Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2005., 16:07   #1
Odogovor Skeptiku: Sloboda i doza Istine

Quote:
Superskeptik kaže:
Slažem se da je sloboda osjećaj i da si slobodan onoliko koliko se osjećaš slobodan (pa makar to bilo samo zato jer ne možeš ili ne znaš pronaći rešetke zatvora). Ali mi moraš objasniti kako sloboda (čak i kao osjećaj) nema veze sa izborom?

Koliko sam dosad čitao (iako ne od tebe), sve se svodi na 'slobodu da odabereš krivo' (za svoje tijelo, život, dobro i sl.)...
To je lose poimanje koncepta sloboda. Jer na kraju krajeva, determinizam koji je neoboriva postavka potpuno negira koncept izbora, a sloboda i ovako i onako postoji.


Anyway, pocetno pitanje je jel se osjecas neslobodno zato to nemas krila? Mislim, nemas slobodu izbora da dodjes na prozor i da odletis. Al nije bed. Prihvatio si realno ogranicenje. Prihvatio si ono sto se kaze, Istinu. I to ti je ta prica o Istini koja oslobadja.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2005., 23:39   #2
Re: Odogovor Skeptiku: Sloboda i doza Istine

Quote:
illegale kaže:
To je lose poimanje koncepta sloboda. Jer na kraju krajeva, determinizam koji je neoboriva postavka potpuno negira koncept izbora, a sloboda i ovako i onako postoji.
Nije mi baš jasno na kaj misliš. Determinizam jest nedokaziv i da - on potpuno negira koncept izbora. Mislim da je zato u znanosti i prevagnulo mišljenje da se gomila stvari događa slučajno, ali da svejedno utječu na neke druge stvari (jako pojednostavljeno).

Quote:
illegale kaže:
Anyway, pocetno pitanje je jel se osjecas neslobodno zato to nemas krila? Mislim, nemas slobodu izbora da dodjes na prozor i da odletis. Al nije bed. Prihvatio si realno ogranicenje. Prihvatio si ono sto se kaze, Istinu. I to ti je ta prica o Istini koja oslobadja.
Heh. Da ponovim meni dosad najbolju definiciju: "Sloboda je shvaćanje nužnosti (iliti potrebe) od R. Ivančevića koju sam čuo na faxu. Štoviše, on je čak upotrijebio isti primjer kao tvoj, rekavši: ti si slobodan da skočiš, ali je nužno (potrebno) da shvatiš posljedice toga čina.

Po meni, iluzija 'slobodne volje' je jak evolucijski alat za preživljavanje, iako nije stvarna. Naime, ako tvoj mozak ne misli da ima slobodnu volju, lako se padne u očaj, depresiju ili fatalizam. A to su stanja u kojima je teže boriti se i hvatati ukoštac sa životnim prilikama i neprilikama.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 14:33   #3
Re: Re: Odogovor Skeptiku: Sloboda i doza Istine

Quote:
Superskeptik kaže:

"Sloboda je shvaćanje nužnosti (iliti potrebe) od R. Ivančevića koju sam čuo na faxu. Štoviše, on je čak upotrijebio isti primjer kao tvoj, rekavši: ti si slobodan da skočiš, ali je nužno (potrebno) da shvatiš posljedice toga čina.
Ma sloboda uopće ne radi na tom principu da je "nužno potrebno shvatiti posljedice"
već na sljedećem:

SLOBODAN SI SKOČITI ALI NISI SLOBODAN OD POSLJEDICA (SVOG IZBORA) SKAKANJA.

ne razumijem kako je tako jednostavno "pravilo" tako teško shvatljivo...
svaki slobodan čin sa sobom nosi SVOJE VLASTITE (uz njega vezane) posljedice.
Ne može se skakati slobodno od posljedica skakanja..
ne može se istovremeno slobodno stisnut i slobodno prdnut...
pa valjda je to svakom jasno...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 14:46   #4
Re: Re: Odogovor Skeptiku: Sloboda i doza Istine

Quote:
Superskeptik kaže:
Nije mi baš jasno na kaj misliš. Determinizam jest nedokaziv i da - on potpuno negira koncept izbora. Mislim da je zato u znanosti i prevagnulo mišljenje da se gomila stvari događa slučajno, ali da svejedno utječu na neke druge stvari (jako pojednostavljeno).

Samim time, oni koji forsiraju pricu o slobodi izbora, poprilicno fulaju bit price o slobodi, jer sta god da zakljuce, nista se ne mijenja. Sve i dalje bez ikakve frke ostaje determinirano, odnosno svako objasnjenje opet mora biti obrazlozeno kroz determinizam, sto poptuno negira bilo kakav angazman ekipe koja fura to polje.
Quote:
Heh. Da ponovim meni dosad najbolju definiciju: "Sloboda je shvaćanje nužnosti (iliti potrebe) od R. Ivančevića koju sam čuo na faxu. Štoviše, on je čak upotrijebio isti primjer kao tvoj, rekavši: ti si slobodan da skočiš, ali je nužno (potrebno) da shvatiš posljedice toga čina.

Interesantno receno, isplati se integrirat u opcu misao
Quote:
Po meni, iluzija 'slobodne volje' je jak evolucijski alat za preživljavanje, iako nije stvarna. Naime, ako tvoj mozak ne misli da ima slobodnu volju, lako se padne u očaj, depresiju ili fatalizam. A to su stanja u kojima je teže boriti se i hvatati ukoštac sa životnim prilikama i neprilikama.
Nekad davno, forumas Nobby mi je reko da njemu puno vise pase determinizam. Ja se isto tako zapito, sto i ti sada postavljas kao problem i stvar ispala sljedeca.

Bio ti determiniran ili ne, tezit ces ka stvarima koje te usrecuju. To ne mora biti zato sto imsa slobodu volju, vec zbog ciste nuznosti tvoga aparata. Iliti, svejedno je.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 10:55   #5
Ovdje sam pokušao pokazati da nitko zapravo ne vjeruje u determinizam (topic je ogroman, a ovo je na stranicama 11, 13 i 14).
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 12:44   #6
Wink Slobodno možeš izabrati neslobodu.

Quote:
nitko i ništa kaže:
Covjek je odredjen time sto je slobodno bice - sloboda je njegova bit. Slobodno je covjeku i misliti da je neslobodan/determiniran - i bas zato sto je sloboda sloboda, nista nece prisiliti covjeka da vidi da nije tako. Nece naci ni na kakve dokaze koji ce ga natjerati da uvidi da je slobodan. Jer to bi upravo bila prisila a ne sloboda.


A bijeg od slobode je jedan od napopularnijih "sportova" modernog čovjeka.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 17:19   #7
Vjeruvanje u slobobodu izbora ili s druge strane determinizam, suvisna jse stvar koja nista ne mjenja, osim sto fokus vjere prebacuje na nebitna pitanja i umanjuje samu moc pojedinca, te naravno njegov smjer razvoja.

Ovo je djir podjednako stetan kao sto je stetno svoje vjerovanje bazirat na dogmi da je Isus uistinu jedini sin bozji i da se protiv bilo kojeg misljenja koje negira ovu postavku mora borit i nadvladat.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 20:06   #8
Čovjek je slobodan toliko koliko je i neslobodan. Sve ima svoje granice pa tako i sloboda i nesloboda. Jedna živi unutar druge, jedna drugu nadopunjava
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:05.