Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2003., 18:59   #1
Post Fides et Ratio

Pročitajte papinu encikliku Fides et ratio koja obrađuje temu kako djeluju vjera i razum.

Što je vaše mišljenje jeli vjera potrebna da se shvati opća istina ili možda razum? Ili možda i jedno i drugo? Isključuje li vjera razum i obratno? Da li znamo da Bog postoji ili vjerujemo?
Mogu li vjera i razum ruku pod ruku?
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 23:31   #2
Re: Fides et Ratio

Quote:
obelix kaže:


Što je vaše mišljenje jeli vjera potrebna da se shvati opća istina ili možda razum? Ili možda i jedno i drugo? Isključuje li vjera razum i obratno? Da li znamo da Bog postoji ili vjerujemo?
Mogu li vjera i razum ruku pod ruku?

Volim krajnosti, ne znam zašto..pa ću i sada u krajnost Ergo, nema čovjeka koji ne vjeruje. Kad kažemo "vjera", najčešće mislimo na religiju, no to su potpuno različiti pojmovi. Ti možeš vjerovati u svašta, tj. ti i vjeruješ u svašta.
I kad koristiš razum i koncentriraš se da razumno radiš stvari,, onda ti vjeruješ da je to razumno i vjeruješ da će imati učinka.
Ti stalno vjeruješ. Ti vjeruješ da ovo pišeš, ti vjeruješ da ovo nešto znači, vjeruješ da ne gubiš vrijeme etc.
Kad kažeš da je nešto razumno, ti u to vjeruješ. Ergo, po mom mišljenju, vjera i razum ne idu jedno bez drugoga.

A što se religije tiče...je li Marx ono rekao da je "religija opijum naroda?" Bio je potpuno u pravu. Religija je opium. I učinak joj je najčešće ispiranje razuma. Naravno, ispija ga onima koji to dopuštaju. No opet, oni vjeruju da su razumni i da je njihova religija razumna ko što ja vjerujem da je religija opijum


A što se Boga tiče, to je stvar i vjere i spoznaje. Ja vjerujem i znam da postoji, al to ja znam jer to doživljaavam u svom svijetu. Ipak 6 milijardi ljudi ima svoje svjetove u kojima vjeruju ili ne vjeruju u Boga i u kojima ga spoznaju ili samo vjeruju u nadu da će ga spoznati.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 00:17   #3
"Credo quia absurdum", Quintus Septimius Florens Tertulijan
__________________
Nisi znao ugovora sklopit
sa svijetom prije svog rođenja.
Tko se rodi može muhe škopit
i tako im priječit rasplođenja:
http://free-zg.hinet.hr/hircus/korak_prvi.htm
bona soror is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 03:25   #4
Po meni je tvoje pitanje "isključuje li Mars kemijsku olovku i mogu li oni ruku pod ruku" jer pričaš o dva disparatna pojma
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 15:27   #5
Quote:
Ergo, nema čovjeka koji ne vjeruje.
ne bih se baš složio s tobom ovdje naime vjerovati znači objašnjavati misterij, misterij koji je neshvatljiv razumom
a ne vjeruju baš svi ljudi
nažalost velika većina proživi život a da se nikada nisu zapiitali ima li boga stvarno i nismo li bili slijepci pored zdravih očiju

Quote:
I kad koristiš razum i koncentriraš se da razumno radiš stvari,, onda ti vjeruješ da je to razumno i vjeruješ da će imati učinka.
Ti stalno vjeruješ. Ti vjeruješ da ovo pišeš, ti vjeruješ da ovo nešto znači, vjeruješ da ne gubiš vrijeme etc.
Kad kažeš da je nešto razumno, ti u to vjeruješ. Ergo, po mom mišljenju, vjera i razum ne idu jedno bez drugoga.

nažalost moram ti reći da nisi baš shvatio o čemu se zapravo radi
ne radi se o vjeri kao samom pojmu recimo kad kažeš vjerujem da će sutra padat kiša.
radi se o tome da li se razumom (koji posjeduje svaki čovjek) može shvatiti nešto toliko apstraktno da 90% ljudi u to vjeruje
drugim riječima može li se recimo dokazati da bog postoji.
ili vječnost???

Quote:
A što se religije tiče...je li Marx ono rekao da je "religija opijum naroda?" Bio je potpuno u pravu. Religija je opium. I učinak joj je najčešće ispiranje razuma. Naravno, ispija ga onima koji to dopuštaju. No opet, oni vjeruju da su razumni i da je njihova religija razumna ko što ja vjerujem da je religija opijum
religija jeste neka vrsta opijuma slažem se
sve su religije redom promotori nekih temeljnih moralnih vrijednosti međutim ono što ih čini religijama jest kako one objašnjavaju postanak svijeta, vječnost boga etc.
ispiranje razuma?
papa kaže ovako
Vjerujem da bih razumio.
Razumijem da bih vjerovao.
razum se možda ispire (iako je to možda trunku preteška riječ al neka) na onom nivou kada se više razumnom spoznajom ne mogu stvari objasniti.

