Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2007., 23:57   #81
hm

Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Čini ti se! Daj se probudi iz učmalog samozadovoljstva izazvanog kikirikijem, i pokreni se.....!!!!!
Nema sheme, svako svojom individualnošću doprinosi kolektivnom boljitku!
i meni se cini da smo dio neke sheme ali mi kao takvi pridonosimo opcoj slici i kolektivnom boljitku djelujuci kao individualci. to sam skuzila i jos u skoli kad su oni kojima je isla matematika isli u matematicke gimnazije dok su oni kojima su vise isli drustveni predmeti isli npr u opce jezicne, klasicne gimnazije. naravno to nije pravilo ali vec se tada osjecalo da jedni imaju vise smisla za ovo podrucje a drugi za ono recimo jedni su bili u jednoj shemi a drugi u drugoj iako je svako kao jedinka individualna ipak je dio sheme tj. matrixa hahaha ...a na kraju svako na svoj nacin pridonosi drustvu tj kolektivu.
plavushazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 11:18   #82
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
normalno da oni nemaju obična računala temeljena na cisc arhitekturi, već superračunala...zato postoji mala pogreška pri predviđanju..
ali sa superračunalima budućnosti, te pogreške bi mogle biti otklonjene
Polako momci, mislim da ste predaleko otišli.
Poanta sinkroniciteta nije u matematičkom proračunu odnosa između raznih događaja da bi se predvidio budući događaj nego zajednički uzrok i povezanost SVEGA što se događa. IMHO
Da pojasnim:
Jung je radio pokuse. Uzeo je dosta ljudi i dao im zadatak da pogađaju ishod bacanja kockica. Primijetio je da neki ljudi neobjašnjivo dobro pogađaju ishod što se kosilo sa zakonom vjerojatnosti. Izdvojio je tih nekoliko "nadarenih" i zakomplicirao im pogađanje još više. Fizički je odvojio pogađače od onih koji su bacali kockice. Čak mi se čini da je jedna ekipa bila u Zagrebu, a druga negdje u Švicarskoj i komunicirali su telefonom (ne lovite me za riječ, pišem po sjećanju). Pogađač je i dalje pogađao ishod bacanja kockica. I sada najbolja stvar: pogađač je pogodio ishod i onda kad se kockice još nisu zaustavile ili su bile u ruci bacača!
Dakle, da se razumijemo, nema tu nikakvih matematičkih modela, statistike ni računa vjerojatnosti. Pokusi su rađeni u kontroliranim uvjetima (laboratorijima, a ne u dnevnim sobama medija, proroka itd ) Sve je dokumentirano i objavljeno. Jungove knjige s tim pokusom mogu se nabaviti i prevedene kod nas.
DexCro66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 11:31   #83
Quote:
DexCro66kaže: Pokusi su rađeni u kontroliranim uvjetima (laboratorijima, a ne u dnevnim sobama medija, proroka itd ) Sve je dokumentirano i objavljeno. Jungove knjige s tim pokusom mogu se nabaviti i prevedene kod nas.
da - jedan moj prijatelj je kao psiholog i parapsiholog još u ex jugi sudjelovao u jednom sličnom međunarodnom pokusu - kontrolna skupina u NY je slala mentalne slike u Bg, a ovi iz Bg u Moskvu. Postotak uspješnosti je negdje 80%.
Slične stvari su radili na Stanfordu 70-tih. - Nizovi različitih sličnih pokusa se naknadno statistički obrađuju, što je zapravo jedini način da se ustanovi - imali to smisla dalje istraživati. Dakle nije samo Jung. No ovdje je riječ o telepatskom prijenosu misli, dok je sinhronicitet - hm, malo složenija pojava -
odnosno - podudaranje unutarnjih - mentalnih slika - sa vanjskim fizičkim događajima.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 12:20   #84
Ono što je mene zaintrigiralo je to što su pogađači vidjeli ishod prije nego što se on dogodio. Nebih to nazivao telepatijom. Prije bih rekao da se radi o zajednički uvjetovanom (sinkroniziranom) događaju.
Ali, terminologija meni nije ni bitna. Razmišljam o tome što je pogađač "osjetio" odnosno kako je i čime uspio uhvatiti takve informacije. Ili je možda na neki način utjecao na bacanje. Ako je, kako?
Nadalje, o kakvim se informacijama radi, koja je njihova priroda, kako se prenose? Jesu li neovisne o vremenskom kontinuumu?
Iako se Jung sa svime bavio na filozofskom nivou, mene osobno zanima fizikalna priroda stvari. Bez obzira što je današnje poimanje fizike (prvenstveno mislim na nuklearnu fiziku, točnije, događaje na energetskom i subatomskom nivou) prilično skromno, mislim da će se na kraju sve objasniti prirodnim zakonima. Naravno, ne ovima kakve danas poznajemo nego bitno proširenim.
Mislim da bi razmišljanja (nagađanja) koja idu u tom smijeru i koja bi došla do nekakvih (bilo kakvih) objašnjenja trebala pretpostaviti postojanje viših dimenzija, nelinearnost vremena i što je najbitnije postojanje svijesti (neznam kako bi to drugačije nazvao) na višem nivou. Čini mi se da to neki nazivaju višim nivoima denziteta, ali nisam baš siguran jeli to to.
Rado bih čuo tuđa razmišljanja.
Molio bih one koji smatraju da čvrsto stoje na nogama i da "takve gluposti ne postoje" da se, barem u startu, suzdrže od pljuvanja. Hvala
