Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2005., 02:42   #1
Najvažnija stvar na svijetu (za Čovjeka)...

Ovo je možda već i bilo, ali nema veze...

Dakle, kad biste morali odabrati jedan jedini pojam kao najvažniju stvar na svijetu (za Čovjeka) - koji biste pojam odabrali?

I bilo bi lijepo kad bi se u par redova obrazložili zašto kako bi se malo bolje definirala riječ tj. pojam, a da netko može i pobiti to, pa da se razvije diskusija...

Evo nekih očitih i manje očitih prijedloga: ljubav, ravnoteža, istina, potreba, vjera, harmonija, seks, novac, stav, dobro, sreća, božja volja, duh, pravda, promjena itd.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 03:48   #2
"JA"
Objašnjenje: ja želim biti ja i nitko drugi. A to znači: želim imati svoje vlastite misli, svoju vlastitu vjeru, svoj vlastiti život. A uostalom, osobina je čovjeka koja ga razlikuje od bilo kojeg drugog bića upravo njegova sposobnost da kaže (ili misli) taj najvlastitiji pojam "JA". Samosvijest je ona najvažnija i najnedokučivija čovjekova osobina.
__________________
"Ja kažem da pravednost nije ništa drugo nego korist jačega" - Trasimah
ljamazoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 03:52   #3
Sloboda.
Mislim da ne treba posebno objašnjavati.
Slijedeće je zdravlje, a te dvije stvari ionako večina uzima zdravo za gotovo.
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 04:18   #4
Quote:
ljamazoid kaže:
"JA"
Objašnjenje: ja želim biti ja i nitko drugi. A to znači: želim imati svoje vlastite misli, svoju vlastitu vjeru, svoj vlastiti život. A uostalom, osobina je čovjeka koja ga razlikuje od bilo kojeg drugog bića upravo njegova sposobnost da kaže (ili misli) taj najvlastitiji pojam "JA". Samosvijest je ona najvažnija i najnedokučivija čovjekova osobina.
Samosvijest, tj. spoznaju o sebi samome imaju i neki (ne svi) čimpanze i gorile, tako da ti to pada u vodu...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 04:25   #5
Quote:
Ibiza kaže:
Sloboda.
Mislim da ne treba posebno objašnjavati.
Slijedeće je zdravlje, a te dvije stvari ionako večina uzima zdravo za gotovo.
Sloboda je iluzija. Svaki izbor koji je navodno slobodan je uvjetovan gomilom faktora od kojih mnogih nisi ni svjestan.

Zdravlje jest važno, ali ne uvijek. To dokazuju i primjeri altruizma iz naše vrste i iz drugih vrsta, kad se riskiraju i sam život i zdravlje za nekog ili nešto drugo. Čak i samo sjediti ili stajati po čitav dan nije zdravo za organizam, a opet mnogi to rade da bi se prehranili...

Ima jedna stvar koja je zajednička za sve pojmove koje ste naveli i za koju bi ja dao svoj glas, ali neću još. Možda je netko i nabode...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 06:22   #6
hope
__________________
dreamer
dylan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 07:30   #7
Seks.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 08:27   #8
Well... hm...

Matt Ridley je dao, po meni, pravu definiciju slobode. Bez obzira što je svijet determiniran, pa time i moje mišljenje, osjećaji, postupci - sloboda je determiniranost iznutra, tj. kad ja kao bice sam utjecem na izbor, bez obzira sto do njega dolazim tako sto materija radi svoju uzrok-posljedica mantru. Sloboda prestaje kad netko drugi, izvana, odlucuje umjesto mene (kad netko utjece na moje neurone i time na moje odluke, npr.)

Ne znam što bi bilo najvažnije za čovjeka. Objektivno, a da čovjek to ne mora biti svjestan, geni određuju što je to: umnožavanje (dakle sex ) Subjektivno, svatko misli drugačije. Pokušavam zamisliti što bi D. Quinn rekao, ali mi ne pada na pamet. Smisao možda? Nogomet?
Dent, A. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 10:03   #9
Sloboda - samosvijest

Quote:
Superskeptik kaže:
Sloboda je iluzija. Svaki izbor koji je navodno slobodan je uvjetovan gomilom faktora od kojih mnogih nisi ni svjestan.
Previše olako (proizvoljno) diskvalificiraš najbolje odgovore.
Sloboda je iluzija u tvom (scientističkom) sustavu mišljenja.
Na isti način i čimpanze "imaju" samosvijest. Samosvijest nije puka svijest o "imanju" tijela odvojenog od drugih tijela (recimo da su zato sposobne čimpanze) nego svijest o posebnosti - odvojenosti ovog "ja" (i to je iluzija) od Cjeline. Zato je čovjek tragično biće.