[QUOTE]A što se Boga tiče, to je stvar i vjere i spoznaje. Ja vjerujem i znam da postoji, al to ja znam jer to doživljaavam u svom svijetu. Ipak 6 milijardi ljudi ima svoje svjetove u kojima vjeruju ili ne vjeruju u Boga i u kojima ga spoznaju ili samo vjeruju u nadu da će ga spoznati.[QUOTE]

po meni ili nešto vjeruješ ili nešto znaš
nemožeš vjerovati u nešto što znaš
nećeš reći npr: Ja vjerujem da mogu micati prstima.
Ali reći ćeš: JA vjerujem u vječnost. Ja vjerujem u Boga.
Po meni rečenica: Ja znam da bog postoji. nije moguća

obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 02:04   #6
A eto, ne slažu nam se mišljenja baš. Opet je pitanje kaj se smatra pod pojmom "boga". Ljudi različito doživljavaju Boga.
Jedan katolik će ga definitivno drukčije doživjeti od mene koja nisam sklona religiji.
Ja sam dobila dokaz da Bog postoji. Ali to je bio dokaz za MOJE VJEROVANJE. Znači, ja vjerujem u nešto što mi je dokazano da postoji. Ali nemoramo misliti i vjerovati u isto.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 11:21   #7
Re: Fides et Ratio

Quote:
obelix kaže:
Pročitajte papinu encikliku Fides et ratio koja obrađuje temu kako djeluju vjera i razum.

Što je vaše mišljenje jeli vjera potrebna da se shvati opća istina ili možda razum? Ili možda i jedno i drugo? Isključuje li vjera razum i obratno? Da li znamo da Bog postoji ili vjerujemo?
Mogu li vjera i razum ruku pod ruku?
Može se postavit i pitanje da li uopće treba toliko vjerovat u razum?Zašto mislimo da je istinito ono što je razumski?Ko nam garantira da je razum nešto apsolutno istinski?
U tom smislu treba postavit pitanje čime se razum stavlja na svoje "pravo mjesto" i čime će i za sam razum piti "prihvatljivo" da se "služi" vjerom u dešifriranju stvarnosti.

Predpostavimo da je istina-stvarnost jedna i neograničena.
Razum je taj koji tu jednu i neograničenu stvarnost "racionalizira",dakle "svodi" i "ograničava" na "razumsku" razinu i takvom je "prikazuje".Razum je "u skladu" sa svojom prirodom ali ne i sa apsolutnom prirodom stvarnosti,ali je sposoban stoga prirodno "otkriti" vlastito ograničenje i "spreman" prihvatiti vjeru kojom može "izaći" iz samog sebe.
Vjera je dakle neophodna kao dalekozor kojim se može pogledat malo dalje od svog nosa.
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 11:50   #8
Exclamation Vrazja posla

Kaj ova tema radi na filozofiji?

Brucosi filozofije znaju, da su vjera i razum pojmovi koji medjusobno nemaju veze. Kaj o tome misli papa me uopce ne interesira.

Inace, post kao da je pisao los Aganorov ucenik.

Aganore, Ucitelju, vrati seeee, ovce tvojeee, ne mogu bez tebeeee….
TzU is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 19:34   #9
Arrow anđelska posla

Quote:
Ja sam dobila dokaz da Bog postoji. Ali to je bio dokaz za MOJE VJEROVANJE. Znači, ja vjerujem u nešto što mi je dokazano da postoji. Ali nemoramo misliti i vjerovati u isto.
prvo mi objasni kako si dobila dokaz da Bog postoji? Paranormal experience?
ovo dalje nema baš nekog smisla
dokazano ti je npr da postoji gravitacija
onda vjeruješ li u gravitaciju ili znaš da gravitacija postoji?



Quote:
Može se postavit i pitanje da li uopće treba toliko vjerovat u razum?Zašto mislimo da je istinito ono što je razumski?Ko nam garantira da je razum nešto apsolutno istinski?
U tom smislu treba postavit pitanje čime se razum stavlja na svoje "pravo mjesto" i čime će i za sam razum piti "prihvatljivo" da se "služi" vjerom u dešifriranju stvarnosti.

ovo je zapravo jako dobro pitanje na koje ti ja nemam odgovora.
Nisam stopostotni empirist, pa nemogu reći da je razum apsolutan. Ali ne slažem se da se fikcionira ono što je (zasad) neshvatljivo

Quote:
Predpostavimo da je istina-stvarnost jedna i neograničena.
Razum je taj koji tu jednu i neograničenu stvarnost "racionalizira",dakle "svodi" i "ograničava" na "razumsku" razinu i takvom je "prikazuje".Razum je "u skladu" sa svojom prirodom ali ne i sa apsolutnom prirodom stvarnosti,ali je sposoban stoga prirodno "otkriti" vlastito ograničenje i "spreman" prihvatiti vjeru kojom može "izaći" iz samog sebe.
Vjera je dakle neophodna kao dalekozor kojim se može pogledat malo dalje od svog nosa.
a zašto da pretpostavimo da je istina jedna i neograničena. Što ako je svemir ograničen. Što ako vrijeme nije vječno?Neograničenost i vječnost su pojmovi koje je čovjek izmislio.
Pa ako ih je čovjek izmislio onda ih čovjek valjda i shvaća.
A što ako sam Ja a ne Bog apsolutna istina svih stvari? Je li to nemoguće?
Dokaži mi da ja nisam ekvivalent Bogu? Zna li možda Bog kolika je vječnost?