DexCro66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 13:35   #85
"slično se sa sličnim voli zbivati" mislim da je to rekao Paracelsus - nisam sigurna - i mislim da se to zove nauka o signaturama - odnosi se između ostalog na to da je ljekovito bilje obično po nečem slično organu odnosno bolesti koju liječi - primijer. uva ursi npr. sastojak čaja za urološke probleme i bubrežne kamence odabran je po svojoj karakteristici jer raste u kamenjaru.
Dalje, mislim da se sinhronicitet može vrlo dobro objasniti ako poznajemo temelje glazbe. Poznato je da ono što u glazbi zvuči harmonično - nije plod puke slučajnosti - već preciznih matematičkih simetrija - što sa čime stvara harmoniju a što ne. Uzevši u obzir da svaki ton možemo izraziti u Hz - c je npr 261Hz - zanimljivo je vidjeti koje frekvencije se međusobno slažu, a koje ne. Mislim da na istom principu funkcionira interakcija unutarnje svijesti koja rezonancijom izaziva događaje koji su s njom u harmoniji.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 13:55   #86
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
"slično se sa sličnim voli zbivati" mislim da je to rekao Paracelsus - nisam sigurna - i mislim da se to zove nauka o signaturama - odnosi se između ostalog na to da je ljekovito bilje obično po nečem slično organu odnosno bolesti koju liječi - primijer. uva ursi npr. sastojak čaja za urološke probleme i bubrežne kamence odabran je po svojoj karakteristici jer raste u kamenjaru.
Dalje, mislim da se sinhronicitet može vrlo dobro objasniti ako poznajemo temelje glazbe. Poznato je da ono što u glazbi zvuči harmonično - nije plod puke slučajnosti - već preciznih matematičkih simetrija - što sa čime stvara harmoniju a što ne. Uzevši u obzir da svaki ton možemo izraziti u Hz - c je npr 261Hz - zanimljivo je vidjeti koje frekvencije se međusobno slažu, a koje ne. Mislim da na istom principu funkcionira interakcija unutarnje svijesti koja rezonancijom izaziva događaje koji su s njom u harmoniji.
Harmonično i disonantno nije za sve ljude ista kategorija.
Zamisli da je netko u srednjem vijeku odsvirao par rifova funky đeza. Galge bi radile.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 14:02   #87
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Harmonično i disonantno nije za sve ljude ista kategorija.
Zamisli da je netko u srednjem vijeku odsvirao par rifova funky đeza. Galge bi radile.
da ali i funky jazz ima isključiva pravila harmonije - također vrlo vrlo matematički riješeno!!!Baha i općenito barok se vrlo cool može svirati u funky jazz stilu. Jer se sve unutar kompozicije MORA slagati prema točno određenim stupnjevima u ljestvici. Drugo - sinhronicitet djeluje i kad je nešto disonantno - po principu slično sa sličnim!!
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 14:40   #88
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
da ali i funky jazz ima isključiva pravila harmonije - također vrlo vrlo matematički riješeno!!!Baha i općenito barok se vrlo cool može svirati u funky jazz stilu. Jer se sve unutar kompozicije MORA slagati prema točno određenim stupnjevima u ljestvici. Drugo - sinhronicitet djeluje i kad je nešto disonantno - po principu slično sa sličnim!!
Može se svirati i svira se. Poanta je da ondašnji ljudi to nebi shvatili kao lijepo. Kanoni ljepote se mijenjaju u ovisnosti o mišljenju okoline (moda). Pogledaj ideal ženske ljepote u srednjem vijeku i danas.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 18:04   #89
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Može se svirati i svira se. Poanta je da ondašnji ljudi to nebi shvatili kao lijepo. Kanoni ljepote se mijenjaju u ovisnosti o mišljenju okoline (moda). Pogledaj ideal ženske ljepote u srednjem vijeku i danas.
ma slažem se ja s tobom - mislim, kužim što hoćeš reć - no ja tupim po nečem drugom - mislim naime, da se sinhronicitet ne odnosi samo na lijepe događaje.
Sinhronicitet se javlja i u slučaju kad je čovjek obuzet mračnim mislim, kad je živčan - pa kaže "danas mi sve ide naopako"
(i ružna glazba hrvatske estrade je pisana po harmoniskim pravilima )
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 19:26   #90
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
ma slažem se ja s tobom - mislim, kužim što hoćeš reć - no ja tupim po nečem drugom - mislim naime, da se sinhronicitet ne odnosi samo na lijepe događaje.
Sinhronicitet se javlja i u slučaju kad je čovjek obuzet mračnim mislim, kad je živčan - pa kaže "danas mi sve ide naopako"
(i ružna glazba hrvatske estrade je pisana po harmonijskim pravilima )


Samo ne znam kojeg smajlića ćeš staviti za turbofolk?
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:00   #91
Quote:
El Ninho kaže: Samo ne znam kojeg smajlića ćeš staviti za turbofolk?