Sloboda je iluzija na isti način na koji je i "ja" i cijela naša egzistencija iluzija. Ona je srž te velike iluzije koju živimo.

Čovjek se bez slobode (i samosvijesti) svodi na stroj - programirani automat. Nažalost većina "znanstvenika" ga ne može ni zamisliti drukčijim. Neki ga pak svode na životinju (koja se opet svodi na stroj - mehanizam) ili storenje (proizvod) božje, ali suština je uvijek ista: poricanje SLOBODE.

Zato se ne treba čuditi kada nam se stalno ponavljaju nekakvi fašizmi, staljinizmi, amerikanizmi i slični nehumani sustavi.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 11:05   #10
Re: Sloboda - samosvijest

Quote:
adriatic kaže:
Previše olako (proizvoljno) diskvalificiraš najbolje odgovore.

Sloboda jest samosvijest.
Uostalom, čak i da je imaju čimpanze - što je nemoguće utvrditi jer se samosvijest iskušava a ne dokazuje - to ne bi promijenilo da "Samosvijest je ona najvažnija i najnedokučivija čovjekova osobina" može biti valjan odgovor.

A zanimljiva je i naslovna formulacija "za čovjeka" - kao da bismo mogli izići iz svoje kože, pa znati neku najvažniju stvar za koga drugoga.

Ja sam svoj odgovor dao ovdje.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 12:34   #11
Sloboda, jer bez slobode se ne može postići ništa drugo.
Cenarius is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 12:38   #12
hrana (uključujući i vodu)
 
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 12:43   #13
Jesti i piti možeš i bez da si čovjek; fina hrana i svježa voda ispunjuju samo tijelo. Što bi rađe bio - gladan čovjek ili sit hrčak?
Cenarius is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 12:44   #14
Quote:
Cenarius kaže:
Jesti i piti možeš i bez da si čovjek; fina hrana i svježa voda ispunjuju samo tijelo. Što bi rađe bio - gladan čovjek ili sit hrčak?
sit hrčak... naravno. radije nego mrtav (od gladi) čovjek.
 
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 12:46   #15
Quote:
key_4 kaže:
sit hrčak... naravno. radije nego mrtav (od gladi) čovjek.
Nisam rekao mrtav, samo gladan. Ali slobodan. Preferiraš li ugodu preko slobode? Jer često ne možeš imati oboje.
Cenarius is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 12:56   #16
bez hrane nema života.
znači nema slobode, nema ljubavi, nema seksa, nema karijere... nema ničega. bez svega čovjek može, ako može preživjeti. a da bi mogao preživjeti, treba mu hrana. sve ostalo je luksuz.
 
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 12:59   #17
ne postoji univerzalna najvaznija stvar. svatko ima svoje vrijednosti i potrebe. naravno, neke su bioloski uvjetovane, ali to je onda samo stvar statistike i prosjeka i onda nemamo sta raspravljati. mislim da su mnoge vrijednosti izvedene jedna od druge i svode se na iste pozitivne osjecaje , a svatko od nas dolazi do njih na razlicit nacin
odejbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 13:14   #18
Quote:
key_4 kaže:
bez hrane nema života.
znači nema slobode, nema ljubavi, nema seksa, nema karijere... nema ničega. bez svega čovjek može, ako može preživjeti. a da bi mogao preživjeti, treba mu hrana. sve ostalo je luksuz.
Civilizacija se javlja kad su želuci puni, da. No temelj nečega ne čini bit nečega. A bit ljudskog bića je slobodna volja. Ukloni to, i gubiš osnovnu ljudsku karakteristiku.
Cenarius is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 12:07   #19
Quote:
dylan kaže:
hope
Nada, veliš? Nije loše, nije loše. Ali neispunjavanje nečijih nadanja lako odvede čovjeka u beznađe i očaj. Nada je dvosjekli mač, ovisno o situaciji. Nadati se spasu ako te zatrpa lavina ili sletiš sa ceste je dobro. Nada da će se nasilni muž promijeniti može dovesti do tragedije.

Slično (iako ne isto) kao i vjera uprkos nedostatku pokazatelja, dokaza i očiglednosti.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 12:09   #20
Quote:
Gospon Pes kaže:
Seks.
Close, but no banana.

Čovjek može preživjeti i bez seksa, a danas čak može imati i potomke bez seksa ...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:20.