obojena mahagonij lazurom prefarbati u tamnosmeđu(wenge) ?

Dali postoji neka lazura koja će dovoljno potamniti drvo?
sebamed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 01:46   #36
Quote:
sebamed kaže: Pogledaj post
pitanje:

Kako vrata koja su trenutačno obojena mahagonij lazurom prefarbati u tamnosmeđu(wenge) ?

Dali postoji neka lazura koja će dovoljno potamniti drvo?


ja sam mahagonij prepiturao u krvavo crvenu,tesarol

mozes sve prepiturat, ako neces slajfat do drva bitno je da je ista baza (da se ne zgužva pitura) i dovoljno ruka sa pravilnim razmacima
__________________
potpisujem
Vutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 17:22   #37
Quote:
Vutra.org kaže: Pogledaj post
ja sam mahagonij prepiturao u krvavo crvenu,tesarol

mozes sve prepiturat, ako neces slajfat do drva bitno je da je ista baza (da se ne zgužva pitura) i dovoljno ruka sa pravilnim razmacima
Dali onda trebam skidati lazuru(šmirglati do drveta) ili samo malo pošmirglam i namažem 2-3 puta tesarolom, dali si koristio onaj jastučić za postizanje teksture drveta? Dali to i kak fukncionira? jer ja bi želio postignuti tamnosmeđu s teksturom drveta. dali bi lazura u boji tikovine to uspjela posmeđiti?Dali postoji neka tamnija lazura?
sebamed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 17:24   #38
dali se nešto može miješati u lazuru da bude tamnija?
sebamed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 20:52   #39
tamnija ce ti uvijek pokriti svjetljiju, taj jastucic sto kazes, radio sam tako jedan masivni stol, imas uzet pigment boje koji se mijesa sa razredivacem i nako sto dobijes pozeljno, lakiras bezbojnim lakom, pigment se moze nanositi krpicom da bi istaknuo godove, ili valjkom-penilom da dobijes ravnomjeran pokriv


ako zelis imat vidljive godove, po meni je najbolje doc do drva, onda sa pigmentom neke ajmo rec tamnije boje, ja sam radio sa tikom, opet ovisi koliko ce tamno bit o kolicini pigmenta u razrjedivacu i nakon svega kvalitetan bezbojni lak, poslije svake osusene ruke fini glaspapir pa nova ruka bezbojnog, ja sam stol doveo kao staklo
__________________
potpisujem
Vutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2020., 12:29   #40
Pozdrav! mene zanima da li mogu nitro boju rijedit sinteticnim razrjedivacem? Kupio sam prije temeljnu za metal koja se rijedi sinteticnim, i sinteticni razrjedivac imam, ali zavrsni lak je nitro, a negdje sam procitao da nitro ne moze na uljni pa neznam jel i ovdje to slucaj.
Freesty is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:47.