__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:02   #92
Energija se ne može uništiti može samo promijeniti oblik.
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:32   #93
Quote:
outoftheblue kaže: Pogledaj post
Energija se ne može uništiti može samo promijeniti oblik.
tako je blue
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 00:38   #94
Quote:
MoW kaže: Pogledaj post
Upravo je u zamjećivanju i fora. Što više postaješ svjestan svijeta oko sebe, to više sitnih sinkroniciteta i primjećuješ. Na kraju ih ima stvarno puno, a bilo bi ih mnogo više kad bi se više ljudi osvrtalo oko sebe, a ne zujali ko muhe bez glave.
Dakle, sinkronicitete kao mentalnu pojavu nije moguće jednostavno objasniti na fizičkoj razini.
Da li onda u sinkronicitet spada i ono kad se upoznaš sa nekom osobom i od onda je viđaš svugdje, a prije je nikad nisi zamjećivao iako živite u istog gradu?
Vivien35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 00:44   #95
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
Da li onda u sinkronicitet spada i ono kad se upoznaš sa nekom osobom i od onda je viđaš svugdje, a prije je nikad nisi zamjećivao iako živite u istog gradu?
ne, već prije nisi obraćao pažnju, tj. ti si tu osobu vidio ali ti mozak nije registrirao...
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 01:25   #96
sinkronicirtet postoji ..kad ja krenem iz dvorista sa autom i nikog nema dodjem do glavne ceste i odjednom 15 auta..ili hocu u rikverc i odjednom se stori bagra..ili u zadnjih 15 emisija misak zove u svoju emisiju najvece i dosadne kretene omg..ali o cem oni pricaju..i kad recimo niko me ne zove cjeli dan na mob i onda svi pocnu zbat od jednom makar me mozda i podjebavaju..ko zna.itd itd..uglavnom dali je to patern kojeg mi vidimo jer nam nesto predstavlja a ne znaci bas nista dakle red u kaosu..subjektivan ili on zapravo posoji i objektivan je to recimo ne kuzim?
__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 01:57   #97
Stojim u redu u pošti i proučavam kladioničarsku ponudu , a ispred mene tip sa omotnicom koju šalje u inozemstvo. Isprva me nije zanimalo, ali slučajno mi je pogled pao na omotnicu i vidim dio adrese na kojoj je pisalo ime grada - Blackburn.
Pomislim u tom trenutku, pa zašto da ne i zaokružim da ću odigrati na Blackburn taj dan. Malo kasnije, na putu prema kladionici pored mene prođe auto njemačke registracije i ja slučajno dignem pogled i vidim dio nekakvog natpisa na stražnjem dijelu na kojem je pisalo Koln. Zapamtim i taj podatak.
Taj dan sam uplatio na Blackburn, Koln i na još nekoliko parova.
Naravno, nisam dobio, ali Blackburn i Koln su pobijedili uvjerljivo iako su imali visoke koeficijente dok su favoriti na koje sam se kladio izgubili.
To je jedan od upečatljivijih doživljaja kojeg se sjećam, a bilo ih je još nekoliko...šteta što nisam imao petlju pa da to i iskoristim.
A ako bih kojim slučajem na svoju ruku, silom, išao tražiti takve znakove oko mene, uvijek bi se izjalovili.
mr.green is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 02:58   #98
zanimljiva je to tema bila, samo nikako ne podnosim kad dovede onu zensku kao gosta. Misli i recenice su joj nesuvisle i suvise je subjektivna. Nije nikako za te emisije.

Fenomen mi je zanimljiv ali moram reci da sumnjam u njegovo objektivno postojanje. Stvar je vjerovanja hoce li netko interpretirati neke dogadjaje u svojem zivotu kao manifestaciju svojih zelja. Premda mi je pomisao na to itekako primamljiva, nikako se ne mogu oteti dojmu da se sve zbiva u nasim glavama. Dakle, opravdana sumnja postoji.

Mozak je kreator stvarnosti. Ali ne one vanjske, nego one unutarnje, a za nas je ona unutarnja jedina bitna jer ne mozemo druckije dozivljavati ju, osim unutar samih sebe. Ne mozemo spoznati objektivno svu stvarnost. Za to bi ste morali biti Q. I upravo ogranicenost subjektivnog uma stvara uvjete za takvo gledanje na svijet.

Jedino bi taj fenomen mogao imati smisla ako bi smo prihvatili tezu holografskog svemira u kojem je sve povezano. Nesto poput budistickog svjetonazora. Sad, jeli to tako... tko to zna...
Jackrabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 10:31   #99
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
Da li onda u sinkronicitet spada i ono kad se upoznaš sa nekom osobom i od onda je viđaš svugdje, a prije je nikad nisi zamjećivao iako živite u istog gradu?
Da, to je moguće. Ako ta osoba voli izlaziti.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 12:47   #100
Quote:
MoW kaže: Pogledaj post
Da, to je moguće. Ako ta osoba voli izlaziti.
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:07.