Quote:
Kaj ova tema radi na filozofiji?

Brucosi filozofije znaju, da su vjera i razum pojmovi koji medjusobno nemaju veze. Kaj o tome misli papa me uopce ne interesira.

Inace, post kao da je pisao los Aganorov ucenik.

Aganore, Ucitelju, vrati seeee, ovce tvojeee, ne mogu bez tebeeee….
molim mediokritete koji ne shvaćaju ni pol posto da ostanu bez svojih komentara
tako činite uslugu svijetu oko vas
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 20:26   #10
Quote:
Mljacko kaže:
Po meni je tvoje pitanje "isključuje li Mars kemijsku olovku i mogu li oni ruku pod ruku" jer pričaš o dva disparatna pojma
koje preseravanje i ja se pitam zašto je papa pisao o toj temi.

Nego obelix, što piše u toj enciklici?
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 23:11   #11
Re: anđelska posla

Quote:
obelix kaže:


...ovo je zapravo jako dobro pitanje na koje ti ja nemam odgovora.
Nisam stopostotni empirist, pa nemogu reći da je razum apsolutan. Ali ne slažem se da se fikcionira ono što je (zasad) neshvatljivo


....a zašto da pretpostavimo da je istina jedna i neograničena. Što ako je svemir ograničen. Što ako vrijeme nije vječno?Neograničenost i vječnost su pojmovi koje je čovjek izmislio.
Pa ako ih je čovjek izmislio onda ih čovjek valjda i shvaća.
A što ako sam Ja a ne Bog apsolutna istina svih stvari? Je li to nemoguće?
Dokaži mi da ja nisam ekvivalent Bogu? Zna li možda Bog kolika je vječnost?
Obelix...nisam govorila o svemiru ni o vremenu ni o Bogu.Nisam uopće govorila o tome što je istina....jer ona je razumu NEPOZNATA.Svemir pak spada u recimo razumu poznatu stvarnost.U tom je kvaka...pa dakle ne znači da je svemir takakav kakvog ga mi vidimo istinit.On je REZULTAT našeg viđenja i naše razumske konstrukcije.A ja govorim o istini koja je IZVAN te konstrukcije i IZVAN MOĆI našeg viđenja.
Ne znam zašto bi ti ja bilo što dokazivala....ali kad bi i mogla ....tebi to apsolutno ništa ne bi vrijedilo......pa bi u tom smislu bilo bolje da sam sebi dokažeš da je moguće da si TI apsolutna istina svih stvari,što ja uopće nisam dovodila u pitanje.

Da ponovim i pojasnim...
Razum je zatvoren sam u sebe i ono što "on" nudi kao istinu...NIJE NUŽNO ISTINA.To je relativna istina...istina ograničena ograničenjem samog razuma.Razum(razumno biće) je sposoban prihvatiti svoje ograničenje i nemoć i poslužiti se vjerom kao "pomagalom" da izađe iz svog vlastitog ograničenja.


A evo ti i još jedne mogućnosti i ...
evo prilike za "materijaliste"...oni kažu da mozak proizvodi misli i da je ljudska svijest sa svim svojim aktivnostima...samo fizikalno-kemijski proces.E ako je dakle naš razum samo fizikalno-kemijski proces....odakle nam uopće ideja da POVJERUJEMO da nam ti fizikalno-kemijski procesi PRIKAZUJU istinu u bilo kojem smislu.Ako je dakle slika svijeta.. svemira i svega poznatoga što znamo i što zamišljamo da znamo....samo fizikalno-kemijski proces....sasvim je moguće da NIŠTA nije istinito....sasvim je moguće da samo SANJAMO....sasvim je moguće da je od svega jedino istinit MATRIX.

Eto..zato i samo zato treba imati VJERU...jer vjerom je moguće izaći iz matrixa...i vjera bi bila kao ona tableta...ne znam točno koje ono boje...
A što je izvan matrixa...to ti niko ne može reći....moraš izaći da bi saznao...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 00:17   #12
Razum je samo prevodilac Istine na jezik razumljiv čovjekovim misaonim procesima.

Zato mislim da je put vjere savršeniji put do spoznaje od razuma jer je veći od prijevoda i od razumljivosti i od misli.

Ali smatram da se do prave spoznaje ne dolazi ni vjerom ni razumom nego ljubavlju i da onda u toj spoznaji - u tom odnosu - stekneš onaj osjećaj da ZNAŠ, a ne da vjeruješ - ne zato što znaš razumom i možeš dokazati nego zato što si iskusio.
Cathy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 15:22   #13
Fides et Ratio = Yin et Yang

Sapienti sat.
xxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 16:30   #14
vjerovanje je zapravo posljedica racionalne odluke. stvar je pojedinog čovjeka hoće li se odlučiti na to da vjeruje u nešto za što nema dokaz (ili možda ima neko svoje otkrivenje)
ela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.